Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 323524 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1120 послато: Март 03, 2023, 08:24:56 поподне »
Како се катун Бања први пут јавља 1319. године онда то не би било могуће.
Иако се тада спомиње (катунар) Мужбрат, сазнаје се и име његовог оца Хранислава и дједа Богдана. Назив "Бањани" (умјесто "Бања") улази у оптицај први пут тек 1377. године, што иде у прилог манастирској теорији.
Иначе, да ли се ради или не о истим Руђићима као из предања, али у изворима се међу Бањанима презиме Руђић јавља доста рано, 1412. године - "Bratugly Rugich". Отац овога Братуља навјероватније је био "Ruya Junachouich", који се спомиње 1379. године. У истом документу наводи се "Jurech Junacouich" који гарантује за њега. "Jurech Junacouich" је био катунар Бањана, а "Ruya" би лако могао бити његов брат.
Катунар Бањана је претходно био "Junach" (1340), сасвим сигурно отац "Jurech"-ов.
И на крају, Јунаков отац је био Мужбрат из 1319. године.
Ова хронологија подупире обе тезе и манастирску и влашко- граничарску а на жалост не потврђује ни једну осим да оповргава моју о каснијем доласку на простор Бањана. Ок, идемо даље.

Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1121 послато: Март 03, 2023, 09:35:09 поподне »
Како се катун Бања први пут јавља 1319. године онда то не би било могуће.
Иако се тада спомиње (катунар) Мужбрат, сазнаје се и име његовог оца Хранислава и дједа Богдана. Назив "Бањани" (умјесто "Бања") улази у оптицај први пут тек 1377. године, што иде у прилог манастирској теорији.
Иначе, да ли се ради или не о истим Руђићима као из предања, али у изворима се међу Бањанима презиме Руђић јавља доста рано, 1412. године - "Bratugly Rugich". Отац овога Братуља навјероватније је био "Ruya Junachouich", који се спомиње 1379. године. У истом документу наводи се "Jurech Junacouich" који гарантује за њега. "Jurech Junacouich" је био катунар Бањана, а "Ruya" би лако могао бити његов брат.
Катунар Бањана је претходно био "Junach" (1340), сасвим сигурно отац "Jurech"-ов.
И на крају, Јунаков отац је био Мужбрат из 1319. године.

У којем се извору може пронаћи овај запис из 1412. године?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1122 послато: Март 03, 2023, 10:42:37 поподне »
Оно што је мени проблематично је да је његова владавина врло кратко трајала,шест година,да би могли  одређене догађаје смјестити у тај контекст али да додам да ту сјевер-југ миграцију не искључујем као опцију.
Шест година владао као самосталан и још тридесет као угарски вазал од 1284-е до 1316-е.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1123 послато: Март 03, 2023, 11:09:24 поподне »
Шест година владао као самосталан и још тридесет као угарски вазал од 1284-е до 1316-е.
То иде у правцу досељавања или боље речено насељавања неких родова и племена из правца сјевер југ, јер ови "рођаци" у Мађарској не верујем да су дошли из Бањана.

Ван мреже Посо

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 187
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1124 послато: Март 03, 2023, 11:20:19 поподне »
У којем се извору може пронаћи овај запис из 1412. године?

Код Куртовића, Коњ у средњовјековној Босни, на три мјеста, 1412, 1423. и 1429. године.

Има из 1489. године и "Hostoya Bratuglieuich de Bagnanis et Branilus Vuchieuich de Bagnanis", али овај Остоја прије може бити син Братуља Хераковића из 1465. године. Исто Куртовић, Извори за хисторију средњовјековне Босне I.

Ван мреже Посо

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 187
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1125 послато: Март 03, 2023, 11:48:32 поподне »
Шест година владао као самосталан и још тридесет као угарски вазал од 1284-е до 1316-е.

Тако је. Он тек тада (1284) од Угара добија бановине јужно од Саве, које су припојене његовим матичним областима, укључујући Дабар.

Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1126 послато: Март 04, 2023, 10:51:17 пре подне »
Код Куртовића, Коњ у средњовјековној Босни, на три мјеста, 1412, 1423. и 1429. године.

Има из 1489. године и "Hostoya Bratuglieuich de Bagnanis et Branilus Vuchieuich de Bagnanis", али овај Остоја прије може бити син Братуља Хераковића из 1465. године. Исто Куртовић, Извори за хисторију средњовјековне Босне I.

Записи из 1423. и 1429. су ми познати од раније, али овог из 1412. не могу да нађем.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1127 послато: Март 04, 2023, 05:36:37 поподне »
Питам се већ неко време да ли бисмо неке назнаке о пореклу ове гране могли добити помоћу аутосомалне генетике. Када бисмо имали довољно велики (преко 30) узорак аутосомалних резултата носилаца N-P189.2 можда би се могла извући нека заједничка компонента? Теоретски, приликом одабира оваквог узорка предност би имали они који имају више предачких грана N-P189.2, чак и ако су сами носиоци неке друге хаплогрупе

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1128 послато: Март 04, 2023, 05:51:21 поподне »
Питам се већ неко време да ли бисмо неке назнаке о пореклу ове гране могли добити помоћу аутосомалне генетике. Када бисмо имали довољно велики (преко 30) узорак аутосомалних резултата носилаца N-P189.2 можда би се могла извући нека заједничка компонента? Теоретски, приликом одабира оваквог узорка предност би имали они који имају више предачких грана N-P189.2, чак и ако су сами носиоци неке друге хаплогрупе

Помислио сам раније да би то могао бити неки траг, међутим, ово што сам видео (23andMe превасходно) сви имају типичну српску аутосомалну. Иако је млађа подграна, па све и да је тек у касном средњем веку ушла међ Србе, довољно је то времена да се сасвим уклопи у српски генетички профил (није ту у питању једна линија). Аутосомална је поуздана уназад неких 300 година, односно верујем да би се евентуално код скоријих уплива могло приметити да нешто одудара од просека у аутосомалној.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1129 послато: Март 04, 2023, 06:57:50 поподне »
Помислио сам раније да би то могао бити неки траг, међутим, ово што сам видео (23andMe превасходно) сви имају типичну српску аутосомалну. Иако је млађа подграна, па све и да је тек у касном средњем веку ушла међ Србе, довољно је то времена да се сасвим уклопи у српски генетички профил (није ту у питању једна линија). Аутосомална је поуздана уназад неких 300 година, односно верујем да би се евентуално код скоријих уплива могло приметити да нешто одудара од просека у аутосомалној.
Кад би неко од њих пробао са овим компанијама које располажу археоаутосомалом па можда нешто и искрсне. Мађари на њиховом пројекту на ФТДНА цене да би могли бити Туркијског порекла или Скитског. Нису ове компаније само комерцијала, може нешто и да се научи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1130 послато: Март 05, 2023, 10:55:16 поподне »
Иако мање-више добро позната по свом динарском распореду, ево мапе за хаплогрупу N2-P189.2



Извор: Српски ДНК пројекат/23andMe

Ван мреже Милан Степановић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 48
  • N2-Y6503 P189.2 (Св. Јован)
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1131 послато: Март 06, 2023, 08:58:37 пре подне »
Када је реч о топониму БАЊА, како се по предању неколико породица рода N2 P189.2 из Бањана, са Голије и из Пиве, звало село њихових предака на Косову (постојало је још у првој половини 14. века, а постоји и данас и не треба га мешати са Бањском), треба имати у виду и да је једна мања област у Буковини, односно равница испод Карпата (данас у украјинском делу Буковине), окружена планинама и шумама (од 17. века бележи се и истоимено село у тој равници), названа Багна на украјинском, а Bahna на румунском, те да крај тог села и равнице и данас налази геолошки споменик природе који се назива "Багнянські старожитності" („Бањанске старине“). Како постоји и генетска веза српског рода N2 са Буковином, не треба одбацити ни ову етимолошку могућност за настанак имена Бања, а можда и Бањани.     
Час ми весте стару славу
крви моје прарођачке...
[Лаза Костић]

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1132 послато: Март 06, 2023, 01:23:24 поподне »
Када је реч о топониму БАЊА, како се по предању неколико породица рода N2 P189.2 из Бањана, са Голије и из Пиве, звало село њихових предака на Косову (постојало је још у првој половини 14. века, а постоји и данас и не треба га мешати са Бањском), треба имати у виду и да је једна мања област у Буковини, односно равница испод Карпата (данас у украјинском делу Буковине), окружена планинама и шумама (од 17. века бележи се и истоимено село у тој равници), названа Багна на украјинском, а Bahna на румунском, те да крај тог села и равнице и данас налази геолошки споменик природе који се назива "Багнянські старожитності" („Бањанске старине“). Како постоји и генетска веза српског рода N2 са Буковином, не треба одбацити ни ову етимолошку могућност за настанак имена Бања, а можда и Бањани.   
Такође мислим да би последњу локацију ове гране пре доласка у ЦГ требало тражити у тим крајевима а причу о доласку с Косова бих препустио миту.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1133 послато: Март 06, 2023, 05:35:36 поподне »
Такође мислим да би последњу локацију ове гране пре доласка у ЦГ требало тражити у тим крајевима а причу о доласку с Косова бих препустио миту.
Ја бих ту убацио и прибојску бању као могућност.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1134 послато: Март 06, 2023, 05:53:02 поподне »
Ја бих ту убацио и прибојску бању као могућност.
Прибојску пре свих мада ни куршумлијска бања није за заборавит али ипак ме вуче Соко-бања јер је мање популарна од матарушке, која је за нероткиње па нам се не уклапа у обнављање врсте, с тим што бих напоменуо да бања има и на Косову па можда да размислимо и о тој опцији. Има мјеста с толико топле и минералне воде ђе би могле бити бање али нема инвеститора па бих ја у складу са.тим дао предност буковичкој бањи јер има везе са дрвима а ђе су дрва ту су и Срби јер нема Србина без Буковине.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1135 послато: Март 06, 2023, 06:07:20 поподне »
Прибојску пре свих мада ни куршумлијска бања није за заборавит али ипак ме вуче Соко-бања јер је мање популарна од матарушке, која је за нероткиње па нам се не уклапа у обнављање врсте, с тим што бих напоменуо да бања има и на Косову па можда да размислимо и о тој опцији. Има мјеста с толико топле и минералне воде ђе би могле бити бање али нема инвеститора па бих ја у складу са.тим дао предност буковичкој бањи јер има везе са дрвима а ђе су дрва ту су и Срби јер нема Србина без Буковине.
Хтедох рећи да је има тестираних N2 од прибоја (старинци, овде сам на форуму то прочитао),затим Бања (прибојска) је велико насељено место у 12-ом веку са црквом од пре Немањића (мислим да је Ал-Идризи извор) па само наводим могућност. Али добро, како си кренуо пре ће бити из Русанде, Меленаца, Татабање (HUN), Банске Бистрице (SVK). Ова задња ти је на Карпатима, илити Татрама. Можда су отуд сишли камионима ,,Татра" па отворили ,,ФАП" у Прибоју. :)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1136 послато: Март 06, 2023, 06:13:55 поподне »
Хтедох рећи да је има тестираних N2 од прибоја (старинци, овде сам на форуму то прочитао),затим Бања (прибојска) је велико насељено место у 12-ом веку са црквом од пре Немањића (мислим да је Ал-Идризи извор) па само наводим могућност. Али добро, како си кренуо пре ће бити из Русанде, Меленаца, Татабање (HUN), Банске Бистрице (SVK). Ова задња ти је на Карпатима, илити Татрама. Можда су отуд сишли камионима ,,Татра" па отворили ,,ФАП" у Прибоју. :)
Старинци су онда у Прибоју од прије 700/800година, нема таквог рода у Срба или бар ја за такве нисам чуо. Татра је што се тиче овог рода извеснија од ФАП-а.😊

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1137 послато: Март 06, 2023, 06:48:16 поподне »
Старинци су онда у Прибоју од прије 700/800година, нема таквог рода у Срба или бар ја за такве нисам чуо. Татра је што се тиче овог рода извеснија од ФАП-а.😊
Ма помињало се овде, не могу да нађем има 57 страница на теми. Хтео сам одавно да погурам Прибојску бању као битно место од пре Немањића (Нисам одатле нити ми је госпоја, бејах једном на терену,све супер), али нема многого извора. Што се тиче N2, све се поклапа. И banya-рудник, помен прибојске бање у 12-ом веку, битка на Тари кад су Срби и Мађари били савезници против Византије, Илона и бан Белош, TMRCA Бањана-Пивљана. Само нема много N2 међу Мађарима и то је збун. Мало сам с брда с дола али мислим да већина got the point. :D

Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1138 послато: Март 06, 2023, 07:14:56 поподне »
Иако мање-више добро позната по свом динарском распореду, ево мапе за хаплогрупу N2-P189.2



Извор: Српски ДНК пројекат/23andMe

Ова мапа показује да онај начелни договор око постављања локације предака тестираних из 1900-те године није увек најбољи. Наиме за тројицу од четворице тестираних N2 са југа Србије се зна да су се доселили тамо око 1880. године, зна се и одакле (Стара Херцеговина). Не бих се изненадио да се и за оног четвртог нешто тако испостави, али на жалост не може се доћи у контакт са њим.

Што је још грешка ове мапе је да показује да има N2 у општинама Рожаје, Петњица, Плевља, Беране, Андријевица, Мојковац, Даниловград, Подгорица.. али колико ми је познато нема ни једног тестираног припадника N2 тамо?! А тамо где их има нпр. општина Плав нема обојено?

Има ту још неких других ствари на који могу навести гледалаца ове мапе на погрешне претпоставке.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #1139 послато: Март 06, 2023, 07:20:31 поподне »
Ова мапа показује да онај начелни договор око постављања локације предака тестираних из 1900-те године није увек најбољи. Наиме за тројицу од четворице тестираних N2 са југа Србије се зна да су се доселили тамо око 1880. године, зна се и одакле (Стара Херцеговина). Не бих се изненадио да се и за оног четвртог нешто тако испостави, али на жалост не може се доћи у контакт са њим.

Што је још грешка ове мапе је да показује да има N2 у општинама Рожаје, Петњица, Плевља, Беране, Андријевица, Мојковац, Даниловград, Подгорица.. али колико ми је познато нема ни једног тестираног припадника N2 тамо?! А тамо где их има нпр. општина Плав нема обојено?

Има ту још неких других ствари на који могу навести гледалаца ове мапе на погрешне претпоставке.

Ко се иоле разуме у миграције српскога народа зна да је на простору Топличког и Јабланичког оркуга присутна и јака динарска миграциона струја. Према томе није грешка да се то покаже и на мапи, иако су те сеобе биле пре 1900. године.

За овога из Сурдулице није баш сигурно да је из Црне Горе, али свакако му порекло упућује на те крајеве.

Плав сам пропустио да обојим, то је пропуст. А Брда сам рачунао по категорији из нашег пројекта, због тога је обојена читава та област у неком проценту који је реалан (двојица тестираних из Плава на читава Брда). Дакле ту би се могла направити једна мала исправка, Плав означити јачом нијансом, а јужније крајеве ЦГ Брда оставити без N2.
« Последња измена: Март 06, 2023, 07:22:50 поподне Небојша »