Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154405 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #240 послато: Децембар 12, 2016, 09:35:36 пре подне »
Неки хералдички мање обавјештени витезови могли би се на Велибора посебно окомити јер би помислили да се ради о неком невјернику. Шалим се наравно. Ипак мислим да се грб Мириловића, мора вјерно пренијети, Веза је очигледна. Па Храсно се још почетком 18. вијека упоредо назива и Мириловић.
Видећемо шта ће рећи фамилија. Рачунам да грб Мириловића у оригиналној боји могу оправдати, али слутим да ће полумесец у стопи бити проблематичан...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #241 послато: Децембар 12, 2016, 09:50:01 пре подне »
Видећемо шта ће рећи фамилија. Рачунам да грб Мириловића у оригиналној боји могу оправдати, али слутим да ће полумесец у стопи бити проблематичан...

Јеси ли размиљао, да избациш м-шеврон и да полумесец замени место са једним крстом?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #242 послато: Децембар 12, 2016, 09:52:36 пре подне »
Видећемо шта ће рећи фамилија. Рачунам да грб Мириловића у оригиналној боји могу оправдати, али слутим да ће полумесец у стопи бити проблематичан...

Kada prisvojiš i kasnije registruješ grb, on će po heraldičkim pravilima pripadati samo tebi i tvojim potomcima. Šira rodbina neće imati pravo da se služi ovim konkretnim grbom.

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #243 послато: Децембар 12, 2016, 10:10:47 пре подне »
Видећемо шта ће рећи фамилија. Рачунам да грб Мириловића у оригиналној боји могу оправдати, али слутим да ће полумесец у стопи бити проблематичан...


Колико је морање да се за четири брата користе шарже као што су крстови и полумјесец?

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #244 послато: Децембар 12, 2016, 10:36:10 пре подне »

Колико је морање да се за четири брата користе шарже као што су крстови и полумјесец?

У праву си. Ако може iедна од два настариiа и наiпрестижнија римске рода - Колонна, да има само две шарже (стуб/колумну + круну) на црвеном пољу, зашто не би могли имати и Михићи само кулу са Iагњетом на бедему?

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #245 послато: Децембар 12, 2016, 10:38:01 пре подне »
Грб Колонна:

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #246 послато: Децембар 12, 2016, 10:47:15 пре подне »
Грб Колонна:




Мислим да се овај штит може назвати ријечитим, јер шаржа стуба јесте заправо алузија на презиме...colonna = стуб.
« Последња измена: Децембар 12, 2016, 10:54:14 пре подне млађо »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #247 послато: Децембар 12, 2016, 10:54:38 пре подне »

Мислим да се овај штит може назвати ријечетим, јер шаржа стуба јесте заправо алузија на презиме...colonna = стуб.

Управо то. Први носиоц презимена ие Petrus de Columna (1078–1108).
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #248 послато: Децембар 12, 2016, 02:09:19 поподне »
Kada prisvojiš i kasnije registruješ grb, on će po heraldičkim pravilima pripadati samo tebi i tvojim potomcima. Šira rodbina neće imati pravo da se služi ovim konkretnim grbom.

Већ сам помињао да би ово требао бити грб братства Михића, уколико се региструјемо као удружење грађана, а не мој лични.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #249 послато: Децембар 12, 2016, 02:12:42 поподне »
Колико је морање да се за четири брата користе шарже као што су крстови и полумјесец?
У праву си. Ако може iедна од два настариiа и наiпрестижнија римске рода - Колонна, да има само две шарже (стуб/колумну + круну) на црвеном пољу, зашто не би могли имати и Михићи само кулу са Iагњетом на бедему?

Није ништа морање, не мора се ни грб правити :). То је нека моја идеја и симболизам који сам замислио.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #250 послато: Децембар 12, 2016, 02:18:22 поподне »
Неки хералдички мање обавјештени витезови могли би се на Велибора посебно окомити јер би помислили да се ради о неком невјернику. Шалим се наравно. Ипак мислим да се грб Мириловића, мора вјерно пренијети, Веза је очигледна. Па Храсно се још почетком 18. вијека упоредо назива и Мириловић.

Мој став је да је провокативније увек боље. То је твој грб, твоја симболика, ти знаш кључ њене одгонетке. Овај грб ако би радио неки вичан хералдички уметник, то би тек дошло до изражаја. ;)

Примедбе осталих, које се своде на преантрпаност другог поља су оправдане, али јасно ми је да свако мењање повлачи за собом стварање сасвим нове композиције. Што није страшно, али треба извагати, да ли је потенцијалном грбоносцу то важније од симболике? По мени се уопште не би нарушила симболика да се два крста ставе поред кула, а трећи и полумесец у оваквом распореду испод, јер нешто што је физички "под кулом", на грбу не мора дословно да буде пренесено, поготово ако прави овакву гужву какву прави, или чак ове четири шарже у распореду крста да буду око куле, јер кула је центар који вас окупља.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #251 послато: Децембар 12, 2016, 04:37:16 поподне »
Мој став је да је провокативније увек боље. То је твој грб, твоја симболика, ти знаш кључ њене одгонетке. Овај грб ако би радио неки вичан хералдички уметник, то би тек дошло до изражаја. ;)

Примедбе осталих, које се своде на преантрпаност другог поља су оправдане, али јасно ми је да свако мењање повлачи за собом стварање сасвим нове композиције. Што није страшно, али треба извагати, да ли је потенцијалном грбоносцу то важније од симболике? По мени се уопште не би нарушила симболика да се два крста ставе поред кула, а трећи и полумесец у оваквом распореду испод, јер нешто што је физички "под кулом", на грбу не мора дословно да буде пренесено, поготово ако прави овакву гужву какву прави, или чак ове четири шарже у распореду крста да буду око куле, јер кула је центар који вас окупља.

У том случају преломљена греда у виду слова М би се морала избацити. То би изгледало овако:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #252 послато: Децембар 12, 2016, 05:01:01 поподне »
У том случају преломљена греда у виду слова М би се морала избацити. То би изгледало овако:


Pa nije loše moram priznati. Ovo je do sada najravnomernije popunjena verzija štita, a uz to ima apsolutnu simetričnost dexter-a i sinister-a.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #253 послато: Децембар 12, 2016, 09:18:26 поподне »
У том случају преломљена греда у виду слова М би се морала избацити. То би изгледало овако:


Разуме се. :) А овај модел изгледа први пут употпуњен. Не кажем да тако треба остати, поготово ако за то не постоји консензус међу Михићима, али треба се водити оваквим примером. Јер плени пажњу. ;)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #254 послато: Децембар 13, 2016, 08:32:59 поподне »
Разуме се. :) А овај модел изгледа први пут употпуњен. Не кажем да тако треба остати, поготово ако за то не постоји консензус међу Михићима, али треба се водити оваквим примером. Јер плени пажњу. ;)

Уколико не прође предлог са полумесецом, онда би ово било слично алтернативно решење:


Веома личи на једно које је Млађо раније предложио а тада ми није било баш нешто. За неке ствари очито треба времена да одлеже и да се сваре... Сад када гледам неке моје идеје од пре десет дана, изгледају ми као тежак кичерај :)

Узгред једно питање за познаваоце. Да ли се облик штита некако дефинише? Видим да се јављају разни - "троугласти" (heater), "ушати", са заобљеном стопом... Нисам видео у блазонима да се облик штита икада помиње, а опет одређени штитови се у пракси увек приказују на истој форми. На пример штит Србије је увек са заобљеном стопом. Да ли би било исправно када би неко рецимо велики грб Србије приказао са "троугластим" штитом у средини?
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #255 послато: Децембар 14, 2016, 01:25:59 пре подне »
Уколико не прође предлог са полумесецом, онда би ово било слично алтернативно решење:


Веома личи на једно које је Млађо раније предложио а тада ми није било баш нешто. За неке ствари очито треба времена да одлеже и да се сваре... Сад када гледам неке моје идеје од пре десет дана, изгледају ми као тежак кичерај :)

Узгред једно питање за познаваоце. Да ли се облик штита некако дефинише? Видим да се јављају разни - "троугласти" (heater), "ушати", са заобљеном стопом... Нисам видео у блазонима да се облик штита икада помиње, а опет одређени штитови се у пракси увек приказују на истој форми. На пример штит Србије је увек са заобљеном стопом. Да ли би било исправно када би неко рецимо велики грб Србије приказао са "троугластим" штитом у средини?
Само да прецизирам, ја сам тај предлог нацртао по инструкцијама колеге Сол-а.  :)


Што се штита тиче, мишљења сам да и четврти брат мора имати своје мјесто на штиту:


Отвор на кули би требао бити црн.
« Последња измена: Децембар 14, 2016, 01:40:50 пре подне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #256 послато: Децембар 14, 2016, 01:43:48 пре подне »
...
Што се штита тиче, мишљења сам да и четврти брат мора имати своје мјесто на штиту:
Да, и ја сам тог мишљења. То је овај претходни предлог. Али пошто нећу сам одлучивати о избору грба, а јасно ти је како може бити протумачен бели полумесец на црвеној подлози и колико је та тема осетљива, морам размишљати и о алтернативном решењу...

Отвор на кули би требао бити црн.
Стварно, у праву си... :)
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #257 послато: Децембар 14, 2016, 01:47:01 пре подне »
Да, и ја сам тог мишљења. То је овај претходни предлог. Али пошто нећу сам одлучивати о избору грба, а јасно ти је како може бити протумачен бели полумесец на црвеној подлози и колико је та тема осетљива, морам размишљати и о алтернативном решењу...
Стварно, у праву си... :)

Све се да измјенити и прилагодити...шарже, боје, грб.  ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #258 послато: Децембар 14, 2016, 02:12:28 пре подне »
Све се да измјенити и прилагодити...шарже, боје, грб.  ;)

На пример, љиљан уместо полумесеца... ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #259 послато: Децембар 14, 2016, 01:57:05 поподне »
На пример, љиљан уместо полумесеца... ;)

Тиме би се повео за митом да је љиљан муслимански симбол. :)