Аутор Тема: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан  (Прочитано 4223 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« послато: Јул 05, 2019, 06:19:26 поподне »
Јуче сам можда дошао ближе решењу о ранијем пореклу своје породице. Лука ми је раније скренуо пажњу на тестираног Јовановића из Раковца код Рашке, који слави исту "комбинацију" слава (Лучиндан и Марковдан)...На страници везаној за село Раковац, наводи се да је ова фамилија дошла из Моравичког Старог Влаха и да су оснивачи села. Али у коментарима се налази и коментар извесног Драгана Раковца који каже следеће:
"У село Камењача, општина Трстеник, се крајем 19. века (претпоставка, јер већ 6 генерација живе у датом селу) доселило неколико породица које носе презиме по селу из ког су дошли (Раковац).
Славе св. Луку, св. Марка и св. Саву."
https://www.poreklo.rs/2018/07/24/poreklo-prezimena-selo-rakovac-raska/

У суседном селу Лопаш, општина Трстеник, такође постоје Раковци и за њих пише:
"Раковци

Досељени су из села Раково па су по томе добили презиме. При досељењу били су Вучковићи, по Вучку који се први доселио. Његов син је Миленко, па су по њему били Миленковићи, док коначно нису прешли на презиме Раковац. Вучко је рођен око 1760. године, а Миленко 1878 (ово је вероватно грешка, можда је 1778?). године. Сава је записиван као Сава и као Савко. Миленкова жена је Маргита.

Слава: Св. Лука."
https://www.poreklo.rs/2018/11/18/poreklo-prezimena-selo-lopas-trstenik/

Ово ме је заинтригирало, јер се помиње управо моје презиме, а моји су дошли у Медвеђу као Вучковићи (седам пасова ми је познато колико су у Медвеђи)...И моји и Раковци славе исту комбинацију слава, у попису села Лопаш се Раковцима помиње старо презиме Вучковић,а наша села дели само Западна Морава,...Што се тиче резултата Јовановића из Раковца, имамо 3 разлике, али и обојица имамо на ДИС19 вредност 17, док је модал 16
« Последња измена: Јул 05, 2019, 06:22:32 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #1 послато: Јул 05, 2019, 06:32:20 поподне »
Овде сам направио грешку, шест пасова је било у Медвеђи (ако не рачунам себе), а тај број пасова је исти као и код Драгана Раковца (који је оставио коментар колико дуго су они у Камењачи)...То би значило, невезано од тога да ли смо род или не, да су се и Раковци а и моји Вучковићи, доселили у сличном временском периоду

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #2 послато: Јул 05, 2019, 07:35:35 поподне »
У суседној Кривој Реци се такође помиње тај род:
Крајем 18. века или на почетку 19. века прадед Максића, да би имао суседа, довео је од Ера из Раковца
претка данашњих Бачеваца и настанио их поред себе. Бачењевци – Николићи и Шејићи (7 кућа, Св. апост. и
еванг. Лука, Марков дан и Св. Сава).

Богами Дуле, имаш пуне руке посла :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #3 послато: Јул 05, 2019, 07:39:38 поподне »


Богами Дуле, имаш пуне руке посла :)
Хвала Гиле, мораћу у "потеру" ускоро, као и ти што си већ дуго :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #4 послато: Јул 05, 2019, 10:57:23 поподне »
Занимљив извор сам нашао из школске монографије "Основне школе у Јагодинском округу до 1850." :
Предаваних наука, и то: Буквара, Часловца, Псалтира,
Класификација
Катихизиса и Историје Народа Сербског, учећи се младежи у
первои Нормналнои Обшественои Медвеђскои Школи почетои
23 ег Априла 1840 лета.

20.Сава
Вучковић

Да поновим текст о Раковцима из Лопаша:
"Досељени су из села Раково па су по томе добили презиме. При досељењу били су Вучковићи, по Вучку који се први доселио...Сава је записиван као Сава и као Савко. "
Ово је први помен неког Вучковића у Медвеђи, и ради се о школским извештајима од 1840те па на даље...(управо сам видео све оцене , можда свог претка,  да не износим све детаље , из псалтира и часловца је био "добар"  ;D)
« Последња измена: Јул 05, 2019, 11:02:51 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #5 послато: Август 29, 2021, 05:20:52 поподне »
Занимљив извор сам нашао из школске монографије "Основне школе у Јагодинском округу до 1850." :
Предаваних наука, и то: Буквара, Часловца, Псалтира,
Класификација
Катихизиса и Историје Народа Сербског, учећи се младежи у
первои Нормналнои Обшественои Медвеђскои Школи почетои
23 ег Априла 1840 лета.

20.Сава
Вучковић

Да поновим текст о Раковцима из Лопаша:
"Досељени су из села Раково па су по томе добили презиме. При досељењу били су Вучковићи, по Вучку који се први доселио...Сава је записиван као Сава и као Савко. "
Ово је први помен неког Вучковића у Медвеђи, и ради се о школским извештајима од 1840те па на даље...(управо сам видео све оцене , можда свог претка,  да не износим све детаље , из псалтира и часловца је био "добар"  ;D)
У књизи Ота Дубислава Пирха, у поглављу које обрађује пут из Варварина у Чачак сам нашао можда занимљив податак , који можда не мора да има везе са мојом породицом , али може и да буде неки траг. У школском извештају из Медвеђе, 1840те, се помиње међу ђацима Сава Вучковић, али у пописима домаћинстава тог времена, у Медвеђи још увек нема Вучковића. Са друге стране, школу у Медвеђи су у то време похађала и деца из околних села, па и из Дренове, коју помиње Пирх. Колико ми је познато, у Дренови нема Лучинштака, а у Медвеђи су једино моји славили Лучиндан (па се носим мишљу да није можда Дренова била мојима нека међустаница, пре доласка у Медвеђу, половином 19. века?)...Овде је скраћени део тог поглавља из Пирхове књиге :

"31. октобар...Од Јасике јахали смо левом обалом Мораве навише; леп низ брежуљака, засађених виноградима и младом храстовом шумом пружа се дуж реке...цео предео има у себи нечег тако веселог и пријатног, да човек путује овуда са извесним задовољством, иако нема ничег особитог, што би одржало неку већу пажњу.
Преноћисмо између Јасике и Трстеника, у селу Дренови...Наше преноћивање, код једног сељака, долази у она код којих су се још највише одржали стари српски обичаји. Кад је вечера била готова и кад је додата вода за прање руку, домаћин је запалио једно парче воштанице у славу кућњег свеца и утврдио га на једном зиду. Сви се окренуше свећи и молили су се дуго и тихо. За то време домаћин узе мало тамјана на једном зажареном ватраљу, окади свећу и сваког од присутника. Сваки се наже пред кадом , да би могао удисати његову благословену силу. - Стари писар допратио нас је довде. Домаћин и домаћица седели су целе ноћи поред ватре и смењивали су се у одржавању њеном. Било је то чудно погледати та два полуосветљена створа, где седе једно поред другог, шапћући и непрестано се старајући, да укажу гостопримство што тише и са што мање досаде..."
Можда ова породица не мора да има везе са мојима, али ето овде да окачим ово што сам нашао у овој Пирховој књизи (путопису)
« Последња измена: Август 29, 2021, 05:28:57 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #6 послато: Јун 22, 2022, 02:16:57 пре подне »
Негативним резултатом Раковца на Y250780 дефинитивно отпада веза са њима и Јовановићима из Раковца код Рашке. Изгледа да смо били усамљени у том крају у смислу ближег сродства са неким по мушкој линији, и ту се можда потврђује породично предање које је пренео мој прадеда мом оцу, да је мој наврдеда дошао у Медвеђу са братом из "Котора" (можда се вероватније ради о месту Которе у Метохији, јер Котор је ипак предалеко за директну сеобу), у ком је прадеда рекао да се други брат вратио тамо (сам назив "Котор" је мој отац упамтио од прадеде). У суштини, то испада да и није тако давно, половина 19. века, а такође и није постојало никакво сазнање да имамо неке сроднике у околини по мушкој линији. Више бих волео да се успоставила веза ( маркер Дис 19=17, разлика од 3 маркера на 23, иста преслава и географска блискост су се ипак испоставили да не морају да буду индикатор), али тако је како је
« Последња измена: Јун 22, 2022, 02:27:20 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #7 послато: Јун 22, 2022, 02:35:23 пре подне »
Негативним резултатом Раковца на Y250780 дефинитивно отпада веза са њима и Јовановићима из Раковца код Рашке. Изгледа да смо били усамљени у том крају у смислу ближег сродства са неким по мушкој линији, и ту се можда потврђује породично предање које је пренео мој прадеда мом оцу, да је мој наврдеда дошао у Медвеђу са братом из "Котора" (можда се вероватније ради о месту Которе у Метохији, јер Котор је ипак предалеко за директну сеобу), у ком је прадеда рекао да се други брат вратио тамо (сам назив "Котор" је мој отац упамтио од прадеде).
Исправка, није наврдеда дошао, него његов отац (Таса). Наврдеда (Сима) је то предање пренео мом прадеди (Борисаву), који је то пренео мом оцу. Линија је: Душан (ја), Момчило, Милутин, Борисав, Светолик, Сима, Таса (он се доселио по предању у Медвеђу "из Котора")
Остаје отворено питање где су разнородни родови који преслављају Марковдан (а славе Лучиндан) почели да преслављају ту славу, а пуна их је област од Копаоника до Белице, Ресава, Топлица, Жупа Александровац, Левач, Темнић итд? (тј. да ли то може да буде повезано у смислу исте области и истог периода за те разнородне родове)
« Последња измена: Јун 22, 2022, 02:46:27 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #8 послато: Јун 22, 2022, 03:07:34 пре подне »
Здраво. Изгледа да то село Которе није било мало или су га његови бивши становници лако памтили или је за њих било доста значајно да су преносили предање о њему. Због мог пријатеља који је недавно последио његов резултат из  Nebule на Yfull и који је добио I-Z16983 а његов id:YF103985 на стаблу је Миловановић из Гатња, слава Св. Никола. Његов род се зову Которци зато што им је нека баба дошла из Котора (у Дреници). Готово исто предање има једна фамилија из Беревца у Сиринићу а на Копаонику као што сте рекли има такође випе фамилија које имају предање да су из села Котора у Дреници. Међутим нико од оних које сам видео не слави вашу славу али знајући да су се славе мењале могућа је сродност са неким од ових фамилија горе наведених а пошто тренутно имамо ДНК резултат само Миловановића можда не би било лоше упоредити ваш и његов резултат и проверити има ли могућности за даље сродство. Надам се да сам мало помогао.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #9 послато: Јун 22, 2022, 03:17:15 пре подне »
Здраво. Изгледа да то село Которе није било мало или су га његови бивши становници лако памтили или је за њих било доста значајно да су преносили предање о њему. Због мог пријатеља који је недавно последио његов резултат из  Nebule на Yfull и који је добио I-Z16983 а његов id:YF103985 на стаблу је Миловановић из Гатња, слава Св. Никола. Његов род се зову Которци зато што им је нека баба дошла из Котора (у Дреници). Готово исто предање има једна фамилија из Беревца у Сиринићу а на Копаонику као што сте рекли има такође випе фамилија које имају предање да су из села Котора у Дреници. Међутим нико од оних које сам видео не слави вашу славу али знајући да су се славе мењале могућа је сродност са неким од ових фамилија горе наведених а пошто тренутно имамо ДНК резултат само Миловановића можда не би било лоше упоредити ваш и његов резултат и проверити има ли могућности за даље сродство. Надам се да сам мало помогао.
Хвала Неродимац :) Моји нису мењали славу, с обзиром да припадам Никшићима, можда неко од њих, али свакако је ту било више родова и да је то била можда нека станица за даља насељавања тих родова у разним правцима (можда у мом случају Ровца-Метохија-Левач). Неко даље истраживање је једино могуће на теренском нивоу, и генетика ( нема индиција сада који родови би могли бити ближи у неком периоду пре 200 до 300 година, као ни за евентуални шири огранак испод Y250780), а за сада су моји усамљени Y250780 у том крају, чак парадоксално, једини сам за сада потврђени Никшић са комбинацијом Лучиндан-Марковдан :) (испада да сам Никшић који се прибратио прибраћеним Никшићима  ;D )
« Последња измена: Јун 22, 2022, 03:27:20 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #10 послато: Јун 22, 2022, 03:30:08 пре подне »
Извини нисам видео да је ваш резултат на Yfull мислио дам да нисте радили напредни тест па рекох да пробам да помогнем. У сваком случају не сумњам да ћете наћи сроднике јер сте НИКШИЋ 😀

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Вучковић, Медвеђа (Трстеник), Лучиндан, Марковдан
« Одговор #11 послато: Јун 22, 2022, 03:36:46 пре подне »
Извини нисам видео да је ваш резултат на Yfull мислио дам да нисте радили напредни тест па рекох да пробам да помогнем. У сваком случају не сумњам да ћете наћи сроднике јер сте НИКШИЋ 😀
Ближих (у задњих 300 година, тешко), а даљих (900-670) има доста :) То је тај "зид" звани Y250780 од пре око 670 година и ту је "рупа" од око 500 година до последњег претка за кога знам. Али није проблем ни да се не нађе, на крају , неке ствари баш у детаље не може ни сама генетика да реши, осим да се апсолутно  сви тестирају, што је немогуће (осим неке среће да се поклопи нешто). Много је огранака испод сваке од три основне станице Никшића (FT190799, Y189944, Y250780), а поготово изгледа после ове најмлађе (уз извор из 1477, можемо да имамо претпоставку да је барем 15). А и илузорно је очекивати да генетика било коме направи "родослов" и попуни све временске "рупе". На крају, немам ни право да се жалим, знам ко ми је био предак у 14. веку (и то није мало, а за "рупу" у следећих 500 година, па добро, нек остане и на томе)
« Последња измена: Јун 22, 2022, 03:47:06 пре подне ДушанВучко »