Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 455873 пута)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1320 послато: Новембар 06, 2022, 04:05:05 поподне »



Нема невиних наравно. Ја се дивим шта је све Србија усисала као своје и дивим се капацитету (па рекао  бих првенствено цркве) за оно што данас чини нашу нацију. Без ње ништа. И многи немочварци су дали много више за Србију од мочвараца, да ми је та прича ко је оригинал, ко не, скроз бесмислена.

Ja bih lično voleo da smo svi odavde, i da nismo nikuda ni išli, niti se doseljavali, i da su Srbi kao narod od starta na Balkanu, i kao takvi heterogeni jer stari narodi po pravilu jesu takvi, i da nam niko ništa nemože i bog da nam pomaže!

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1321 послато: Новембар 06, 2022, 05:34:50 поподне »
Kako to? Ovo nije iz mojih usta, ovo je sa y full-a, sa kojeg se i vi pozivate.
Zašto se prećutkuje da ja najveća raznovrsnost bazalnih grana PH908 ispod Karpata, na Balkanskom Poluostrvu?

Ovde neki tvrde da je mutacija PH908 nastala na tromeđi Ukrajine, Poljske i Belorusija..  Gde je ta raznovrsnost bazalnih grana PH908 na tim prostorima?

U mešovite bazalne granane se može uočiti da i tu Balkanci čine blagu prednost u odnosu na Severnjake, ukoliko se osvrnemo na podgrane.

Срби се диспропорционално тестирају на yFull-у, то је све.
Имаш оно истраживање Олге Утевске гдје је највећа разниоврсност ПX908 у Бјелорусји.

Postoje tkz. snp lookup i snp tracker za migracijaska kretanja haplogrupa. Mnogima su poznati, ali možda nekome nisu poznati.
Oni se zovu: Phylogeographer i Scaledinnovation u njima se unose podaci sa y full-a i mesta odakle su testirani. Ovi programi nisu korisni ukoliko u neku granu ima mali broj rezultata. Što više rezultata, to su više pouzdaniji.

https://phylogeographer.com/snp-lookup/
http://scaledinnovation.com/gg/snpTracker.html

Phylogeographer pokazuje nastanak mutacije PH908 na području jugozapadne Rumunije, dok ovaj drugi Scaledinnovation pokazuje nastanak mutacije PH908 na području zapadne Rumunije. Oba programa pokazuju nastanak u Rumuniji i prepoznaju raznovrsnost grana ispod Karpata. Što i y full stablo dokazuje.

Ове апликације само рачунају геометријску средину између свих тестираних на yFull-y, користе све исте податке којима и ти имаш приступ. Само што ти можеш повезивати генетичке резултате са историсјким, археолошким, и осталим подацима, што ове апликације не могу.

Велики број тестираних Срба одвлачи тежиште од словенске прадомовине према западном Балкану, и резултат је средња тачка негдје у западној Румунији. То је све.

Смијешна ствар код ових апликација је да смјештају настанак неких хаплогрупа у сред неког мора или океана. Да би тако чврсто стао и уз "морско" поријекло неке хаплогрупе?  :)

Starost PH908  varira sto godina gore-dole 1700-1800 godina. To je već dugo neka prosečna starost koje joj daje y full.
Dakle ukoliko idem logikom i uzmemo u obzir y full stablo  i ova dva programa. Nastanak mutacije PH908 bio bi u 2-3 veku u Rumuniji. Stočarstvo im je od uvek bilo glavno zanimanje, čak šta više možda i profesija, živeći i razvivajući se u planinske predele u velikom broju su se i namnožili. To ukazuje i sadašnje stanje na terenu.

Stočarstvo, vlaška plemena, visoko zastupljenost u zabačene i planinske predele itd. Nema potreba da o tome pišem ponovo.

Добро, одакле извлачиш ове ствари?  :) Да ли се слажу са историјским чињеницама, или су то само неке твоје асоцијације?

Власи у Румунији у 4. вијеку су чист анахронизам, чак и да си мислио на некакве прото-Влахе или претке Влаха.
У то доба су у Трансилванији живјели германски Гепиди.

Прадомовина Влаха је била негдје у ширем подручју данашњег Шоплука, а први трагови њиховог насељавања у Влашку су тек крајем 10. вијека. У Трансилванију још касније. И ту већ твоја теорија пада у воду.

Већ сам писао да PH908 досеже највише проценте у ратарским крајевима које Срби насељавају почетком 7. вијека.
Становништво у влашком статусу долази на ове просторе у каснијем средњем вијеку и и доноси са собом : Е, J, G, R1b, R1а, динарик сјевер, и неке гране PH908 такође, али њиховим доласком се дефинитивно смањује проценат PH908.

Ван мреже Vasiljević

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1322 послато: Новембар 06, 2022, 06:09:45 поподне »
Не мора бити очитан цео филогенетски низ код узорка да би била потврђена терминална хаплогрупа. Филогенетско стабло је конструисано на основу свих претходних тестова и зна се које су мутације настале раније а које касније. Да банализујем - ако си позитиван на мутацију коју носе људи који са тобом деле истог чукундеду, а поред тога си позитиван и на очеве мутације, онда знаш да си сигурно позитиван и на прадедине и дедине мутације, све и да нису уопште очитане/покривене тестом код тебе.

Заправо, у највећем броју случајева, позитиван тест на филогенетски најмлађи SNP на стаблу истовремено значи да је тестирани позитиван на све филогенетски старије мутације, све до генетског Адама. Међутим, понекад се идентичан тип мутације (SNP) деси на истој локацији на Y хромозому код две или више потпуно различитих мушких лоза и у временски различитим тренуцима, па је потребно имати позитивну потврду на још неким карактеристичним сниповима да би се знало о којој тачно мушкој лози се ради.

Конкретно, баш та поменута мутација Y93273 појављује и код припадника хаплогрупе I2а-Y93273 и код припадника хаплогрупе R1b-BY199167, па би поред теста позитивности на Y93273 требало проверити и барем још неколико филогенетски старијих мутација (нпр. L621 ili M269).

На пример, ако је рецимо код археогенетског узорка потврђено да је позитиван на Y93273, али истовремено и на L621, онда:

1) Нема дилеме да се ради о припаднику I2а хаплогрупе, а не R1b
2) Знамо да исти мора бити имплицитно позитиван на све познате међугране између I-L621 и I-Y93273

FTDNA такве мутације обележава као "presumed positive" - позитивност није потврђена директним очитавањем, већ имплицитно.
Mislim da se ovde radi drugom SNP-u na tom nivou, Y101738

Ван мреже Vasiljević

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1323 послато: Новембар 06, 2022, 06:13:05 поподне »
Mislio sam da su te mutacije koje se javljaju u vise grana obelezene sa H. ocigledno sam bio u krivu

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1324 послато: Новембар 06, 2022, 06:48:47 поподне »
O чему се овде тачно ради, прва порука у теми каже о пореклу данашњег српског народа, али се овде очигледно провлачи нека супрематистичка прича о онима који су догмизали са севера, па се сада нађу увређенима када их неко, као Акса оповргне (да можда нису догмизали са толиког севера, али је ипак север или СИ, али зашто је то тако страшно). Зашто је популарно бити из мочваре, не разумем ? Имамо жабокречину и по нашим барама, купао сам се као мали и не нађох ништа привлачно у истој.

Нема невиних наравно. Ја се дивим шта је све Србија усисала као своје и дивим се капацитету (па рекао  бих првенствено цркве) за оно што данас чини нашу нацију. Без ње ништа. И многи немочварци су дали много више за Србију од мочвараца, да ми је та прича ко је оригинал, ко не, скроз бесмислена.

Мене занима поријекло и етногенеза читавих народа, одакле су тачно дошли, када и с киме су се мијешали, како су настали њихови језици и обичаји, и тако даље. Тебе можда више занима твоје породично поријекло, и то је исто у реду. Ово је тема за нас које занима ово прво, ако не разумијеш, не осуђуј.

Не знам једино како успијеваш у овој теми очитати неки хаплогрупизам и супрематизам. Не само да јa не гледам тако на ствари, него је такво нешто и бесмислица из генетичке перспективе.

Хаплогрупе представљају безначајан проценат укупне ДНК једног човјека, оне су само маркери корисни за праћење миграција племена и народа, и само због тога овдје расправљамо о њима.

И какви Срби мочварци и немочварци.  :) Па сваки Србин је 40-60% мочварац, без обзира на хаплогрупу.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1325 послато: Новембар 06, 2022, 07:18:16 поподне »
Mislio sam da su te mutacije koje se javljaju u vise grana obelezene sa H. ocigledno sam bio u krivu

Заправо, ознака "H" означава да је SNP лоциран у хомологном региону Y хромозома, видети дефиницију:

https://www.yfull.com/faq/definitions/

Хомологни регион је мањи део Y хромозома који је подложан рекомбинацији са X хромозомом (дакле може, али не мора доћи до рекомбинације, па се зато нерадо користи у генеалогији).

Налазио сам и на додатна тумачења да YFull ставља ознаку "H" додатно и уз SNP-ове који су део секвенце нуклеотида која није јединствена само за Y хромозом, већ јавља и на неком од остала 22 пара хромозома, што је опет контраиндикација за коришћење у генеалогији. Ово друго је последица релативно кратких секвенци које се очитавају, од типично 150 базних парова.

А за SNP који није јединствен само за једну хаплогрупу, већ се јављају у више различитих мушких линија такође постоји термин, који ми је на врх језика, али на жалост не могу да га се сетим :)

Пример:


На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 910
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1326 послато: Новембар 06, 2022, 07:19:02 поподне »
Мочварци и немочварци  ;D Snow dwellers (R1a & I2) & sand dwellers (E). Да сте сви живи, здрави и дебели.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1327 послато: Новембар 06, 2022, 07:24:12 поподне »
Хаплогрупе представљају безначајан проценат укупне ДНК једног човјека, оне су само маркери корисни за праћење миграција племена и народа, и само због тога овдје расправљамо о њима.

И какви Срби мочварци и немочварци.  :) Па сваки Србин је 40-60% мочварац, без обзира на хаплогрупу.

Лепо речено... :)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1328 послато: Новембар 06, 2022, 07:33:41 поподне »
Мочварци и немочварци  ;D Snow dwellers (R1a & I2) & sand dwellers (E). Да сте сви живи, здрави и дебели.

Ja ionako sve smatram jednakim članovima srpske zajednice i to poprilično dugo u prošlost :D Ps. Slažem se i sa onim što je Šešelj rekao i to je istina živa :D

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1329 послато: Новембар 06, 2022, 07:48:11 поподне »
Да ли може нека рекапитулација, за које властелинске породице се сматра да су PH908? Да ли се ту мисли на оно истраживање стећака у Босни, у Јајцу и још неком мјесту.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1330 послато: Новембар 06, 2022, 07:48:53 поподне »
Власи у Румунији у 4. вијеку су чист анахронизам, чак и да си мислио на некакве прото-Влахе или претке Влаха.
У то доба су у Трансилванији живјели германски Гепиди.

Прадомовина Влаха је била негдје у ширем подручју данашњег Шоплука, а први трагови њиховог насељавања у Влашку су тек крајем 10. вијека. У Трансилванију још касније. И ту већ твоја теорија пада у воду.

Већ сам писао да PH908 досеже највише проценте у ратарским крајевима које Срби насељавају почетком 7. вијека.
Становништво у влашком статусу долази на ове просторе у каснијем средњем вијеку и и доноси са собом : Е, J, G, R1b, R1а, динарик сјевер, и неке гране PH908 такође, али њиховим доласком се дефинитивно смањује проценат PH908.

Да, не би било лоше ићи системом елиминације када су овакве теорије у питању.

1. Никавих масовнијих миграција са Карпата ка простору Босне и Херцеговине не би требало да је било у том периоду пре сеобе Словена. Можда је било спорадичних померања, али свакако не тако масовних да би довела до овако високог процента I2-PH908. Пошто је прилично очигледно да је тако висока заступљеност ове хаплогрупе на простору Херцеговине постојала и у касном средњем веку.

2. Да је реч о некаквим старијим везама са влашким становништвом Карпата, вероватно би данас у Херцеговини реципрочно биле заступљене и остале хаплогрупе присутне код Румуна (разне гране J2, R1b, итд), а то није случај. Имамо само веома висок проценат I2.

3. Што се балканских Влаха тиче (углавном југ Балкана), ту је ситуација још чистија, веома се ретко I2-PH908 јавља међу њима. Штавише, код Цинцара из Штипа и Влаха из Тесалије заступљенија је E-V13, R1a, R1b.

4. Апропо влашких племена из Херцеговине, то није никакав аргумент, пошто I2 ту није изузетак. Сва та племена су српска и садржала су и остале хаплогрупе (R1b, I1, N2, R1a).

Опет бих се вратио на високу заступљеност у тим западним крајевима. Иако не мора бити од пресудне важности, често је заступљеност добар индикатор, посебно када је реч о релативно кратком периоду (кратком за генетику). Она можда указује на то да део I2-PH908 борави ту још од времена првих сеоба Срба на простор провинције Далмације, док један део долази са касније досељеним Србима из источних крајева (тзв. влашка кретања). Ту је вероватно било неких I2-PH908 грана које су дошле на Балкан оним источним краком (преко Карпата), а та веза се данас огледа у генетичкој повезаности неких динарских и источнобалканских подграна I2-PH908.

Као што рече Никац, ово је могло само да умањи проценат I2 на простору Захумља, будући да је међу тим досељеницима са истока било више различитих хаплогрупа. Мада и ово је у домену теорије, пошто ми не знамо тачан однос хаплогрупа у то време. Али може да звучи као рационална претпоставка.

Све у свему, када се подвуче црта и сакупе на једно место доступни докази, јако је танка веза I2-PH908 са било каквим Власима, осим са оним херцеговачким. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1331 послато: Новембар 06, 2022, 07:53:22 поподне »
Да ли може нека рекапитулација, за које властелинске породице се сматра да су PH908? Да ли се ту мисли на оно истраживање стећака у Босни, у Јајцу и још неком мјесту.

Провлачи се прича о резултату Котроманића, или барем неком резултату који се доводи у везу са њима. Колико је то урбана легенда, не знам. Али недавно смо имали нека истраживања старе ДНК на простору Босне и Херцеговине (реч је о касном средњем веку). Тестирани су скелети појединаца који су носили одређене титуле у то време. Ти резултати су листом I2-PH908, колико се сећам.

Ако неко зна о којој је тачно студији реч (било је на форуму говора о томе), нека постави.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1332 послато: Новембар 06, 2022, 08:09:41 поподне »
Провлачи се прича о резултату Котроманића, или барем неком резултату који се доводи у везу са њима. Колико је то урбана легенда, не знам. Али недавно смо имали нека истраживања старе ДНК на простору Босне и Херцеговине (реч је о касном средњем веку). Тестирани су скелети појединаца који су носили одређене титуле у то време. Ти резултати су листом I2-PH908, колико се сећам.

Ако неко зна о којој је тачно студији реч (било је на форуму говора о томе), нека постави.

https://www.researchgate.net/publication/336313137_PREDICTION_OF_Y_HAPLOGROUP_IN_ANALYSIS_OF_HUMAN_SKELETAL_REMAINS_FROM_ARCHAEOLOGICAL_SITES_IN_BOSNIA_AND_HERZEGOVINA
https://sci-hub.se/https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/oa.3002

Чини ми се да се ради о истим узорцима у обје студије, само ова прва има један додатни и2а узорак из Дивичана код Јајца.
Да ли је тај можда у некој вези с Котроманићима?

У овој другој су узорци племића Батићa Мирковићa, и други највјероватнијe његовог оца Мирка Радојевића.
« Последња измена: Новембар 06, 2022, 08:11:25 поподне Никац »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1333 послато: Новембар 06, 2022, 08:44:26 поподне »
https://www.researchgate.net/publication/336313137_PREDICTION_OF_Y_HAPLOGROUP_IN_ANALYSIS_OF_HUMAN_SKELETAL_REMAINS_FROM_ARCHAEOLOGICAL_SITES_IN_BOSNIA_AND_HERZEGOVINA
https://sci-hub.se/https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/oa.3002

Чини ми се да се ради о истим узорцима у обје студије, само ова прва има један додатни и2а узорак из Дивичана код Јајца.
Да ли је тај можда у некој вези с Котроманићима?

У овој другој су узорци племића Батићa Мирковићa, и други највјероватнијe његовог оца Мирка Радојевића.

Pominju se i uzorci Kosača koji su navodno takođe PH908, ali to bolje zna Drajver ili Filipi.

Od ostale vlastele imamo Ivana Borojevića gospodara grada Niša, njegovi potomci su R1a.

Takođe ne znam da li se pretci izetbegovića računaju u vlastelu, koliko je poznato radi se o sitnijoj srpskoj vlasteli, oni su ispali PH908-Y56203

Takođe među granom kojoj navodno pripadaju i Kosače nalaze se 4 Srbina i jedan Bošnjak.

I Kotromanići imaju najbliže srodnike među Srbima.
« Последња измена: Новембар 06, 2022, 08:48:58 поподне barbarylion »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1334 послато: Новембар 06, 2022, 08:48:14 поподне »
https://www.researchgate.net/publication/336313137_PREDICTION_OF_Y_HAPLOGROUP_IN_ANALYSIS_OF_HUMAN_SKELETAL_REMAINS_FROM_ARCHAEOLOGICAL_SITES_IN_BOSNIA_AND_HERZEGOVINA
https://sci-hub.se/https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/oa.3002

Чини ми се да се ради о истим узорцима у обје студије, само ова прва има један додатни и2а узорак из Дивичана код Јајца.
Да ли је тај можда у некој вези с Котроманићима?

У овој другој су узорци племића Батићa Мирковићa, и други највјероватнијe његовог оца Мирка Радојевића.

Не знам за Косаче. О Котроманићима је било речи овде, али је то неки стари резултат (I2, 12 маркера):


Овде је детаљнија анализа резултата Батића-Мирковића: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4986.msg165640#msg165640

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1335 послато: Новембар 06, 2022, 08:57:53 поподне »
Не знам за Косаче. О Котроманићима је било речи овде, али је то неки стари резултат (I2, 12 маркера):


Овде је детаљнија анализа резултата Батића-Мирковића: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4986.msg165640#msg165640

Bilo je još skorijeg pomena, čak se povela neka diskusija na tviteru o Kotromanićima obzirom da su im Srbi prvi srodnici, navedebo je da su vrv poreklom iz donjih krajeva i jedna porodica koja je srpska bi trebalo da je najbliži srodnik Kotromanića.

Za Kosače se ovde i pisalo kojoj podgrani pripadaju, ali ja sam zaboravio o kojoj se radi, uglavnom znam da je okarakterisana kao srpska jer je imaju samo 4 Srbina i jedan Bošnjak/musliman.

O ovome bi najbolje mogao da kaže Filipi, eventualno možda Drajver.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1336 послато: Новембар 06, 2022, 09:17:59 поподне »
Bilo je još skorijeg pomena, čak se povela neka diskusija na tviteru o Kotromanićima obzirom da su im Srbi prvi srodnici, navedebo je da su vrv poreklom iz donjih krajeva i jedna porodica koja je srpska bi trebalo da je najbliži srodnik Kotromanića.

Za Kosače se ovde i pisalo kojoj podgrani pripadaju, ali ja sam zaboravio o kojoj se radi, uglavnom znam da je okarakterisana kao srpska jer je imaju samo 4 Srbina i jedan Bošnjak/musliman.

O ovome bi najbolje mogao da kaže Filipi, eventualno možda Drajver.

Искрено, док је то у твитер-форум форми, није ми баш јак доказ. Али верујем где има дима има и ватре. Не помиње се тек тако. За сада бих се држао онога што имамо, а то су ови стари налази I2-PH908 из Горње Босне.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1337 послато: Новембар 06, 2022, 09:23:25 поподне »
На жалост, на YFull стаблу има скроман број археогенетичких резултата (укупно осам) који су испод I-Y3120. На слици испод је "прочишћено стабло" I-Y3120, на коме су остављени само археогенетички резултати и њихове директне подгране испод I-Y3120:



Слекет из Турске припада некој млађој грани, али није могуће утврдити којој јер је узорак секвенциран плитко (просечно 1x) и доста тога није покривено.

Црна Гуја и Драјвер вероватно знају боље да ли је познат још неки резултат за који постоје индиције да је I-Y3120 или нешто млађе, а да је пронађен на ширем подручју Балкана? Чини ми се да за сада тако нешто није пронађено.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1338 послато: Новембар 06, 2022, 09:26:41 поподне »
Искрено, док је то у твитер-форум форми, није ми баш јак доказ. Али верујем где има дима има и ватре. Не помиње се тек тако. За сада бих се држао онога што имамо, а то су ови стари налази I2-PH908 из Горње Босне.

Naravno.

Mada glavnica priče se odvijala ovde.
Mislim da će Filipi ako bude dolazio u skorije vreme objasniti to najbolje, ili Drajver, verujem da je i on upućen u detalje.
Takođe ima još jedna vlastelinska porodica koja je PH908 isto iz BiH, ja naravno ne mogu da se setim o kome se radi, ali njihov potomak je onaj Musliman koji je gradio džamiju kraj crkve, govorio da piše srpskim, i bio nacionalno osvešten, a poginuo ipak kao turski vojnik od naših ustanika...Ne mogu se setiti imena.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1339 послато: Новембар 06, 2022, 09:39:04 поподне »
На жалост, на YFull стаблу има скроман број археогенетичких резултата (укупно осам) који су испод I-Y3120. На слици испод је "прочишћено стабло" I-Y3120, на коме су остављени само археогенетички резултати и њихове директне подгране испод I-Y3120:

Слекет из Турске припада некој млађој грани, али није могуће утврдити којој јер је узорак секвенциран плитко (просечно 1x) и доста тога није покривено.

Црна Гуја и Драјвер вероватно знају боље да ли је познат још неки резултат за који постоје индиције да је I-Y3120 или нешто млађе, а да је пронађен на ширем подручју Балкана? Чини ми се да за сада тако нешто није пронађено.

https://discover.familytreedna.com/y-dna/I-L621/ancient

Има још ови из Бездањаче и Винковаца.