Аутор Тема: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета  (Прочитано 18492 пута)

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« послато: Март 31, 2017, 03:35:42 поподне »
Видим да су неки учесници расправљали које су хаплогрупе најпожељније међу Србима, па реших да покренем ову анкету.

Нисам сигуран да је било неке овакве анкете на овом форуму. Можда сам грешком изоставио неку хаплогрупу. Могао сам да направим поделу на западну и источну Р1б, али нисам исто тако и код још неких хаплогрупа, ал добро није ово лоше.

Анкета траје 30 дана и свако може да гласа само једном.

Ја мислим да су за сад најпожељније хаплогрупе код Срба:

1. I2a
2. R1a
3. I1
4. ?
5. ?

На овакву анкету требају да гласају они који још нису тестирани. Већина нас која је тестирана гласаће за хаплогрупе којима припадамо, тако да мислим да ће прве три најзаступљеније хаплогрупе код Срба заузети прва три места.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #1 послато: Март 31, 2017, 03:38:19 поподне »
Ја бих хтео А, али није понуђена  :(

Шалим се, Амико, хвала на занимљивој анкети, баш ме интересује резултат и поређење са реалном статистиком!  :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #2 послато: Март 31, 2017, 03:38:51 поподне »
Написах Амико, у ствари Аксо  :) Извини!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #3 послато: Март 31, 2017, 03:42:50 поподне »
На овакву анкету требају да гласају они који још нису тестирани. Већина нас која је тестирана гласаће за хаплогрупе којима припадамо, тако да мислим да ће прве три најзаступљеније хаплогрупе код Срба заузети прва три места.

Па да, било би бесмислено. У време тестирања, ја сам више очекивао, него прижељкивао, да будем И2а. Па сам у том смислу био изненађен кад је установљена И1. Сад бих гласао наравно за своју групу, али нећу гласати (да не кваримо анкету). :)



Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #4 послато: Март 31, 2017, 03:46:22 поподне »



На овакву анкету требају да гласају они који још нису тестирани. Већина нас која је тестирана гласаће за хаплогрупе којима припадамо, тако да мислим да ће прве три најзаступљеније хаплогрупе код Срба заузети прва три места.
Таквих нема много на форуму, самим тим био би мали број оних који би гласали за неку од опција. А и питање је  ''када би могли којим хаплогрупама би хтели да припадате.''
Ми који смо већ тестирани треба да гласамо за ону хаплогрупу коју смо желели да добијемо пре теста. Ја гласах за I1.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #5 послато: Март 31, 2017, 03:59:16 поподне »
Па да, било би бесмислено. У време тестирања, ја сам више очекивао, него прижељкивао, да будем И2а. Па сам у том смислу био изненађен кад је установљена И1. Сад бих гласао наравно за своју групу, али нећу гласати (да не кваримо анкету). :)

Када сам прочитао неке основе ствари о хаплогрупама са овог форума, сајта Порекла и Еупедије, очекивао сам E1b или I2a. Видео сам статистику поднебља на којем су одрастали моји преци, знао сам отприлике куда су текли миграциони правци моје породице па ми се чинило да су највеће шансе да "извучем" једну од ове две хаплогрупе. Али ипак нећу да лажем што се тиче потајне жеље (које је била R1a-M458). Због тога сам ипак гласао.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #6 послато: Март 31, 2017, 04:05:24 поподне »
Нема смисла ја да гласам. Ја сам и очекивао И1. Јер је пре мене било тестираних Новљана, па сам и ја очекивао "новљанску" хаплогрупу. Мада негде сам се надао и неком другом резултату, само да бих мало побркао лончиће  ;D Али нисам имао неку хаплогрупу коју бих преферирао.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #7 послато: Март 31, 2017, 04:29:51 поподне »
Ја нисам ништа очекивао јер сам прво сазнао да ми је рођак некаква "хоблогрупа I2a" (тако рече тетка) пре него што сам и чуо за те "хоблогрупе".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #8 послато: Март 31, 2017, 04:44:29 поподне »
Ја нисам ништа очекивао јер сам прво сазнао да ми је рођак некаква "хоблогрупа I2a" (тако рече тетка) пре него што сам и чуо за те "хоблогрупе".

Сећам се да је мени на прво слушање звучало као "хаБлогрупа".  ;D

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #9 послато: Март 31, 2017, 05:06:51 поподне »
Гласах за I2a, био сам из неког разлога убијеђен да припадам тој хаплогрупи.
Ал' пушти, боље да нијесам јер је изгледа тешка за истраживање уби Боже.
Тестирао сам се 2012 године, у то вријеме нијесам имао много информација.
Много сам сазнао овдје на форуму, и уз помоћ Српског ДНК пројекта.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #10 послато: Март 31, 2017, 06:24:03 поподне »
Гласах за I2a, био сам из неког разлога убијеђен да припадам тој хаплогрупи.
Ал' пушти, боље да нијесам јер је изгледа тешка за истраживање уби Боже.
Тестирао сам се 2012 године, у то вријеме нијесам имао много информација.
Много сам сазнао овдје на форуму, и уз помоћ Српског ДНК пројекта.
Очекујем И1 П109, прижељкује, стога и гласам за И2а дин.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #11 послато: Март 31, 2017, 06:28:12 поподне »
Добро, свако ће ко ће да гласа за своје :) Можда кад би био додатак питању: "... или коју групу би сте изабрали а да није ваша"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #12 послато: Март 31, 2017, 06:30:01 поподне »
Сећам се да је мени на прво слушање звучало као "хаБлогрупа".  ;D

Мој први одазив на реч хаплогрупа био је: "хапло... - шта!?"
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #13 послато: Март 31, 2017, 06:30:57 поподне »
Ја нисам ништа очекивао јер сам прво сазнао да ми је рођак некаква "хоблогрупа I2a" (тако рече тетка) пре него што сам и чуо за те "хоблогрупе".
Хаха

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #14 послато: Март 31, 2017, 11:32:14 поподне »
Сигуран сам да је пре неких 5-6 година најпожељнија хаплогрупа код Срба била R1a.  Мислим да је данас најпожељнија I2a Din, зато што је најбројнија и ушла је у свест Срба као "изворна српска хаплогрупа."  Видим по интернету, а поготово на неким страним форумима да се Срби често хвале са I2a Din хаплогрупом, јер сматрју да је најстарији Европски мерке (I генерално), поготово мислим на  Динари југ односно I2-PH908.  Многи је сматрају српском мутацијом, јер се јавља скоро искључиво код Срба (све три вере) а ван Балкана скоро да не постоји. 
Мислим да је R1a на другом месту.   Такође мислим  да је E-V13 најнепожељнија, због високог процента међу Албанцима.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5485
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #15 послато: Април 01, 2017, 12:01:07 пре подне »
Сигуран сам да је пре неких 5-6 година најпожељнија хаплогрупа код Срба била R1a.  Мислим да је данас најпожељнија I2a Din, зато што је најбројнија и ушла је у свест Срба као "изворна српска хаплогрупа."  Видим по интернету, а поготово на неким страним форумима да се Срби често хвале са I2a Din хаплогрупом, јер сматрју да је најстарији Европски мерке (I генерално), поготово мислим на  Динари југ односно I2-PH908.  Многи је сматрају српском мутацијом, јер се јавља скоро искључиво код Срба (све три вере) а ван Балкана скоро да не постоји. 
Мислим да је R1a на другом месту.   Такође мислим  да је E-V13 најнепожељнија, због високог процента међу Албанцима.

To у вeзи E-V13 je тaчнo, aли из paзлoгa штo глeдaмo пpoцeнтe. Jep кaд пpoцeнтe пpeтвopимo у бpojeвe, дoбиja ce jacниja cликa, oднocнo дa ce E-V13 нe мoжe дoвoдити у вeзу ca Aлбaнцимa. Дpугa cтвap je штo ce ca oвoм xг дугo тaпкaлo у мecту штo ce пoдгpaнa тичe. Teк cу cкopo пoчeлe cтвapи дa ce пoмepajу c мpтвe тaчкe.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #16 послато: Април 01, 2017, 09:08:46 пре подне »
Такође мислим  да је E-V13 најнепожељнија, због високог процента међу Албанцима.

Није само због Албанаца. Многима смета и то што се хаплогрупа Е генерално везује за северну Африку, без обзира што је E-V13 више карактеристична за Европу.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #17 послато: Април 01, 2017, 09:13:35 пре подне »
Није само због Албанаца. Многима смета и то што се хаплогрупа Е генерално везује за северну Африку, без обзира што је E-V13 више карактеристична за Европу.
Мада се Р1а може повезати и са Монголима, Туркменима, Индијцима, Паштунима, али З93 је некако јасније у главама разграничена од остатка Р1а, за разлику од европске Е1б.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #18 послато: Април 01, 2017, 04:43:13 поподне »
Није само због Албанаца. Многима смета и то што се хаплогрупа Е генерално везује за северну Африку, без обзира што је E-V13 више карактеристична за Европу.

Мени је хаплогрупа E-V13 сасвим у реду, исто колико и динарик и R1а, јер је то права старобалканска хаплогрупа која се може повезати с Власима Тесалије, Епира и Пинда, а који су, нарочито у Црној Гори, били главни носиоци историјских дешавања током "турског доба". Васојевићи, Кучи, Бјелопавлићи, Орловићи (? или барем велики родови Старе Црне Горе који се сматрају потомцима Орловића), и они најзнаменитији на Његушима, па још и Аџићи, Копривице, итд... Свако ко има генетске везе с таквим племенима и братствима, може бити само поносан. 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #19 послато: Април 01, 2017, 07:37:41 поподне »
E-V13 наравно. Искрено, разочарао бих се када се тестирам да то буде нека друга хаплогрупа, а да нисам Васов потомак.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #20 послато: Април 01, 2017, 08:44:47 поподне »
Волио бих да сам Р1б, али келтски тип, не ове источне гране. Волим оне старе Келте, поготово планинске Шкоте, а и као дјечак сам имао црвену косу и блиједу розикасту кожу. :)

Иначе, генетски тестови показују да је Црна Гора јако хетерогена по мушким лозама, углавном, као и Србија, Војна Крајина и РС. То само показује колико је она теорија из 19. вијека о генетској хомогености и расној супериорности Црногораца унутар српског националног корпуса била не само опасна и погубна за Србе (јер је управо тај унутарсрпски црногорски супремацизам из доба Петровића и изродио дукљанску србофобију, а не Титова власт), него и научно неутемељена, што показују и ови генетски тестови. Црна Гора је генеалошки дивергентна скоро као и Србија, ВК и РС.
На простору на којем се говори штокавским дијалектом, муслимани и католици свугдје показују апсолутну доминацију словенских хаплогрупа (осим Санџаклија, који су генеалошки доминантно Албанци), док код православаца свугдје релативно доминира И2 хаплогрупа, која је заједно са Р1а међу мушкарцима заступљена од 50-60%. Код православних Срба постоји знатно већи старобалкански уплив него код Бошњака и Хрвата.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #21 послато: Април 01, 2017, 09:23:41 поподне »
Такође мислим  да је E-V13 најнепожељнија, због високог процента међу Албанцима.

Нѣйе тачно. Убѣдљиво найнепожељния йе Х1а М82.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #22 послато: Април 01, 2017, 09:58:04 поподне »
Волио бих да сам Р1б, али келтски тип, не ове источне гране. Волим оне старе Келте, поготово планинске Шкоте, а и као дјечак сам имао црвену косу и блиједу розикасту кожу. :)

Иначе, генетски тестови показују да је Црна Гора јако хетерогена по мушким лозама, углавном, као и Србија, Војна Крајина и РС. То само показује колико је она теорија из 19. вијека о генетској хомогености и расној супериорности Црногораца унутар српског националног корпуса била не само опасна и погубна за Србе (јер је управо тај унутарсрпски црногорски супремацизам из доба Петровића и изродио дукљанску србофобију, а не Титова власт), него и научно неутемељена, што показују и ови генетски тестови. Црна Гора је генеалошки дивергентна скоро као и Србија, ВК и РС.
На простору на којем се говори штокавским дијалектом, муслимани и католици свугдје показују апсолутну доминацију словенских хаплогрупа (осим Санџаклија, који су генеалошки доминантно Албанци), док код православаца свугдје релативно доминира И2 хаплогрупа, која је заједно са Р1а међу мушкарцима заступљена од 50-60%. Код православних Срба постоји знатно већи старобалкански уплив него код Бошњака и Хрвата.
Код Срба постоји јачи палео-балкански уплив него код Бошњака и Хрвата, али мислим да код Бошњака постоји јачи анадолски уплив (Ј2a, G2a, G1, источна R1b). Само је проблем са Бошњацима што они форсирају хаплогрупу I2a и надувавају њен проценат, а смањују проценте "непожељних" хаплогрупа или не објављују резултате оних који испадну R1a или који испадну нека хаплогрупа која је пореклом из Анадолији или са Блиског истока.  Они и даље веују да је I2a на Балкану преживела ледено доба и да њени носиоци направили пирамиду код Високог.  Надувавајући проценат I2a Бошњаци на тај начин мисле да доказују своју "аутохтоност" у Босни и на Балкану.  Они мисле да је само R1a словенска хаплогрупа.
Анадолци који су  долазили као фунционери османске власти или као трговци у босанске градове и касабе су морали оставити неког генетског трага, али Бошњаци вешто крију тј. смањују проценат анадолских маркера као што су и проценат R1a смањили скоро за дупло.
Интересантно би било да се тестира бар пар стотина Муслимана из Цазинске Крајине, зато што многи Муслимани из тог дела Босне говоре да су турског (анадолског) порекла, а где има дима има и ватре.  Колико ја знам засад има тестирараних Муслимана (или бар што је објављено) из Цазинске Крајине тек толико да се могу набројати на прсте једне руке.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #23 послато: Април 01, 2017, 10:19:40 поподне »
Анадолци који су  долазили као фунционери османске власти или као трговци у босанске градове и касабе су морали оставити неког генетског трага, али Бошњаци вешто крију тј. смањују проценат анадолских маркера као што су и проценат R1a смањили скоро за дупло.

Можеш ли објаснити како ово раде? Пошто сва истраживања која су спроведена код њих показују висок уплив словенске генетике, а ни у јавним базама нема мало оних са словенском хг.

Интересантно би било да се тестира бар пар стотина Муслимана из Цазинске Крајине, зато што многи Муслимани из тог дела Босне говоре да су турског (анадолског) порекла, а где има дима има и ватре.
Колико ја знам засад има тестирараних Муслимана (или бар што је објављено) из Цазинске Крајине тек толико да се могу набројати на прсте једне руке.


А и ово мало што их има, сви су I2a/R1a.

Искрено, мислим да би они баш прижељкивали неку блискоисточну хг (због вере и сличних мотива), односно да им је то, поред "староседелачке" I2a, највећа жеља. Што је сасвим логично, као штo је и Србима жеља углавном нека словенска хг (коме је то битно, наравно).

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #24 послато: Април 01, 2017, 10:57:11 поподне »
Можеш ли објаснити како ово раде? Пошто сва истраживања која су спроведена код њих показују висок уплив словенске генетике, а ни у јавним базама нема мало оних са словенском хг.


А и ово мало што их има, сви су I2a/R1a.

Искрено, мислим да би они баш прижељкивали неку блискоисточну хг (због вере и сличних мотива), односно да им је то, поред "староседелачке" I2a, највећа жеља. Што је сасвим логично, као штo је и Србима жеља углавном нека словенска хг (коме је то битно, наравно).
Санџаклије су пуно већи туркофили од босанских Муслимана.  Код ових других сам приметио да их има и који не воле Турке, а неки их чак и мрзе, мада већина има неки неутралан или позитиван став о Турцима (али не таква заљубљеност и туркофилство као код Санџаклија).  Санџаклије више воле Турке и Турску од Албаније и од Босне, без обзира што се декларишу као Бошњаци.  Сигуран сам да сваки Санџаклија који се тестира прижељкује неку арапску, или турску (анадолску) хаплогрупу типа Ј1 и Ј2а.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #25 послато: Април 01, 2017, 11:15:56 поподне »
Ова тема ће на крају изазвати вербални сукоб међу форумашима. Ја мислим да је чак и дискриминишућа. Ко ће људима који се осјећају Србима и чији претци вијековима живе на овим просторима и крв пролијевају за Српство, рећи да им је хаплогрупа Турска,Арапска, Албанска,Шкотска... Сви знамо да хаплогупе не припадају нацијама. Оно смо што смо. Србин сам и поносим се тиме
Тему треба укинути! Ја не планирам учествовати у анкети!

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #26 послато: Април 01, 2017, 11:35:25 поподне »
Хаплогрупе и етничке групе нису подударне категорије, то смо већ хиљаду пута разјаснили. Овдје се ради само о генетичкој генеалогији. Нпр. ја сам скоро сигуран да припадам Е хаплогрупи, а она је старосједилачка на Балкану. Знам имена свих својих предака 4-5 генерација уназад, све типична српска православна имена и презимена (све црногорске, брдске и херцеговачке породице), знам одакле је свака од тих породица и коју крсну славу слави. Понављам, још се нисам тестирао, али на основу предања, вјероватно носим Е хаплогрупу.
И замисли, сад се тестирамо ја и Џеј Рамадановски и испадне да је он Р1а или И2а, а да сам ја Е1б. Би ли то значило да сам ја Грк/Албанац/Влах, а да је он Србин? Наравно да не би. Он је Индијац и Ром, највјероватније је носилац Х хаплогрупе, а и да није, опет је аутосомално гледано Индијац и Ром.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #27 послато: Април 01, 2017, 11:47:46 поподне »
Оно што ја говорим ти је Свевлад написао у посљедњој реченици.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #28 послато: Април 01, 2017, 11:55:28 поподне »
Хаплогрупе и етничке групе нису подударне категорије, то смо већ хиљаду пута разјаснили. Овдје се ради само о генетичкој генеалогији. Нпр. ја сам скоро сигуран да припадам Е хаплогрупи, а она је старосједилачка на Балкану. Знам имена свих својих предака 4-5 генерација уназад, све типична српска православна имена и презимена (све црногорске, брдске и херцеговачке породице), знам одакле је свака од тих породица и коју крсну славу слави. Понављам, још се нисам тестирао, али на основу предања, вјероватно носим Е хаплогрупу.
И замисли, сад се тестирамо ја и Џеј Рамадановски и испадне да је он Р1а или И2а, а да сам ја Е1б. Би ли то значило да сам ја Грк/Албанац/Влах, а да је он Србин? Наравно да не би. Он је Индијац и Ром, највјероватније је носилац Х хаплогрупе, а и да није, опет је аутосомално гледано Индијац и Ром.
Хаплогрупе и генетика нису за свакога.  Неки то превише озбиљно схватају и кад открију да припадају "непожељној" хаплогрупи, онда добију кризу идентитета.  Ја појма немам која сам хаплогрупа нити наслућујем.  Једино што знам је да мушки рођаци моје мајке највероватније припадају хаплогрупи I2-PH908.  Они који генетику и хаплогрупе схватају превише озбиљно боље да се не тестирају и боље да не прате овај форум, јер овде могу да виде да им се неки презимењак или рођак тестирао и да је испало да има "непожељну" хаплогруоу и због тога могу да се разочарају и да добију кризу идентитета.
Кад би испало да имам најегзотичнију могућу хаплогрупу за ове просторе, то не би умањило мој патриотизам и осећај припадности српском народу.  Није хаплогрупа једина ствар у генетици, постоји и аутосомална ДНК, а према њој сви Срби имају прилично сличну аутосомалну генетику, без обзира коју хаплогрупу носе. 

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #29 послато: Април 02, 2017, 12:01:42 пре подне »
Хаплогрупе и генетика нису за свакога.  Неки то превише озбиљно схватају и кад открију да припадају "непожељној" хаплогрупи, онда добију кризу идентитета.  Ја појма немам која сам хаплогрупа нити наслућујем.  Једино што знам је да мушки рођаци моје мајке највероватније припадају хаплогрупи I2-PH908.  Они који генетику и хаплогрупе схватају превише озбиљно боље да се не тестирају и боље да не прате овај форум, јер овде могу да виде да им се неки презимењак или рођак тестирао и да је испало да има "непожељну" хаплогруоу и због тога могу да се разочарају и да добију кризу идентитета.
Кад би испало да имам најегзотичнију могућу хаплогрупу за ове просторе, то не би умањило мој патриотизам и осећај припадности српском народу.  Није хаплогрупа једина ствар у генетици, постоји и аутосомална ДНК, а према њој сви Срби имају прилично сличну аутосомалну генетику, без обзира коју хаплогрупу носе.
Припадност нацији не сме да доведе у питање било какав резултат, а нигде до сада нисам видео да је иједан тестирани био етикетиран на основу резултата са неком другом "непожељном" нацијом...Нити у једном образложењу било чијег резултата нисам видео да се он повезује са било којом другом нацијом, јер и да испадне нека ређа група, сама присутност свих група је старија од данас познатих нација, тако да било какав страх у смислу "шта ако се утврди да нисам Србин", је ирационалан

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #30 послато: Април 02, 2017, 12:16:59 пре подне »
Припадност нацији не сме да доведе у питање било какав резултат, а нигде до сада нисам видео да је иједан тестирани био етикетиран на основу резултата са неком другом "непожељном" нацијом...Нити у једном образложењу било чијег резултата нисам видео да се он повезује са било којом другом нацијом, јер и да испадне нека ређа група, сама присутност свих група је старија од данас познатих нација, тако да било какав страх у смислу "шта ако се утврди да нисам Србин", је ирационалан
Припадници прве руске династије Рјуриковића су група N, а могуће и Путин...Али су Руси...Ми незнамо групу Немањића напр. али шта год да је, то је наша највећа династија...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #31 послато: Април 02, 2017, 12:21:16 пре подне »
Припадност нацији не сме да доведе у питање било какав резултат, а нигде до сада нисам видео да је иједан тестирани био етикетиран на основу резултата са неком другом "непожељном" нацијом...Нити у једном образложењу било чијег резултата нисам видео да се он повезује са било којом другом нацијом, јер и да испадне нека ређа група, сама присутност свих група је старија од данас познатих нација, тако да било какав страх у смислу "шта ако се утврди да нисам Србин", је ирационалан
Ниси видео да ико повезује свој резултат са нацијом или да говори да има "пожељну" или "непожељну" хаплогрупу зато што су они који јавно објављују своје резултате не пате од таквих комплекса.  Они које то мучи се повлаче у себе и не објављују јавно своје резултате.
Проблем је што неки мисле да је мерило српства I2a или евентуално R1a, донекле могу проћи и I1 и западна R1b, пошто сматрају да није срамота бити потомак Викинга и Келта.  Али код таквих који се превише идентификују са хаплогрупом су проблем E-V13, J2b, J2a, N1a, J1, источна R1b итд.  E-V13 није пожељна због Албанаца али и због наводног афричког порекла.  J1 се сматра левантским односно арапско-семитским маркером.  J2a се повезује са Турцима (Анадолцима). 
Пошто се открило да Власи имају доста J2b, источне R1b и E-V13, у задње време се ове хаплогрупе се мање повезују са Албанцима и Турцима, међутим и даље би скоро свако волео више да је "изворног" српског (словенског) него влашког порекла.  Могуће да томе доприноси то што се овде користе изрази "словенска", "не-словенска" и "староседелачка" хаплогрупа или генетика.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #32 послато: Април 02, 2017, 12:33:18 пре подне »
Ниси видео да ико повезује свој резултат са нацијом или да говори да има "пожељну" или "непожељну" хаплогрупу зато што су они који јавно објављују своје резултате не пате од таквих комплекса.  Они које то мучи се повлаче у себе и не објављују јавно своје резултате.
Проблем је што неки мисле да је мерило српства I2a или евентуално R1a, донекле могу проћи и I1 и западна R1b, пошто сматрају да није срамота бити потомак Викинга и Келта.  Али код таквих који се превише идентификују са хаплогрупом су проблем E-V13, J2b, J2a, N1a, J1, источна R1b итд.  E-V13 није пожељна због Албанаца али и због наводног афричког порекла.  J1 се сматра левантским односно арапско-семитским маркером.  J2a се повезује са Турцима (Анадолцима). 
Пошто се открило да Власи имају доста J2b, источне R1b и E-V13, у задње време се ове хаплогрупе се мање повезују са Албанцима и Турцима, међутим и даље би скоро свако волео више да је "изворног" српског (словенског) него влашког порекла.  Могуће да томе доприноси то што се овде користе изрази "словенска", "не-словенска" и "староседелачка" хаплогрупа или генетика.
Нико ко се тестирао не објављује свој резултат, неко администратори, сваки нов резултат се објави уз анализу и повезивање са сличним резултатима...А повезивати Е-V13 по "дифолту" са Албанцима је као кад би рекли да су сви И2а Срби...И они у Украјини, и Румунији, Бугарској, Пољској итд...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #33 послато: Април 02, 2017, 12:38:19 пре подне »
Нико ко се тестирао не објављује свој резултат, неко администратори, сваки нов резултат се објави уз анализу и повезивање са сличним резултатима...А повезивати Е-V13 по "дифолту" са Албанцима је као кад би рекли да су сви И2а Срби...И они у Украјини, и Румунији, Бугарској, Пољској итд...
Сигуран сам , да су и пре 800 година, код Срба биле присутне групе које су и данас

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #34 послато: Април 02, 2017, 12:43:13 пре подне »
Нико ко се тестирао не објављује свој резултат, неко администратори, сваки нов резултат се објави уз анализу и повезивање са сличним резултатима...А повезивати Е-V13 по "дифолту" са Албанцима је као кад би рекли да су сви И2а Срби...И они у Украјини, и Румунији, Бугарској, Пољској итд...
Нисам мислио на оне који су се групно тестирали преко Порекла, као оних 300 и кусур Херцеговаца.  Ја например узмем 100 евра и тастирам се.  Да ли порекло по аутоматизму има увид у мој резултат кад стигну резултати или ја претходно морам да се сагласим са тим?  Мислим да је то приватна ствар сваког појединца и логично би ми било да се објављују резултати само оних који то желе, осим наравно оних који су се тестирали преко Порекла.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #35 послато: Април 02, 2017, 12:44:23 пре подне »
Сигуран сам , да су и пре 800 година, код Срба биле присутне групе које су и данас
Управо зато имамо и проценте хаплогрупа код одређених нација...Значи , хаплогрупа је прапорекло, које се не везује за нацију...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #36 послато: Април 02, 2017, 12:45:17 пре подне »
Сигуран сам , да су и пре 800 година, код Срба биле присутне групе које су и данас
Највероватније да јесу, само су се вероватно проценти разликовали.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #37 послато: Април 02, 2017, 12:56:39 пре подне »
Нисам мислио на оне који су се групно тестирали преко Порекла, као оних 300 и кусур Херцеговаца.  Ја например узмем 100 евра и тастирам се.  Да ли порекло по аутоматизму има увид у мој резултат кад стигну резултати или ја претходно морам да се сагласим са тим?  Мислим да је то приватна ствар сваког појединца и логично би ми било да се објављују резултати само оних који то желе, осим наравно оних који су се тестирали преко Порекла.
Мислим да улазе подаци, али за могућност анонимности, сигурно постоји...Ради се о томе да управо , јавно објављивње, пружа могућност да неко види са ким је сродан или близак...Не верујем да има неког ко је тражио да му се резултат не објави, јер је и сврха тестирања да се нађе група са којом си близак, а ако би неко тражио анонимност, добио би само пројеве и хаплогрупу за себе, која му не би ништа говорила...Није циљ да добијеш само просто хаплогрупу, него и родове које су ти потенцијално блиски...Ако то не би хтео, онда би себе ускратио за много

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #38 послато: Април 02, 2017, 01:29:14 пре подне »
Нисам мислио на оне који су се групно тестирали преко Порекла, као оних 300 и кусур Херцеговаца.  Ја например узмем 100 евра и тастирам се.  Да ли порекло по аутоматизму има увид у мој резултат кад стигну резултати или ја претходно морам да се сагласим са тим?  Мислим да је то приватна ствар сваког појединца и логично би ми било да се објављују резултати само оних који то желе, осим наравно оних који су се тестирали преко Порекла.
Него скупи храброст и тестирај се, кад тад ћеш то морати да урадиш :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #39 послато: Април 02, 2017, 01:31:25 пре подне »
Приметио сам како се генетика врло политизиовала у региону и постала нека врста оружја у мирнодобском "рату" који никад није престао између неколико завађених и закрвљених балканских народа.
-Код Албанаца је обрнуто него код нас. Код њих је најнепожељнија хаплогрупа I2a па R1a, а најпожељнија E-V13 па J2b2.  Јасно је да желе да се разликују од Срба и да имају више "староседелачке" генетике, што је по мени релативан појам пошто може да се каже да се I2a са Словенима само вратила на подручје свог прапорекла.
-Бошњаци надувају проценат I2а и говоре (боље рећи хистеришу) на сва звона како је И2а илирска, староседелачка, да је преживела ледено доба у Босни и да су њени носиоци направили пирамиду код Високог.  Притом мисле да је само Р1а словенска тј. дошљачка и смањују проценар R1а.
-Хрвати су раније говорили исто што и Бошњаци, а данас преовладава сулуда усташка теорија да су I2-PH908 на Балкан донели Хрвати из данашње јужне Пољске тј. "Бијеле Хрварске" (усташко-хрватска митоманија).  Хрвати према R1а имају неутрално мишљење, а E-V13 им није по вољи и погрдно јед називају влашком хаплогрупом.
-Црногорци (Милогорци) говоре да су и I2а и Е-V13 илирски, староседелачки и влашки маркери.  Посебно се у томе истиче милогорски квази академик и велики србомрзац "Влахбанац" Мирослав Ћосовић.  Та сподоба говори да су Црногорци и други јужни Словени мешавина Влаха и Албанаца (Влахбанци). 
Обавештајне службе србомрзачких народа уз региону су уплеле прсте у све ово и користе то у свом анти-српском деловању и желе да унесу поделу међу Србе.  Делимо се на Делије и Гробаре, на Четнике и Партизане, на про-западно и про-руски орјентисане, на оне који слушају ову или ону музику, на Србе источно и Србе западно од Дрине односно на екавце и ијекавце, да не спомињем политичке тј. дневно политичке поделе.  Само нам још фали да се делимо по хаплогрупама, надам се да нећемо насести на провокације и смицалице које нам подмећу једнојезична западна бивша "браћа."

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #40 послато: Април 02, 2017, 01:39:26 пре подне »
Приметио сам како се генетика врло политизиовала у региону и постала нека врста оружја у мирнодобском "рату" који никад није престао између неколико завађених и закрвљених балканских народа.
-Код Албанаца је обрнуто него код нас. Код њих је најнепожељнија хаплогрупа I2a па R1a, а најпожељнија E-V13 па J2b2.  Јасно је да желе да се разликују од Срба и да имају више "староседелачке" генетике, што је по мени релативан појам пошто може да се каже да се I2a са Словенима само вратила на подручје свог прапорекла.
-Бошњаци надувају проценат I2а и говоре (боље рећи хистеришу) на сва звона како је И2а илирска, староседелачка, да је преживела ледено доба у Босни и да су њени носиоци направили пирамиду код Високог.  Притом мисле да је само Р1а словенска тј. дошљачка и смањују проценар R1а.
-Хрвати су раније говорили исто што и Бошњаци, а данас преовладава сулуда усташка теорија да су I2-PH908 на Балкан донели Хрвати из данашње јужне Пољске тј. "Бијеле Хрварске" (усташко-хрватска митоманија).  Хрвати према R1а имају неутрално мишљење, а E-V13 им није по вољи и погрдно јед називају влашком хаплогрупом.
-Црногорци (Милогорци) говоре да су и I2а и Е-V13 илирски, староседелачки и влашки маркери.  Посебно се у томе истиче милогорски квази академик и велики србомрзац "Влахбанац" Мирослав Ћосовић.  Та сподоба говори да су Црногорци и други јужни Словени мешавина Влаха и Албанаца (Влахбанци). 
Обавештајне службе србомрзачких народа уз региону су уплеле прсте у све ово и користе то у свом анти-српском деловању и желе да унесу поделу међу Србе.  Делимо се на Делије и Гробаре, на Четнике и Партизане, на про-западно и про-руски орјентисане, на оне који слушају ову или ону музику, на Србе источно и Србе западно од Дрине односно на екавце и ијекавце, да не спомињем политичке тј. дневно политичке поделе.  Само нам још фали да се делимо по хаплогрупама, надам се да нећемо насести на провокације и смицалице које нам подмећу једнојезична западна бивша "браћа."
Политизација ове приче је само одраз незнања

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #41 послато: Април 02, 2017, 01:40:40 пре подне »
Од стране тих врхушки које то политизују...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #42 послато: Април 02, 2017, 01:49:45 пре подне »
Него скупи храброст и тестирај се, кад тад ћеш то морати да урадиш :)
Већ сам једном рекао да покушавам да убедим неке рођаке по мушкој линији да се они тестирају, боље да они тоше паре него ја  ;D.  Ако не успем онда ћу морати ја.  Јесте да је криза али наће се 100 евра, трошио сам паре на много веће глупости.  Имам осећај са нисам E-V13, а све остало је отворено. 

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #43 послато: Април 02, 2017, 04:18:01 пре подне »
По мени тестирању треба приступити хладне главе.

Ако нисте спремни прихватити да можете добити било коју хаплогрупу, боље се немојте тестирати. Имали смо случајева гдје су људи добијали хапогрупу коју нису очекивали, па су онда сакривали резултате и чекали да се на нашим просторима појави још неко сродан да би се активирали.

Слажем се са мишљењима да је код већине људи који се нису тестирали највећи страх од хаплогрупе E1b.
Мислим да томе, поред неинформисаности и високог процента ове хаплогрупе код Албанаца, кумује још неколико разлога.
По мени је пресудна пасивност велике већине тестираних људи који припадају хаплогрупи E1b, који се као по неком неписаном правилу након добијања резултата или потпуно повлаче са форума, или добијају потребу да се додворавају и оправдавају људима који припадају "пожељним хаплогрупама" (то је било примјетно нарочито на почетку, када смо имали врло мало тестираних људи из Бјелопавлића, Васојевића и Куча).

Да скратим причу, будимо поносни и на своје ромејске и на своје варварске коријене, управо та мјешавина је створила српску нацију какву данас имамо и какву су некада поштовали како пријатељи тако и непријатељи.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #44 послато: Април 02, 2017, 07:55:13 пре подне »
 Кад сам се тестирао, био сам спреман  на било који резултат.   По саопштењу хг (први покушај није успио) било ми је мило што се разликујем од окружења, поготово, што родоначелника више  братстава ( и мојег) неки, у последње вријеме  покушавају  да присвоје.  ХГ је потврдила посебност из предања. Не наводим хг.  Број 1 зна. Резултати нијесу за објављивање. Има  нешто на заштићеном дијелу форума.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #45 послато: Април 02, 2017, 08:49:31 пре подне »
Нико ко се тестирао не објављује свој резултат, неко администратори, сваки нов резултат се објави уз анализу и повезивање са сличним резултатима...

Уколико неко баш не жели да му се маркери јавно приказују на сајту Српског ДНК пројекта, мислим да може контактирати админе и они ће те податке склонити.

Обавештајне службе србомрзачких народа уз региону су уплеле прсте у све ово и користе то у свом анти-српском деловању и желе да унесу поделу међу Србе.  Делимо се на Делије и Гробаре, на Четнике и Партизане, на про-западно и про-руски орјентисане, на оне који слушају ову или ону музику, на Србе источно и Србе западно од Дрине односно на екавце и ијекавце, да не спомињем политичке тј. дневно политичке поделе.  Само нам још фали да се делимо по хаплогрупама, надам се да нећемо насести на провокације и смицалице које нам подмећу једнојезична западна бивша "браћа."

Ма сличних подела има у свакој нацији. Није само до страних обавештајих служби.  ;D

Нисам мислио на оне који су се групно тестирали преко Порекла, као оних 300 и кусур Херцеговаца.  Ја например узмем 100 евра и тастирам се.  Да ли порекло по аутоматизму има увид у мој резултат кад стигну резултати или ја претходно морам да се сагласим са тим?  Мислим да је то приватна ствар сваког појединца и логично би ми било да се објављују резултати само оних који то желе, осим наравно оних који су се тестирали преко Порекла.

Увек постоји могућност самосталног приватог тестирања по пуној економској цени. Мислим да је ипак боље тестирати се преко Порекла. Овде има доста стручних људи који могу помоћи око анализе података и око повезивања са даљим или ближим рођацима. Само на тај начин резултати могу добити потпуни смисао.   :)



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #46 послато: Април 02, 2017, 01:06:21 поподне »
Ко још увек није информисан, 25. априла ће за Светски ДНК дан бити могуће тестирати се упола цене, за 6500 динара, тј. мало више од 50 евра. Мислим да је то одлична прилика.

http://www.poreklo.rs/2017/03/19/iskoristite-veliki-popust-testirajte-se-na-svetski-dnk-dan-25-aprila-2017/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #47 послато: Април 04, 2017, 06:36:09 поподне »
Сви волимо да се правимо како нам није важно којој ХГ припадамо, а мислим да приватно сви (мање више) придајемо значај томе и у својој глави имамо неку категоризацију себе и других на основу резултата теста. Нпр некога доживљавамо као правог Србина, некога као мање правог. Неког као брата, а другог као "усвојеног".

На основу породичне приче по којој смо пореклом од Васојевића очекивао сам да ћу бити Е в13. Међутим, како те приче ничим нису поткрепљене (нпр не славимо Аранђеловдан) надао сам се да ћу бити можда И2. Не зато што ми је "омиљена", него просто статистички - пореклом сам са територије жаришта И2, па су шансе за ту ХГ биле највеће. И2 ми је увек звучала боље него Е в13. О групама Ј, Г, Х нисам хтео ни да размишљам.

По отварању резултата теста на ФТДНА преда мном се створила велика мапа Африке, Блиског Истока... "Ваш резултат је E1b1b, преци су вам дошли из Африке, преко Блиског Истока...". Прогутао сам кнедлу и помислио "боље да се нисам ни тестирао". Да све буде горе, резултат ми је стигао у јеку мигрантске навале на Европу, оних дана када су стотине хиљада Пакистанаца, Сомалијаца и Сенегалаца марширало пешице од Будимпеште до Беча. Ни једног момента нисам имао симпатије за њих, а онда је изненада испало да су ми они ближи, него први комшија (то је наравно било бесмислено, али тада ми се тако чинило).

Е в13 није оно што сам прижељкивао из разлога које сте већ навели: повезаност са Албанцима и Африком. Како ми је Синиша објасно, моје порекло је негде између Куча, Бјелопавлића и оних њима сродним албанским племенима. Ништа од тога ме не одушевљава, а утицај појачава и генерално негативна слика о свему Црногорском која се код нас гради од момента њиховог осамостаљења.

Ни једног момента ми није падало на памет да кријем своје резултате, јер просто они су такви су какви су. Доставио сам их одмах по добијању пројекту Порекло јер желим да овде имамо што богатију и објективнију базу.

У међувремену сам се навикао на своју Е в13 ХГ и више ми није ни битно. Потомци мог мушког пра пра предака су на овим просторима већ хиљадама година, његови наследници су говорили многе језике и припадали многим народима. Краљевине, царства, републике на Балкану су се дизале и пропадале, а мој предак је увек био ту и успевао да преживи. Више ме занима лична историја свих тих људи (тј мојих предака) него колективна историја народа којима су припадали. Колико физички личим на мог предака од пре 200 генерација? Какав је човек био? Шта је волео, чега се плашио, од чега је боловао?

Модерне нације су настале пре око 200 година и сваку од њих формирају људи који носе различите ХГ. Не можемо порећи да су неке ХГ мање или више карактеристичне за неку нацију, али мислим да припадност неком народу није везан за одређену ХГ, нарочито ако су сви преци те особе из тог народа. Сви Срби имају предаке свих ХГ које су карактеристичне за наш народ. Отац нам је можда та и та ХГ, али мајчин отац је нека друга и тако у недоглед.




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #48 послато: Април 04, 2017, 08:01:06 поподне »
Модерне нације су настале пре око 200 година и сваку од њих формирају људи који носе различите ХГ. Не можемо порећи да су неке ХГ мање или више карактеристичне за неку нацију, али мислим да припадност неком народу није везан за одређену ХГ, нарочито ако су сви преци те особе из тог народа. Сви Срби имају предаке свих ХГ које су карактеристичне за наш народ. Отац нам је можда та и та ХГ, али мајчин отац је нека друга и тако у недоглед.

Кључни део коментара. То је то. Браво.  ;)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3424
  • Васојевић
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #49 послато: Април 04, 2017, 11:23:25 поподне »
По отварању резултата теста на ФТДНА преда мном се створила велика мапа Африке, Блиског Истока... "Ваш резултат је E1b1b, преци су вам дошли из Африке, преко Блиског Истока...".
FTDNА је пре свега тржишна фирма чији је основни циљ профит. Услед тога муштеријама представљају резултате на што бомбастичнији начин, па је тако теби искочила карта Африке. То што се не зна поуздано ни колико давно ни којим путем су преци Е-V13 дошли из Африке (неки кажу преко Шпаније, неки преко Блиског Истока), нема везе. Када човек види неко удаљено подручје то заиста оставља јак утисак, а онда ће вероватно и другима причати о томе. Још је горе са аутосомалним резултатима, људима приказују да су пореклом из Мале Азије, Блиског Истока итд. без икаквог објашњења како су дошли до тог закључка. Али треба имати разумевања за FTDNA, ипак је то америчка фирма. Већина муштерија су им тотални лаици који желе да чују нешто што могу да разумеју (нпр. да су "пореклом Италијани", шта год то значило), а не текст од неколико страна са детаљаним објашњењем и напоменама да поједине ствари још увек нису утврђене већ да су и даље само на нивоу више или мање основаних претпоставки.

На основу породичне приче по којој смо пореклом од Васојевића очекивао сам да ћу бити Е в13. Међутим, како те приче ничим нису поткрепљене (нпр не славимо Аранђеловдан) надао сам се да ћу бити можда И2. Не зато што ми је "омиљена", него просто статистички - пореклом сам са територије жаришта И2, па су шансе за ту ХГ биле највеће. И2 ми је увек звучала боље него Е в13. О групама Ј, Г, Х нисам хтео ни да размишљам.

Е в13 није оно што сам прижељкивао из разлога које сте већ навели: повезаност са Албанцима и Африком. Како ми је Синиша објасно, моје порекло је негде између Куча, Бјелопавлића и оних њима сродним албанским племенима. Ништа од тога ме не одушевљава, а утицај појачава и генерално негативна слика о свему Црногорском која се код нас гради од момента њиховог осамостаљења.

Код твог резултата је занимљиво је да иако си испао Е-V13, што си очекивао, ипак не припадаш роду Васојевића.

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #50 послато: Април 04, 2017, 11:49:53 поподне »
Слажем се Иване са свим што си рекао у вези са ФТДНА. Негде сам на овом форуму и ја писао о томе како су фокусирани на профит и резултате кроје тако да буду занимљиви становницима САД, који су им, свакако, и главне муштерије.

Јесте, занимљиво је то да у породици постоји прича да смо Васојевићи, али се испоставило да нисмо. Могуће да се неки мој предак прикључио Васојевићима или су моји живели на територији на коју су се Васојевићи проширили. Кроз неколико генерација могуће да су моји преци почели да се идентификују са Васојевићима, те онај мушкарац који је кренуо из Црне Горе у Босну можда и није знао да није Васов потомак. Ово би можда могао да зна неко ко се боље разуме у организацију и начин функционисања брђанских племена...


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #51 послато: Април 05, 2017, 01:21:12 пре подне »
Сви волимо да се правимо како нам није важно којој ХГ припадамо, а мислим да приватно сви (мање више) придајемо значај томе и у својој глави имамо неку категоризацију себе и других на основу резултата теста. Нпр некога доживљавамо као правог Србина, некога као мање правог. Неког као брата, а другог као "усвојеног".

На основу породичне приче по којој смо пореклом од Васојевића очекивао сам да ћу бити Е в13. Међутим, како те приче ничим нису поткрепљене (нпр не славимо Аранђеловдан) надао сам се да ћу бити можда И2. Не зато што ми је "омиљена", него просто статистички - пореклом сам са територије жаришта И2, па су шансе за ту ХГ биле највеће. И2 ми је увек звучала боље него Е в13. О групама Ј, Г, Х нисам хтео ни да размишљам.

По отварању резултата теста на ФТДНА преда мном се створила велика мапа Африке, Блиског Истока... "Ваш резултат је E1b1b, преци су вам дошли из Африке, преко Блиског Истока...". Прогутао сам кнедлу и помислио "боље да се нисам ни тестирао". Да све буде горе, резултат ми је стигао у јеку мигрантске навале на Европу, оних дана када су стотине хиљада Пакистанаца, Сомалијаца и Сенегалаца марширало пешице од Будимпеште до Беча. Ни једног момента нисам имао симпатије за њих, а онда је изненада испало да су ми они ближи, него први комшија (то је наравно било бесмислено, али тада ми се тако чинило).

Е в13 није оно што сам прижељкивао из разлога које сте већ навели: повезаност са Албанцима и Африком. Како ми је Синиша објасно, моје порекло је негде између Куча, Бјелопавлића и оних њима сродним албанским племенима. Ништа од тога ме не одушевљава, а утицај појачава и генерално негативна слика о свему Црногорском која се код нас гради од момента њиховог осамостаљења.

Ни једног момента ми није падало на памет да кријем своје резултате, јер просто они су такви су какви су. Доставио сам их одмах по добијању пројекту Порекло јер желим да овде имамо што богатију и објективнију базу.

У међувремену сам се навикао на своју Е в13 ХГ и више ми није ни битно. Потомци мог мушког пра пра предака су на овим просторима већ хиљадама година, његови наследници су говорили многе језике и припадали многим народима. Краљевине, царства, републике на Балкану су се дизале и пропадале, а мој предак је увек био ту и успевао да преживи. Више ме занима лична историја свих тих људи (тј мојих предака) него колективна историја народа којима су припадали. Колико физички личим на мог предака од пре 200 генерација? Какав је човек био? Шта је волео, чега се плашио, од чега је боловао?

Модерне нације су настале пре око 200 година и сваку од њих формирају људи који носе различите ХГ. Не можемо порећи да су неке ХГ мање или више карактеристичне за неку нацију, али мислим да припадност неком народу није везан за одређену ХГ, нарочито ако су сви преци те особе из тог народа. Сви Срби имају предаке свих ХГ које су карактеристичне за наш народ. Отац нам је можда та и та ХГ, али мајчин отац је нека друга и тако у недоглед.
У сваком случају боље и Е-V13, него Ј2а, Ј1, R1а-Z93 или Q. 
E-V13 је на Балкану и на Медитерану присутна хиљадама година и изворно нема никакве везе са Шиптарима. Шиптари су само масовно асимилирали популацију која је била носилац E-V13 хаплогрупе.
Док је Ј1 семитско-арапски маркер који је врло егзотичан за Балкан.
Ј2а је анадолски маркер и да си испао Ј2а вероватно би мислио да је неки твој предак резултат "права прве брачне ноћи" односно да га је направио Турчин (Анадолац).
R1a-Z93 је најзаступљенији код туранских народа, па да си случајно испао то, закључак би био да ти је пра-предак био неки  Азијат рецимо Авар, прото-Бугарин, Куман, Татар, Огуз или Хазар.
Q је такође азијски маркер и потенцијални доносиоци у Европу су исто туранско-монголски народи као и у случају R1a-Z93.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #52 послато: Април 05, 2017, 02:32:28 пре подне »
У сваком случају боље и Е-V13, него Ј2а, Ј1, R1а-Z93 или Q. 
E-V13 је на Балкану и на Медитерану присутна хиљадама година и изворно нема никакве везе са Шиптарима. Шиптари су само масовно асимилирали популацију која је била носилац E-V13 хаплогрупе.
Док је Ј1 семитско-арапски маркер који је врло егзотичан за Балкан.
Ј2а је анадолски маркер и да си испао Ј2а вероватно би мислио да је неки твој предак резултат "права прве брачне ноћи" односно да га је направио Турчин (Анадолац).
R1a-Z93 је најзаступљенији код туранских народа, па да си случајно испао то, закључак би био да ти је пра-предак био неки  Азијат рецимо Авар, прото-Бугарин, Куман, Татар, Огуз или Хазар.
Q је такође азијски маркер и потенцијални доносиоци у Европу су исто туранско-монголски народи као и у случају R1a-Z93.
Хахаха :) јаој , хммм...Није ништа боље ни горе, то си што си, нећеш бити ни гори ни бољи у зависности шта испаднеш...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #53 послато: Април 05, 2017, 02:53:29 пре подне »
Хахаха :) јаој , хммм...Није ништа боље ни горе, то си што си, нећеш бити ни гори ни бољи у зависности шта испаднеш...
Не бих волео да испаднем R1a-Z93, Q, J1 или J2a. Остале хаплогрупе су мање више ОК, па чак и E-V13.
Ником није свеједно у вези тога,  само неком је мање битно, а неко то схвата преозбиљно.
Они којима то није уопште није битно се не тестирају нити посећује овај форум јер на њему и без тестирања могу да сазнају којој хаплогрупи припадају, ако се тестирао неки рођак по мушкој линији.

Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #54 послато: Април 05, 2017, 02:58:23 пре подне »
Не бих волео да испаднем R1a-Z93, Q, J1 или J2a. Остале хаплогрупе су мање више ОК, па чак и E-V13.
Ником није свеједно у вези тога,  само неком је мање битно, а неко то схвата преозбиљно.
Они којима то није уопште није битно се не тестирају нити посећује овај форум јер на њему и без тестирања могу да сазнају којој хаплогрупи припадају, ако се тестирао неки рођак по мушкој линији.

Majstore, R1a je najača , pa sad jel "Made in China" ili "Russia" nema nikakve veze  ;)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #55 послато: Април 05, 2017, 03:04:29 пре подне »
Majstore, R1a je najača , pa sad jel "Made in China" ili "Russia" nema nikakve veze  ;)
Најдоминантнија хаплогрупа у Европи је R1b.  Свет какав постој задњих неколико векова су углавном створи народи који доминантно припадају хаплогрупи R1b.

Ван мреже Dalmati

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 74
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #56 послато: Април 05, 2017, 03:16:42 пре подне »
Stojke, iskuliraj malo  :D
Može lako biti da imaš krvi i od tih grupa,jer se sve izmješalo. I ako uspiješ testirati žive pretke, one koji nisu sa nama nećeš moći i nikada nećeš saznati;)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #57 послато: Април 05, 2017, 03:23:37 пре подне »
Питање гласи: Најпожељније хаплогрупе код Срба.
-Све што пишем има  везе са питањем које је постављено.
-Ако модератор сматра да ова тема уноси поделе или свађе међу форумаше, онда нека је закључа или обрише.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2519
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #58 послато: Април 05, 2017, 03:41:00 пре подне »
Питање гласи: Најпожељније хаплогрупе код Срба.
-Све што пишем има  везе са питањем које је постављено.
-Ако модератор сматра да ова тема уноси поделе или свађе међу форумаше, онда нека је закључа или обрише.

Нема потребе да се тема брише или закључава, довољно је обрисати поруке које нису у складу са правилима форума, у овом случају твоје.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #59 послато: Април 05, 2017, 03:45:41 пре подне »
Нема потребе да се тема брише или закључава, довољно је обрисати поруке које нису у складу са правилима форума, у овом случају твоје.
Које моје поруке нису у складу са правилима форума?

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2519
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #60 послато: Април 05, 2017, 03:53:29 пре подне »
Које моје поруке нису у складу са правилима форума?

Оне које су обрисане. Незнање није забрањено, али омаловажавање појединих хаплогрупа, и самим тим њихових припадника, јесте, тако да се придржавај правила.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #61 послато: Април 05, 2017, 03:59:19 пре подне »
Оне које су обрисане. Незнање није забрањено, али омаловажавање појединих хаплогрупа, и самим тим њихових припадника, јесте, тако да се придржавај правила.
Ја нисам омаловажавао ниједну хаплогрупу, него сам само рекао који стереотипи владају о појединим хаплогрупама. 

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2519
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #62 послато: Април 05, 2017, 04:03:59 пре подне »
Пошто и даље не схваташ, ево ти пример шта је забрањено:

Не бих волео да испаднем R1a-Z93, Q, J1 или J2a. Остале хаплогрупе су мање више ОК, па чак и E-V13.

Сматрај се опоменутим.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #63 послато: Април 05, 2017, 10:51:27 пре подне »
Ј2а је анадолски маркер и да си испао Ј2а вероватно би мислио да је неки твој предак резултат "права прве брачне ноћи" односно да га је направио Турчин (Анадолац).

Нека ме исправи Радул ако гријешим, али не бих никако Ј2а назвао "анадолским" маркером.

Тачно је да је код нас најзаступљенија цуцко-пјешивачка Ј2а М92 настала у Малој Азији, али прије 11.200 година. Заједнички предак живио је прије 7.900 година, вјероватно на Криту. Ову бих подграну хаплогрупе Ј2а везао првенствено за Минојску цивилизацију.

Такође, овдје су људи израчунали да је најстарији познати предак Пјешиваца, Богдан Потолић, рођен око 1430. године, а што је прије доласка Турака на ове просторе, конкретно, пад данашње Црне Горе означен је силаском Ђурђа Црнојевића са престола 1496. године.

Даље, дио Цуца који је позитиван на Ј2а М92 су сродни Пјешивцима, и рекао би да се вријеме кад је живио заједнички предак Цуца и Пјешиваца помјера у 14., па и у 13. вијек.

Да ли копненим путем (могуће у познатим сеобама с почетка 13. вијека) или поморским (Радул је помињао Корчулу као главну раскрсницу за грчке колонисте у Јадранском мору), заједнички предак наших Цуца и Пјешиваца није дефинитивно дошао с Турцима, нити је настао усљед права прве брачне ноћи, а што лично мислим да је пренадувана прича.

Искрено, мислим да би ово требала бити једна од "пожељнијих" хаплогрупа, поготово за оне који воле медитеранске античке цивилизације. Ево ја ћу рећи да је мени, након моје Динарик Југ, ово била друга најпожељнија хаплогрупа.

Рекао бих још и ово: нема генетског поријекла којег Срби треба да се стиде. У свом блогу који сам написао http://srdjanmazalica.blogspot.ba/2017/03/blog-post.html издвојио сам 26 различитих подграна различитих хаплогрупа заступљених код Срба, и мислим да можемо бити поносни на ту разноликост. То је показатељ да је средњевјековна Србија некад била моћна држава, која је од једне племенски организоване насеобине, постала велика царевина, рекао бих и засебна цивилизација.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #64 послато: Април 05, 2017, 11:30:34 пре подне »
Рекао бих још и ово: нема генетског поријекла којег Срби треба да се стиде.
Мени је мало та прича о пожељним и непожељним хаплогрупама нејасна. Како можеш да се стидиш или да се поносиш нечим на шта апсолутно немаш никакав утицај. Која сам хаплогрупа, колико сам висок и слично, то су ствари на које не могу да утичем, просто то је тако и крај.
Можеш да се поносиш или да се стидиш нечега на шта имаш утицај.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #65 послато: Април 05, 2017, 11:59:59 пре подне »
Док је Ј1 семитско-арапски маркер који је врло егзотичан за Балкан.
Ј2а је анадолски маркер и да си испао Ј2а вероватно би мислио да је неки твој предак резултат "права прве брачне ноћи" односно да га је направио Турчин (Анадолац).
R1a-Z93 је најзаступљенији код туранских народа, па да си случајно испао то, закључак би био да ти је пра-предак био неки  Азијат рецимо Авар, прото-Бугарин, Куман, Татар, Огуз или Хазар.
Q је такође азијски маркер и потенцијални доносиоци у Европу су исто туранско-монголски народи као и у случају R1a-Z93.

Ј1 није само семитско-арапски маркер, штавише претпоставља се да семитски језици нису настали у окриљу ове хаплогрупе, већ Е-М123; то што је данас она најраспрострањенија код Арапа и Јевреја је друга ствар. Једина Ј1 грана која се са сигурношћу може везати за арабљанске миграције и освајања након Мухамедове смрти је FGC12. Ј1 PF7263 која је распрострањена код наших родова из Крајине (Синобади) и Херцеговине нема никакве везе са Арапима, већ је у Европу (и на Балкан) дошла или током праисторије или најкасније у време Рима. Слична прича је и са Ј1 Z1828, које има нпр. код мађарских Секеља, а изгледа да може да се веже за сарматско-аланска племена. Што се тиче Ј2а M92 коју ти "предаде" Турцима-Анадолцима, Сергиус је већ написао. Управо Z93 може да означи турско-отоманско порекло (јер је нпр. османлијска династија највероватније била ове хаплогрупе), али и не мора, већ може да се веже за Алане, Сармате, Ските или неке од народа које си већ горе побројао. Са друге стране, Q1b нпр. није тако јасан маркер степских туркијских народа (као што је то Q1a) већ може да се веже и са Феничанима или Јеврејима, који су на ове просторе могли доћи од праисторије преко антике па надаље.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #66 послато: Април 05, 2017, 02:16:51 поподне »
Мислим да смо давно доказали да је теорија о турском оплођавању српских жена тотална будалаштина бошњачких шовиниста. Једини балкански народ који је у знатнијој мјери близак туркофоним Анадолцима су Грци, али ни тамо то није посљедица "прве брачне ноћи", већ чињенице да је код Грка скоро без изузетка исламизација долазила у пакету са туркификацијом (јер су били дирекни сусједи те популације, слично као што су Срби на Косову исламизацијом уједно постајали и Албанци), а осим тога, цијели исток Анадолије је био грчки прије доласка Османлија. И на крају, она размјена становништва, гдје је много хришћана негрчког поријекла по вјерској линији завршило у Грчкој.

Турака ван централне Азије у генетском смислу скоро уопште нема. Становништво данашње Турске је мјешавина Грка, Јермена, Курда, Иранаца, старих индоевропских Анадолаца и разних семитских народа.

Ван мреже Ivan

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
  • J2a1 Z387 (L-70)
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #67 послато: Април 05, 2017, 02:17:21 поподне »
Нема потребе да се тема брише или закључава, довољно је обрисати поруке које нису у складу са правилима форума, у овом случају твоје.
Сам назив ове теме ,као и изгласавање нај пожељније хапло групе сматрам да није у складу са овим форумом..... зашто би једна  хапло група била пожељнија,или не пожељнија?конкретно у Србији.Нико од нас није крив зато што носи одређену хаплогрупу, хаплогрупе су последица наслеђа,  хаплогрупу носимо по оцу.....па где су хапло групе по женској линији?Шта хоћеш да кажеш да твој геном чини само једна хаплогрупа? Севлад ти  по начину писања имаш фашистички приступ, без обзира на то што тврдиш да то није тачно.Ја ретко пишем на форуму, јер сматрам да нисам компетентан као неки од вас којима је геналогија, и антропологија струка, али овог пута морао сам реаговати.Конкретно ја сам Ј2а-Л70,и поносан сам на своју хаплогрупу,и мислим да сам једини са овом типом ове групе на овом форуму...мислим да својим излагањем вређаш такође и све Пјешивце,Кривошије,Орловиће...непожељне поменуте хаплогрупе....који вековима живимо на овим просторима
ПС.
 У опште се не сматрам мањим србином од тебе, с обзиром да ми је деда погинуо на сремском фронту као добровољац,отац бранио боје ове државе као репрензентативац,као и ја који сам се борио и у спорту као и у рату за ову земљу.И мислим да би администратори требали да реагују....

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #68 послато: Април 05, 2017, 02:49:01 поподне »
Сам наслов је проблематичан, а не коментари Свевлада. Не знам у чему је проблем да Свевлад пише које му се хаплогрупе свиђају, а које не свиђају, кад сам наслов то тражи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #69 послато: Април 05, 2017, 02:58:55 поподне »
Сам наслов је проблематичан, а не коментари Свевлада. Не знам у чему је проблем да Свевлад пише које му се хаплогрупе свиђају, а које не свиђају, кад сам наслов то тражи.

Тако некако. Тема јесте проблематична и релативно бесмислена (с обзиром да је то нешто што се не бира), али и Свевлад је лик који се качи само за овакве ствари, ништа паметно што би се рекло.

То је синдром оног Пантелије, само мало блажа верзија. :) По мени постоје две могућности, или одмах сећи у корену овакве ликове/теме, или пустити да се синдром рашири и онда уживати у представи. :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #70 послато: Април 05, 2017, 03:10:47 поподне »
Сам наслов је проблематичан, а не коментари Свевлада. Не знам у чему је проблем да Свевлад пише које му се хаплогрупе свиђају, а које не свиђају, кад сам наслов то тражи.

Наслов можда није баш најсрећније сачињен. Поента ове теме је била да људи отворе душу и кажу, искрено, коју су хаплогрупу потајно желели пре тестирања (без обзира колико је то било реално или нереално). Нећемо се лагати, сви смо ми имали неке фаворите које смо потајно прижељкивали без обзира на неке већ претходно тестиране племенске даље и ближе рођаке. Треба бити објективан и признати. Ја сам то урадио (и још неки) у коментарима на овој теми. Није то ништа страшно. Људи смо, имамо права да маштамо и склапамо хипотетичке сценарије.  ;)

Свевладово писање нећу да коментаришем.  ::)
« Последња измена: Април 05, 2017, 03:13:43 поподне Sergio »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #71 послато: Април 05, 2017, 03:30:01 поподне »
Ја сам одавно тврдио са већина Срба потиче од неких староседелаца Влаха и сматрао сам да нисам словенског порекла...никад се нисам ложио на ту словенску причу. На то су у великој мери утицали Кричи, за које се одувек знало да нису словени, а врло сам везан за њих. Веровали или не, нисам никако хтео да будем Р1а или Р1б. Симпатисао сам И2а, али нисам баш прижељкивао (оно је била спрдња на затвореном делу), већ сам прижељкивао неку ретку групу, по могућности још увек неоткривену. Било ми је битно да нађем траг сродна презимена и склопим коцкице о миграцијама. На крају крајева, сви потичемо од неког из Африке.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #72 послато: Април 05, 2017, 03:36:22 поподне »
Наслов можда није баш најсрећније сачињен. Поента ове теме је била да људи отворе душу и кажу, искрено, коју су хаплогрупу потајно желели пре тестирања (без обзира колико је то било реално или нереално). Нећемо се лагати, сви смо ми имали неке фаворите које смо потајно прижељкивали без обзира на неке већ претходно тестиране племенске даље и ближе рођаке.

Слажем се. Можда је боље рећи: Шта сте очекивали од днк резултата.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #73 послато: Април 05, 2017, 05:02:26 поподне »
Рекао сам вам да је тема безвезе, да ће бити вербалних сукоба и пријетњи од стране администратора. Превише је острашћених ликова, који ће и из знања, а и незнања омаловажити припаднике не словенских хапллогрупа. А баш смо фино почели да се сви осјећамо Србима, различитог прапоријекла.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #74 послато: Април 05, 2017, 09:39:01 поподне »
Ја сам пре тестирања гајио наду да будем Р1а (то сам и добио), наду сам гајио зато волим све Словене и словенске народе а тиме и Србе као културне наследнике без обзира што Р1а није најдоминантнија група. Али наравно не бих се бунио ни да сам имао неку од тих балканских староседелачких група, јер то указује на мало несвакидашњу страну историје и порекла са становишта познате историје.

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #75 послато: Април 05, 2017, 11:14:53 поподне »
Тема је сасвим у реду. Битно је само да се учесници понашају зрело и пристојно.

Мени је драго да је тема покренута, јер како овде код нас, тако и на страним форумима увек се сви праве "политички коректни" ако тако могу да кажем. Свима је као свеједно, сви као подједнако уважавају све ХГ и тако даље. И мене је увек занимало како људи реагују на резултате, шта су очекивали, шта нису желели да добију...

Чим смо се тестирали значи да нас ова тема занима, претпостављам да сви ви овде волите историју, а онда сигурно имате своје фаворите међу древним народима, међу појединцима, па тако и међу ХГ. Истраживање генетике нам је свима нека врста хобија, а какав је то хоби ако се не унесеш (макар мало) емотивно у њега? :)

Волим да будем отворен и да кажем како јесте. Не би ми било драго да сам, рецимо, сазнао да сам Ромског порекла, а волео бих да сам "убо" неку чисто словенску или викиншку групу... Глупо је правити се да ти је свеједно. То што сам потомак (Е в13) старих балканских народа је исто супер, само мало "смара" што се иста ХГ доводи у везу са Албанцима и Африком, али нити сам Албанац, још мање Африканац.

Одрасли смо људи. Изнео сам како су текла моја размишљања пре тестирања и реакција након добијања резултата. Међутим, није то била ко зна како емотивна реакција... Нити имам времена, нити потребе да се секирам око таквих ствари. Или се мало обрадујеш резултату или се мало смориш и тераш даље.

Надам се да ће се дискусија наставити у цивилизованом тону, јер заиста нема потребе за детињаријама и препуцавањима.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #76 послато: Април 06, 2017, 12:05:46 пре подне »
Генетичка генеалогија такође помаже да научимо поштовати људе свих нација и схватити да смо сви ми измијешани (само на различите начине), те да сви ми имамо једног заједничког мушког и једног заједничког женског претка (и по еволуцији и по креационизму, уз неке различице :D). То је поента. Да схватимо да су нације више културолошке, језичке и идентитетске категорије него генетске.
Стога Јово Капичић, Дадо Пршо и Дражен Петровић нису Срби, јер су сами одлучили да то не буду, иако им очеви јесу Срби. С друге стране, Нађа Хигл, Фрањо Вања Удовичић и Теодор фон Бург су Срби, јер су се сами опредијелили за тај идентитет, иако им очеви нису Срби.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #77 послато: Април 06, 2017, 09:35:43 поподне »
Богоми нам се на табели овај R1a помамио, ево скоро па стижу динарик... А и Н1а добро стоји, има већ неколико љубитеља ове ХГ  ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #78 послато: Април 06, 2017, 09:52:54 поподне »
Богоми нам се на табели овај R1a помамио, ево скоро па стижу динарик... А и Н1а добро стоји, има већ неколико љубитеља ове ХГ  ;D

Е1b неочекивано сустигла I1. (6:5)

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #79 послато: Април 06, 2017, 10:06:20 поподне »
По окончању гласања треба да организујемо размену хаплогрупа, па нека свако узме коју воли  ;D