Вјера и култура Срба > Крсне славе

Статистика крсних слава код Срба

(1/5) > >>

Зрно:
Ако ико може нормално да уради статистику заступљености слава, онда смо то ми, на основу тестирања људи (Српски и Светски ДНК дан). Зашто то нисмо урадили? Прво обарамо мит како Никољдан слави трећина Срба, јер је сасвим сигурно да је мање од једне петине.

ДушанВучко:

--- Цитат: Зрно  Октобар 23, 2023, 11:33:55 поподне ---Ако ико може нормално да уради статистику заступљености слава, онда смо то ми, на основу тестирања људи (Српски и Светски ДНК дан). Зашто то нисмо урадили? Прво обарамо мит како Никољдан слави трећина Срба, јер је сасвим сигурно да је мање од једне петине.

--- Крај цитата ---
Није мит "трећина", него "половина" :) (пола Србије слави, а пола иде на славу:) )
Али јесте најчешћа , ево примера села Маршић код Крагујевца:
https://www.poreklo.rs/2015/04/26/poreklo-prezimena-selo-marsic-pivara-kragujevac/
Али у сваком суду има претеривања, па и о "пола Срба који славе Никољдан"
Оно што је евидентно је да је за Никољдан, музичка школа у којој радим, скоро празна, па сам коментарисао са колегама да слободно може да се прогласи као нерадан дан, тј. да се та неефективност тог дана провуче као државни празник (јер стварно изгледа као да пола ђака и колега слави или иде на славу  :) )

Зрно:
Јесте Никољдан највећи без сумње, али испада на око 20% према 4 табеле тестирања које сам прегледао. У 3 је мало испод 20%, а у једној мало изнад 20%.

Зрно:
Друга ствар је да је Јовањдан међу прве 3, заједно са Аранђеловданом, а испред Ђурђевдана који испада из тројке.

ДушанВучко:
Велики удео у процентима Никољдана и Аранђеловдана носе "јужне, југоисточне и источне" струје становништва (као што сам навео Маршић, где  можда и 2/3 становника слави те две славе, а Никољдан сигурно бар 50%, а становништво је из тих крајева пореклом)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију