Аутор Тема: Булатовићи  (Прочитано 26345 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #80 послато: Април 17, 2020, 12:37:51 пре подне »
И сад шта?! Укинути песму?! Дефинитивно не! Поготово овакву...(али шта ти је предање, јаче и од генетике, па му чик "дирни" у песму и гусле :) )
Veljovići bratstvo od Bulata-Guslar Dmitar Đalović
<a href="https://www.youtube.com/v/yLxgMqrCMJI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yLxgMqrCMJI</a>
« Последња измена: Април 17, 2020, 12:44:09 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #81 послато: Април 17, 2020, 01:33:00 пре подне »
И сад шта?! Укинути песму?! Дефинитивно не! Поготово овакву...(али шта ти је предање, јаче и од генетике, па му чик "дирни" у песму и гусле :) )
Veljovići bratstvo od Bulata-Guslar Dmitar Đalović
<a href="https://www.youtube.com/v/yLxgMqrCMJI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yLxgMqrCMJI</a>
...оно кад ти је жао што није "све баш" онако како се пева, јер је добра песма!
« Последња измена: Април 17, 2020, 01:38:52 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Булатовићи
« Одговор #82 послато: Април 17, 2020, 01:48:55 пре подне »
...оно кад ти је жао што није "све баш" онако како се пева, јер је добра песма!
Нисам баш много лицемер  :D Мислим , песма је добра :) (нисам наводнике користио у претходној поруци...свуда  ;D )...Ја чекам на браћалу Кургаша, да се одмеримо, а за остале побратиме , нек се пева и приповеда :)
« Последња измена: Април 17, 2020, 01:56:00 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Boris 21

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Булатовићи
« Одговор #83 послато: Април 19, 2020, 07:47:50 поподне »
Поздрав свима
Да ли може неко да ми помогне, да ми каже у вези два тестирана Булатовића Р1А? који од њих је из смреке, аkо је и један. Треба ми та информација због СНП тестирања
Хвала

Ван мреже nbascarevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Булатовићи
« Одговор #84 послато: Август 23, 2020, 07:19:35 поподне »
Поздрав свима,
Да ли неко има податке о пореклу презимена Башчаревић , настањених у с.Угљаре,Зубин Поток(Ибарски Колашин)
у периоду после 1750.год. На сајту Ровчана сам нашао да смо пореклом од Стајовића из Мртвог Дубоког. Ако имате нешто детаљније , прецизније...
Хвала,

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #85 послато: Август 23, 2020, 10:56:17 поподне »
Поздрав свима,
Да ли неко има податке о пореклу презимена Башчаревић , настањених у с.Угљаре,Зубин Поток(Ибарски Колашин)
у периоду после 1750.год. На сајту Ровчана сам нашао да смо пореклом од Стајовића из Мртвог Дубоког. Ако имате нешто детаљније , прецизније...
Хвала,

Генетичка истраживања су показала да Башчаревићи нису Ровчани. Послао сам приватну поруку.

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Булатовићи
« Одговор #86 послато: Септембар 08, 2020, 03:43:46 поподне »
Поздрав свима. Да ли неко зна више о овој грани :
Булатовић (Бајовић)/Св. Лука/Мртво Дубоко/Ровца/ЦГ/ R1a>Z280>Y2613>Y2609
Које би порекло могла да има и са којим породицама сродна.

Ван мреже Ognjen Minić

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Булатовићи
« Одговор #87 послато: Фебруар 20, 2021, 11:10:33 поподне »
Кад кажеш да си од Петронија да ли мислиш на Петронија сина Стајова, од кога према предању воде порекло Стајовићи? На то предање се везује више породица са презименом Булатовић али се уз помоћ днк показало да то и није баш тако. Једино Булатовићи из Брезојевице код Плава и њихови сродници муслимани Еровићи из Пода код Бијелог Поља су доказано потомци Стајови тј. Стајовићи, док се за Величковиће из Врха код Бијелог Поља то још увек мора узимати са резервом док се неко од њих не буде тестирао. Предање, које је готово сигурно доживело одређене измене током прикупљања и припреме за публикацију, каже да су од Стајовића и Вељовићи из села Попа и Сувог Дола код Тутина, као и њихови сродници Булатовићи из Бијеле Цркве код Рожаја, али и Булатовићи насељени у Горњој Горици код Подгорице. Тестирањем Y хромозома добили смо резултате који покатзују да Вељовићи и Булатовићи из Бијеле Цркве немају везе са Стајовићима, а да то исто важи и за Булатовиће из Горње Горице који су пак сасвим трећа хаплогрупа. То исто важи и за тестираног Булатовића који је навео да је из Мртвог Дубоког, а који би према записаном предању требао да припада грани Стајовог потомства која је остала у Ровцима.
Такође, читајући то што је записано као предње и из разговора са самим Стајовићима уочљиво је да постоје многе нелогичности и да неке ствари које су ту записане о Стајовићима сами Стајовићи тј. Булатовићи из Брезојевице негирају или не знају за њих. Тако да ако си према предању Булатовић-Стајовић добро би дошло да се тестираш и тиме допринесеш да се у потпуности расветли ова прича о Стајовићима и уједно добијеш праву истину о свом пореклу.
За сада имамо петорицу тестираних који носе презиме Булатовић, од којих само један је ''прави'' Булатовић I2-PH908, док су двојица R1a али удаљени јако много (око 4000 год.) пошто припадају двема различитим гранама, један Булатовић је I1-P109, а један је I2-CTS10228. Вељовићи су сродни са овим Булатовићем који је I2-CTS10228 (чији претци су до 1924. год. носили презиме Вељовић) и представљају засебан род., а имамо и једног Савића из Пепића код Мурине који такође припада  I2-CTS10228 али је по вредностима маркера доста удаљен од Вељовића и сигурно припада некој другој грани унутар Динарик Севера. Оним које можемо назвати ''правим'' Булатовићима (осим Булатовића из Ровачког Требаљева) припада и Никетић из Новог Момчилова у Топлици који добро зна своје предање о томе да се његов чукунђед презивао Минић и да је доселио из Ровачког села Веље Дубоко где и данас постоји братство Минић као јак огранак великог братства Булатовић, који такође чувају предање о свом рођаку који је одселио у правцу Топлице.
Уколико желиш да се тестираш могу да ти омогућим да оствариш попуст од 50% преко мене или неког од чланова удружења који имају уплаћену чланарину за ову годину, тако да би те тестирање коштало 6500 дин. (пуна цена је 13000). Сама процедура тестирања је јако једноставна и подразумева узимање букалног бриса штапићем са унутрашњег дела образа и одношење у лабораторију ДНК центра која се налази у ул. Светозара Ћоровића бр. 10. Уколико не живиш у Београду можеш и поштом да пошаљеш епрувету са брисом.
Јави ми шта си одлучио па ће мо се већ договорити о детаљима.
Поздрав
Poštovani, ja sam Minić, porijeklo Smolice, rijeka Mrtvica. Voljan sam da se testiram, može li više detalja, obzirom da je prošlo više od 3 godine od vašeg posta?

Hvala unaprijed

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Булатовићи
« Одговор #88 послато: Април 28, 2021, 10:24:30 пре подне »
Од велике важности за распетљавање случаја "Булатовић" би било тестирање људи са овим презименом из Церовице и Горњих Роваца код Колашина, као и Булатовића из Куча.
Јесте да је од овог поста прошло скоро 4 године али да дам коментар. Ја сам послао узорак мог таста за тестирање. Он је Булатовић рођен у селу Реткоцер општина Медвеђа у Јабланици. Његов деда се доселио из села Речина код Колашина а његов прадеда се ту доселио из Церовице. Он је I2 > I-L460 > I-P37 > I-M423 > I-FGC41353 > I-Y3104 > I-L621 > I-CTS10936 > I-S19848 > I-CTS4002 > I-CTS10228 > I-Y3120 > I-S17250 > I-PH908 > I-FT14506 > I-Y179535 > I-Y52621 > , род Б, Никшићи .

Ван мреже Stanisic1995

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Булатовићи
« Одговор #89 послато: Јул 21, 2021, 03:14:11 пре подне »
Dobar dan.

 Da li neko od vas ima digitalnu verziju knjige Branka N. Bulatovica "Bratatvo Bulatovica- zivotni put roda mog"?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Булатовићи
« Одговор #90 послато: Август 05, 2022, 11:32:04 поподне »
Данас смо добили нови резултат.

Булатовић, Лучиндан, Лијешње, Колашин, E-V13>Z1057

Припада роду Ж из табеле Српског ДНК пројекта и први је тестирани који слави Лучиндан. Најближа поклапања има са Костићем из Бреснице код Врања и Миловановићем из Стубла код Краљева, од чијих се хаплотипова разликује на по једном маркеру. Обојица поменутих славе Никољдан. За овај генетички род је карактеристична изражено снижена вредност маркера DYS389ii=27, а могу се издвојити и вредности маркера DYS390=25 и DYS385b=19. Миловановићи имају предање да им је предак дошао из Пљеваљског краја око 1875. године, док о пореклу Костића немамо доступне податке. Роду припадају још двојица тестираних чији резултати још нису објављени: један је из Зрењанина, а други из    Горњег Стајевца код Трговишта. Свакако је занимљиво што је овај род присутан и у Црној Гори и на самом југу Србије.

Тестирани је навео да је старо презиме његове гране Булатовића било Голубовић.

Ово је 7. генетички род који је откривен код Булатовића, братства чија је матица у Ровцима, по чему су без икакве дилеме најразнородније српско братство. Булатовићи изворно припадају роду Никшића и хаплогрупи I2-PH908. О Булатовићима имамо засебну тему на форуму:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1262.0