Аутор Тема: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393  (Прочитано 22834 пута)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #80 послато: Јануар 09, 2018, 04:44:25 поподне »
 Хвала Селаковићу!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #81 послато: Јануар 10, 2018, 08:41:40 пре подне »
1. Шире презиме Вукљеваковић није настало по албанском образцу јер је овде у питању особина био је леворук. Да је по албанском био би Вукмаринковић.

2. Ако се то шире презиме користи у Шекулару (а кад то каже Видоје013) не треба сумњати, онда је то једино исправно.

Ја нисам ни написао да је таква конструкција настала "по албанском образцу", већ да "подсећа на ове презименске конструкције типичне за Албанце", што нису баш исти појмови.

Иначе, ја нигде, ни од једног Шекуларца, нити у самом Шекулару, а богоми ни у литератури, нисам чуо ни наишао на конструкцију Вукљеваковић или Вукољеваковић.

Можда су Вукли / Вукљи, заправо албанизовани Вукљеваковићи, има неке сличности по звучности  ::)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #82 послато: Јануар 10, 2018, 11:19:47 пре подне »
Ја нисам ни написао да је таква конструкција настала "по албанском образцу", већ да "подсећа на ове презименске конструкције типичне за Албанце", што нису баш исти појмови.

Иначе, ја нигде, ни од једног Шекуларца, нити у самом Шекулару, а богоми ни у литератури, нисам чуо ни наишао на конструкцију Вукљеваковић или Вукољеваковић.

Можда су Вукли / Вукљи, заправо албанизовани Вукљеваковићи, има неке сличности по звучности  ::)

:) Ко зна шта ће све на крају испасти.  А што се тиче Вукољеваковића, видоје тврди "друкше"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #83 послато: Јануар 10, 2018, 01:21:55 поподне »
       Нема дилеме да сви у Шекулару и цијелом Горњем Полимљу, знају за многобројно потомство Вука Љевака - тј Вукољеваковиће. Тако се сматрају сви племеници, чији родоначелник је Вук Љевак, а тог се држе и другоплеменици.
Прото Андрија Савов Поповић ( 15-ти свештеник по имену и презимену) у породици Поповић Живковић Вукољеваковић пише Вукољеваковић ( необјављени рукопис)...
 Надам се , Небо се неће љутити.
Код братства Ћетковића ( по селу Ћетковићи) - тзв. Шекуларских Дробњака има : код  њих самих, других Шекулараца, а богами  и у литератури присутна је дилема(е): да ли се удовица, коју је за другу жену узео Даша Шекуларац, звала Јана или Анђелија; а њен син доводак, Дашин  посинак или пасторак Млад(ђ)ен или Ћетко, или је то Млад (ђ)енов надимак?Сва или нека братства Ћетковића,  Шекуларци зову Вајмеши.  Проф. др академик Миомир Дашић помиње и  Дроб(нј)ака из турског дефтера. Генетика није потврдила предање да су братства и огранци Ћетковића од Церовића из Дробњака.
 Чему: "можда су Вукли/Вукљи, заправо албанизовани Вукољеваковићи, има неке сличности по звучности".
 Од својих племеника, других Шекулараца, Малисора, нијесам чуо за то. На  наведено "можда", нијесам наишао ни у бројној литератури.  Па шта и да су потомци Вука Љевака (а нијесу, док то генетичка генеалогија не потврди, или демантује). Боже мој, ни први, ни последњи на овом Балкану, који због различитих вјерских идентитета кроз историју, имају данас различите националне идентите.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #84 послато: Јануар 10, 2018, 02:28:04 поподне »
Видоје, мислим да су сви схватили да је паралела "Вукољеваковићи" / Вукли, шала.

А за Ћетковиће, ниси у праву. Не зове се братство по селу, него село по братству. Село није ни постојало пре него што су га засновали Ћеткови потомци. Цело братство се зове - Ћетковићи, то сви у Шекулару знају. Вајмеши и све остало, су надимци огранака...

Сродничка веза с Церовићима је оповргнута, али да ли би то био једини случај прибраћивања у ЦГ, а и шире?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #85 послато: Јануар 10, 2018, 08:50:36 поподне »
Видоје, мислим да су сви схватили да је паралела "Вукољеваковићи" / Вукли, шала.

А за Ћетковиће, ниси у праву. Не зове се братство по селу, него село по братству. Село није ни постојало пре него што су га засновали Ћеткови потомци. Цело братство се зове - Ћетковићи, то сви у Шекулару знају. Вајмеши и све остало, су надимци огранака...

Сродничка веза с Церовићима је оповргнута, али да ли би то био једини случај прибраћивања у ЦГ, а и шире?
       

       
  То да се  братство назвало по селу је техничка грешка са моје стране. Видио сам то одмах, али нијесам урадио  измјену. Био сам на послу,   а код куће имао сам прекид у приступу интернету.
 Ширимо тему, ваљало би расправити на теми Шекулар, оно око имена мајке и родоначелника, јер сами Ћетковићи различито пишу , а то  потврђују и други Шекуларци.
 Не дијелим мишљење да село није постојало, прије него што је  Даша Млад(ђ) ену или  Ћетку којег је подњивио заједно са другом женом удовицом Јаном или Анђелијом, и кад је дијелио синове, дао му четврто исе и населио га  на том простору, који касније прозваше Ћетковићи...
Можда је боље да се оставимо  овога, и да препустимо зналцима да тумаче  хапло групе Шекуларских "Војводића" и "Вукољеваковића".
 Наравно и Радмужевића, Ћетковића, старих Мезгаљана, Портића, Болевића, Балевића, нових Мезгаљана - Васојевића,  Пипера... и других.
Прије неки дан обавих телефонски  разговор са  Радивојем Лабудовићем, а данас са Благојем Шарићем (претпостављам  да имаш њихове књиге) и обојица ми казаше и потврдише: Вукољеваковићи, никако другачије.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #86 послато: Март 03, 2018, 05:04:48 поподне »
На Бошњачком пројекту појавио се извесни Салиховић из Зворника.

Интересантан хаплотип - исељени Шекуларац? Спона са Селаковићима, који су пре Кремана били на Гласинцу? Тема за размишљање...

Има карактеристичну петнаестицу и четрнаестицу.

« Последња измена: Март 03, 2018, 05:15:48 поподне Лука »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #87 послато: Март 03, 2018, 05:48:24 поподне »
Салиховићи су 1991. били друга по бројности, после Хасановића, породица у Крижевићима, код Зворника - преко 100 појединаца са овим презименом.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #88 послато: Март 03, 2018, 08:23:02 поподне »
Салиховићи су 1991. били друга по бројности, после Хасановића, породица у Крижевићима, код Зворника - преко 100 појединаца са овим презименом.

  Изузетно занимљиво. Зна се  да су  стари Шекуларци јавили стоку ( а бавили су се сточарством, то су радили и моји преци, који су по причи   старијих имали и по  500. и више оваца - ђед и прађед мог оца, и то  у другој половини 19. вијека)  на зимовник у Србију и Босну. Стизали су до обала Саве.  Прво је Дрина...  Онда  би ми требали да имамо сроднике и са  једне и друге обале Дрине.  Можда је неко остао, исламизирао се.  Опет  четовали су Шекуларци не само по Метохији, стизали су у стара времена вољно и невољно и по данашњој Србији и Босни... Смијаће те се. Шекулараца ( мислим потомака) има и у Цариграду!  Радоје Кастратовић је написао: "напоменућемо да их у Цариграду има око 50 кућа, али се не зна од кога потичу"( Р. К. Шекулар и Шекуларци у народној причи и традицији Цетиње, 1966.). Ако нас је било( мислим на старе Шекуларце, потомке Дашине, Вука Љевака, Радмужа... али и Ћетка) кажу у Бугарској, у Албанији, највише у Метохији, што нас не би било и у Босни.  За  Србију зна се.
 
Чудо ова генетичка генеалогија. Нека буде  генетских  рођака што више.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #89 послато: Март 03, 2018, 09:05:19 поподне »
 Има ли шта у етнографској литератури о Салиховићима из Крижевића код Зворника? Ко су,  јесу ли старинци, досељеници( од када) шта знају о свом поријеклу, кад се јавља презиме Салиховић, турски дефтери, пописи - аустријски...?
 Јесу ли једнородни или разнородни? Да ли је у питању миграција   преко Романије - Гласинца, или из Србије према  Босни, послије разних исељавања.  Поставио сам   питања без реда.  Све ме интересује о  тестираном Салиховићу...

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #90 послато: Март 03, 2018, 11:11:28 поподне »
Bogme ovaj Salihovic lici na mene.  8)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #91 послато: Март 03, 2018, 11:19:01 поподне »
Има ли шта у етнографској литератури о Салиховићима из Крижевића код Зворника? Ко су,  јесу ли старинци, досељеници( од када) шта знају о свом поријеклу, кад се јавља презиме Салиховић, турски дефтери, пописи - аустријски...?
 Јесу ли једнородни или разнородни? Да ли је у питању миграција   преко Романије - Гласинца, или из Србије према  Босни, послије разних исељавања.  Поставио сам   питања без реда.  Све ме интересује о  тестираном Салиховићу...

У Бсни је мало људи тестирано, мислим да ових сјеверних динараца у њој има ђутуре.
Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #92 послато: Септембар 01, 2022, 10:09:22 поподне »
Недавно је пристигао резултат теста целог генома Величковића из Пећи, који слави Јовањдан и има предање да потиче од шекуларских Рмуша. Величковић је тест радио код компаније Dante Labs и ускоро би требало да свој резултат проследи на Yfull.

Прегледао сам новеле Јашовића, који је једини из овог рода који је урадио велики тест (Big Y код FTDNA). Од укупно 18 Јашовићевих новела, Величковић је негативан само на два, што значи да ће са њим формирати нову подграну директно испод Z17855, с обзиром да је Јашовић проследио свој VCF фајл на Yfull. Сачекаћемо даљи развој ситуације, али свакако ћемо добити генетску профилацију овог рода, који је до сад био звездица (Z17855*).
« Последња измена: Септембар 01, 2022, 10:11:02 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #93 послато: Октобар 18, 2022, 08:26:55 пре подне »
Ојлер спомену пре неки дан, приликом саопштавања резултата Армуша, али нека буде и овде забележено, јер мислим да је значајно - недавно је Yfull завршио прорачун и проценио ТМРЦА за Јашовића (један од огранака потомака Вука Љевака) и Величковића (огранак Рмуша?) на 550 година.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393
« Одговор #94 послато: Октобар 18, 2022, 08:44:55 пре подне »
С обзиром да је грана Војводића и Вукољеваковића добила своју ознаку на Yfull (FT226393), назив теме је промењен у Војводићи и Вукољеваковићи I2-Z17855>FT226393.

https://www.yfull.com/tree/I-FT226393/
Чињеницама против самоувереног незнања.