Аутор Тема: "Табу" страна родословља  (Прочитано 6527 пута)

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #20 послато: Мај 05, 2021, 03:26:32 поподне »
Читао сам да је овај обичај постојао од Ескима / Инуита у Северној Америци. За наше крајеве нисам чуо.

Јесте, и ја негде чуо. Разлог је једноставан: негостољубива средина са веома малом популацијом, смањене могућности избора партнера, укрштање блиских сродника, пород ослабљен, па је то разлог зашто се странци користе за "јачање" потомства.

Негде и ја прочитах за (један) случај из Црне Горе, када је један јунак боравио у некој кући, па му домаћин пошаље једну од снаха да и та "кућа добије јунака".

Има и прича о деспоту Стефану Лазаревићу када је био на угарском двору: дођу два дворјанина код деспота и кажу му да је неко од деспотових војника дошао са расним коњем али не да да његов коњ најаше угарске кобиле, деспот се наљути и каже да тај војник мора то да дозволи. Навече, у деспотову собу уђоше две голе Мађарице, расније да не могу бити! Деспот хте да негодује, али се присети тога дана и случаја са војниковим коњем, слегну раменима и приону на посао. Можда је затражио и трећу, не сећам се.

Има и прича о рату два грчка полиса. Јачи полис навали на мањи. Види краљица опкољеног полиса да ће бити потпуног уништења, војници ће бити побијени, жене и деца биће одведени у ропство... Каже свом мужу-краљу да се не меша, сазове све племкиње и удате жене и изда наредбу. Краљица и све удате жене дођу на трг, задигну хаљине и натрте се ка капији, а  краљица нареди да се капија широм отвори. Уђоше непријатељски војници... тако се та два полиса братимише и посташе савезници. За ову последњу причу се сећам где сам је прочитао: био је то стручни часопис "Старт", давно, за време војног рока.



Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #21 послато: Мај 05, 2021, 04:05:44 поподне »
Јесте, и ја негде чуо. Разлог је једноставан: негостољубива средина са веома малом популацијом, смањене могућности избора партнера, укрштање блиских сродника, пород ослабљен, па је то разлог зашто се странци користе за "јачање" потомства.

Негде и ја прочитах за (један) случај из Црне Горе, када је један јунак боравио у некој кући, па му домаћин пошаље једну од снаха да и та "кућа добије јунака".

Има и прича о деспоту Стефану Лазаревићу када је био на угарском двору: дођу два дворјанина код деспота и кажу му да је неко од деспотових војника дошао са расним коњем али не да да његов коњ најаше угарске кобиле, деспот се наљути и каже да тај војник мора то да дозволи. Навече, у деспотову собу уђоше две голе Мађарице, расније да не могу бити! Деспот хте да негодује, али се присети тога дана и случаја са војниковим коњем, слегну раменима и приону на посао. Можда је затражио и трећу, не сећам се.

Има и прича о рату два грчка полиса. Јачи полис навали на мањи. Види краљица опкољеног полиса да ће бити потпуног уништења, војници ће бити побијени, жене и деца биће одведени у ропство... Каже свом мужу-краљу да се не меша, сазове све племкиње и удате жене и изда наредбу. Краљица и све удате жене дођу на трг, задигну хаљине и натрте се ка капији, а  краљица нареди да се капија широм отвори. Уђоше непријатељски војници... тако се та два полиса братимише и посташе савезници. За ову последњу причу се сећам где сам је прочитао: био је то стручни часопис "Старт", давно, за време војног рока.

 Види се ерудиција аутора,  стручна наобразба доминира ))

Говори, сећање... За млађе, загребачки   магазин Старт је био југословенска верзија Playboy-a. И било је добрих текстова, за магазин  су писали познати  новинари СФРЈ.

https://analiziraj.ba/zagrebacki-start-najvazniji-magazin-bvse-jugoslavije-1/

А ми, који смо рано научили да читамо, памтимо и другу стручну литературу:
https://www.blic.rs/slobodno-vreme/zanimljivosti/pogledajte-erotika-u-nekadasnjoj-jugoslaviji/htz3726
Један од уредника ЧИК-а био је и Матија Бећковић. Део тих чланака објављен је касније у књизи М. Бећковића - О међувремену.


Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #22 послато: Мај 05, 2021, 04:10:02 поподне »
У браничевској крају призећивање је често код мене у селу скоро да нема куће без зета ретко узимају женино презиме али дешавало се то и пре сто година кад је зет сироче које су стричеви мрзели.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #23 послато: Мај 05, 2021, 05:28:19 поподне »
Види се ерудиција аутора,  стручна наобразба доминира ))

Све је валидан извор информација за постављање прелиминарног предмета истраживања и израду идејне скице истраживања.

То ти је из методологије друштвених истраживања са ФПН-а.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #24 послато: Мај 05, 2021, 06:38:34 поподне »
Има и прича о деспоту Стефану Лазаревићу када је био на угарском двору: дођу два дворјанина код деспота и кажу му да је неко од деспотових војника дошао са расним коњем али не да да његов коњ најаше угарске кобиле, деспот се наљути и каже да тај војник мора то да дозволи. Навече, у деспотову собу уђоше две голе Мађарице, расније да не могу бити! Деспот хте да негодује, али се присети тога дана и случаја са војниковим коњем, слегну раменима и приону на посао. Можда је затражио и трећу, не сећам се.

Има и прича о рату два грчка полиса. Јачи полис навали на мањи. Види краљица опкољеног полиса да ће бити потпуног уништења, војници ће бити побијени, жене и деца биће одведени у ропство... Каже свом мужу-краљу да се не меша, сазове све племкиње и удате жене и изда наредбу. Краљица и све удате жене дођу на трг, задигну хаљине и натрте се ка капији, а  краљица нареди да се капија широм отвори. Уђоше непријатељски војници... тако се та два полиса братимише и посташе савезници. За ову последњу причу се сећам где сам је прочитао: био је то стручни часопис "Старт", давно, за време војног рока.

Приче за рубрику "Није се десило".  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #25 послато: Мај 05, 2021, 06:58:40 поподне »
Приче за рубрику "Није се десило".  ;)

Нисам крив, таква је тема, а ко се ***ца хвата ил` је **бач или ***аџија. Није тема за чистунце к`о што је Небосав. ;D
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #26 послато: Мај 05, 2021, 07:06:34 поподне »
Приче за рубрику "Није се десило".  ;)
А могло се десити, није да није...

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #27 послато: Мај 05, 2021, 07:13:57 поподне »
Ово је истинита прича, био сам сведок томе у војсци.
 
Један десетар, Јаћимовић, са неке планине (мени непознате хаплогрупе) добије писмо од жене са поруком "... дођи кући јер тате (тј.свекар) хоће да ме **бе." Десетар са тим писмом оде код поручника и добије 5 дана ОПП (оправдани приватни послови). Питање је сад да ли је то истина или се досетила за одсуство, то већ не знам... мада ми изгледа на неки обичај где је све остајало у хаплогрупи.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #28 послато: Мај 05, 2021, 07:25:30 поподне »
...
Занимљиво је да је Миленко Филиповић негативно оценио ово дело, због чега је између њега и Јелића избила жестока јавна расправа. Филиповић је оптужио Јелића да је сав у хипотезама и нагађањима.
...

Мало га је Филиповић и "пљунуо" како је заслужио. Лупетања...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #29 послато: Мај 05, 2021, 07:55:51 поподне »
Ово је истинита прича, био сам сведок томе у војсци.
 
Један десетар, Јаћимовић, са неке планине (мени непознате хаплогрупе) добије писмо од жене са поруком "... дођи кући јер тате (тј.свекар) хоће да ме **бе." Десетар са тим писмом оде код поручника и добије 5 дана ОПП (оправдани приватни послови). Питање је сад да ли је то истина или се досетила за одсуство, то већ не знам... мада ми изгледа на неки обичај где је све остајало у хаплогрупи.

Можда је догађај и истинит, али писмо свакако није аутентично, тј није се Јаћимовићка ничег досетила.

Треба се само сетити #metoo покрета и свих тих хиљада жена у државама много либералнијих еротских светоназора од наших блаканских које су ћутале годинама и деценијама о силовању -- јер је траума толико велика.

Да жена коју покушава да напствује сопствени свекар овако офрље и вулгарним речима пише мужу у војсци о том ужасу и то пре много година, о томе нема ни говора. Него се Јаћимовић договорио с ортацима да га извуку или му писали сеоски мангупи да га наложе.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #30 послато: Мај 05, 2021, 07:58:48 поподне »
Ово је истинита прича, био сам сведок томе у војсци.
 
Један десетар, Јаћимовић, са неке планине (мени непознате хаплогрупе) добије писмо од жене са поруком "... дођи кући јер тате (тј.свекар) хоће да ме **бе." Десетар са тим писмом оде код поручника и добије 5 дана ОПП (оправдани приватни послови). Питање је сад да ли је то истина или се досетила за одсуство, то већ не знам... мада ми изгледа на неки обичај где је све остајало у хаплогрупи.

Са генетичке стране не би било промена да је свекар успео да оствари наум у погледу снајке. :D

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #31 послато: Мај 05, 2021, 08:17:33 поподне »
Нисам крив, таква је тема, а ко се ***ца хвата ил` је **бач или ***аџија. Није тема за чистунце к`о што је Небосав. ;D

Чистунац? Нисам ли ја похвалио аутора за ерудицију, и још дао референце на другу стручну литературу?  ;) 

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #32 послато: Мај 05, 2021, 08:20:57 поподне »
Са генетичке стране не би било промена да је свекар успео да оствари наум у погледу снајке. :D
Е видиш, то је прагматизам, браво🙂

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: "Табу" страна родословља
« Одговор #33 послато: Мај 05, 2021, 09:14:37 поподне »
Да жена коју покушава да напствује сопствени свекар овако офрље и вулгарним речима пише мужу у војсци о том ужасу и то пре много година, о томе нема ни говора. Него се Јаћимовић договорио с ортацима да га извуку или му писали сеоски мангупи да га наложе.

Ето, видите како је ово болна тема и како мора да се рационализује један обичај који је имао рудименте и у доба Боре Станковића или у источним крајевима наше домовине.
« Последња измена: Мај 05, 2021, 09:21:03 поподне Sharelock »
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!