Аутор Тема: Светски ДНК дан 2019  (Прочитано 115958 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #440 послато: Мај 21, 2019, 06:24:30 поподне »
Све четири гране се, за сада, "истовремено" одвајају од корена. Сем ако није било неких открића последњих недеља, јер мало слабије пратим нова дешавања.

Хоћеш рећи да нема стабло, већ гране директно избијају из корења? То додатно компликује ствари...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #441 послато: Мај 21, 2019, 06:25:36 поподне »
Да, то значи да унутар те хаплогрупе још увијек није утврђен родословни однос између најстаријих потомака. Скоро је немогуће да су три или четири гране равноправне у правом смислу, јер би то значило да је један исти мушкарац имао 3 или 4 сина од којих је сваки носилац нове мутације, те да су се буквално све 3 или 4 гране одвојиле у једној генерацији.

Не мора то да значи. Родоначелник је могао имати више синова, унука, праунука итд, од којих данас четворица имају живо потомство, док остали потомци нису имали своје потомство, или су њихове лозе изумрле. Наравно, ово је упрошћено са "четири" потомка, јер би могле постојати до две нове гране које тек треба да буду именоване (тестирани из Пољске и са Балтика).

Уз то, ни најпотпуније секвенционирање ипсилон хромозома не гарантује да је између сваког оца и сина настала стабилна СНП мутација. Другим речима, тачан родословни однос на почетку Динарика нећемо никада знати.
« Последња измена: Мај 21, 2019, 06:28:58 поподне Селаковић »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #442 послато: Мај 21, 2019, 06:26:17 поподне »
Хоћеш рећи да нема стабло, већ гране директно избијају из корења? То додатно компликује ствари...

И гране имају свој "корен". Као и неке друге ствари. Ал у Далмацији нема дрвећа...  :D

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #443 послато: Мај 21, 2019, 06:30:00 поподне »
Да, то значи да унутар те хаплогрупе још увијек није утврђен родословни однос између најстаријих потомака. Скоро је немогуће да су три или четири гране равноправне у правом смислу, јер би то значило да је један исти мушкарац имао 3 или 4 сина од којих је сваки носилац нове мутације, те да су се буквално све 3 или 4 гране одвојиле у једној генерацији.

Генетика још није на том нивоу да издвоји СНП-ове који ће пратити генерацију по генерацију. Питање је да ли ће то икад моћи. Мислим због географске распрострањености, да ће се можда наћи неки СНП испод Y3120, који ће објединити S17250 и Z17855, док би Y4460 и Y18331 биле друге две гране.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #444 послато: Мај 21, 2019, 06:43:43 поподне »
Hvala Milose!
Kako se radi grana ispod, koliko kosta i gde?
Jos jedno pitanje za Mitrovica, ove nase poznate licnosti koje imaju istu vrednost kao Mitrovic, sa granom "i2 ph 908"(kao sto je Zivojin Misic, Zarko Lausevic itd) , da li mozemo da ih povezemo u nekim rodbinskim daljim vezama ili to nema veze?

Hvala

Ево овде сам отприлике написао шта и како.

Зависи шта желите и колико можете издвојити средстава за то. Незахвално је било кога наговарати на тестирања, која су за наше услове, веома скупа, али и врхунска. Зато као најнапреднији тест, после свих искустава са другим лабораторијама, предлажем BigY700 преко лабораторије FTDNA у Хјустону. Они такође располажу великом базом података. Посебно бих истакао значај администратора на I2a FTDNA project-у, као и Serbian DNA project-у на FTDNA, преко којих се много тога може сазнати. Цена је када су попусти око 430€, плус 30€ слање резултата Yfull-у у Москви.

Јефтинији тестови су они преко лабораторије Yseq у Берлину. Од панела (80€), преко појединачних СНП-ова (15€) до појединачних маркера (7€), који могу уз мало среће, дати неке одговоре.

Најјефтинија опција је тестирање појединачног маркера. У вашем случају, али и код свих осталих који испадну I2-PH908, битан је маркер 561. Зато га и вама препоручујем. Наравно уколико се одлучите за BigY700 са почетка приче, онда то није потребно.

Што се тиче ових личности, док се и они дубље не тестирају, тешко је рећи ко је коме близак. Сви који су PH908 су имали заједничког претка, према процени Yfull-а, а тренутно тестиранх појединаца који су проследили резултате, пре 1800 година (што је средња вредност, али 95% не више од 2000 година).

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #445 послато: Мај 21, 2019, 10:33:27 поподне »
Михајловић, Ђурђевдан, Дољане, Звечан

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Нема потпуних поклапања. Од претходно тестираних Дробњака са севера КиМ, најближи су му Живковић из Војимислића и Радивојевић из Рујишта. Од обојице се разликује на 3 од упоредива 23 маркера.

Петар Ж. Петровић не помиње Михајловиће у Дољанима, али бележи следеће:
Цитат
Минићи, 4 куће, Танасковићи, 4 куће, Радисављевићи, 2 куће, Милетићи, 9 кућа, слава Ђурђевдан, су Дробњаци, од Милетића у Смилову Лазу на Рогозни.
Претпостављам да су Михајловићи од ове фамилије.

За Милетиће у Смилову Лазу Петровић наводи следеће:
Цитат
Милетићи, Петровићи, 4 куће, Ђурђиц, су Дробњаци и старији досељеници.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #446 послато: Мај 21, 2019, 10:55:36 поподне »
Бједов, Ђурђевдан, Оћестово, Книн

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Од претходно тестираних му је свакако најближи Бједов из Мокрог Поља, од кога се разликује на 2 од упоредива 23 маркера (од чега је једна вредност двострука).

Саво Накићеновић је забележио да је становништво Оћестова досељено из Босне у 16. и 17. веку.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #447 послато: Мај 21, 2019, 11:24:13 поподне »
Живковић, Ђурђиц, Горња Црнишава, Трстеник

Припада хаплогрупи I1-M253. Нема потпуних поклапања са тестиранима из базе Српског ДНК пројекта, а најближи су му свакако тестирани који припадају грани Y13946 (односно њеној подграни Y53660). Ипак има и значајних разлика у односу на све тестиране припаднике ове гране, па би најбоље било да код лабораторије YSeq тестира Y53660.

Момчило Р. Тодосијевић је за ове Живковиће забележио следеће:
Цитат
Први су забележени браћа Милован (рођен 1793. г.) и Урош (1815). Отац Живко рођен је око 1770. године. Милован је имао бројну породицу, а Урошев син највероватније је Jевта. По Живку Старинцу (староседеоцу) добили презиме Живковићи. Живко Старинац био је кмет у селу. Ставио се у одбрану Алексе Прокића, који је хтео да ограничи самовољу богатих и моћних трговаца Трстеника. Живко је 1821. био делегат скупштине за нахију пожешку.

Слава: св. Ђорђе.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Данијел Михајловић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #448 послато: Мај 21, 2019, 11:48:43 поподне »
Михајловић, Ђурђевдан, Дољане, Звечан

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Нема потпуних поклапања. Од претходно тестираних Дробњака са севера КиМ, најближи су му Живковић из Војимислића и Радивојевић из Рујишта. Од обојице се разликује на 3 од упоредива 23 маркера.

Петар Ж. Петровић не помиње Михајловиће у Дољанима, али бележи следеће:Претпостављам да су Михајловићи од ове фамилије.

За Милетиће у Смилову Лазу Петровић наводи следеће:
Поздрав и захваљујем на образложењу и да појасним само око Милетића у селу Дољани...нас три куће у селу називају Милетићи јер припадамо истом роду, а то су Михајловићи(Мијајловић), Велимировићи и Милутиновићи...исто порекло, слава, не узимамо се међусобно итд...
Пошто се не разумем у материју везану за ДНК молим да ми се појасни само ово...у сертификату и мејлу ми пише да сам I1 M253, a ovde I1-P109, па сам мало збуњен...

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #449 послато: Мај 22, 2019, 12:08:16 пре подне »
Миливојевић, Ђурђевдан, Кутловац, Блаце

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има потпуно поклапање на 23 упоредива маркера са тестираним Сарићем из Белановице код Љига, док се од Радовића из Јечмишта код Фоче разликује само на једном маркеру (такође од 23).

Тестирани је навео да су његови преци у Кутловац дошли са Косова, из села Ковачице, а пре тога на Косово из Црне Горе.

Нешто слично бележи и Вујадин Б. Рудић:
Цитат
Кутловац је насељен становништвом са Копаоника (Веселиновићи, Николићи, Миленковићи, Миливојевићи, Радоњићи, Петровићи, Радивојевићи и други), из околине Бруса (Недељковићи, Планиничићи и Ристићи) и других крајева Србије.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #450 послато: Мај 22, 2019, 12:14:00 пре подне »
Поздрав и захваљујем на образложењу и да појасним само око Милетића у селу Дољани...нас три куће у селу називају Милетићи јер припадамо истом роду, а то су Михајловићи(Мијајловић), Велимировићи и Милутиновићи...исто порекло, слава, не узимамо се међусобно итд...
Пошто се не разумем у материју везану за ДНК молим да ми се појасни само ово...у сертификату и мејлу ми пише да сам I1 M253, a ovde I1-P109, па сам мало збуњен...

Добродошао, Данијеле!

Очигледно да је Петар Ж. Петровић убележио старо презиме (Милетић) не водећи рачуна о већ формираним презименима које наводиш. Тај случај није редак на територији Косова и Метохије, нарочито после Другог рата. Добар пример је и Рујиште у Ибарском Колашину које је Петровић обишао 1948. године и забележио Јаковљевиће, од којих данас имамо Милентијевиће, Радојковиће, Радивојевиће и Радовиће. 
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #451 послато: Мај 22, 2019, 12:19:33 пре подне »
За ово прво имамо поуздане историјске изворе.
У начелу, невезано за наведену хаплогрупу, ја сам присталица брутално-реалног саопштавања одређених чињеница, не марећи много за нечија осећања, политичке интересе и сл. Мислим да у нашим саопштењима доминирају "приступи у рукавицама". Типичан пример је концепт "словенске етногенезе R1a i I2a".

Веома ценим Ваше бритке коментаре, мистер Sharelock . :) Да, "приступ у рукавицама" у комбинацији са- proof by (repeated) assertion, дугорочно баш и није претерано плодотворан.

https://en.wikipedia.org/wiki/Proof_by_assertion
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #452 послато: Мај 22, 2019, 12:29:18 пре подне »
Интересује ме да ли је неког изненадио овако висок проценат испитаних који припадају хаплогрупи И?
Тренутни резултат је нерешен: хаплогрупа И - све остале 63 : 63.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #453 послато: Мај 22, 2019, 12:33:12 пре подне »
Интересује ме да ли је неког изненадио овако висок проценат испитаних који припадају хаплогрупи И?
Тренутни резултат је нерешен: хаплогрупа И - све остале 63 : 63.
То је скоро у српском просеку, али нису сви резултати објављени...Укупно И1 и И2 је око 45% ако се не варам?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #454 послато: Мај 22, 2019, 12:35:21 пре подне »
Интересује ме да ли је неког изненадио овако висок проценат испитаних који припадају хаплогрупи И?
Тренутни резултат је нерешен: хаплогрупа И - све остале 63 : 63.

Просек за укупну I код Срба је око 40%. Сад ће на крају да заређају E, J, R

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #455 послато: Мај 22, 2019, 12:36:57 пре подне »
Просек за укупну I код Срба је око 40%. Сад ће на крају да заређају E, J, R
Онда би и овај узорак могао да буде у складу са постојећом статистиком за све гране (што је и логично јер је узорак од преко 200 тестираних)
« Последња измена: Мај 22, 2019, 12:40:15 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #456 послато: Мај 22, 2019, 12:42:32 пре подне »
Просек за укупну I код Срба је око 40%. Сад ће на крају да заређају E, J, R
Значи тоето.  :)

Него, малопре закачих ово:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Haplogrupa_I2

71 ?  :o

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #457 послато: Мај 22, 2019, 12:46:05 пре подне »
Значи тоето.  :)

Него, малопре закачих ово:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Haplogrupa_I2

71 ?  :o
Немој да се бринеш :) Проценти нека те не збуњују, бројчано највише ове гране има код Срба, а неко је чини ми се помињао то тестирање Хрвата из Херцеговине и зашто толики проценат (не знам о коликом се узорку ради)...није релевантно поређење на овом чланку википедије, извучене су ствари из контекста да би се приказала наводна разлика између Бошњака, Хрвата наспрам Срба, користећи проценте И2а хаплогрупе код њих и код нас...Херцеговина је жариште ове гране, па је и логично ако узимају проценте код Хрвата и Бошњака из тих области, да ће бити већи проценти И2а него код Срба из свих области...али зато када би узимали у обзир Србе , Хрвате и Бошњаке само из те области, били би доста сличнији...манипулација класична, као када би узимали само узорак Хрвата из Загорја, где је И2а јако ниско заступљена...
« Последња измена: Мај 22, 2019, 12:53:49 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #458 послато: Мај 22, 2019, 01:15:34 пре подне »
Ја предвиђам још једну љуту борбу између Милошеве и Иванове екипе, као ону коју смо гледали у првом полувремену. :D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #459 послато: Мај 22, 2019, 01:17:00 пре подне »
Ја предвиђам још једну љуту борбу између Милошеве и Иванове екипе, као ону коју смо гледали у првом полувремену. :D
Каква борба, које полувреме, какве екипе ? :)