Анкета

Колико предака по чисто мушкој линији знате у низу, поуздано (не рачунајући себе и своје потомке)?

4 и мање
51 (22.2%)
5
45 (19.6%)
6
32 (13.9%)
7
38 (16.5%)
8
24 (10.4%)
9
8 (3.5%)
10
9 (3.9%)
11
5 (2.2%)
12
2 (0.9%)
13
0 (0%)
14
1 (0.4%)
15-19
9 (3.9%)
20 и више
6 (2.6%)

Укупно гласова: 227

Аутор Тема: Колико мушких предака у низу знате?  (Прочитано 52701 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #20 послато: Јун 19, 2016, 04:59:45 поподне »
Интересује ме колико данашњи људи знају својих предака. Из разговора са пријатељима - рекао бих прилично мало, јер их то не интересује, нити се у породици то посебно спомињало, а и већ дуго међу њиховим блиским прецима није ни било потребе за тим памћењем, што је разумљиво. Историјске околности учиниле су своје. Иако овај форум родословаца није репрезентативан за целу нашу популацију, поставићу једну анкету овде. Дакле колико знате предака, ограничићу се на чисто мушко линију, у низу? Немојте рачунати себе и своје потомство. Наведите само непрекидан низ предака, и то само сигурна имена, што из недвосмисленог породичног предања, што из истраживања. Претпостављам да ће одговор од преко 20 имена имати само Кучи и Васојевићи  :)

Ако пивски Вуковићи,Васовићи и бањански Пеiовићи, Кнежевићи, Поповићи (од маћедонских странах и потомци бањанске војводске куће Петровића-Бањана) испадну Дин. Сев. + поклапање  - ондах ћеш и ти Селаковићу аутоматски бити у 20 или вишем пàсу. Иначе родоначелник iе Вук, рођен око 1420.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #21 послато: Јун 19, 2016, 05:12:09 поподне »
Ево моје линије

Вуко ( 17. вијек) Он је предак из предања
Тома (?-1842.)
Трифко(1796-1881)
Петар(1830-1909)
Трифко Вукан( 1878-1937)
Ђорђо( 1912-1988)
Владислав(1948-1999)

Значи 7, а у нашем роду имају двојица малаца којима се зна 9 предака по мушкој линији. Има ту година за више предака, али ја сам већином потомак из млађих линија

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #22 послато: Јун 19, 2016, 05:41:13 поподне »
Не морате се јавно изјашњавати, на почетку разговора постављена је анкета (не види се ако пратите само "најсвежије поруке на форуму".
Према сачуваном предању о кнезу Богдану и његовом многобројном потомству разгранатом у преко 40 братстава и породица, број генерација од кнеза Богдана до мог сина износи 19. Проблем је само у томе што у три, четири сличне верзије имена тих најдаљих предака, синова кнеза Богдана, разликују се тако да се не може са сигурношћу рећи која је од тих верзија тачна а које друге нису. На пример, у Горњој Морачи кажу да су се Богданови синови звали Марко, Милутин и Милија, у Доњој Морачи кажу Радосав, Стојан, Дамњан, Драшко, Радован и Рашко, на Лијешњу у Ровцима кажу да су се звали Јанко, Вукота, Вуксан и Војин, а Вуковићи из Вељег Дубоког (најмање поуздан извор због хроничара који је много тога изгледа измислио) у Ровцима кажу Вукота, Раич, Вук, Вучета, Војин и Радован. За коју верзију се одлучити а које одбацити готово је немогуће одлучити се, пошто писаних извора из тог периода нема сачуваних. Од Богданових синова на даље такође постоје нека различита мишљења али су у већини ипак сагласни и могу се узети као тачни. Број пасова се у свим верзијама поклапа, а то је од 18- 20 од братства до братства, у зависности од тога колико су се брзо разрађали. Проблем са поузданошћу података сачуваних у предањима је општи проблем код готово свих племена у Црној Гори, и готово да нема племена а да не постоји барем две до три верзије имена најдаљих предака, времена када су живели и порекла одакле су доселили. Разлог томе је пре свега дуг временски период у коме је предање сачувано искључиво усменим путем јер је народ био неписмен, али такође и саплемењавање, затим укривање у ситуацијама када су се неке породице склањале због крвних освета и сл. ДНК је потврдио наше предање о заједничком претку кнезу Богдану, али и предање о томе да су се те гране раздвојиле одмах у следећој генерацији од кнеза Богдана, дакле од синова Богданових, и да су удаљене око 600 год. јер су вредности теста на 37 маркера у сагласју са  предањем о 19 генерација ако узмемо да по једној генерацији рачунамо отприлике 30-32 год.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #23 послато: Јун 19, 2016, 06:27:26 поподне »
Могу да набројим 17 директних предака по мушкој линији до Васа
Мене занима поријекло имена Батрић, доста је често код старијих генерација у овом крају. Да ли је то можда нека искривљена верзија ријечи "братић"?

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #24 послато: Јун 19, 2016, 07:14:53 поподне »
Могу да набројим 17 директних предака по мушкој линији до Васа
Мене занима поријекло имена Батрић, доста је често код старијих генерација у овом крају. Да ли је то можда нека искривљена верзија ријечи "братић"?

Батрић можда може да сe доведе у везу са (титулом) патрикиос /patricius коју Синиша овде наводи.

Сермезијанци су били вјероватно први словенско-ромејски микс настао у Панонији.

По мом неком суду преци прото-Албанаца су били у саставу ових Куверових Бугара и заједно са Сермезијанцима су дошли на централни Балкан. Оно што је Албанце одвајало и од Бугара и од Сермезијанаца био је њихов индоевропски, сасвим другачији језик.

Ту се отвара још једно питање, стварање термина Мауровлах, Моровлах или Морлак. Јанковић је то узгред поменуо, али мислим да би ту могло да се наслути и нешто више.

"У Љетопису је забележен етноним
Моровласи,
чију су земљу заузели „Vulgari“ (1950: 45): „Затим
освајајући заузму цијелу Македонију, потом читаву
покрајину Латина, који се у оно доба зваху Римљани,
а сада се зову Моровласи (Morovlachi), то јест
Црни
Латини
(Nigri Latini)“. По освајању Македоније, они су
живели уз границе краља Владина. О овим „Бугарима“
биће касније више речи. По Константину
Јиречеку,
који
је утемељио
савремена
схватања
о Моровласима,
Морлацима,
они су потомци
тзв. Романа
односно
романизованих домородаца,
и шта више,
у време
писања
Љето­пи­са
у 12. столећу,
још увек су били
„Романи“."

Међутим, један други податак би могао да повеже причу о Сермезијанцима и причу о Морлацима, а то је податак  од даљој судбини Сермезијанаца након досељавања у Македонију.

Као вођа Сермезијанаца, замјеник Куберов помиње се и Маурос, који је остао на византијској територији код Солуна и уздигао се у визнатијској хијерархији, па је добио и титулу "patrikios and archon of the Sermisianoi and the Bulgars"

Занимљиво је да су се у Македонији разишли интереси Сермезијанаца и Куберових Бугара. Бугари су жељели покрет, а Сермезијанци који су били хришћани су жељели да остану.

Ја се сад питам, а то је смјела хипотеза, да ли су у ствари Морлаци или Мауровласи заправо ништа друго него Маурови Власи, Сермезијанци.

Некидан сам прочитао,а сад не могу да нађем да су управо Куверови људи, у византијским изворима били названи Куверијанци, по тој аналогији би и Маврови Власи могли постати Мавровласи-Морлаци.

Иначе сам Маурос је био хришћанин и по свему судећи и сам Сермезијанац.

Волио бих да чујем и мишљење осталих, да ли би се Сермезијанци могли повезати са Власима у српским средњовјековним изворима, а самим тим и херцеговачким Власима?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #25 послато: Јун 19, 2016, 07:44:41 поподне »
Загорка Вавић Грос, име Батрић изводи од речи брат:

http://www.poreklo.rs/2012/05/13/prezimena-su-%C4%8Duvari-na%C5%A1eg-jezika-zagorka-vavi%C4%87-gros/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #26 послато: Јун 19, 2016, 08:06:04 поподне »
ја - Милосав - Милија - Мијаиле - Милосав - Милован - Јоксим - Спасоје - Вујица - Ћетко - Илија (Илија је погинуо 1705. у доби од око 30 година).
Негде сам нашао податке и да су Илијини преци Стојан - Радован - Милутин. Али, немам неких опипљивијих доказа за то, те уписах 10 пасова. Уколико узмемо ову тројицу за веродостојне, најдаљи предак је рођен негде крајем 16. века.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #27 послато: Јун 19, 2016, 08:12:46 поподне »
Ако пивски Вуковићи,Васовићи и бањански Пеiовићи, Кнежевићи, Поповићи (од маћедонских странах и потомци бањанске војводске куће Петровића-Бањана) испадну Дин. Сев. + поклапање  - ондах ћеш и ти Селаковићу аутоматски бити у 20 или вишем пàсу. Иначе родоначелник iе Вук, рођен око 1420.

Видећемо, Сол, не могу да дочекам те резултате, мада пре тога Селковић из Кремана и ја треба да се поклопимо. Искрено, пре ћу се изненадити ако поклопим са Вуковићима него ако се не поклопим.

Код мене:

1. ја (1988)
2. отац (1945)
3. деда (1923-1945)
4. Данило (1893-1979) ж. Павлија
5. Светозар (1869-1894) ж. Крстина
6. Марко (1840-?) ж. Николија
7. Јован (~1785-1852) ж. Станојка *Јован је последњи потврђен и по предању и у документима
8. Милић ж. Милица *само предање, поуздано
---------
9. непоуздано, била су браћа Кузман и Ананије Селак, један је имао децу, а други није
10. највероватније је носио име Селак (презиме Вуковић???)

Од Милића на доле имам 95% готово стабло Селаковића (фали по неко скорије рођено чељаде)
Од Кузмана и Ананије на доле имам око 70% готово стабло Селаковића које скоро свакодневно употпуњујем




« Последња измена: Мај 30, 2018, 11:30:40 поподне Amicus »

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #28 послато: Јун 19, 2016, 08:16:16 поподне »
Загорка Вавић Грос, име Батрић изводи од речи брат:

http://www.poreklo.rs/2012/05/13/prezimena-su-%C4%8Duvari-na%C5%A1eg-jezika-zagorka-vavi%C4%87-gros/

Опрости Небо, али г. Вавић Грос је позната по бисерима. Ово од Батрић > Братић је преузела од Ломе, мада ме Лома чуди пошто пре имен а Батрић управо батритстр. 252 разматра

http://elibrary.matf.bg.ac.rs/bitstream/handle/123456789/984/AleksandarLomaEtimoloskiRecnikSrpskogJezika2.pdf?sequence=1

batriti batriti, batrim (se) impf. „hrabriti (se)Œ (RSA), obatriti pf.



NP ugarski Hrvati, obatrivati impf.; pridev batriv, -a, -o œhrabar, sr-
~anŒ (RJA), odatle batrivost f. œbodrostŒ (RSA), batrivac m. œkoji koga
bodriŒ, batrivnik œid.Œ; denominali batriviti impf. (RJA; RHKKJ),
batriveti (se), batruvati (RHKKJ); (o)batrivjeti (im)pf., batrovati
impf. œ(o)hrabritiŒ (RJA). — Od XVI v. batriti pored batoriti,
kajk. pisci (RJA).
• Verovatno kontaminat hungarizma kajk. zast. batoriti œid.Œ (< ma|.
batorit œid.Œ) i slov. *obvatriti œraspalitiŒ; up. sln. batriti, batriv.
Neposredno izvo|ewe od ma|. batorit œid.Œ (Skok 1:123; Bezlaj 1:13; Adamovi}
1976:25 sq.; Hadrovics 137) u skladu je sa arealom re~i, ali ne obja{wava na zadovoqavaju}i
na~in wen obi~niji glasovni lik (o-)batriti (Skok l.c. tuma~i ga
ma|. mno`inom batrak od bator œhrabarŒ); na mogu}nost veze sa rus.-csl. obatriti
sê < *ob-vatriti (se) ukazuje Loma 2000:605–606, up. vatra. Ukr{tawa je moglo
biti i sa badriti, up. badar. Druga~iju slovensku etimologiju predla`e Toporov
1985:499 sq., koji polazi od pro{irene varijante osnove *bat- u batati.

Batric Batric / Batric m. LI (RSA). — 1614. Batrich, 1685. Batricâ (J.
Erdeqanovi}, SEZb 39:297).
• Verovatno isto ime kao Brati} (Vuk) < *Bratri} (R. Bo{kovi}, NJ
14/1965:227).
Batri} sa regresivnom disimilacijom, kao gabar pored grab < *grabrã, Brati}
(ve} stsrp. Bratikâ, Grkovi} M. 1986:41) sa progresivnom, kao u brat < *bratrã.
Na starocrnogorskom terenu uporedo sa Batri} postojala je i ova œnormalnaŒ
varijanta imena, up. prezime Brati}evi}i (J. Erdeqanovi}, SEZb 39/1926:124),
top. Brati}ev Do (id. 631, sa pri~om da se najpre zvao Batri}ev Do).


и да не заборавимо Његоша "Освета Батрића Перовића" .....Кад си мене осветио Батра, ка да си га са собом... . неверујем да Његош незнаде црногорски појам .... ка права батра...

Ван мреже Milić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
  • E-V13
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #29 послато: Јун 19, 2016, 09:42:51 поподне »
Моји преци од мене:

Мило 1950
Вукајло  1926
Гаврило 1988
Милија
Нешо ( по предању он се из Брда доселио у Метохију са братом Вељом)
Мило

Ово су информације које сам од деде добио. Прадеду Гаврила  су убили балисти 1941, иначе је учествовао за време Првог светског рата у борбама против Бугара у Метохији, када су штитили одступницу српске војске ка Албанији, и био је заробљен од стране Бугара.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #30 послато: Јун 19, 2016, 10:26:30 поподне »
Опрости Небо, али г. Вавић Грос је позната по бисерима. Ово од Батрић > Братић је преузела од Ломе, мада ме Лома чуди пошто пре имен а Батрић управо батритстр. 252 разматра

Ма, сетих се да сам ово тумачење негде прочитао, па поставих.
Мени звучи логично, а о лику и делу ВАвић - Грос не знам ништа, те не бих коментарисао. Али, ако Лома тако каже, то већ има тежину.

.... ка права батра...

Нисам из тих катунских крајева, па не знам за овај израз. Шта би то требало да значи?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #31 послато: Јун 19, 2016, 10:47:02 поподне »
Батра је храбар човек. Од некадашњег "батрити" је настало садашње "бодрити" - истог значења (охрабрити)

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #32 послато: Јун 19, 2016, 11:06:34 поподне »
Занимљиве теорије,Небо и Рамбо.
Морам признати да никад нисам чуо да неко користи ријеч "батра" у говору.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #33 послато: Јун 19, 2016, 11:27:51 поподне »
Богоми, Брђо, нисам ни ја. Али, ми смо из Полимља, а ово може бити нека реч из Његошевих крајева.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #34 послато: Јун 19, 2016, 11:32:40 поподне »
Јеси ли чуо за ....то је жишка од чоека...

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #35 послато: Јун 19, 2016, 11:46:07 поподне »
Е за то јесам :)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #36 послато: Јун 20, 2016, 10:19:08 пре подне »
 Ево како рачунам предачки низ по узлазној линији на примјеру огранка братства којем припадам.
Миљан-Раде (ја)-Војислав-Божина -Видоје-Веско-Видоје-Туро-Видоје-Бракоч-Вук Љевак-Маринко.
Имам и додатак: даље од Маринка, Јосиф-Марин-Лало-Јосиф. Писани траг за име Бракоч које је ријетко ( имамо у тзв. црногорским харачким тефтерима ( турским пописима из 1521. и 1523.г у околини Цетиња). Писани траг о рођењу припадника братства из 1820.одине. Предања иду до времена позних година Ивана Црнојевића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #37 послато: Јун 20, 2016, 11:28:00 пре подне »
Ћетко и Вук Љевак су били по времену у којем су живели ту негде близу, отприлике - генерација  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #38 послато: Јун 20, 2016, 11:31:17 пре подне »
Могуће је. Немамо писаног трага. Вука Љевака помиње и Марко Миљанов.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Колико мушких предака у низу знате?
« Одговор #39 послато: Јун 20, 2016, 12:22:25 поподне »
Могуће је. Немамо писаног трага. Вука Љевака помиње и Марко Миљанов.

Ако узмемо претпоставку да је Вук наследио Дашу током 1730-их и да је тада био у најбољим (40-им) годинама, значи да је рођен крајем 17. века. Ћетко је рођен на самом почетку 18-ог. Разлика је ту негде 5-10 година.
"Наша мука ваља за причешћа"