Аутор Тема: Словенски наставци за женски облик презимена  (Прочитано 5039 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Словенски наставци за женски облик презимена
« послато: Новембар 29, 2016, 09:16:02 поподне »
Иначе, док сам тражио таква нека презимена, схватио сам да на руском говорном подручју жене имају изведене облике презимена својих мужева, односно родитеља, па тако од презимена Сербов, оне се углавном презивају Сербова, од Хорват, Хорватова, Рац, Рацова...
Да, тако је некада било и код нас. И данас се понекад може чути у говору Петровићева, Јовановићева и слично.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #1 послато: Новембар 29, 2016, 09:27:00 поподне »
Да, тако је некада било и код нас. И данас се понекад може чути у говору Петровићева, Јовановићева и слично.

У говору се наравно и среће и користи и код нас, али тамо је то службени облик презимена, дакле тако људима стоји у документима. Нпр. у возачкој дозволи пише: Евгения Николаевна Молокова.



Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #2 послато: Новембар 29, 2016, 09:36:40 поподне »
Па тако је одувек у Бугарској и БЈР Македонији, женски облик презимена је уобичајен, колико знам тако је и међу Западним и Источним Словенима. Ми смо ту изузетак у словенском свету.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #3 послато: Новембар 29, 2016, 09:39:24 поподне »
У говору се наравно и среће и користи и код нас, али тамо је то службени облик презимена, дакле тако људима стоји у документима. Нпр. у возачкој дозволи пише: Евгения Николаевна Молокова.

Негдје ми је неко рекао да је код нас граматички правилно да се каже нпр.

Николајевићка- супруга од Николајевића
Николајевићева- кћерка од Николајевића

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #4 послато: Новембар 29, 2016, 09:41:48 поподне »
Па тако је одувек у Бугарској и БЈР Македонији, женски облик презимена је уобичајен, колико знам тако је и међу Западним и Источним Словенима. Ми смо ту изузетак у словенском свету.

Искрено, није ми то било непознато, али тек после се сетих да они немају унификована презимена за мушкарце и жене, већ да свако има своје облике (мада то није правило увек, али у великом броју случајева вероватно јесте).

Како год, кад се траже овакве ствар корисно је проверити и стање међу женским светом, јер и њих има углавном још толико колико и мушких.

Негдје ми је неко рекао да је код нас граматички правилно да се каже нпр.

Николајевићка- супруга од Николајевића
Николајевићева- кћерка од Николајевића

Тако је мислим било до скора, а онда је ваља уведено да се све женскиње ословљавају са наставком -ка, што ми личи на елиминацију госпођица из српског језика.



Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #5 послато: Новембар 30, 2016, 04:21:04 пре подне »
Да, Николајевићева је нпр. она жена која својим пореклом потиче од Николајевића, али кад нека друга улази у њихов род удајом, она постаје Николајевићка.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #6 послато: Новембар 30, 2016, 01:00:58 поподне »
Знам да Чеси и Словаци додају -ова на сву врсту презимена. Рецимо, ако се човек презива Штепанек или Немец, његова супруга или ћерка је Штепанекова или Немцова. Исто је и ако се човек презива Штепанеков, супруга је опет Штепанекова. Код Руса мислим да је мало другачије, али нисам 100% сигуран, па зато питам. Знам да, рецимо, постоји она глумица Јулија Снигир, а није Снигирова, а Рускиња је по етничкој припадности. Ако би мушкарац био Снигиров (отац или супруг), онда би она била Снигирова. Постоји и једна новинарка с телевизије РТ и зове се Оксана Бојко, а није Бојкова. Сад ме занима, да ли би жена била Хорватова ако би се мушкарац презивао Хорват, или само ако би се мушкарац презивао Хорватов.

Како то функционише код Бугара и Македонаца? Мењају ли они презимена и кад је мушко презиме "изузетак" (кад није на -ов, -ев, -ски...)?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #7 послато: Новембар 30, 2016, 01:27:11 поподне »
Код Руса мислим да је мало другачије, али нисам 100% сигуран, па зато питам.

Пошто је моја баба Рускиња (деда је "покупио" у заробљеништву; Одеса) одговор из прве руке.

Њено пуно име и презиме је Марија Петровна Носков. Дакле, њен отац је био Петар, а Носков је породично презиме.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #8 послато: Новембар 30, 2016, 01:53:58 поподне »
Пошто је моја баба Рускиња (деда је "покупио" у заробљеништву; Одеса) одговор из прве руке.

Њено пуно име и презиме је Марија Петровна Носков. Дакле, њен отац је био Петар, а Носков је породично презиме.

:) Лепа прича. Ако икад будеш писао неку књигу о породици и пореклу за потомке, убаци и то обавезно.

Сад да се вратимо на презимена. Знам за патрониме, него ме занима промена баш презимена из мушког у женски облик. Да ли се промена врши и кад презиме није "стандардно" (кад се не завршава на -ов, -ев, -ин, -ски....).
Сад сам се сетио да постоје и презимена на -ић.  :o  Да ли се и таква презимена мењају и добијају женски облик? Знам да је Војислав постављао линк о некој белоруској министарки која се презива Ананич. Није била Ананичева. (Или би женски облик био Ананица??) Зашто се таква презимена не мењају? Или се мењају, па наши новинари нису добро пренели вест.

Можда је најбоље преместити овај низ порука у неку лингвистички део форума, да не скрећемо с теме.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #9 послато: Новембар 30, 2016, 02:20:32 поподне »
:) Лепа прича. Ако икад будеш писао неку књигу о породици и пореклу за потомке, убаци и то обавезно.

Сад да се вратимо на презимена. Знам за патрониме, него ме занима промена баш презимена из мушког у женски облик. Да ли се промена врши и кад презиме није "стандардно" (кад се не завршава на -ов, -ев, -ин, -ски....).
Сад сам се сетио да постоје и презимена на -ић.  :o  Да ли се и таква презимена мењају и добијају женски облик? Знам да је Војислав постављао линк о некој белоруској министарки која се презива Ананич. Није била Ананичева. (Или би женски облик био Ананица??) Зашто се таква презимена не мењају? Или се мењају, па наши новинари нису добро пренели вест.

Можда је најбоље преместити овај низ порука у неку лингвистички део форума, да не скрећемо с теме.

Бакс, исто питање и ја проверавах, и закључак по стању у пракси је да ту нема баш неког реда, мада је некада правило вероватно постојало. Конкретно узми то презиме Хорват, упиши на Вконтакт.цом Хорватова, па ће ти избацити немало женскиња, углавном из Украјине. ;D

Није искључено да је ово правило изражаније међу Украјинцима него Русима, јер видим да највише женскиња са презименом Хорват је из Русије, док су Хорватове углавном из Украјине Иста ствар је и са лицима која имају презиме Сербин, односно у женском роду Сербинова, отиђите на Вконтакт.цом и претражујте мало. ;)



Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #10 послато: Јануар 03, 2017, 09:22:20 поподне »
:) Лепа прича. Ако икад будеш писао неку књигу о породици и пореклу за потомке, убаци и то обавезно.

Сад да се вратимо на презимена. Знам за патрониме, него ме занима промена баш презимена из мушког у женски облик. Да ли се промена врши и кад презиме није "стандардно" (кад се не завршава на -ов, -ев, -ин, -ски....).
Сад сам се сетио да постоје и презимена на -ић.  :o  Да ли се и таква презимена мењају и добијају женски облик? Знам да је Војислав постављао линк о некој белоруској министарки која се презива Ананич. Није била Ананичева. (Или би женски облик био Ананица??) Зашто се таква презимена не мењају? Или се мењају, па наши новинари нису добро пренели вест.

Можда је најбоље преместити овај низ порука у неку лингвистички део форума, да не скрећемо с теме.

Evo da iskoristim priliku da uletim i ja (mada pozdravljam i premeštanje ovog dela teme). Da citiram rusku wikipediju:

Цитат
От мужских русских фамилий на -ов, -ев, -ин, склоняющихся по парадигме кратких притяжательных прилагательных, образуются формы женских фамилий с флексией -а, склоняющиеся по парадигме кратких притяжательных прилагательных женского рода (например, «у Елены Сергеевны Булгаковой»). От фамилий на -ий, -ый, -ой, склоняющихся по парадигме полных прилагательных, образуются формы женских фамилий с флексией -ая, склоняющиеся по парадигме полных прилагательных женского рода (например, «у Софьи Васильевны Ковалевской»). Для остальных (кроме славянских фамилий на -а/-я, склоняющихся по парадигме существительных 1-го склонения) фамилий форма женского рода совпадает с мужской, и не склоняется, даже если она склонятся в мужском роде (например, «у Анны Павловны Шерер»).

Dakle, nastavci -ов, -ев, -ин na jedan način, nastavci -ий, -ый, -ой na drugi, nastavci  -а/-я na treći, a ostali oblici se ne menjaju.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #11 послато: Јануар 04, 2017, 09:20:59 пре подне »
Код нас се удате жене често називају по свом дјевојачком презимену, али са наставком "уша"
Тако на примјер жену из рода Ликић, у новој породици називаће "Ликуша"
Турањанин-Турањуша
Јањић-Јањуша
Пецељ-Ћорушуа
итд
Удате жене се називају и по мјесту рођења односно по селу или области одакле потичу. Ту се углавном користи наставак "ка", али не у сваком случају.
Тако ће жена из Дубочице у новом роду  бити називана"Дубочичка"
Вођени-Вођенка
Убоско-Убалачка
Капавица-Капа
Банчићи-Бањкуша
итд
По о областима називаће се
Требиње-Требињка
Шума Требињска-Шумка
Врањска-Врањачка
.....

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #12 послато: Јануар 08, 2017, 07:55:23 пре подне »
Сећам се да су стари Црногорци и Херцеговци користили понекад за своје жена називе по фамилијам из којих су биле родом.
Постојали су два суфикса
- уша и -ка

Например
Копривуша, родом из фамилије Копривица
Вулевка, родом из фамилије Вулевић

Први суфикс су користили Црногорци који су пореклом  из западне Црне Горе и Херцеговци, а други Црногорци из Васојевића и Куча (племена који су на граници ка албанском етносу).

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #13 послато: Мај 04, 2021, 02:48:06 поподне »
У Крајини се често говорило по творилу (калупу) - чија је + ица
Ако је муж Ковач, жена је Ковачевица, ако је муж Бора, жена је Бориница и слично, али могло се је рећи и само Ковачева, Борина.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #14 послато: Мај 04, 2021, 03:11:08 поподне »
У Крајини се често говорило по творилу (калупу) - чија је + ица
Ако је муж Ковач, жена је Ковачевица, ако је муж Бора, жена је Бориница и слично, али могло се је рећи и само Ковачева, Борина.

У Шумадији исто!

Мика / Микиница.
Пера / Периница.

То код надимака иде прилично лако.

Али код двосложних мушких имена (Драгољуб, Светислав, Мирослав) није баш једноставно

Или код имена типа: Радојло, Драгојло, Радојко, Милош, Урош, Драгош.

Али, код " Тимочана у Шумадији " није било тешко (мислим није их мрзело), односно избегавају се ти неки проблеми (како ко на то гледа)  да кажу "жена  на оног/а Мику или Радослава", па додају још и Микин или Радослављев надимак.

« Последња измена: Мај 04, 2021, 03:13:23 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #15 послато: Мај 04, 2021, 03:27:47 поподне »
Што се тиче наставака ов и ски код жена граматички је једино исправно писати ова и ска, не например Јованов и Јовановски већ Јованова и Јовановски. Рецимо Чеси и Словаци суфикс ова додају на сва женска презимена невезано који је наставак.

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #16 послато: Мај 04, 2021, 04:11:11 поподне »
[...] код " Тимочана у Шумадији " није било тешко (мислим није их мрзело), односно избегавају се ти неки проблеми (како ко на то гледа)  да кажу "жена  на оног/а Мику или Радослава", па додају још и Микин или Радослављев надимак.
:o

Код Тимочана у самом Тимоку тј Крајини овако не би рекао нико. То толико звучи као Крушевац или Трстеник да би Тимочанима звучало више туђе него књижевни језик с телевизије. Буквално као она спрдња с тобожњим говором Рајчана и уопште Крајинаца (укључујући Неготин) у оној серији о виновој лози коју је РТС преносио на сателиту. Кад је могла Нада Блам, која никакве везе нема с Поморављем, да савлада дијалекат за Село гори, ... (не улазим у квалитет те серије, него у аутентичност дијалекта), могли су и ових пар иначе провинцијалаца који су слушали нестандардни дијалекат у детињству да савладају прави говор Крајине.

Елем, у Крајини би се до 1980-их жена извесно именовала по моделу: Џанка Милану Толе Симоновому. Дакле: посесивни датив, у три степена (до мужевљевог деде).

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #17 послато: Мај 04, 2021, 05:06:39 поподне »
:o

Код Тимочана у самом Тимоку тј Крајини овако не би рекао нико. То толико звучи као Крушевац или Трстеник да би Тимочанима звучало више туђе него књижевни језик с телевизије. Буквално као она спрдња с тобожњим говором Рајчана и уопште Крајинаца (укључујући Неготин) у оној серији о виновој лози коју је РТС преносио на сателиту. Кад је могла Нада Блам, која никакве везе нема с Поморављем, да савлада дијалекат за Село гори, ... (не улазим у квалитет те серије, него у аутентичност дијалекта), могли су и ових пар иначе провинцијалаца који су слушали нестандардни дијалекат у детињству да савладају прави говор Крајине.

Елем, у Крајини би се до 1980-их жена извесно именовала по моделу: Џанка Милану Толе Симоновому. Дакле: посесивни датив, у три степена (до мужевљевог деде).

Код мог оца у Шумадији "Тимочани" знају да кажу "жена на тог и тог човека". Или "кућа на Рајка Цолиног"

Таква је можда струја у том његовом сеоцету дошла (буквално из два села из околине Књажевца).

Иначе, скоро сам читала неку књигу о Шоповима и Торлацима.

И они се међусобно разликују по говору.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #19 послато: Јун 02, 2021, 09:08:43 пре подне »
ЗАКОН ЗА ЗАШТИТУ НЕДОВРШЕНИХ ЖЕНА

https://balkanskageopolitika.com/2021/06/01/zakon-za-zastitu-nedovrsenih-zena/

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #20 послато: Јун 02, 2021, 03:10:47 поподне »
Зашто просто, кад је "боље компиковано"?
Чиме су то женске особе толико угрожене, кад је у питању језик?

https://www.snnovine.hu/post/%D1%88%D1%82%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%B4-%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D1%98%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA-%D0%BD%D0%B5-%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%98%D1%83%D1%9B%D0%B8-%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5?postId=56102aa6-2922-44f7-b3e6-bfbc96cc4ac1

Тому је требало дати своју тему и простор за расправу.
Они који успостављају законе зар су када хајали за смислом?! Јасно је да је то лањска политичка гоњава (тренд) која је пошла из Канаде и САД, јербо је неко тамо израчунао, да ће му на изборих ваљати гласови псеудофеминистака.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #21 послато: Јун 02, 2021, 03:28:20 поподне »
Тому је требало дати своју тему и простор за расправу.
...

Сасвим тачно. Не знам какве везе имају текстови које нам је поделио господин Ананић са овом темом, која се бави словенским наставцима за женске облике презимена.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #22 послато: Јун 02, 2021, 06:03:04 поподне »
Молим администратора да постави нову тему за расправу и евентуално повлачење Закона за родну равноправност, поготово кад је у питању српски језик.
Извињава се због стављања истог на погрешно место.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #23 послато: Јун 03, 2021, 12:00:28 поподне »
На ТВ Хепи је у оквиру јутарњег програма управо било речи о незнању и аљкавости предлагача и чланова Скупштине Закона за заштиту недовршених жена. Браво за прилог у програму! Ко га се не буде придржавао, плаћаће доста високе казне. Због таквих будалштина, ускоро ће се побунити најпре језичари којима је то струка, а затим ће морати да иде на Скупштину нови предлог од мало јачих предлагача.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #24 послато: Јун 03, 2021, 01:47:05 поподне »
Молим администратора да постави нову тему за расправу и евентуално повлачење Закона за родну равноправност, поготово кад је у питању српски језик.
Извињава се због стављања истог на погрешно место.

Г. Ананићу, направите нову тему која би се тога тицала, са насловом који ви одаберете, па ћу потом све поруке које се тога тичу пребацити на новоотворену тему. Хвала.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Словенски наставци за женски облик презимена
« Одговор #25 послато: Јун 03, 2021, 03:51:24 поподне »
Назив нове теме

Употреба фемининатива данас у стандардном српском језику