Аутор Тема: Етничке карте света  (Прочитано 17884 пута)

robert w.

  • Гост
Етничке карте света
« послато: Септембар 28, 2014, 09:29:57 пре подне »
Etnička karta Levanta (Libanon, Izrael, Sirija, Jordan, delovi Iraka, Egipta, Saudijske Arabije i JI Turske). Ostavio sam je u ovom obliku jer ako je postavim kao sliku postaje ogromna i nepregledna

http://cdn3.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/1398836/Levant_Ethnicity_summary_lg.0.png

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #1 послато: Јануар 26, 2018, 05:26:23 поподне »
Етничка карта Кипра пре агресије Турске 1974. године.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Етничке карте света
« Одговор #2 послато: Јануар 31, 2018, 09:35:55 пре подне »
Етничка карта Кипра пре агресије Турске 1974. године.



Ово је врло занимљиво, јер се уопште не поклапа са данашњом поделом.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #3 послато: Фебруар 21, 2018, 07:41:45 пре подне »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Етничке карте света
« Одговор #4 послато: Фебруар 21, 2018, 09:13:43 пре подне »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етничке карте света
« Одговор #5 послато: Фебруар 21, 2018, 03:40:00 поподне »
И даље живи стара теза о "остацима мезолићана у Припјату" (I2a1b YP196), поред свих доказа који ту тезу чине мало вероватном...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #6 послато: Фебруар 24, 2018, 03:27:43 пре подне »
Što su se svi okupili oko I2 ko pilići oko kvočke :)

Свака ти част. Једва сам престао да се смејем кад сам прочитао ову поруку, врло духовито!  ;D

Ваљда их је неки "магнет" вукао према I2.  :)


« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 03:30:45 пре подне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #7 послато: Фебруар 24, 2018, 03:44:04 пре подне »
Свака ти част. Једва сам престао да се смејем кад сам прочитао ову поруку, врло духовито!  ;D

Ваљда их је неки "магнет" вукао према I2.  :)
Испаде центар, језгро  :D И ја сам се смејао  ;D Притисле ове стрелице , ваљало се сабирати и на страшном месту постојати  :D
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 03:50:20 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #8 послато: Фебруар 24, 2018, 03:58:02 пре подне »
Испаде центар, језгро  :D И ја сам се смејао  ;D Притисле ове стрелице , ваљало се сабирати и на страшном месту постојати  :D
Шала  :D Аутопародија, све је процес спонтани, па и ова карта не осликава можда реалне процесе на тако поједностављен начин како то изгледа...
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 03:59:33 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #9 послато: Фебруар 24, 2018, 03:59:47 пре подне »
Испаде центар, језгро  :D И ја сам се смејао  ;D

Ја сам Белорусе увек замишљао као стереотипне Русе, отприлике светли Балтиди и источни Нордиди.  Међутим пре неки сам преко нета налетео на неки белоруски канал и мало дуже сам задржао на њему. Видео сам да их има доста високих, тамно-смеђих, са грубљим цртама лица него како замишљамо Русе, и са кромањонским и динарским упливом. Дошао је мој брат и гледао мало са мном, а ја сам га питам шта мисли који је ово народ, а он каже да су Украјинци пошто су виши, робуснији и тамнији од Руса а причају као Руси. Кад сам му рекао да су Белоруси он се изненадио, па каже да то мора да је последица оних 18% I2a1b колико има у Белорусији.  :)
Још једну ствар сам приметио код Белоруса, а то да им се презимена често завршавају на ич, много чешће него код Руса.
То да су у Белорусији презимена која се завршавају на ич врло честа сам знао одавно, али кад сам пре 2-3 године почео да се интересујем за генетику и кад сам видео да Белоруси имају висок проценат I2a1b прво што ми је пало на памет је било веза између I2a1b и презимена на ич у Белорусији.
 
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 04:06:23 пре подне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #10 послато: Фебруар 24, 2018, 04:12:39 пре подне »
Ја бих то ипак препустио стручњацима за презимена , тј. где се презимена завршавају на "ић" а где на "ов", где на "ски"...У Пољској имамо завршетке на "иц" и на "ски", то је више до језика...али тачно је да је у Белорусији добар део презимена на "ич", али не бих то повезивао са хаплогрупама...Сви ти наставци су словенског корена, тј. деминутив од патронима...Али дефинитивно изгледају мало другачије од Руса, и Белоруси и Украјинци, тамнији су...

Наравно да не мислим да је то повезано, али ми је то била прва асоцијација кад сам видео да је I2a1b друга хаплогрупа по заступљености у Белорусији. То ми је једноставно само дошло у главу.
Украјинци имају више I2a1b од Белоруса, а код њих су презимена на ич много ређа него код Белоруса.

Што се тиче изгледа, знао сам одувек да су Украјинци у просеку виши и тамнији Руса. Али за Белорусе сам мислио да су или светлији или сличне пигментације као Руси, чак сам мислио да имају више балтидских типова од Руса, због географског положаја. Велико је изненађење за мене било кад сам видео да има Белоруса који изгледају малтене као Херцеговци.  :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #11 послато: Фебруар 24, 2018, 04:16:11 пре подне »
Наравно да не мислим да је то повезано, али ми је то била прва асоцијација кад сам видео да је I2a1b друга хаплогрупа по заступљености у Белорусији. То ми је једноставно само дошло у главу.
Украјинци имају више I2a1b од Белоруса, а код њих су презимена на ич много ређа него код Белоруса.

Што се тиче изгледа, знао сам одувек да су Украјинци у просеку виши и тамнији Руса. Али за Белорусе сам мислио да су или светлији или сличне пигментације као Руси, чак сам мислио да имају више балтидских типова од Руса, због географског положаја. Велико је изненађење за мене било кад сам видео да има Белоруса који изгледају малтене као Херцеговци.  :)
Да, зато бих ја избацио одредницу "динарик" :) Узели су процентуалну заступљеност као одредницу , тамо где је највећа, а не извориште
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 04:17:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #12 послато: Фебруар 24, 2018, 04:18:23 пре подне »
Да, зато бих ја избацио одредницу "динарик" :)

Који ти се назив чиним адекватнијим "Карпатик" или "Припјатик"?  ;D 

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #13 послато: Фебруар 24, 2018, 04:22:58 пре подне »
Који ти се назив чиним адекватнијим "Карпатик" или "Припјатик"?  ;D
"Карпатик" ми је опет регионално одређен...Пре бих "славик"  :) А "Припјатик" ми је боља одредница него "Карпатик" јер се везује за културу а не за регију...Мада "Славик" ми је нешто још општије него ова два појма

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #14 послато: Фебруар 24, 2018, 04:26:59 пре подне »
"Карпатик" ми је опет регионално одређен...Пре бих "славик"  :) А "Припјатик" ми је боља одредница него "Карпатик" јер се везује за културу а не за регију...Мада "Славик" ми је нешто још општије него ова два појма

То је ОК, али ми се чини да се "Динарик" полако али сигурно претвара у "Бастарник" (а не у "Славик").  :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #15 послато: Фебруар 24, 2018, 04:37:34 пре подне »
То је ОК, али ми се чини да се "Динарик" полако али сигурно претвара у "Бастарник" (а не у "Славик").  :)
E ту се већ задире дубље , и онда се иде пре Словена шта је било...:) Али је типично за ту грану да је присутна искључиво код Словена, па у том смислу је "славик" можда прецизније...А пре тога сигурно није било "славик" :)
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 04:43:41 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #16 послато: Фебруар 24, 2018, 04:52:24 пре подне »
E ту се већ задире дубље , и онда се иде пре Словена шта је било...:) Али је типично за ту грану да је присутна искључиво код Словена, па у том смислу је "славик" можда прецизније...А пре тога сигурно није било "славик" :)
Написао сам једном да би Словена било и без И2 , језик би био скоро неизмењен, али не би били као што су сада...Али све је то процес, и Германи би постојали без R1a, и Словени би постојали без I2a...Много суптилније ствари се дешавају на "терену" годинама, вековима, и утицаји средине у којој се живи тешко могу да се реконструишу у смислу шта је на кога више утицало...Највише утиче средина у којој се живи, културолошки утицај има превагу над генетским у смилу одређивања, тако ми се чини. Додуше, опет се враћамо на то да су хаплогупе старије од народа, тако да бих задржао одреднице које су везане за присутност , као што постоји R1a germanic branch, макар да се уведе I2a slavic branch...Чисто да не би Фра Шарић дивљао позивајући се на актуелан назив "динарик" :)
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 05:02:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #17 послато: Фебруар 24, 2018, 05:15:03 пре подне »
Написао сам једном да би Словена било и без И2 , језик би био скоро неизмењен, али не би били као што су сада...Али све је то процес, и Германи би постојали без R1a, и Словени би постојали без I2a...Много суптилније ствари се дешавају на "терену" годинама, вековима, и утицаји средине у којој се живи тешко могу да се реконструишу у смислу шта је на кога више утицало...Највише утиче средина у којој се живи, културолошки утицај има превагу над генетским у смилу одређивања, тако ми се чини. Додуше, опет се враћамо на то да су хаплогупе старије од народа, тако да бих задржао одреднице које су везане за присутност , као што постоји R1a germanic branch, макар да се уведе I2a slavic branch...Чисто да не би Фра Шарић дивљао позивајући се на актуелан назив "динарик" :)
Ала се излупах :)
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 05:17:10 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #18 послато: Фебруар 24, 2018, 05:30:18 пре подне »
Ала се излупах :)
Да се вратим на тему :)
Етничка карта Русије



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Етничке карте света
« Одговор #19 послато: Фебруар 25, 2018, 02:04:56 пре подне »
Što su se svi okupili oko I2 ko pilići oko kvočke :)
Давно сам видео негде на нету, у преводу отприлике:
Опкољени смо? Одлично! Можемо да пуцамо у свим правцима!

 ;D

Али заиста... Мада не припадам И2а, радозналост ми не да мира јер не могу да будем сигуран шта та група јесте.
Данас су у неким словенским земљама значајан чинилац, а нису "општесловенска" Р1а.
« Последња измена: Фебруар 25, 2018, 02:07:19 пре подне Platin »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етничке карте света
« Одговор #20 послато: Фебруар 25, 2018, 02:59:36 поподне »
Да се вратим на тему :)
Етничка карта Русије


Једина је грешка ове карте што према овоме испада да су сви ови неруски (углавном сибирски) народи бројчано доминантнији у односу на Русе у својим матичним републикама, а то не одговара истини, чак и у тим аутономним областима су обично Руси већина у односу на народ по коме је та област прозвана (нпр. Ненеци или Евенки); мислим да је код Јакута или Сака (како сами себе зову) ситуација другачија и да они стварно јесу већина у својој области, али код готово свих осталих је случај обрнут. Нарочито то важи за ове народе са Руског Далеког Истока (Чукчи, Корјаци, Итељмени итд.) којих мислим да има само неколико хиљада када се сви рачунају заједно.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #21 послато: Фебруар 25, 2018, 03:44:10 поподне »
Једина је грешка ове карте што према овоме испада да су сви ови неруски (углавном сибирски) народи бројчано доминантнији у односу на Русе у својим матичним републикама, а то не одговара истини, чак и у тим аутономним областима су обично Руси већина у односу на народ по коме је та област прозвана (нпр. Ненеци или Евенки); мислим да је код Јакута или Сака (како сами себе зову) ситуација другачија и да они стварно јесу већина у својој области, али код готово свих осталих је случај обрнут. Нарочито то важи за ове народе са Руског Далеког Истока (Чукчи, Корјаци, Итељмени итд.) којих мислим да има само неколико хиљада када се сви рачунају заједно.
Да, мапа може да представи погрешну слику о броју становника с обзиром на величине области у Сибиру ( а у некима од њих је можда само пар хиљада становника на огромној површини)...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етничке карте света
« Одговор #22 послато: Фебруар 25, 2018, 04:21:52 поподне »
Да, мапа може да представи погрешну слику о броју становника с обзиром на величине области у Сибиру ( а у некима од њих је можда само пар хиљада становника на огромној површини)...

Не само да их је генерално мало, већ су у односу на Русе готово увек у мањини, чак и у тако забаченим и ређе насељеним областима каква је нпр. Чукотка или Камчатка, где број медведа превазилази број људи.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #23 послато: Април 01, 2018, 03:32:12 пре подне »

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #24 послато: Април 25, 2018, 07:06:05 поподне »
Етно-религијска карта Либана  :D




Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #25 послато: Јун 13, 2018, 08:34:58 поподне »
Лепу карту сте направили.

За насеља збијеног типа јесу практичнији кружићи, али чини ми се да за планинска насеља разбијеног типа, нарочито она старовлашког типа, чији се засеоци распростиру километрима раштркани по сеоском атару, ипак бољи принцип катастарских граница.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #26 послато: Август 19, 2018, 02:18:56 поподне »
« Последња измена: Август 19, 2018, 03:31:14 поподне НиколаВук »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #27 послато: Септембар 13, 2018, 10:41:17 поподне »
China's Main Languages & Dialects - and where they are spoken


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #28 послато: Септембар 21, 2018, 10:06:42 поподне »
 Грци и Јермени 1900те и 2000те



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #29 послато: Септембар 22, 2018, 12:06:58 пре подне »
Језичка (а претпостављам и етничка) карта Ирана...Занимљиво је да у Ирану живи чак 12 милиона Азера, док у матици Азербејџану 8 милиона (практично су преполовљени границом између Азербејџана и Ирана, док је већи број остао у границама Ирана)

« Последња измена: Септембар 22, 2018, 12:10:40 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #30 послато: Септембар 22, 2018, 12:26:11 пре подне »
На овој другој карти Ирана, види се да су Азери у Ирану Шиити, док су у Азербејџану Сунити...Могуће је да та верска подела утиче и на то да ирански Азери и немају претензије ка уједињењу, барем нисам чуо за такав неки покрет или тежњу Азербејџанаца са обе стране границе...А не ради се о малом броју, 12 милиона у Ирану...
The majority of Azeris are followers of Shia Islam. Azeris commemorate Shia holy days (ten first days of the holy month of Muharram) at least with the same intensity as other Iranians. In metropolitan cities with mixed ethnic composition, such as Tehran, Azeris are thought to be more intense in their expression of religious ritual than their Persian counterparts.
Изгледа да су Азери у Ирану већи Шиити од самих Персијанаца :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_Azerbaijanis#Religion
« Последња измена: Септембар 22, 2018, 12:33:45 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #31 послато: Септембар 22, 2018, 01:14:20 пре подне »
Лингвистичка (етничка) мапа Чехословачке 1930те ( жутом бојом је означен украјински, али се ради о Русинима)

« Последња измена: Септембар 22, 2018, 01:15:52 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Етничке карте света
« Одговор #32 послато: Септембар 22, 2018, 02:11:20 пре подне »
На овој другој карти Ирана, види се да су Азери у Ирану Шиити, док су у Азербејџану Сунити

http://files.preslib.az/projects/remz/pdf_en/atr_din.pdf

"Approximately 95% of the population of Azerbaijan is Muslim.  The Muslim population is approximately 85% Shi'a and 15% Sunni; differences traditionally have not been defined sharply."

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #33 послато: Септембар 22, 2018, 02:15:15 пре подне »
http://files.preslib.az/projects/remz/pdf_en/atr_din.pdf

"Approximately 95% of the population of Azerbaijan is Muslim.  The Muslim population is approximately 85% Shi'a and 15% Sunni; differences traditionally have not been defined sharply."
Моја грешка...Значи , поред шиитских Азера у Ирану, већински су Шиити и у Азербејџану...

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Етничке карте света
« Одговор #34 послато: Септембар 22, 2018, 02:37:26 пре подне »
Моја грешка...Значи , поред шиитских Азера у Ирану, већински су Шиити и у Азербејџану...

Mislim da ih je to na neki način odijelilo od Turaka.  Činjenica da su bili pod safavidskim Iranom a ne pod Osmanlijama je prouzročila vjersku razliku, i samim tih nisu utopljeni u turski etnos krajem XIX i početkom XX stoljeća.  Nek' me forumski jezikoslovci isprave, ali mislim da se Turci iz istočne Anadolije i Azeri razumiju međusobno.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #35 послато: Септембар 22, 2018, 02:45:53 пре подне »
Mislim da ih je to na neki način odijelilo od Turaka.  Činjenica da su bili pod safavidskim Iranom a ne pod Osmanlijama je prouzročila vjersku razliku, i samim tih nisu utopljeni u turski etnos krajem XIX i početkom XX stoljeća.  Nek' me forumski jezikoslovci isprave, ali mislim da se Turci iz istočne Anadolije i Azeri razumiju međusobno.
Ја сам се, искрен да будем, водио лаички код Азера из Азербејџана и њихове повезаности са Турском, да су Сунити и изненадио сам се кад сам видео да су Азери у Ирану Шиити, а сад сам се тек изненадио кад сам видео да су у самом Азербејџану већински Шиити, а најближе везе чини ми се имају са Турском...У сваком случају , границе на Блиском истоку и централној Азији су далеко од тога да су прављене по етничком принципу
« Последња измена: Септембар 22, 2018, 02:50:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Етничке карте света
« Одговор #36 послато: Септембар 22, 2018, 03:10:19 пре подне »
Ја сам се, искрен да будем, водио лаички код Азера из Азербејџана и њихове повезаности са Турском, да су Сунити и изненадио сам се кад сам видео да су Азери у Ирану Шиити, а сад сам се тек изненадио кад сам видео да су у самом Азербејџану већински Шиити, а најближе везе чини ми се имају са Турском...У сваком случају , границе на Блиском истоку и централној Азији су далеко од тога да су прављене по етничком принципу

Azerbejdžanci, pretežno Bakinci nijesu njeki veliki vjernici u Boga koliko u dolar. Postoji i u persijskih Azera volja za ujedinjenjem, no nije im ni na kraj razuma ni pokušati oglasiti to javno. Nije ti Persija Srbija.  Običaji su im inače prilično kavkazski i sovjetski s primjesom Persije i nekim osjećanjem onoga kakva je bila Turkiye predje Tata-Turka.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #37 послато: Септембар 22, 2018, 12:09:57 поподне »
"Карпатско-панонски басен" 1784. године. Мађарско издање.

Погледајте докле су допирала српска насеља на северозападу, до Лудбрега и Крижеваца. Бјеловар је био окружен српским селима.


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #38 послато: Септембар 22, 2018, 05:27:38 поподне »
Етничка карта Турске. Од око 80 милиона становника, званична статистика каже да Турци чине 73%, Курди 12%, а остали 15%. (мада неки извори наводе чак и до 23% Курда)
https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Turkey#Ethnic_groups_and_languages
« Последња измена: Септембар 22, 2018, 05:32:51 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #39 послато: Септембар 22, 2018, 05:40:42 поподне »
Занимљиво је да има толико разних података, где су различити проценти наведени, на википедији пише 12%, на овој карти 14,5% Курда, негде пише 15%, а курдски извори наводе 23%... Један посто је 800 000 људи, што је огроман број, да би се различити подаци у тој мери наводили...Вероватно је сам попис упитан...
« Последња измена: Септембар 22, 2018, 05:47:13 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #40 послато: Септембар 23, 2018, 09:44:23 пре подне »
"Карпатско-панонски басен", етнички састав на нивоу насеља, на основу разултата пописа 1931, 1991 и 2011. године.
Свака част Географском институту у Будимпешти за мапе.









Етнички састав Лике 1991, на нивоу данашњих општина



Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #41 послато: Септембар 23, 2018, 09:57:37 пре подне »
Лингвистичка карта међуратне Пољске.


Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Етничке карте света
« Одговор #42 послато: Септембар 23, 2018, 03:36:49 поподне »
Лингвистичка карта међуратне Пољске.


Немогуће да се у данашњој Пољској која је много западније и Варшави која је у источном делу данашње Пољске пре 2. светског рата није говорио пољски. Грешим ли?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етничке карте света
« Одговор #43 послато: Септембар 23, 2018, 03:44:53 поподне »
Немогуће да се у данашњој Пољској која је много западније и Варшави која је у источном делу данашње Пољске пре 2. светског рата није говорио пољски. Грешим ли?

У Варшави се говорио пољски наравно, то је приказано и на мапи. Већи део данашње западне Пољске је у то време припадао Немачкој и имао је немачку већину, та ситуација се променила тек крајем Другог светског рата, након егзодуса Немаца и насељавања на њиховом месту Пољака са подручја данашње западне Украјине и Белорусије.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Етничке карте света
« Одговор #44 послато: Септембар 23, 2018, 05:18:07 поподне »
У Варшави се говорио пољски наравно, то је приказано и на мапи. Већи део данашње западне Пољске је у то време припадао Немачкој и имао је немачку већину, та ситуација се променила тек крајем Другог светског рата, након егзодуса Немаца и насељавања на њиховом месту Пољака са подручја данашње западне Украјине и Белорусије.
Pošto sam od ranije primetio da i kod Poljaka postoji jedan određen postotak prezimena na -ič, pričao sam o tome sa jednim poznanikom Poljakom, koji govori srpski jer ga je studirao.On kaže da su prezimena na -ič u Poljskoj mahom poreklom iz Belorusije i Ukrajine, to jest da imaju istočnoslovensko poreklo.Znači, -ič na prezimenima je Belorusko-Južnoslovenski specijalitet :)

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Етничке карте света
« Одговор #45 послато: Септембар 23, 2018, 05:34:26 поподне »
У Варшави се говорио пољски наравно, то је приказано и на мапи. Већи део данашње западне Пољске је у то време припадао Немачкој и имао је немачку већину, та ситуација се променила тек крајем Другог светског рата, након егзодуса Немаца и насељавања на њиховом месту Пољака са подручја данашње западне Украјине и Белорусије.
Моја грешка, погрешно прочитах Wroctaw. Значи, било је померања становништва на запад, само не у оној мери :)
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #46 послато: Септембар 23, 2018, 09:15:37 поподне »
Ево још две лепе етнорелигијске карте.  :)

Религијска карта Либана




Лингвистичка карта Швајцарске, са мало застарелим подацима (1980).


Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #47 послато: Октобар 04, 2018, 06:00:23 поподне »
Врло занимљиво. Етничка карта полуострва Крим - стање 1931. године.




Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #48 послато: Октобар 05, 2018, 02:15:04 пре подне »
USSR Ethnic Groups (1974)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #49 послато: Октобар 05, 2018, 02:28:41 пре подне »
Ако се изузме европски део Русије или бившег СССРа, за руско присуство у азијском делу би могао да важи наслов оног нашег филма "Кућа поред пруге" (транссибирска железница Москва Владивосток) :) Северно од пруге су неприступачни предели за становање или жуто обојено "ненасељена подручја" ...(занимљиве су и мале украјинске енклаве на далеком истоку)
« Последња измена: Октобар 05, 2018, 02:35:17 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #50 послато: Октобар 05, 2018, 03:04:22 пре подне »
« Последња измена: Октобар 05, 2018, 03:06:39 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #51 послато: Фебруар 23, 2019, 04:21:58 поподне »
Етничка карта региона Добруџа - стање почетком 20. века.


Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #52 послато: Мај 21, 2021, 10:39:22 пре подне »
Детаљна етничка карта Израела и Палестине, по насељима.


Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #53 послато: Јун 24, 2021, 03:38:59 поподне »
Детаљна етничка карта Молдавије по насељима


Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #54 послато: Јул 28, 2021, 10:32:16 пре подне »
Није мапа, већ врло занимљиви графикони.

Верска структура највећих градова Европе 1900. године:



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #55 послато: Јул 28, 2021, 03:38:48 поподне »
Није мапа, већ врло занимљиви графикони.

Верска структура највећих градова Европе 1900. године:


Нисам знао да је у Истанбулу било више православаца него муслимана

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Етничке карте света
« Одговор #56 послато: Јул 28, 2021, 05:50:28 поподне »
Нисам знао да је у Истанбулу било више православаца него муслимана

Којом рачуницом сте дошли до овог закључка, г. Вучковићу?!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #57 послато: Јул 28, 2021, 06:36:28 поподне »
Којом рачуницом сте дошли до овог закључка, г. Вучковићу?!
30%+15% према 43%

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Етничке карте света
« Одговор #58 послато: Јул 28, 2021, 07:04:39 поподне »
30%+15% према 43%

Извините, али...: мало демагогије на почетку, упознао сам доста Јермена, радио сам са њима, ако сте на њих мислили са ових 15%, драги су ми, али, са догматског православног (и католичког, такође) црквеног становишта - Јерменска апостолска црква (они себе зову Грегоријанци) - је јеретичка црква. И то од 5-ог века, од Сабора у Халкидону, 451 г.

 А та јерес се зове монофизитство.

Цитат
Монофизитство (гр. Μονη φυσις - једна природа) је христолошко учење да је у Христу присутна само једна, божанска, а не и људска, природа.

Ово је учење било раширено међу многим хришћанима од 4. века, а противи се диофизитском учењу о две природе у Христу - божанској и људској. Монофизити држе да је Христос само Бог, а не да је и прави Бог и прави човек.

Основни облици овог појма (монофизитство, или монофизитизам), који су грчког порекла, употребљавају се интернационално, или се преводе, те су тако на разним језицима настали одговарајући појмови који су сковани према грчком изворнику. По том основу, монофизитство се у српском богословљу означава и као "једноприродност" што представља дослован српски превод изворног грчког појма.[1]


Дакле, закључак би могао да гласи да је у Истанбулу 1900 г. већина становништва била хришћанска, а не православна.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%86%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #59 послато: Јул 28, 2021, 07:34:24 поподне »
Извините, али...: мало демагогије на почетку, упознао сам доста Јермена, радио сам са њима, ако сте на њих мислили са ових 15%, драги су ми, али, са догматског православног (и католичког, такође) црквеног становишта - Јерменска апостолска црква (они себе зову Грегоријанци) - је јеретичка црква. И то од 5-ог века, од Сабора у Халкидону, 451 г.

Kaко год, ближи су нам свакако од муслимана, а вероватно и од римокатолика и протестаната.

Поента је да је Цариград 1900. имао хришћанску већину.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етничке карте света
« Одговор #60 послато: Јул 28, 2021, 07:40:42 поподне »
Kaко год, ближи су нам свакако од муслимана, а вероватно и од римокатолика и протестаната.
...

По чему су нам ближи? Ови су отпали од цркве још у петом веку а Велика шизма се десила тек у једанаестом. По томе су догматски православљу ближи римокатолици, јер су делили и развијали исто црквено учење јо 600 година.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #61 послато: Јул 28, 2021, 07:49:01 поподне »
По чему су нам ближи? Ови су отпали од цркве још у петом веку а Велика шизма се десила тек у једанаестом. По томе су догматски православљу ближи римокатолици, јер су делили и развијали исто црквено учење јо 600 година.



<a href="https://www.youtube.com/v/wiJGPRHkjgI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/wiJGPRHkjgI</a>






Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етничке карте света
« Одговор #62 послато: Јул 28, 2021, 08:04:24 поподне »
...

А о томе се ради... Па сад кад си тако лепо дисквалификовао Папу, да можда објаснимо и ово:





Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #63 послато: Јул 28, 2021, 09:32:44 поподне »
По чему су нам ближи? Ови су отпали од цркве још у петом веку а Велика шизма се десила тек у једанаестом. По томе су догматски православљу ближи римокатолици, јер су делили и развијали исто црквено учење јо 600 година.
То би било тако да су источна и западна црква биле идентичне до 11. века, али мислим да је разлика постојала вековима пре шизме (за време Ћирила и Методија, када су покрштавали Моравску, франачки свештеници су вршили своју кампању, да не би Моравска била православна)...зато је можда јерменска црква ближа православној, без обзира на раније одвајање од православаца, у односу на одвајање западне цркве који се десио касније (јер православна , па и јерменска црква се нису ни мењале од тада, а западна црква је већи отклон направила у односу на православну). Западњаци су били склонији променама,  одвајањима , почев од шизме, до протестаната, англиканаца итд
« Последња измена: Јул 28, 2021, 09:37:58 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #64 послато: Јул 28, 2021, 09:42:58 поподне »
Извините, али...: мало демагогије на почетку, упознао сам доста Јермена, радио сам са њима, ако сте на њих мислили са ових 15%, драги су ми, али, са догматског православног (и католичког, такође) црквеног становишта - Јерменска апостолска црква (они себе зову Грегоријанци) - је јеретичка црква. И то од 5-ог века, од Сабора у Халкидону, 451 г.

 А та јерес се зове монофизитство.


Дакле, закључак би могао да гласи да је у Истанбулу 1900 г. већина становништва била хришћанска, а не православна.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%86%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE
Да, већина је била хришћанска, моја грешка (мислио сам да су Јермени православци)...али и то нисам знао, тј. не умањује моје изненађење , да су хришћани били бројнији од муслимана у Истанбулу

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етничке карте света
« Одговор #65 послато: Јул 28, 2021, 11:19:58 поподне »
То би било тако да су источна и западна црква биле идентичне до 11. века, али мислим да је разлика постојала вековима пре шизме (за време Ћирила и Методија, када су покрштавали Моравску, франачки свештеници су вршили своју кампању, да не би Моравска била православна)...зато је можда јерменска црква ближа православној, без обзира на раније одвајање од православаца, у односу на одвајање западне цркве који се десио касније (јер православна , па и јерменска црква се нису ни мењале од тада, а западна црква је већи отклон направила у односу на православну). Западњаци су били склонији променама,  одвајањима , почев од шизме, до протестаната, англиканаца итд

Ако ћеш тако, постојале су разлике вековима и у тумачењу Христове природе, и то од самог настанка Хришћанства, али је тек у петом веку монофизитство проглашено за јерес. До тада је то било само једно од учења и схватања Вере, али је и те како постојало дуги низ година. Тако су исто постојале разлике и у европском хришћанству до Велике шизме, али је Црква ипак била једна. Ни у Православној цркви, па ни у СПЦ не мисле сви ни данас исто о свим теолошким питањима, али су једна Црква. Велика шизма у суштини и није настала толико због различитих догматских схватања (то се сигурно могло превазићи), колико је та разлика искоришћена као оружје у политичком обрачуну Византије и Запада. У том смислу, римокатоличка и православна Црква се много не разликују по схватању суштине хришћанства. Са друге стране, старе јереси (несторијанска, аријанска и монофизитска) су нешто сасвим друго. Оне негирају Христа Богочовека, а на томе почива суштина хришћанског учења како у православљу тако и у римокатоличанству. Зато је бесмислено тврдити да је Јерменска црква ближа православљу, јер она побија основе на којима почива православни катихизис, што би требао да разуме свако ко себе сматра Светосавцем и православним верником.  А ако ће се ствари толико релативизовати да је и то небитно, већ ћемо гледати ко је био у циркусу и са ким се нисмо кроз историју тукли а са ким јесмо, па на основу тога судити ко нам је "ближи", онда то нема више никакве везе са Црквом. Јер да има, зашто онда не сматрати и муслимане једнако блиским православнима, јер и они, јел, поштују Христа као пророка Божијег.

Нећу се са овим даље настављати јер нема никакве везе са темом.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #66 послато: Јул 28, 2021, 11:21:19 поподне »
То би било тако да су источна и западна црква биле идентичне до 11. века, али мислим да је разлика постојала вековима пре шизме (за време Ћирила и Методија, када су покрштавали Моравску, франачки свештеници су вршили своју кампању, да не би Моравска била православна)...зато је можда јерменска црква ближа православној, без обзира на раније одвајање од православаца, у односу на одвајање западне цркве који се десио касније (јер православна , па и јерменска црква се нису ни мењале од тада, а западна црква је већи отклон направила у односу на православну). Западњаци су били склонији променама,  одвајањима , почев од шизме, до протестаната, англиканаца итд

Без обзира на догматске разлике, већа је солидарност према тим Јерменима него према западним хришћанима.
 
Већини нас који смо пратили рат у Нагорно-Карабаху прошле године тешко су пали јерменски порази, док нас невоље са муслиманским мигрантима по Француској, Британији, Немачкој итд. остављају равнодушним. Апсолутно ме за то није брига и имам 0% солидарности за западне "хришћане".

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етничке карте света
« Одговор #67 послато: Јул 28, 2021, 11:29:20 поподне »
Без обзира на догматске разлике, већа је солидарност према тим Јерменима него према западним хришћанима.
 
Већини нас који смо пратили рат у Нагорно-Карабаху прошле године тешко су пали јерменски порази, док нас невоље са муслиманским мигрантима по Француској, Британији, Немачкој итд. остављају равнодушним. Апсолутно ме за то није брига и имам 0% солидарности за западне "хришћане".

Сигуран сам да су ти исто тако ближи кинески конфучијанци него православни Албанци. Само то са хришћанством и православљем никакве везе нема...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Етничке карте света
« Одговор #68 послато: Јул 29, 2021, 11:27:06 пре подне »
По чему су нам ближи? Ови су отпали од цркве још у петом веку а Велика шизма се десила тек у једанаестом. По томе су догматски православљу ближи римокатолици, јер су делили и развијали исто црквено учење јо 600 година.
Каквих 600 година Грци нису читали оно што је написано на латинском католици нису читали оно што је написано на грчком и тек кад је бугарски цар Симеон питао папу која је разлика између грчког и латинског учења Грци су схватили да су Латини јеретици.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етничке карте света
« Одговор #69 послато: Јул 29, 2021, 02:56:15 поподне »
Каквих 600 година Грци нису читали оно што је написано на латинском католици нису читали оно што је написано на грчком и тек кад је бугарски цар Симеон питао папу која је разлика између грчког и латинског учења Грци су схватили да су Латини јеретици.
OK

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Етничке карте света
« Одговор #70 послато: Јул 29, 2021, 03:13:54 поподне »
Каквих 600 година Грци нису читали оно што је написано на латинском католици нису читали оно што је написано на грчком и тек кад је бугарски цар Симеон питао папу која је разлика између грчког и латинског учења Грци су схватили да су Латини јеретици.

То што сте написали није тачно.

Али нема везе. Прешироко би било да ја сад овде то објашњавам.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #71 послато: Јул 30, 2021, 04:27:31 пре подне »
Сигуран сам да су ти исто тако ближи кинески конфучијанци него православни Албанци. Само то са хришћанством и православљем никакве везе нема...
Ми више волимо пријатеље, које год вере били, него "екуменизма-екомунизма"   :) Ја напр. волим Шинто (Тошин бунар, на шатровачком, "Шинто нарбу"  :D )
« Последња измена: Јул 30, 2021, 04:38:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #72 послато: Јул 30, 2021, 05:24:06 пре подне »
Сигуран сам да су ти исто тако ближи кинески конфучијанци него православни Албанци. Само то са хришћанством и православљем никакве везе нема...
Можда је  Стефан Немања имао такве саветодавце, али да их је слушао, онда ништа од сукоба са Византијом , no "party", no liberty  :) ( и онда су пријатељи могли да буду друге вере, као што су и непријатељи могли да буду и исте вере)...
« Последња измена: Јул 30, 2021, 05:34:16 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Етничке карте света
« Одговор #73 послато: Јануар 29, 2023, 06:31:44 поподне »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Етничке карте света
« Одговор #74 послато: Јануар 29, 2023, 07:41:01 поподне »


Овдје се баш сликовито види тај "Drang nach Osten"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Етничке карте света
« Одговор #75 послато: Јануар 29, 2023, 07:59:57 поподне »
Нису почишћени само из Румуније.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Етничке карте света
« Одговор #76 послато: Јануар 30, 2023, 01:47:11 поподне »
Нису почишћени само из Румуније.

Почишћену су у принципу свагде. Више их је живело у Русији тј. СССР до 1990. него у Румунији, где су прошли слично као и у Банату у Србији.

То њихово расељавање према Истоку је добрим делом било верски условљено. Нпр. регија Салцкамергут у данашњој Горњој Аустрији је већински била апсолутно протестантска (и данас донекле остала) и то лутеранско становништво је (полу)присилно исељавано у Трансилванију, на простор данашње Украјине, итд. Исто је било и са корушким и штајерским протестантима.  Тек од 19-ог века насељавање Немаца у ненемачким деловима Аустроугарске добија политички и привредни контекст, у циљу ширења немачког утицаја и разбијања већинских ненемачких заједница. 

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #77 послато: Јануар 30, 2023, 05:24:03 поподне »
Географска регија Буковина (град Черновци са околином) према попису из 1930.
У међуратном периоду део Румуније, после Другог светског рата област подељена између Румуније и Украјине (СССР).