Аутор Тема: Катастарске карте  (Прочитано 9001 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Катастарске карте
« послато: Јануар 14, 2014, 09:24:32 поподне »
http://croatia.arcanum.hu/?zoom=8&lat=45.15894&lon=17.04127

На жалост, није све покривено, али може бити корисно.

Икавац


Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Катастарске карте
« Одговор #2 послато: Октобар 15, 2017, 05:02:32 поподне »
Морам да похвалим урађена је нова боља мапа нашег катастра, сада је много практичнија и брже се учитава уз то је могуће и упалити сателитски снимак за било који део Србије што је раније било могуће само за градове, свака част

https://a3.geosrbija.rs/

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Катастарске карте
« Одговор #3 послато: Октобар 15, 2017, 08:18:57 поподне »
Одлично. Напокон су се осавременили. Право да кажем био сам разочаран да Црна Гора има бољи дигитални катастарски преглед него Србија, а готово трећина земљишта у Црној Гори никада није авионски снимана и још увек за поједина места имају описни катастар.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Катастарске карте
« Одговор #4 послато: Октобар 15, 2017, 08:38:38 поподне »
Дигитални катастарски план безмало целе Србије постоји већ годинама, али само за регистроване кориснике података Републичког геодетског завода.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Катастарске карте
« Одговор #5 послато: Октобар 15, 2017, 09:00:45 поподне »
Дигитални катастарски план безмало целе Србије постоји већ годинама, али само за регистроване кориснике података Републичког геодетског завода.
Знам да постоји али није био овако савремен. И лак за коришћење.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ковачевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
    • Ковачевићи из Коретишта
Одг: Катастарске карте
« Одговор #6 послато: Јун 15, 2018, 11:01:28 поподне »
Морам да похвалим урађена је нова боља мапа нашег катастра, сада је много практичнија и брже се учитава уз то је могуће и упалити сателитски снимак за било који део Србије што је раније било могуће само за градове, свака част

https://a3.geosrbija.rs/

Постоји и катастар за Космет ( http://geoportal.rks-gov.net/sr/search )

Ван мреже Ковачевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
    • Ковачевићи из Коретишта
Одг: Катастарске карте
« Одговор #7 послато: Јун 15, 2018, 11:06:54 поподне »
Је л' зна неко да ли постоји веб-сајт за Космет као овај за Србију ( http://katastar.rgz.gov.rs/KnWebPublic/PublicAccess.aspx ) на коме може да се виде подаци о парцели?

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Катастарске карте
« Одговор #8 послато: Август 04, 2020, 12:08:08 поподне »
Паде ми напамет, постоји ли неки знак при старом катастарском обиљежавању ( поготов у дејлу Аустро-угарске), симбол којим би се разликовали двоспратнице, троспратнице нпр. од приземљуша.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Катастарске карте
« Одговор #9 послато: Јануар 22, 2021, 11:54:15 пре подне »
Познато ми је да се у Историјском архиву Београда чува нешто од свих тих података катастара - за села у околини Земуна.

Подаци за сам Земун, и крајеви који су изворно у Београду, су у самом катастру, дан данас.

За друге крајеве не знам.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Катастарске карте
« Одговор #10 послато: Јануар 22, 2021, 12:01:51 поподне »
Импресиониран сам колико је ова карта прецизно урађена. Гледам сад регион из којег сам пореклом, ту се наводе неки географски положаји који су буквлано познати само нама који смо одрасли ту. Заиста фантастично. Ова карта је настала вероватно негде око 1880. Имате ли сазнања да ли су у неким каснијим периодима рађене сличне карте Босне и Херцеговине?

То је и време када се врши први катастарски размер Босне и Херцеговине. Аустроугарске власти су рад на размеру започеле одмах по окупацији Босне и Херцеговине 1878. године и завршили га до 1887. године. Карте су рађене у тростепеној размери, 1:75000/1:12500/1:6250, од којих су последње две ситније у односу на наше најситније војне топографске размере од 1:25000. Ове карте се чувају у месним катастрима. Тамо се воде и препознају под називом аустријски катастарски размер, а организоване су по књигама насеља.

Корисно је обратити пажњу на овај чланак:

Славко С.Васиљевић, Младен З. Амовић, Раденко И. Вишњић, Катастарски планови према подјели бечког војногеографског института, Часопис Вјештак : из области теорије и праксе вјештачења на подручју Босне и Херцеговине, том 1, бр. 2, март 2015, стр. 219-223

Оно што би било интересантно и вредно сазнати, јесте где се чувају пописи власника парцела. У катастру где сам имао прилике да прегледам карте, нису ми знали рећи где се налазе и пописи. А док су карте сачуване, верујем да се у неком од архива чувају књиге с именима. Могуће да је вођена и двострука евиденција.

Ево како изгледа пример једне карте у размери 1:6250.




Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Катастарске карте
« Одговор #11 послато: Јануар 22, 2021, 12:13:44 поподне »

Корисно је обратити пажњу на овај чланак:

Славко С.Васиљевић, Младен З. Амовић, Раденко И. Вишњић, Катастарски планови према подјели бечког војногеографског института, Часопис Вјештак : из области теорије и праксе вјештачења на подручју Босне и Херцеговине, том 1, бр. 2, март 2015, стр. 219-223

Оно што би било интересантно и вредно сазнати, јесте где се чувају пописи власника парцела. У катастру где сам имао прилике да прегледам карте, нису ми знали рећи где се налазе и пописи. А док су карте сачуване, верујем да се у неком од архива чувају књиге с именима. Могуће да је вођена и двострука евиденција.


Хвала, веома корисне информације.