Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 312756 пута)

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #20 послато: Март 10, 2014, 10:51:23 поподне »
Ако сам добро разумио, Ваш отац носи мајчино презиме.

Како се презивао очев отац (пошто нам је та линија битна због изучавања поријекла)?


Иначе, што се тиче презимена Чорак, помиње се у Крбави још 1712. године. Чорци су били страјешине села и већ те 1712. године, било их је 7 кућа са 78 душа.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #21 послато: Март 10, 2014, 10:56:30 поподне »
Y хаплогрупа прати само мушку линију. Дакле, најбитније је одакле вам је деда по оцу. Које је његово презиме? Која слава?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #22 послато: Март 10, 2014, 11:46:22 поподне »
Хаплогрупа N1a P189.2 је свакако једна од најређих група у светским оквирима. Као што је обичај код нас на Пројекту, деси се да те изузетно ријетке хаплогрупе имају већи број припадника на нашим просторима. Такав је случај и са N1a P189.2

Иначе, иако је генерално хаплогрупа N везана за угрофинске и сибирске народе, грана N1a P189.2 је досад нађена искључиво у Европи, па је следећи ту логику, могла бити у Европи прилично давно. За сад је словом и бројем пронађена код једног Словака-Rusina, jednog Rumuna,једног Италијана, једног Американца и код нас ево има сад већ 5 припадника. Наши N1a P189.2 хаплотипови су прилично блиски. Ако додамо Tешмановића и Чорка добијамо око 700 година до заједничког претка.

Досад нисмо успјели да нађемо неку логичну везу између појединаца који припадају овој хаплогрупи. За Чорка би било важно да да да своје презиме по очевој линији. Можда нешто и успије да се повеже. Не знамо још увијек сигурно ни да ли је Јокић из Сивца везан са Јокићима са Чакора.


mladjo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #23 послато: Март 11, 2014, 12:36:54 пре подне »
Хаплогрупа N1a P189.2 је свакако једна од најређих група у светским оквирима. Као што је обичај код нас на Пројекту, деси се да те изузетно ријетке хаплогрупе имају већи број припадника на нашим просторима. Такав је случај и са N1a P189.2

Иначе, иако је генерално хаплогрупа N везана за угрофинске и сибирске народе, грана N1a P189.2 је досад нађена искључиво у Европи, па је следећи ту логику, могла бити у Европи прилично давно. За сад је словом и бројем пронађена код једног Словака-Rusina, jednog Rumuna,једног Италијана, једног Американца и код нас ево има сад већ 5 припадника. Наши N1a P189.2 хаплотипови су прилично блиски. Ако додамо Tешмановића и Чорка добијамо око 700 година до заједничког претка.

Досад нисмо успјели да нађемо неку логичну везу између појединаца који припадају овој хаплогрупи. За Чорка би било важно да да да своје презиме по очевој линији. Можда нешто и успије да се повеже. Не знамо још увијек сигурно ни да ли је Јокић из Сивца везан са Јокићима са Чакора.


Само да додам, скоро су преименовали горе поменуту грану хаплогрупе N1 у "N1 P189+", изостављајући оно "а".
Примјетио сам такође да се скоро тестирала једна особа са простора Колашина у ЦГ на 12 маркера...такође припадник горе поменуте хаплогрупе.
« Последња измена: Март 11, 2014, 08:20:19 пре подне млађо »

Ван мреже Давор

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 49
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #24 послато: Март 11, 2014, 08:35:03 поподне »
Поздрав свима!
Мој деда по оцу се звао Милан Тушек, родом из Миховљана у Хрватском Загорју, умро у Бихаћу 1946. И то је све што знам... Дакле, вероватно није имао крсну славу, а и ако је имао не знам која је... На ДНК тест сам се одлучио да бих поређењем са ДНК резултатима људи тестираних из наших крајева можда успео открити дедине корене, јер истраживањем преко презимена и по неким матичним књигама нисам успео ништа пронаћи...

Што се тиче саме хаплогрупе N1 P189.2 - постоји ли начин да се израчуна када се та грана издвојила као засебна?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #25 послато: Април 26, 2014, 06:12:30 поподне »
Занимљиво је то да иако би оно што си рекао по некој логици требало да вуче на хрватско порекло, погледом у таблицу са маркерима видимо доста блиско сродство међу тестиранима из твог кластера.   

Ван мреже Давор

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 49
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #26 послато: Април 27, 2014, 02:59:25 поподне »
Управо тако – и занимљиво и логично. Међутим, доста Тушека има и у Словенији и Чешкој.
Резултати тестирања су такође занимљиви. Јокић ми је најближи са поклапањем 65/67, следећи је један словак са 61/67 па наш Тешмановић са 60/67. Затим на 37 маркера по један мађар и румун и наш Шућур, сви са 32/37...
Видео сам на једном форуму да нашу хаплогрупу називају „древном и мистериозном“. Са више тестираних припадника наше групе слика би свакако била јаснија...

Đorđo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #27 послато: Мај 18, 2014, 01:29:33 поподне »
Pozdrav svima, eto i mene kod vas :) . Moji su sa Zlatibora, daljim poreklom iz Pive, prezime je Delić.

Ne znam toliko o našoj grani N, pa ne bih komentarisao dublje poreklo. Što se tiče skorijeg porekla, tu zavisi da li pivljanska bratstva imaju zajedničkog pretka ili ne. Ako imaju, to je onda već nešto, jer se pleme formira u periodu nedugo nakon dolaska Turaka, što je nedugo posle srednjeg veka kada svi imamo zajedničkog pretka.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #28 послато: Мај 18, 2014, 02:40:02 поподне »
Ђорђо,
по неком мом схватању, чим постоји легенда о више браћа од којих је неко братство или племе настало, сасвим је могуће да се ради о спајању несродних родова у један.
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #29 послато: Мај 18, 2014, 04:26:08 поподне »
Добриловићи из Пиве су највероватније N1. Они су по свему судећи део старог становништва овог племена. Треба сачекати да се тестира неко братство које води порекло од Руђа, или Бранила.


Đorđo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #30 послато: Јун 24, 2014, 07:28:51 поподне »
Ako ima neko da je po muškoj liniji iz Pive i slavi sv Jovana, pozivam ga da mi se javi da se testira o mom trošku (ftdna na 12 markera)

mladjo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #31 послато: Јун 24, 2014, 07:36:16 поподне »
Ako ima neko da je po muškoj liniji iz Pive i slavi sv Jovana, pozivam ga da mi se javi da se testira o mom trošku (ftdna na 12 markera)

Ђорђо,
ако се не варам, тестирање на 12 маркера на ФТДНА није више могуће...сада је почетно оно на 37.
« Последња измена: Јун 24, 2014, 07:42:34 поподне млађо »

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #32 послато: Јун 24, 2014, 08:08:21 поподне »
Ђорђо,
ако се не варам, тестирање на 12 маркера на ФТДНА није више могуће...сада је почетно оно на 37.

Има начина да се ово заобиђе, ако се директно на следећој страници

https://www.familytreedna.com/test-descriptions.aspx

изабере тестирање на 12 маркера, нема никаквих проблема. Већ пар пута урадио тако, није било никаквих проблема  ;)

mladjo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #33 послато: Јун 24, 2014, 08:10:54 поподне »
Има начина да се ово заобиђе, ако се директно на следећој страници

https://www.familytreedna.com/test-descriptions.aspx

изабере тестирање на 12 маркера, нема никаквих проблема. Већ пар пута урадио тако, није било никаквих проблема  ;)


Ово до данас нисам примјећивао...хвала!

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #34 послато: Јун 26, 2014, 06:11:33 поподне »
Нема на чему  :)

Где да се Србин не снађе  ;)

Đorđo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #35 послато: Јун 29, 2014, 12:13:19 поподне »
Jako, jako cudna grana. Prva koja se odvojila od ostatka N haplogrupe, ne znam pre koliko vremena, na nekom forumu sam procitao da se radi o 40 000 godina, sto mi je neverovatno. eng.molgen.org/viewtopic.php?t=1561&p=21249
Treba o tome pitati nekog od administratora na ftdna projektima.
« Последња измена: Јул 15, 2014, 08:53:47 пре подне Đorđo »

Đorđo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #36 послато: Јул 13, 2014, 09:17:25 поподне »
Došao sam do informacije da su još dvojica testirani kao N1 P189.2: izvesni Jokanović i V. Kecojević. Treba napomenuti da oba prezimena postoje u Pivi, ali neću da trčim pred rudu. Imam mejlove i od jednog i od drugog pa ću probati da stupim u kontakt da mi kažu šta su i odakle su. Pivski Jokanovići slave sv Đorđa, Kecojevići sv Jovana, i jedni i drugi su starinom iz Banjana. Ali to možda nema nikakve veze, treba se malo strpeti dok se ne dokopam kompjutera na poslu :)
« Последња измена: Јул 13, 2014, 09:46:25 поподне Đorđo »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #37 послато: Јул 13, 2014, 09:55:04 поподне »
Оба братства, и Јокановићи и Кецојевићи спадају у она која не воде порекло од Руђа и Бранила, као уосталом и Добриловићи, од којих воде порекло неки родови N1a.

Види:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.160

У селу Пирни До, Кецојевића је било у 17 кућа. Најстарији су становници села, а досељени су из Бањана пре више од 250 година. Постоји прича о четири брата и хајдуковању. Турци су их гонили и они су морали да беже из Бањана.

Један се одсели у Херцег Нови, крајем 17. века, а већ 1726. г. помиње се у општини Топла (према сећању Јова Кецојевића). Други побегне у Пиву и настани се у Пирном Долу. Убрзо погине и остане му жена Канда са четворо деце. Трећи брат побегне у Невесиње, тамо промени презиме и затури траг, а са четвртим шта је било, не зна се.

Славе Јовањдан.

Јокановићи (22 куће, 9 у Подгори а 13 на Трси), старином су из такође из Бањана, из села Миљанића. Прадеда Јокан, по њему Јокановић, рођак Краљачић, дошао на Трсу и купио земљу од отсељених Краљачића. Најпре су на Трси имали катуне а зимовали су у Бањанима.

Славе Ђурђевдан.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #38 послато: Јул 15, 2014, 05:20:15 пре подне »
Изгледа да су неки родови из Бањана заиста N1a. У овом племену, тачније у селу Петровићи у Доњим Бањанима, постоји презиме Кецојевић.

Из овог краја (село Мируше) су се расељавали. Сродни су им још Иванишевићи и Васиљевићи. Славе Св. Јована као и они у Пиви.
« Последња измена: Јул 15, 2014, 05:22:14 пре подне Небојша »

Đorđo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #39 послато: Јул 20, 2014, 08:20:55 поподне »
Evo ovako, pokušao sam da kontaktiram  jedan broj testiranih p189.2 i ftdna administratora, jedino su mi administratori sa "n north eurasian dna projekta" odgovorili, mada moram reći da su mi uglavnom rekli da ne znaju, Kozlov mi reče 10 hiljada godina (verovatno odokativno), dvoje njih (Vladimir Volkov i Dmitri Adamov) mi je obećalo da će pokušati u avgustu da izračuna starost grane, mada se bojim da ne bude obećanje ludom radovanje... Lorenc Majka je čovek koji je na molgen forumu pisao da je dvoje ljudi koji su n1 p189.2 uradilo big y i da je izračunao da je grana 40000 god stara, što mi je mnogo sumnjiva cifra. eng.molgen.org/viewtopic.php?t=1561&p=21249 (pogotovo imajući u vidu što se smatra da je N hg stara tek 20-25 hiljada godina) Taj Lorenc Majka mi je pre par nedelja kao administrator poljskog ftdna projekta uputio poziv na mejl da se pridružim poljskom ftdna projektu, i iskoristio sam tu priliku da ga pitam da li sam dobro shvatio njegovo pisanije na molgen forumu o starosti p189.2, ali mi do današnjeg dana nije odgovorio, što verovatno znači da me je iskulirao.

Za sada je moje mišljenje da p189.2 verovatno još uvek postoji negde u Aziji, ali da nije još otkriven zbog siromaštva Azijaca koji nemaju para da se testiraju. To mislim zato što dosad otkriveni p189.2 u Evropi nisu toliko raznovrsni i imaju ne tako davnog zajedničkog pretka. Ali to je samo moja hipoteza. Mora se čekati još testiranih.
« Последња измена: Јул 20, 2014, 08:54:50 поподне Đorđo »