Аутор Тема: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе  (Прочитано 4167 пута)

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #40 послато: Септембар 11, 2023, 06:05:31 поподне »
Немогуће је повезати хаплогрупу са физичким изгледом или аутосомалном генетиком у знатној мери. Као пример узимам L70 (Z2177) узорак из Шведске који има занемарљиву аутосомалну везу с југом (готово невидљиву). С друге стране, ако је неко Е-М2, а при томе му је мтДНА L2a1d1, шансе да ће имати плаву косу, плаве очи и да се зове Олаф су веома мале (иако није немогуће). На Балкану, ситуација је још компликованија, будући да се овде мешају различите линије стварајући овај наш “Босански лонац”. Изглед се може променити током времена, и аутосомални проценти се могу мењати услед мешања популација. Међутим, хаплогрупа остаје константна. У том смислу, закључивање о фенотипу на основу аутосомала може бити захвалније. Ево мог примера, моја Ј2а ме смешта у исту кошарицу са Миносом и Хабурабијем а ја личим на Пољака.
Onako,laicki, gledajuci ukupnu genetiku, deluje mi da se ydnk poklapa sa ukupnom genetikom.,Na primer, ja sam I2 i tehnicki mogu da imam samo jednog pretka Slovena po ocinskoj liniji, a da su mi s i ostali Turci, Mongoli,Andamanci (ovo malo teze) a neko ko ima Ev13 obrnuto. Upravo pricah kolegama o nekim naslednim bolestima nasledjenih od strane predaka. Mi smo ono sto smo u zadnjih 200 godina,jel tako?. Vi sto ste radili autosomalnu imate mesavinu slicnu tabeli ydnk. Na brzz kucam,ali mislim da me kolko,tolko kapirate ;)

Ван мреже kocovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 96
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #41 послато: Септембар 11, 2023, 10:03:02 поподне »
Onako,laicki, gledajuci ukupnu genetiku, deluje mi da se ydnk poklapa sa ukupnom genetikom.,Na primer, ja sam I2 i tehnicki mogu da imam samo jednog pretka Slovena po ocinskoj liniji, a da su mi s i ostali Turci, Mongoli,Andamanci (ovo malo teze) a neko ko ima Ev13 obrnuto. Upravo pricah kolegama o nekim naslednim bolestima nasledjenih od strane predaka. Mi smo ono sto smo u zadnjih 200 godina,jel tako?. Vi sto ste radili autosomalnu imate mesavinu slicnu tabeli ydnk. Na brzz kucam,ali mislim da me kolko,tolko kapirate ;)

Ивица је лепо објаснио.

Ви (и свака здрава људска јединка) носите 22 аутозомална пара и један пар хромозома за пол, што је 23 пара хромозома, тј. 46 хромозома укупно.
Упрошћено, кад се јединка рађа (у току мејозе), хромозоми родитеља делимично варирају креирајући нови хромозом детета.

Нешто овако:


То важи за 22 аутозомална хромозома. Очев Y хромозом (када је у питању мушко дете) и мајчин Х хромозом наследите од родитеља (тј. за ово нисам 100% сигуран да ли се десе варијације на њему или просто добијете целу копију од мајке, пошто и отац носи један Х хромозом).

Тако да је Y хромозом заиста мали део целе слике. Аутозомална генетика даје потпунију слику, али Y хромозом може да каже део приче о миграцијама једног малог дела ваших предака.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #42 послато: Септембар 11, 2023, 10:03:56 поподне »
Onako,laicki, gledajuci ukupnu genetiku, deluje mi da se ydnk poklapa sa ukupnom genetikom.,Na primer, ja sam I2 i tehnicki mogu da imam samo jednog pretka Slovena po ocinskoj liniji, a da su mi s i ostali Turci, Mongoli,Andamanci (ovo malo teze) a neko ko ima Ev13 obrnuto. Upravo pricah kolegama o nekim naslednim bolestima nasledjenih od strane predaka. Mi smo ono sto smo u zadnjih 200 godina,jel tako?. Vi sto ste radili autosomalnu imate mesavinu slicnu tabeli ydnk. Na brzz kucam,ali mislim da me kolko,tolko kapirate ;)
Ako se govori o pojedincu u potpuno različitih naciji onda haplotip nema uticaj ali ako imamo mješavinu 40% I2 i 20% E-v13 onda su i autosomal i procenti slični.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #43 послато: Септембар 12, 2023, 07:05:52 пре подне »
...
То важи за 22 аутозомална хромозома. Очев Y хромозом (када је у питању мушко дете) и мајчин Х хромозом наследите од родитеља (тј. за ово нисам 100% сигуран да ли се десе варијације на њему или просто добијете целу копију од мајке, пошто и отац носи један Х хромозом).
...

Девојчице наравно добију по један X хромозом од оца и мајке, док дечаци свој један једини X хромозом у потпуности добијају само од мајке.

Отац свој X хромозом преноси ћеркама махом "нетакнут" - постоји мала вероватноћа рекомбинације самих крајева X и Y хромозома при мејози код оца (илустрација: https://www.youtube.com/v/nIBPBM2z3Kg) па се сматра да отац ћеркама само пренесе X хромозом који је наследио од своје мајке.

Међутим, X хромозом који дечаци и девојчице добијају од мајке може бити:

1) интегрални X хромозом који је она наследила од свог оца
2) интегрални X хромозом који је наследила од своје мајке или
3) нека рекомбинација ова два хромозома

Заправо највећа шанса је да смо добили X хромозом настао после 1-2 рекомбинације између два X хромозома које је мајка наследила преко свог оца и мајке, много већа него да смо добили интегрални X хромозом "по некој бабиној линији".

« Последња измена: Септембар 12, 2023, 07:07:46 пре подне Драган Обреновић »

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 499
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #44 послато: Септембар 12, 2023, 05:20:00 поподне »
Девојчице наравно добију по један X хромозом од оца и мајке, док дечаци свој један једини X хромозом у потпуности добијају само од мајке.

Отац свој X хромозом преноси ћеркама махом "нетакнут" - постоји мала вероватноћа рекомбинације самих крајева X и Y хромозома при мејози код оца (илустрација: https://www.youtube.com/v/nIBPBM2z3Kg) па се сматра да отац ћеркама само пренесе X хромозом који је наследио од своје мајке.

Међутим, X хромозом који дечаци и девојчице добијају од мајке може бити:

1) интегрални X хромозом који је она наследила од свог оца
2) интегрални X хромозом који је наследила од своје мајке или
3) нека рекомбинација ова два хромозома

Заправо највећа шанса је да смо добили X хромозом настао после 1-2 рекомбинације између два X хромозома које је мајка наследила преко свог оца и мајке, много већа него да смо добили интегрални X хромозом "по некој бабиној линији".



Ово што важи за наслеђивање X хромозома од мајке важи и за сваки аутозом, а аутозоми носе највећи део генетике. Занимљива статистичка процена је дата у књизи Who We Are And How We Got Here Дејвида Рајха да је вероватноћа да смо наследили иједан други део генома осим Y хромозома од нашег директног мушког претка из петнаестог колена мања од 3%. Наравно под претпоставком да није било укрштања између рођака. Иначе би тај исти предак могао у некој другој линији да буде на пример предак у четрнаестом колену.

Ово има импликације и на закључке који се могу извести и на нивоу популације. Хаплогрупе које су прошле кроз дугачка уска грла пре него што су се разгранале у некој популацији врло вероватно нису релевантне за дискусију о укупној генетици те популације. Тако повећано присуство хаплогрупе I-FGC22045 међу Србима не мора да буде део објашњења за присуство германске аутозомално компоненте, јер је ова хаплогрупа прошла кроз дугачко уско грло на путу од северозапада Европе до Балкана и онда је доживела експанзију међу Дробњацима.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #45 послато: Септембар 12, 2023, 05:58:32 поподне »
Мене је изненадио податак да хомологи хромозоми које наслеђујемо од мајке поседују у просеку два пута више рекомбинација него они које наслеђујемо од оца. Другим речима, код оовогенезе родитељски хромозоми се "боље мешају".
Kамене рабъ и госодинъ