Аутор Тема: Шта сте очекивали пре тестирања и како сте реаговали на свој резултат?  (Прочитано 33309 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Ма не вреди, људима је све скупо... Одустао је и човек за кога тврдим да смо исти род, Дробњак из Левча, славе Ђурђевдан и малу славу Илиндан, баш као и моји Колашинци.

Наравно. У земљи где многи зарађују 20000 динара месечно давање 6500 динара за некакву ДНК анализу је луксуз, поготово ако их тематика баш много и не занима.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Наравно. У земљи где многи зарађују 20000 динара месечно давање 6500 динара за некакву ДНК анализу је луксуз, поготово ако их тематика баш много и не занима.

Ја сам хтео у априлу тестирати ујчевину, али изгледа ништа од тога. Разлог је управо ово (мешавина та два фактора).

Иначе, мало сам љубомора на људе који се тестирају ових дана, и који ће се тестирати у априлу.  ::) Они добијају/ће добити резултате релативно брзо, а ја чекам месецима. Да сам знао, тестирао бих се у соло варијати, не бих учествовао у групном мајском пројекту. Платио бих више али бих сачувао живце.  :P


Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Није проблем само што сам незапослен, него што ми је и Београд далеко. Али чим се пружи прва прилика, одмах идем на тестирање. :)
Иначе, каква је тренутно статистика што се тиче тестираних? Тј. ако не рачунамо католике и муслимане (јер се 99% њих не сматра Србима), колико отприлике доминира хаплогрупа И2 међу свима који су се до сада тестирали? Између 30% и 35%, претпостављам?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Није проблем само што сам незапослен, него што ми је и Београд далеко. Али чим се пружи прва прилика, одмах идем на тестирање. :)

Ја ногом нисам крочио у Београд већ годинама.  ;D Узорак сам послао поштом.   :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Ја ногом нисам крочио у Београд већ годинама.  ;D Узорак сам послао поштом.   :)

Ја задњи пут прошао кроз Београд пре 5-6 година; ни заустављао се нисам.
А у Београду баш био последњи пут пре једно 10 година сигурно.

Сад свим Београђанима вилица до пода!  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Није проблем само што сам незапослен, него што ми је и Београд далеко. Али чим се пружи прва прилика, одмах идем на тестирање. :)
Узорак се увек може послати поштом, поготово ако се шаље им мање пошто или из мањег места. :)
Иначе, каква је тренутно статистика што се тиче тестираних? Тј. ако не рачунамо католике и муслимане (јер се 99% њих не сматра Србима), колико отприлике доминира хаплогрупа И2 међу свима који су се до сада тестирали? Између 30% и 35%, претпостављам?
Оно што је најважније јесте да је I2a Dinaric  константан у проценту од 30% и више у свим крајевима насељеним Србима, што је веома битно када се говори о хаплогрупи која је најзаступљенија код неког народа, док код нпр. Хрвата пада на мање од 20-15% у Загорју (а у Далмацији иде изнад 60%), што нам недвосмислено говори да је повезана са штокавским наречјем.
С' обзиром да си нов у овоме, препоручујем ти да погледаш најновију трибину друштва у музеју Семберије у Бијељини где је Синиша Јерковић спомињао повезаност I2a Dinarica са штокавским наречјем, што је верујем теби као лингвисти занимљиво.  :)
<a href="https://www.youtube.com/v/s0ak6EEy2MQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/s0ak6EEy2MQ</a>
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Ја задњи пут прошао кроз Београд пре 5-6 година; ни заустављао се нисам.
А у Београду баш био последњи пут пре једно 10 година сигурно.

Сад свим Београђанима вилица до пода!  ;D

Живела провинција!  ;D



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Ја задњи пут прошао кроз Београд пре 5-6 година; ни заустављао се нисам.
А у Београду баш био последњи пут пре једно 10 година сигурно.

Сад свим Београђанима вилица до пода!  ;D

Свих шест Београђана, даљом старином са Топличиног венца, кадар невера.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Живела провинција!  ;D
Мени недостаје Београд  :-\ Мислим на људе који су тамо остали, а ја овде. Не град као град. Мада има неки свој нарочити шмек. Али да, живела провинција  ;D
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Оно што је најважније јесте да је I2a Dinaric  константан у проценту од 30% и више у свим крајевима насељеним Србима, што је веома битно када се говори о хаплогрупи која је најзаступљенија код неког народа, док код нпр. Хрвата пада на мање од 20-15% у Загорју (а у Далмацији иде изнад 60%), што нам недвосмислено говори да је повезана са штокавским наречјем.
С' обзиром да си нов у овоме, препоручујем ти да погледаш најновију трибину друштва у музеју Семберије у Бијељини где је Синиша Јерковић спомињао повезаност I2a Dinarica са штокавским наречјем, што је верујем теби као лингвисти занимљиво.  :)
<a href="https://www.youtube.com/v/s0ak6EEy2MQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/s0ak6EEy2MQ</a>

Не видим линк, потражићу на јутјубу, хвала ти. :)

И ја мислим да је одлично то што код Срба у цјелини ова хаплогрупа прелази 30%, а што се уједно не може рећи да је то поријеклом искључиво хрватска хаплогрупа, јер је код њих на сјеверу много слабије заступљена. Отприлике се, значи, може рећи да код штокаваца доминира И2, а код кајкаваца и Словенаца Р1а. Примјећујеш да чакавце нисам поменуо, наиме, већина лингвиста се данас слаже да чакавски дијалект као нека дијалекатска цјелина не постоји, те да је то само кровни термин за све западнојужнословенске говоре који нису претрпјели ни типичне штокавске ни типичне кајкавско-словеначке иновације. Општечакавске црте не постоје, јужночакавски дијалекти су се увијек перфектно наслањали на западноштокавске, док су се сјеверночакавски дијалекти увијек наслањали на кајкавски и словеначки.
Колико ја видим, јужни чакавци, који живе на далматинској обали и јужним острвима, такође већином припадају И2 хаплогрупи.

Баш себи постављам два питања. Који је фактор "разблажио" проценат И2 хаплогрупе код Срба? И како да Е хаплогрупа, с обзиром на то да јако велик број становника Србије води поријекло из Црне Горе, буде онако релативно слабо заступљена (око 13-14%) у самој Србији? Није немогуће да се многобројни Срби који воде поријекло из источне ЦГ плаше тестирања, повезујући хаплогрупу Е с Албанцима, а да се, с друге стране, људи који за себе претпостављају да припадају Р1а хаплогрупи самоувјерено у великом броју пријављују за тест, како би доказали своје словенство и јавно. Ако је ово тачно што мислим, онда сам овим одговорио и на прво питање.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Баш себи постављам два питања. Који је фактор "разблажио" проценат И2 хаплогрупе код Срба? И како да Е хаплогрупа, с обзиром на то да јако велик број становника Србије води поријекло из Црне Горе, буде онако релативно слабо заступљена (око 13-14%) у самој Србији? Није немогуће да се многобројни Срби који воде поријекло из источне ЦГ плаше тестирања, повезујући хаплогрупу Е с Албанцима, а да се, с друге стране, људи који за себе претпостављају да припадају Р1а хаплогрупи самоувјерено у великом броју пријављују за тест, како би доказали своје словенство и јавно. Ако је ово тачно што мислим, онда сам овим одговорио и на прво питање.

Не знам о ком истраживању је реч, али међу Србима је E1b знатно заступљенија. Ово о чему говориш је вероватно ситуација у днк пројекту. Може бити да је то један од разлога што има мало E1b, док се потенцијални R1a радо одазивају позиву за тестирање, што је негде и логично.

Када се погледа пресек на основу анонимних истраживања (где нема оваквих ситуација) може се видети да E1b код Срба практично не пада испод 17, 18% а иде и до 22%.

Код I2a је јасно да се креће 30-40%, с тим да ће у неким крајевима пре пасти испод 30%, него што ће прећи 40%.




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Кад бих играо кладионицу која је хаплогрупа на другом месту:

1. међу Србима из Србије
2. укупно међу свим Србима са Балкана

у оба случаја бих ставио паре на Е.  ;)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Кад бих играо кладионицу која је хаплогрупа на другом месту:

1. међу Србима из Србије
2. укупно међу свим Србима са Балкана

у оба случаја бих ставио паре на Е.  ;)

И ја бих рекао. Мислим да је Р1а тренутно мало пренапумпана у СДНКП због планског тестирања "Аврамијевштака".
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Да наставимо на овој теми. Нисам ни знао да сам је ја започео, вероватно су то админи нешто "претумбали". :)

Ја сам одавно тврдио са већина Срба потиче од неких староседелаца Влаха и сматрао сам да нисам словенског порекла...никад се нисам ложио на ту словенску причу. На то су у великој мери утицали Кричи, за које се одувек знало да нису словени, а врло сам везан за њих. Веровали или не, нисам никако хтео да будем Р1а или Р1б. Симпатисао сам И2а, али нисам баш прижељкивао (оно је била спрдња на затвореном делу), већ сам прижељкивао неку ретку групу, по могућности још увек неоткривену. Било ми је битно да нађем траг сродна презимена и склопим коцкице о миграцијама. На крају крајева, сви потичемо од неког из Африке.

Чим су се појавили први генетски резултати за западни Балкан, било је јасно да су Срби микс Словена и староседелаца. Тада је био проблем што још није било сигурно да ли је I2a дошла са Словенима, па је владало опште мишљење да смо већином Илири, али се и то брзо искристалисало.

С обзиром да сам пореклом Србин из Босне, чим сам видео оне мапе заступљености појединих хаплогрупа, помислио сам да су највеће шансе за I2a (на тим мапама је тамо увек било +40% I2a).

Како сам дуго истраживао и миграције крајишких Срба (порекло са ЈИ), у обзир је долазила и E1b. Више сам на крају веровао у ову опцију, с обзиром колико је било покретљиво то становништво Херцеговине/Црне Горе и које је све крајеве населило.

Занимљива ми је увек била "келтска R1b". Тада нисам имао представу да постоји толико подграна ове хaплогрупе.

Хаплогрупе I1 и R1a нисам узимао у обзир, док о J2 нисам размишљао зато што сам мислио да није превише заступљена код Срба, посебно у Крајини одакле водим порекло.

После оволико времена и нових резултата, може се рећи да Срби имају баш занимљиву генетску слику. ;)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
То ти је доказ да су Словени на крајњем западу Балкана углавном налазили подручја са јако мало прастановника, док је источније старосједилачки живаљ и даље био заступљен у великом броју. У прилог томе говори генеалошка шароликост Срба насупрот доминацији словенских хаплогрупа код Хрвата и Бошњака. Код Срба тај проценат досеже 50-55%, а код Хрвата и Бошњака скоро 70%. Још нешто, И1 је у нашем контексту такође словенска хаплогрупа, јер је она настала међу прецима данашњих сјеверногерманских народа, што значи да је Словени никако нису могли покупити на Балкану, већ на сјеверу, и то прије него су кренули с масовном сеобом.
Управо су Срби ти и чијој су етногенези у значајнијем проценту учествовали балкански старосједиоци, а не Хрвати и Бошњаци.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Још нешто, И1 је у нашем контексту такође словенска хаплогрупа, јер је она настала међу прецима данашњих сјеверногерманских народа, што значи да је Словени никако нису могли покупити на Балкану, већ на сјеверу, и то прије него су кренули с масовном сеобом.

Можда је један мали део I1 стигао и на тај начин на Балкан. На основу тренутних резултата лако може бити да главнина I1 нема везе са сеобом Словена. Источни Германи - сеоба пре Словена, I1-P109 - сеоба након доласка Словена.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Можда је један мали део I1 стигао и на тај начин на Балкан. На основу тренутних резултата лако може бити да главнина I1 нема везе са сеобом Словена. Источни Германи - сеоба пре Словена, I1-P109 - сеоба након доласка Словена.

То нисам знао, логичније ми је било да смо покупили ту хаплогрупу на сјеверу, гдје је и настала. Иначе, слажем се са коментаром који је неко од чланова изнио прије неки дан, да је управо И2а хаплогрупа покренула етничку и језичку диференцијацију Словена од Протобалта. Да није било те асимилације, сигурно бисмо данас имали много архаичнији језик који би био још ближи литванском него што јесте. Кажем то јер се прасловенски језик одједном појављује на сцени, а већина лингвиста данас тврди да је он заправо само један изразито иновативан балтички дијалект. Најархаичнији балтички језик је пруски, он је јако сличан протоиндоевропском. Литвански и летонски су донекле иновирали под финским утицајем, а видимо да су и Литванци и Летонци заправо скоро равномјерна мјешавина индоевропске Р1а и финске Н. Прасловенски језик је сигурно иновирао из протобалтичког под утицајем И2а популације коју су Протобалти асимилирали негдје у данашњој Украјини.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
То нисам знао, логичније ми је било да смо покупили ту хаплогрупу на сјеверу, гдје је и настала. Иначе, слажем се са коментаром који је неко од чланова изнио прије неки дан, да је управо И2а хаплогрупа покренула етничку и језичку диференцијацију Словена од Протобалта. Да није било те асимилације, сигурно бисмо данас имали много архаичнији језик који би био још ближи литванском него што јесте. Кажем то јер се прасловенски језик одједном појављује на сцени, а већина лингвиста данас тврди да је он заправо само један изразито иновативан балтички дијалект. Најархаичнији балтички језик је пруски, он је јако сличан протоиндоевропском. Литвански и летонски су донекле иновирали под финским утицајем, а видимо да су и Литванци и Летонци заправо скоро равномјерна мјешавина индоевропске Р1а и финске Н. Прасловенски језик је сигурно иновирао из протобалтичког под утицајем И2а популације коју су Протобалти асимилирали негдје у данашњој Украјини.

Било би занимљиво чути тај стари изворни језик којим су се користили припадици I2 и I1 хаплогрупа пре мешања са R1a и R1b индо-европским досељеницима. Нажалост, вероватно никада нећемо сазнати.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Било би занимљиво чути тај стари изворни језик којим су се користили припадици I2 и I1 хаплогрупа пре мешања са R1a и R1b индо-европским досељеницима. Нажалост, вероватно никада нећемо сазнати.

Тај преиндоевропски језик I1 и I2 популације, ако се уопште ради о једном језику, је вероватно асимилован од стране Индоевропљана или чак неолитских земљорадника дубоко у праисторији, дакле врло је мала шанса да је популација која је била I2a компонента у словенској етногенези уопште говорила неким старим неиндоевропским језиком. Ако је бастарнска теорија о пореклу I2a Dinaric-a тачна, онда би они били говорници неког архаичног источногерманског дијалекта. У германским језицима постоји одређен слој речи за који лингвисти нису могли да нађу никакву индоевропску етимологију, и тај сачувани слој супстратних речи су везали за преиндоевропско становништво северне Европе. Овако из главе се сећам само једне речи из тог слоја, то би било енглеско sea, немачко See итд. са значењем "море". Словенски језици су у овом случају сачували оригиналну ИЕ реч (упореди латинско mare), док су Грци нпр. преузели реч преиндоевропских староседелаца Хеладе thalassos за море.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Тај преиндоевропски језик I1 и I2 популације, ако се уопште ради о једном језику, је вероватно асимилован од стране Индоевропљана или чак неолитских земљорадника дубоко у праисторији, дакле врло је мала шанса да је популација која је била I2a компонента у словенској етногенези уопште говорила неким старим неиндоевропским језиком. Ако је бастарнска теорија о пореклу I2a Dinaric-a тачна, онда би они били говорници неког архаичног источногерманског дијалекта. У германским језицима постоји одређен слој речи за који лингвисти нису могли да нађу никакву индоевропску етимологију, и тај сачувани слој супстратних речи су везали за преиндоевропско становништво северне Европе. Овако из главе се сећам само једне речи из тог слоја, то би било енглеско sea, немачко See итд. са значењем "море". Словенски језици су у овом случају сачували оригиналну ИЕ реч (упореди латинско mare), док су Грци нпр. преузели реч преиндоевропских староседелаца Хеладе thalassos за море.

Слажем се да би евентуални  неиндовропски језик I1 и I2 популације требало тражити управо у неиндоевропском субстрату германских језика.
Међутим отвара се и питање преиндовропског језика припадника хаплогрупе G2a. По логици ствари тај језик би бар далеким везама могао бити повезан са западнокавкаским језицима, грузијским прије свега.

Прије сам негдје писао о баскијском као могућем кандидату за језик европских пред-Индоевропљана. С обзиром да су код средњовјековних Баска нађене само хаплогрупе R1b и I, падало ми је на памет да би управо баскијски могао бити оригинални језик I хаплогрупе.