Аутор Тема: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r  (Прочитано 3077 пута)

Ван мреже keza makic

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 2
popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« послато: Децембар 02, 2019, 02:04:06 поподне »
http://www.politika.rs/scc/clanak/443128/Sacuvano-322-778-imena-srpskih-heroja-koji-su-pali-u-Velikom-ratu
Knjige neće biti u prodaji, ali zato u Medija centru odbrana, tj. u njihovoj knjižari u Ul. Vase Čarapića br. 22, Beograd Tel/faks: 011/2184-925, možete kupiti CD za 180,00 rsd.
Svako dobro

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #1 послато: Децембар 02, 2019, 02:19:26 поподне »
http://www.politika.rs/scc/clanak/443128/Sacuvano-322-778-imena-srpskih-heroja-koji-su-pali-u-Velikom-ratu
Knjige neće biti u prodaji, ali zato u Medija centru odbrana, tj. u njihovoj knjižari u Ul. Vase Čarapića br. 22, Beograd Tel/faks: 011/2184-925, možete kupiti CD za 180,00 rsd.
Svako dobro

Да, вест о овоме појавила се још у време Сајма књига, и доста људи је купило CD.

Ово је свакако вредан подухват. Према подацима које доноси можда највише ће значити потомцима који ће кроз овја попис сазнати називе јединица у којима су им преци војевали. Оно што је оцењено као мана ових спискова, јесте непостојање података о месту рођења пописаних.

Иначе, ево који подаци су наведени за пописане:




Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #2 послато: Децембар 02, 2019, 06:46:36 поподне »
Не разумем зашто нису укључени погинули макар у Првом балканском рату или у оба.

Такође, није јасно да ли су укључени заробљеници који су помрли по логорима, нпр у Маутхаузену, 1915-1918.

Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #3 послато: Јануар 21, 2020, 11:45:01 пре подне »
Da li je neko sa foruma kupio ovaj CD? Zvao sam prodavnicu "Odbrana", sve je rasprodato i ne znaju da li ce ponovo dobijati... Trebaju mi neke informacije.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #4 послато: Јануар 21, 2020, 12:19:29 поподне »
Јел се може купити на другим местима?

Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #5 послато: Јануар 21, 2020, 12:27:26 поподне »
Kako su mi rekli, izdavač je Vojni arhiv. Njih sam zvao, niko se ne javlja.   :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #6 послато: Јануар 21, 2020, 12:35:05 поподне »
Kako su mi rekli, izdavač je Vojni arhiv. Njih sam zvao, niko se ne javlja.   :D

Својевремено ми је нешто требало, звао сам их једно једно пет дана док се на крају није неко јавио. :)

Мада, не верујем ни да ће они имати, ако је распродато.

Пошто имам код себе тај диск, можеш написати ко те занима, па ћу погледати.



Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #7 послато: Јануар 21, 2020, 01:11:58 поподне »
Hvala @Amikus

Radosav Milojević rođen u Kušiljevu, oženjen u Dubnici. Na nekom rodoslovu koji posedujem, pise da je poginuo 1914.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #8 послато: Јануар 21, 2020, 02:12:21 поподне »
Hvala @Amikus

Radosav Milojević rođen u Kušiljevu, oženjen u Dubnici. Na nekom rodoslovu koji posedujem, pise da je poginuo 1914.

Као што смо и горе, а мислим и још негде даље на форуму констатовали, подаци о месту рођења или пребивалишта се у овим списковима не помињу.

На упит Милојевић Радослав изађе следећа листа имена:



Може бити од помоћи очево име или ако се у породици сачувао неки податак о месту страдања или рањавања.

p. s.
Хвала Гуји на помоћи. ;)



Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #9 послато: Јануар 21, 2020, 02:22:42 поподне »
Otac mu se zvao Miloš, ali ovde ne vidim da se pojavljuje. Da li postoji mogućnost da je zabeležen kao Radoslav, pošto sam primetio su imena i prezimena zavođena na skoro svakom dokumentu različito?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #10 послато: Јануар 21, 2020, 02:41:40 поподне »
Otac mu se zvao Miloš, ali ovde ne vidim da se pojavljuje. Da li postoji mogućnost da je zabeležen kao Radoslav, pošto sam primetio su imena i prezimena zavođena na skoro svakom dokumentu različito?

Овде су приказане обе верзије, и Радосав и Радослав, а треба имати на уму и да се за готово половину ове излистаних не зна име родитеља.



Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #11 послато: Јануар 21, 2020, 02:47:56 поподне »
Hvala mnogo! U pitanju je brat mog pradede. Pradeda je bio narednik čete, 4. četa 6. bataljon u 11. pešadijskom puku Šumadijske divizije. Da li može da se poveže da su bili bar u istom puku ili tako nešto, s obzirom da je u pitanju isti kraj?

Ван мреже Јован Ристић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #12 послато: Јануар 22, 2020, 02:30:01 поподне »
Поштовани, да ли бисте могли и мени да погледате неке податке? Био бих Вам врло захвалан, не могу никако да набавим диск.
Информације које имам су са крајпуташа у селу, породично предање је нешто другачије. Требају ми подаци за следећа имена мојих предака:

Николић Мик(х)аила Јеремија, рођен 1883. године, умро у борби 1916. године. Сахрањен на Зејтилнику у крипти под бројем 4132, припадао Моравској дивизији.
Николић Мика(х)ила Марко, рођен 1884. или 1885. а умро у заробљеништву. Подаци са крајпуташа: ,,Живео 30 година, зароби се у борби са Аустријанцима 1914, умро у ропству у (нечитко али вероватно) Маџарској 1915. године''
Марковић Ђорђе, рођен 1883, погинуо 1. новембра 1916.
Ристић Ранђела Михаило, рођен 1876, погинуо 1917. Могуће да се води и под презименом Ранђеловић. Нисам сигуран да ли је уопште припадао некој војној јединици или је страдао у време Топличког устанка.

Унапред хвала!

Ван мреже alexhess

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 14
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #13 послато: Фебруар 19, 2023, 06:26:26 поподне »
Dobar dan,
Ako niste jos videli, popis je sada onlajn, na sajtu ministarstva odbrane :
https://www.mod.gov.rs/lat/19604/popis-vojnih-i-civilnih-gubitaka-kraljevine-srbije-u-ljudstvu-u-prvom-svetskom-ratu19604
Pozdrav

Ван мреже Srdanović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #14 послато: Март 22, 2023, 01:05:52 поподне »
Popis je sačinjen na osnovu dokumentacije iz Vojnog arhiva, verovatno  neke beleške sa fronta, ratni dnevnici, kartice... i malo su šturi i nepotpuni podaci, a mnoge žrtve i nisu na spisku.
Voleo bih da mi sami ovde napravimo spisak, možda po kategorijama: vojnici- u borbi,, u boljivi od ranjavajja, u zarobljeništvu, civili - tokom borbi, odmazde, u zarobljeništvu...po mogućnosti sa nekim dokumentom, pismom, fotografijom spomejika bar..

Ван мреже alexhess

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 14
Одг: popis vojnih i civilnih gubitaka kraljevine srbije u ljudstvu u prvom svetskom r
« Одговор #15 послато: Мај 10, 2023, 05:32:49 поподне »
imao sam priliku da proverim izvore nekih pojedinaca, ja verujem da su vecinom korisceni veliki spiskovi gubitaka pravljeni tokom rata, na kraju rata ili 30-ih godina. Nisam ni siguran da su svi gubici poginuli posto ima tu i nestalih, pobeglih i ranjenih, od kojih verovatno je jedan broj preziveo. A ima i vojnika koji su vise puta uneseni u registru, predpostavljan da se nalaze i vise spiskova pa je to tako prepisano svaki put. čuo sam da Vojni arhiv radi na drugo izdanje, možda će tu i uneti ratne žrtve koje nedostaju.
Ali ipak je koristan za početak istraživanja, ako imate na primer samo ime moze da vam sluzi da pronadjete u kojoj jedinici se nalazio, itd.
Meni najvise smeta to sto su veliki pdf fajlovi u mesto neke vrste baze podataka, u stilu Arolsen-archives ili memoire des hommes. bilo bi lepo moci direktno pretraziti ; a za istrazivace bi to bilo jako zanimjivo sredstvo
« Последња измена: Мај 10, 2023, 05:42:02 поподне alexhess »