Аутор Тема: Порекло српских политичара  (Прочитано 90447 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #200 послато: Јун 18, 2017, 10:27:11 поподне »
Ево једног специјалитета:

Илија Гарашанин


и син му Милутин Гарашанин


Оба Гарашанина били су чувени српски политичари, а између осталог, и један и други били су председници Владе Србије.

Илијин отац био је Хаџи Милутин Савић, а по називу места у ком живи (Гараши) називан је и Гарашанин.
Савићи-Гарашани су у Гараше дошли из Бјелопавлића. Пореклом су од Бјелопавлићког братства Бошковић са Орје Луке.

Вероватна хаплогрупа: Е-V13
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #201 послато: Јун 18, 2017, 10:58:33 поподне »
Могуће је. Можда је баш због овога Миладин посао агроекономиста и предавач на Пољопривредном факултету.  ;D

Nomen est omen. ;D



Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #202 послато: Јун 19, 2017, 08:54:01 пре подне »
Шта би му значило то презиме? Близи Добоја постоји муслиманско село Шеварлије. Овако према претрази налазим само врсту јабуке - шеварлија.

Koliko znam "ševar" bi trebao biti niska vegetacija, grmlje i niska stabla, slično lugu ili živicama, obično kraj neke vode, bare ili potoka. Na takvim mestima gnezde se ševe.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #203 послато: Јун 19, 2017, 01:37:24 поподне »
Koliko znam "ševar" bi trebao biti niska vegetacija, grmlje i niska stabla, slično lugu ili živicama, obično kraj neke vode, bare ili potoka. Na takvim mestima gnezde se ševe.

Видиш, могуће, браво на одгонетању Радоне! ;)



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #204 послато: Јун 19, 2017, 01:56:31 поподне »
Шевар је у барама или мочварама и другачије се зове рогоз. Није баш низак. Шеве се не гнезде у мочварама и барама.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #205 послато: Јун 19, 2017, 02:02:19 поподне »
Шеварлија може бити онај који прави корпе, ограде, кровове и слично од шевара и трске.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #206 послато: Јун 19, 2017, 02:06:05 поподне »
Шевар је у барама или мочварама и другачије се зове рогоз. Није баш низак. Шеве се не гнезде у мочварама и барама.
Шевар је растиње у барама (трска,рогоз),не значи конкретну биљку него има значење као жбуње напр...ми смо као клинци пецали и највише смо мрзели кад се удица запетља у шевар,илу кад риба оде у шевар па покида силк :) Могуће је да су људи који су секли трску били шеварлије,па је то можда било и занимање,можда занат (обрада трске)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #207 послато: Јун 22, 2017, 12:26:36 поподне »
Знамо само да јој је деда по оцу био Брнабић, а да се исти оженио Српкињом и дошао у Београд. Шта јој је мајка не знам. А мислим да је отворено питање и шта је она по националности, тј. како се осећа? Једино што знамо, то није толико пресудно за њено порекло, а требали бисмо се и сами уздржати од непримерених коментара. :)



"Rodoslov mandatarke, "Srbija domovina, deo korena iz HR"

Beogradski "Nedeljnik" objavio je porodični rodoslov mandatarke za sastav nove vlade Ane Brnabić koji pokazuje da ona delimično ima hrvatske korene.

Odlazeća ministarska državne uprave ističe da je njena domovina Srbija.

"Srbija je moja domovina, u Beogradu sam rođena. Moj deda po ocu je sa Krka i ja Krk volim, a naročito to selo i ljude odakle mi je deda. Tamo imam mnogo prijatelja - neke od mog rođenja, a neki su prijatelji moje porodice već generacijama", navela je Brnabić.

Njeni koreni su, kaže, vezani za Srbiju, a četvrtina za Hrvatsku.

"Baka po ocu je iz Gorobilja kod Požege gde i danas živi deo moje porodice za koji sam jako vezana. I baka i deda sa majčine strane su iz Babušnice. Najveći deo života provela sam u Srbiji koju jako volim i u koju sam se vratila posle studija u Engleskoj, jer sam oduvek želela da svoj život i karijeru ovde gradim", precizirala je Brnabić.

Nedeljnik u objavljenom rodoslovu mandatarke Brnabić navodi da zato Ana voli da se našali da je četvrtina njenih korena vezana za Hrvatsku.

Kada je predsednik Aleksandar Vučić saopštio da je Ana Brnabić kandidat za premijera, slavilo se čak i na - Krku.

Podseća se da su hrvatski mediji javljali iz sela Stara Baška na tom ostrvu, čiji su meštani bili ponosni što će "njihova Anica" zauzeti tako važnu poziciju u Beogradu.

Nedeljnik piše da se deda Ane Brnabić po ocu zvao Anton i rođen je u Staroj Baški na Krku.

Deda se kao vrlo mlad pridružio partizanima i posle Drugog svetskog rata ostao je kao vojno lice, potpukovnik, u Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA).

Njenu baku upoznaje u užičkoj Požegi.

Oni kao porodica nikada nisu živeli u Hrvatskoj.

Anin otac se zvao Zoran i rođen je 1950. godine u Užicu.

Gimnaziju je završio u Valjevu, a studije u Beogradu, gde je nastavio da živi i radi. I oni su kao porodica uvek živeli u Beogradu, a na Krk su išli tokom letnjih raspusta, osim tokom devedesetih godina prošlog veka.

Otac buduće premijerke se nikada nije izjašnjavao o nacionalnosti.

Njegov otac je, dakle, bio Hrvat, a majka Srpkinja iz Gorobilja kod Požege gde i danas živi deo Anine porodice za koji je jako vezana, piše Nedeljnik.

Anina majka je Srpkinja.

I baka i deda sa majčine strane su iz Babušnice.

Ana se inače izjašnjava kao Srpkinja, i uvek ističe da je Srbija njena domovina i da je veliki patriota, zbog čega se i vratila u zemlju nakon šest godina boravka u inostranstvu.

Bez obzira na sve političke opterećenosti iz prošlosti, Ana je uvek naglašavala da voli Krk, a posebno Staru Bašku gde je provela neke od najlepših trenutaka u detinjstvu, i gde ima mnogo prijatelja, piše Nedeljnik."

Извор: Недељник

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #208 послато: Август 06, 2017, 02:06:05 поподне »
Видех овај твит Саше Јанковића:
Цитат
Ne dajmo da nas potcenjuju - suprotno od građanin nije seljak, već podanik! I moji Gunjačani, tamo između Osečine i Pecke, znaju šta su!

Дакле, Јанковић је из села Гуњаци у општини Осечина. Ево шта на овом сајту кажу о Јанковићима на страници Порекло презимена, село Гуњаци (Осечина):

Цитат
Други старији родови, с краја XVIII века, су:

Ђуричићи, потомци некаквог Ђурице и његовог брата (пре синовца) Страила, рођених у Драјићима у Пилици. Овде су дошли на сву прилику да подрже неке своје хајдуке. Први су пут били у Паланци испод црквине, па су прешли у средину Кокораве; одавде се селили и давали селу попове и трговце; од њих су у селу: Павловићи, Ђорђевићи, Јанковићи, Секулићи у Ранковићима и Васарићи у Марковићима (38 к.; Св. Алимпије).

А на страници Порекло презимена, село Пилица (Бајина Башта) пише следеће:

Цитат
Драјићи, на извору Камберца, на коси према цркви у Дубу, стара свештеничка породица досељена од Пљеваља, много исељавана и позната у ваљевској Каменици (17 к.; Св. Алимпије).
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #209 послато: Август 06, 2017, 05:42:56 поподне »
Видех овај твит Саше Јанковића:
Дакле, Јанковић је из села Гуњаци у општини Осечина. Ево шта на овом сајту кажу о Јанковићима на страници Порекло презимена, село Гуњаци (Осечина):

А на страници Порекло презимена, село Пилица (Бајина Башта) пише следеће:

Невезано за тему, али занимљиво ми је како ти ултра-либерални људи често долазе баш из свештеничких породица.
Да ли је тај либерализам нека врста жеље да се удари контра својима, шта ли је већ...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #210 послато: Август 06, 2017, 05:54:40 поподне »
Невезано за тему, али занимљиво ми је како ти ултра-либерални људи често долазе баш из свештеничких породица.
Да ли је тај либерализам нека врста жеље да се удари контра својима, шта ли је већ...
Исто сам то приметио...као нека жеља да се раскине на конзервативизмом и традиционализмом,разлог само они знају...слично као и у Београду осамдесетих где су деца из војних породица били носиоци новог таласа ...Оља Бећковић и Матија ...ако знате још неке примере,наведите ( нешто ми се чини да је и предак Биљане Србљановић био свештеник,нисам сигуран...углавном мислим да је тај ултралиберализам код тих личности чији преци или родитељи традиционалисти,вид неке личне освете,терање контре .
Чанак ми је ипак ту најсмешнији,са личког камена,чији преци су певали ојкаче,свирали гусле,сад само тамбура у тамбурицу и сања независну равницу,коју вишњ воли од староседелаца
« Последња измена: Август 06, 2017, 06:01:24 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #211 послато: Август 06, 2017, 06:09:28 поподне »
Исто сам то приметио...као нека жеља да се раскине на конзервативизмом и традиционализмом,разлог само они знају...слично као и у Београду осамдесетих где су деца из војних породица били носиоци новог таласа ...Оља Бећковић и Матија ...ако знате још неке примере,наведите ( нешто ми се чини да је и предак Биљане Србљановић био свештеник,нисам сигуран...углавном мислим да је тај ултралиберализам код тих личности чији преци или родитељи традиционалисти,вид неке личне освете,терање контре .
Чанак ми је ипак ту најсмешнији,са личког камена,чији преци су певали ојкаче,свирали гусле,сад само тамбура у тамбурицу и сања независну равницу,коју вишњ воли од староседелаца

Вероватно су и родитељи Теофила Панчића били веома религиозни, чим су му дали име Теофил.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #212 послато: Август 06, 2017, 06:42:38 поподне »
Шта ли је са Чедом Јовановићем? :) Своје прозападне ставове је исказао и у именима деце ,Михајло Лајф,Јана Харт,Зора Фејт и Анђелија Феј ,а пакистанским медијима после пењања на неки врх,се представио као Кедомир Чада,алпиниста из Србије 😁

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #213 послато: Август 06, 2017, 07:12:52 поподне »
О ултралиберализму у Срба

Не могу да одолим а да не прокоментаришем тему о наводном "ултралиберализму" у Срба. Не видим шта се може супроставити либерализму као идеологији (бар  у оном класичном смислу који има идеја либерализма од Џона Лока наовамо). Пропали комунизам? Религиозни фундаментализам? Утопистичка идеја о "саборности", која ево већ 2000 година представља нереализовани идеал хришћанства.

Можемо ли да будемо заједно на овом форуму, да делимо иста интересовања макар у овој области,  и да не делимо једни друге по неким својим ( често - проблематичним) критеријумима у другим областима. Често видим да су чланови форума превише искључиви у својим ставовима - неки не читају поруке на латиници, некима се приговара што не пишу  ћирилици, некима се спочитава наводни "ултралиберализам", "антиср(б)ство", "аутономаштво".... и свесно се прелази преко непобитних чињеница да је српска државна политика од  1945 - 2017 била катастрофална, и то посебно важи за "национални препород"  од 1987 -2000 г, у време такозваних "патриота".

Ево, јавно се декларишем као "анархолиберал" у политичком смислу, и не видим ишта боље што се може понудити друштву у погледу организације друштва. Черчил је својевремено рекао: " Капитализам је лош систем који има само једну предност- бољи је од свих осталих система".   

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #214 послато: Август 06, 2017, 07:28:29 поподне »
Исто сам то приметио...као нека жеља да се раскине на конзервативизмом и традиционализмом,разлог само они знају...слично као и у Београду осамдесетих где су деца из војних породица били носиоци новог таласа ...Оља Бећковић и Матија..

Чанак ми је ипак ту најсмешнији,са личког камена,чији преци су певали ојкаче,свирали гусле,сад само тамбура у тамбурицу и сања независну равницу,коју вишњ воли од староседелаца

Ја сам увек био сам себи предак!  -рекао је својевремено Милош Црњански.

Сви смо ми производи три фактора: наследства, средине и неког фактора "Х" (што би рекао Набоков). Код неких тај фактор Х буде пресудан, као што је случај са Црњанским (иначе, највећим српским писцем, по мом мишљењу),  па ако се то не поклапа са традиционалистичким погледом на свет -  тим горе по "традиционализам".

Кад већ спомињемо "ултралиберале", "антисрбе" и остале "издајнике ср(б)ства"  -    дражи су ми, много, много, људи од интегритета (као што је Чанак), макар и не делили моја уверења и поглед на свет,  него сплачине попут Вулина и  свих осталих политичара  режима на власти.


***********************************************************************
Ja sam uvek bio sam sebi predak [Miloš Crnjanski]
admin | February 8, 2014   | 0 Comments


Komentari uz zbirku “Lirika Itake”


Crnjanski, preci pesnika, nalaze se, krajem XVII veka u selu Itebeju, u Banatu. Pesnik zna samo da su tamo došli iz obližnjeg sela Crnja. Pesnikov otac mislio je, i pričao, da je otuda i ime njihovo, koje su dobili pri seobi iz Crnje u Itebej.

Može biti.

U svakom slučaju, u Itebeju, kod crkve, i sad stoje tri kuće Crnjanskih, mojih bliskih rođaka. A uz crkvu nadgrobni spomenici Crnjanskih, na primer paroha Itebeja, Miloša Crnjanskog, koji je umro 1735. I drugih.

...

Pa se pitam: ko zna ko smo bili, otkuda došli, kako ime dobili i zašto?

Sve do moga oca pisali smo ga staroslovenski: Cernjanski.

Znamo, sigurno, da mi se praded zvao: Jovan. Da mu je brat bio pop, i stric pop, a mlađi brat kaluđer. Taj kaluđer, Teodosija Cernjanski, sahranjen je u manastiru Vojlovici, kod Pančeva, gde mu se nalazi nadgrobni spomenik, i slika.

...


Što se mene tiče, protivno onom što se kod nas misli, meni nimalo nije stalo ni do te prošlosti, ni kakvog sam porekla. Ja sam uvek bio sam sebi predak.

Miloš Crnjanski

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #215 послато: Август 06, 2017, 07:43:21 поподне »
О ултралиберализму у Срба

Не могу да одолим а да не прокоментаришем тему о наводном "ултралиберализму" у Срба. Не видим шта се може супроставити либерализму као идеологији (бар  у оном класичном смислу који има идеја либерализма од Џона Лока наовамо). Пропали комунизам? Религиозни фундаментализам? Утопистичка идеја о "саборности", која ево већ 2000 година представља нереализовани идеал хришћанства.

Можемо ли да будемо заједно на овом форуму, да делимо иста интересовања макар у овој области,  и да не делимо једни друге по неким својим ( често - проблематичним) критеријумима у другим областима. Често видим да су чланови форума превише искључиви у својим ставовима - неки не читају поруке на латиници, некима се приговара што не пишу  ћирилици, некима се спочитава наводни "ултралиберализам", "антиср(б)ство", "аутономаштво".... и свесно се прелази преко непобитних чињеница да је српска државна политика од  1945 - 2017 била катастрофална, и то посебно важи за "национални препород"  од 1987 -2000 г, у време такозваних "патриота".

Ево, јавно се декларишем као "анархолиберал" у политичком смислу, и не видим ишта боље што се може понудити друштву у погледу организације друштва. Черчил је својевремено рекао: " Капитализам је лош систем који има само једну предност- бољи је од свих осталих система".

Океј, деклариши се како год хоћеш, само не видим зашто би нас то требало да занима.
Ово је тема о политичарима; ту има либералних политичара, националистичких политичара, и свакаквих других. Ако те само помињање једних од њих вређа, онда би можда било најбоље да не читаш ову тему.
Уосталом, не схватам разлог овакве експлозије.

Ја сам увек био сам себи предак!  -рекао је својевремено Милош Црњански.

Сви смо ми производи три фактора: наследства, средине и неког фактора "Х" (што би рекао Набоков). Код неких тај фактор Х буде пресудан, као што је случај са Црњанским (иначе, највећим српским писцем, по мом мишљењу),  па ако се то не поклапа са традиционалистичким погледом на свет -  тим горе по "традиционализам".

Кад већ спомињемо "ултралиберале", "антисрбе" и остале "издајнике ср(б)ства"  -    дражи су ми, много, много, људи од интегритета (као што је Чанак), макар и не делили моја уверења и поглед на свет,  него сплачине попут Вулина и  свих осталих политичара  режима на власти.


***********************************************************************
Ja sam uvek bio sam sebi predak [Miloš Crnjanski]
admin | February 8, 2014   | 0 Comments


Komentari uz zbirku “Lirika Itake”


Crnjanski, preci pesnika, nalaze se, krajem XVII veka u selu Itebeju, u Banatu. Pesnik zna samo da su tamo došli iz obližnjeg sela Crnja. Pesnikov otac mislio je, i pričao, da je otuda i ime njihovo, koje su dobili pri seobi iz Crnje u Itebej.

Može biti.

U svakom slučaju, u Itebeju, kod crkve, i sad stoje tri kuće Crnjanskih, mojih bliskih rođaka. A uz crkvu nadgrobni spomenici Crnjanskih, na primer paroha Itebeja, Miloša Crnjanskog, koji je umro 1735. I drugih.

...

Pa se pitam: ko zna ko smo bili, otkuda došli, kako ime dobili i zašto?

Sve do moga oca pisali smo ga staroslovenski: Cernjanski.

Znamo, sigurno, da mi se praded zvao: Jovan. Da mu je brat bio pop, i stric pop, a mlađi brat kaluđer. Taj kaluđer, Teodosija Cernjanski, sahranjen je u manastiru Vojlovici, kod Pančeva, gde mu se nalazi nadgrobni spomenik, i slika.

...


Što se mene tiče, protivno onom što se kod nas misli, meni nimalo nije stalo ni do te prošlosti, ni kakvog sam porekla. Ja sam uvek bio sam sebi predak.

Miloš Crnjanski

Мислим да би требало да најпре рашчистиш сам са собом неке ствари, јер разлог за овако нешто не видим у претходно написаним порукама; ни мојим, ни Душановим.
« Последња измена: Август 06, 2017, 07:45:59 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #216 послато: Август 06, 2017, 07:52:11 поподне »
Право појединца је и политички став,па и име,држављанство,али ми смета паланачки,малограђанску дух наших неолиберала...што се осећају јадни,као грађани света,Берлинци,Парижани,а заробљени у овој средини,јадни...волео бих да чујем њихове позитивне ставове у вези са нацијом којој припадају,на наведу позитивне примере и чему да се тежи ,а не само да потенцирају шта је лоше и шта не желе да буду...они почивају на негацији и то је њихов проблем

симо

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #217 послато: Август 06, 2017, 07:53:47 поподне »
Утопистичка идеја о "саборности", која ево већ 2000 година представља нереализовани идеал хришћанства.


Ево, јавно се декларишем као "анархолиберал" у политичком смислу, и не видим ишта боље што се може понудити друштву у погледу организације друштва.

Зар није анархолиберализам већа утопија од "нереализованог идеала хришћанстава"?
Ни управљање заједничким стубиштем неке зграде не може да се изведе без неке врсте хијерархије и "власти" па макар долазила и од самих станара. Као и сви утопијски пројекти и за анархолиберализам се тражи идеалан "анархолибералан" појединац, а таквих нема.

Зар хришћанство ипак не траје кудикамо дуже од свих -изама од француске и америчке револуције на овамо?

Зар све деструктивно и лоше у посљедњих двјесто тристо година, укључујући и комунизам, фашизам, нацизам и сада глобализам, није управо посљедица либерално-"просвјетитељске" мисли,а не хришћанства?

Да ли су Лењин и Троцки насљедници хришћанства, да ли су то Мусолини и Хитлер, или су ипак насљедници управо либерализма? На којим изворима су формиране идеје ове четворке?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #218 послато: Август 06, 2017, 07:58:27 поподне »
Кад се чита Маркс шта је све изјављивао,помислио би човек да је фашиста,мада ,можда је то црвено и црно ,две стране медаље

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #219 послато: Август 06, 2017, 10:43:22 поподне »
Вратимо се теми, господо!

Ја сам вечерас упознао занимљиву госпођу, која ме подстакла да проверим податке о пореклу генерала Милана Недића.

Гледајући на нашему порталу, видех да је слава ових Недића била Аранђеловдан, а има индиција да су ти недићи од Васојевића.

Да ли зна неко више о пореклу генерала Милана Недића?