Науке и научне дисциплине > Историја

Сукоби Срба и Турака кроз историју

(1/3) > >>

ДушанВучко:
На овој страници википедије се налази списак ратова и битака које су обележили српско турске сукобе кроз историју и који су са прекидима трајали 600 година. (од 1312. до 1913.)
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Serbian%E2%80%93Ottoman_conflicts
Историја српско турских сукоба јe почела још 1312., битком код Галипоља:
Битка код Галипоља одиграла се 1312. године између Срба и Турака. Завршена је поптупном побједом Срба које је водио велики војвода Новак Гребострек.
Напредовањем и освајањем градова у Малој Азији Турци долазе до идеје да пређу у европски дио Византије што убрзо и учине под вођством Халил-паше. На наишавши на отпор византијске војске Турци почињу са пљачком по Тракији, заузимајући мање градове.
Византијски цар Андроник II у недостатку сопствених снага се одлучује да у помоћ позове свог зета српског краља Милутина, који се одазива позиву и шаље му свог најбољег војсковођу Новака Гребострека и 2000 тешко оклопљених коњаника.
Српска коњица је брзо стигла у Тракију и затекла је Турке како опсједају Галипоље, гдје се битка и одиграла.
У силном налету тешко оклопљена српска коњица разбила је турску војску веома брзо не дозволивши Турцима да побјегну на своје лађе.
Губици турске војске били су катастрофални од преко 2000 војника у животу је отало тек неколико десетина, а и сам турски војсковођа Халил-паша је изгубио живот.
Овим поразом је за неколико деценија одгођена турска инвазија на Балкан, јер, иако је Византија била немоћна и неспремна за рат, постојала је српска држава које је у то вријеме неоспорно била најјача сила са обе стране Мраморног мора и мореуза.
https://sr.wikipedia.org/wiki/Битка_код_Галипоља_1312
https://cdnb.artstation.com/p/assets/images/images/002/998/505/large/darko-stojanovic-novak-grebostrek11.jpg?1468308141

Новак Гребострек
Новак Гребострек је био велики српски војвода у Српском краљевству у раном 14. веку, за време владавине Стефана Уроша II Милутина (1282—1321).
Краљ Милутин послао је 1312. године војску под командом Новака да помогне Византији у борби против Турака. Одред под вођством великог војводе Новака провео је годину дана у успешној борби против Турака у Малој Азији.[1][2]
Византијски цар Андроник II Палеолог дао је Србији град Куцево. Новакове победе забележене су у записима Цркве Светог Ђорђа у Старом Нагоричину.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BA_%D0%93%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BA


ДушанВучко:
Manastir Svetog Đorđa Staro Nagoričane
...Kao jednu od svojih mnogobrojnih zadužbina, Kralj Milutin je crkvu u potpunosti obnovio 1313. godine, u slavu svoje velike pobede nad Turcima.
...Ktitorsku predstavu u Nagoričanu izdvaja gest patrona hrama Svetog Đorđa, kome kralj predaje crkvu. On se okreće ktitoru sa podignutom desnicom, a u levoj drži mač i predaje ga kralju. Taj gest se povezuje sa pobedom nad Turcima iz godine izgradnje hrama u Starom Nagoričanu, o čemu svedoči uklesani natpis u kamenu o gradnji.
       
Bilo da je crkva bila podignuta kao ispunjenje zaveta datog pred bitku, bilo u znak zahvalnosti zbog pobede, kralj Milutin je ovde prikazan u trijumfu. Tu nema oubičajenog postupka u kome ktitora sa modelom Hristu privodi Bogorodica ili patron hrama.
http://www.panacomp.net/manastir-svetog-dorda-staro-nagoricane/

Nebo:
Добра тема, Душане. Има ту доста материјала.

ДушанВучко:

--- Цитат: Nebo  Август 28, 2018, 10:19:22 поподне ---Добра тема, Душане. Има ту доста материјала.

--- Крај цитата ---
Хвала Небо :) Има материјала, само по оном списку из википедије преко 40 битака , буна итд, где о свакој може да се нађе вероватно нешто ..Углавном, скоро сам нашао  тај податак о том првом сукобу из 1312, па ме битка код Билеће инспирисала да се начне ова тема :)

ДушанВучко:

--- Цитат: ДушанВучко  Август 28, 2018, 10:04:47 поподне ---       

--- Крај цитата ---
„Sazda se dom svetog i velikoslavnoga mučenika Hristovog Georgija u dana svetorodnog i previsokog kralja Uroša Milutina i Bogom samodršca sve srpske zemlje i pomorske pri blagočestivoj kraljici Simonidi i pri igumanu Antoniju godine 6821. (1313). Te godine kralj izbi Turke“,
VELIKI vojvoda Novak zvani Grebostrek verovatno je jedini Srbin koji je doživeo da mu 1313. romejski car Andronik II Paleolog organizuje trijumf u Konstantinopolju. Ovakvu počast dobijale su samo vojskovođe Rima u vreme njegove stare slave. Srpski vojvoda dočekan je kao oslobodilac starih maloazijskih gradova Nikeje, Nikomedije i Bruse.
Godinu dana ranije on je s kraljem Milutinom već stekao slavu u slamanju osmanske okupacije Velike Romanije, prostora između Crnog mora, Dunava i Adrijanopolja (današnjeg Jedrena).

Finalna bitka ovog evropskog pohoda odigrala se na Galipolju, strateškoj tački na kojoj je sultan Osman planirao da koncentriše trupe i krenu na opsadu Carigrada, koji se nije oporavio od krstaške okupacije.
Istoričari kažu da su srpske pobede 1313. bile finale višegodišnjeg rata s odmetnicima Katalanske kompanije, najopasnije plaćeničke vojske svog doba, i Osmanlijama koji su kao konjanici bili u njihovoj službi. Prvo je plemić-monah, a kasnije arhiepiskop Danilo Drugi, sa svojim vojnicima uspeo da odbrani Hilandar od trogodišnje opsade, posle čega se kompanija raspala.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:471709-Vojvoda-Novak-odbranio-Carigrad
Srpska vojska toga doba bila je moderna, dobro obučena i opremljena. Sudeći po srednjovekovnim tekstovima, Milutin je u slamanju pobune prvo angažovao i ličnu gardu, koju su činili profesionalci najamnici Germani. Zatim je mobilisao plemiće-pronijare koji su imali obavezu da uvežbavaju i opreme određen broj boraca. Naravno, i sitnu vlastelu, koja je poznata pod imenom vojnici - kaže Branko Bogdanović, vojni istoričar.

On smatra da podatak vizantijskog letopisca Nićifora Grigora da je Milutin u evropski pohod poveo 2.000 konjanika nije celovit.

- Uz njih je sigurno išla i pešadija, koja je i u srednjem veku bila osnova vojske. Srpske vojskovođe su sigurno vodile svoje čuvene lukonoše, koji su bili dobro poznati zbog veštine hitrog ispaljivanja strela. U srednjem veku oni su imali ulogu mitraljeza. Za razliku od već zastarele rimske pešadije, srpska je bila lako zaštićena verižnom košuljom, šlemom i malim štitom koji je služio i za odbijanje napada i kao oružje. Koristili su srpski mač koji je bio veoma cenjen, ali i sablju jer su od istočnjaka videli da je mnogo efikasnija za sečenje, što je naročito važno kod konjice.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију