Аутор Тема: Prezime Cekić, Kruševac-Zaječar  (Прочитано 3024 пута)

acacekic

  • Гост
Prezime Cekić, Kruševac-Zaječar
« послато: Април 17, 2016, 11:19:01 поподне »
Celog života se bavim istraživanjem porekla prezimena Cekić. Radi se o prezimenu koje je zastupljeno u Kruševcu. Saznao sam da su Cekići iz Zaječara istog korena kao iz Kruševca. Molim sve koji nešto znaju o poreklu ove familije da mi se jave. Hvala

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Prezime Cekić, Kruševac-Zaječar
« Одговор #1 послато: Јун 11, 2016, 06:46:06 поподне »
Пopoдицa мoje мajкe je пopeклoм oд Цeкићa. Пopeклoм cу из Paнилугa, Измopник, кocoвcкo Пoмopaвљe. Tу cу зaдњиx 250 гoдинa. Дaљим пopeклoм cу из Oвчeг пoљa, Maкeдoниja. Cлaвa им je Cв. Mинa (24.11.).

Ван мреже Војислав Симоновић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 54
    • http://симоновић.срб/
Одг: Prezime Cekić, Kruševac-Zaječar
« Одговор #2 послато: Јул 06, 2019, 08:12:11 поподне »
Пopoдицa мoje мajкe je пopeклoм oд Цeкићa. Пopeклoм cу из Paнилугa, Измopник, кocoвcкo Пoмopaвљe. Tу cу зaдњиx 250 гoдинa. Дaљим пopeклoм cу из Oвчeг пoљa, Maкeдoниja. Cлaвa им je Cв. Mинa (24.11.).

Милоше, занима ме како знаш да је слава твојих предака по мајчиној линији била баш Св. Мина? Моји СИмоновићи славе Св. Стефана Дечанског, а у црквеним домовним књигама пише "Мратиндан" за нашу кућу 224 у Идвору...
Уопште, велика конфузија за 24.11: Мрата - Мартин, Свети краљ Стефан, Мина...
Можеш ли ми рећи нешто више?
« Последња измена: Јул 06, 2019, 09:20:05 поподне Милош »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Prezime Cekić, Kruševac-Zaječar
« Одговор #3 послато: Јул 06, 2019, 09:30:23 поподне »
Милоше, занима ме како знаш да је слава твојих предака по мајчиној линији била баш Св. Мина? Моји СИмоновићи славе Св. Стефана Дечанског, а у црквеним домовним књигама пише "Мратиндан" за нашу кућу 224 у Идвору...
Уопште, велика конфузија за 24.11: Мрата - Мартин, Свети краљ Стефан, Мина...
Можеш ли ми рећи нешто више?

Наравно да не знам да ли је слава била баш Св. Мина, али ту славу је славио деда, а када је Урошевић радио истраживања Изморника почетком '30. година прошлог века, код свих тих родова, укључујући и моје претке по мајчиној линији, записано је да славе Св. Мину. Истог дана је и Св. Краљ, како га често називају, али у календару не постоји Св. Мрата, већ је то народни назив за тај дан. А вероватно је повезан са Св. Мартином који је по католичком календару 11.11. Св. Мина и Св. Краљ се славе исто 11.11. по јулијанском календару.
« Последња измена: Јул 06, 2019, 09:37:17 поподне Милош »