Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1004971 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3460 послато: Септембар 05, 2020, 10:04:17 поподне »
Био је кад сам био у војсци (ЈНА) у нашој јединици неки Мешановић из Добоја. Може бити да је то тај род. Не знам где све има овог презимена.

Судећи по попису БиХ из 1991., није их било превише. Озрен (Бановићи и околина) и Босанска Крајина (Бихаћ и Крупа).

Срдановића има на Крку.

Интересантно да на 23andMe има и муслимана Срдановића из Плава I2-Z17855. Случајност, по свему судећи.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3461 послато: Септембар 05, 2020, 10:07:04 поподне »
Шапоњићу, нису ово Вујошевићи из Куча, за њих се зна да су Дрекаловићи, а то је додатно потврђено и резултатом њиховог огранка - исламизираних Радончића.

Калачи највјероватније нису од Милачића, него старосједилачки српски род који је, што је овдје чест случај, измислио то предање како би се везао за неко јаче племе.
Треба тестирати неког Милачића, али мислим да нема шансе да нису род Дрекаловића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3462 послато: Септембар 05, 2020, 10:09:35 поподне »
Интересантно да на 23andMe има и муслимана Срдановића из Плава I2-Z17855. Случајност, по свему судећи.

Превелика случајност...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3463 послато: Септембар 05, 2020, 10:19:13 поподне »
Шапоњићу, нису ово Вујошевићи из Куча, за њих се зна да су Дрекаловићи, а то је додатно потврђено и резултатом њиховог огранка - исламизираних Радончића.

Калачи највјероватније нису од Милачића, него старосједилачки српски род који је, што је овдје чест случај, измислио то предање како би се везао за неко јаче племе.
Треба тестирати неког Милачића, али мислим да нема шансе да нису род Дрекаловића.
Је ли навео овај Вујошевић одакле је . Ја једино знам Куче са овим презименом .

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3464 послато: Септембар 05, 2020, 10:24:20 поподне »
Сарајевски Мајмуновићи славе Светог Стефана, но могуће је да су по пресељењу променили славу.

Негдје сам читао и о могућој сродности Мајмуновића и Окиљевића из Гацка. Можда постоје два братства Мајмуновића, што је упитно али ко зна?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3465 послато: Септембар 05, 2020, 10:27:03 поподне »
Негдје сам читао и о могућој сродности Мајмуновића и Окиљевића из Гацка. Можда постоје два братства Мајмуновића, што је упитно али ко зна?

Ови из Сарајева су једини које сам нашао у расположивој грађи. Можда има неких муслимана Мајмуновића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3466 послато: Септембар 05, 2020, 10:28:29 поподне »
Је ли навео овај Вујошевић одакле је . Ја једино знам Куче са овим презименом .

Има Вујошевића и у Ћеклићима, Бјелицама, у Приморју (Бар, Улцињ, Грбаљ, Херцег-Нови) и Пиперима, који нису сродни овима из Куча.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3467 послато: Септембар 05, 2020, 10:39:13 поподне »
За ове из Приморја нисам сигуран којег су порекла, ћеклићки отпадају јер су R1a, као и пиперски који су R1b. Као занимљива могућност остају бјелички Вујошевићи, који би требало да су сродни Горевуцима, а за које је утврђено да су R1a. Горевуци, међутим, славе Светог Агатона, а раније су славили Свету Петку, док бјелички Вујошевићи славе Никољдан.

Међутим, утврђена хаплогрупа ми пре вуче на Херцеговину, па би ваљало истражити Вујошевиће из северне Боке, чини ми се да би тестирани пре могао бити из тог подручја.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3468 послато: Септембар 06, 2020, 06:46:37 пре подне »
Милачићи сами тврде да су Калачи њихови потомци,од Вуша Милачића.Вујошевић се с овим резултатом поклапа са Милачићима,као и са Ивановићем.Вујошевићи из Ћеклића су род са тестираним Драгутиновићем.Очигледно Дрекаловићи имају и ову I1Z63 Y13946хг.Ова Хаплогрупа се неможе везивати за само једно подручје,очигледно је врло присутна и у Брдима,Црна Гора.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3469 послато: Септембар 06, 2020, 06:53:27 пре подне »
За ове из Приморја нисам сигуран којег су порекла, ћеклићки отпадају јер су R1a, као и пиперски који су R1b. Као занимљива могућност остају бјелички Вујошевићи, који би требало да су сродни Горевуцима, а за које је утврђено да су R1a. Горевуци, међутим, славе Светог Агатона, а раније су славили Свету Петку, док бјелички Вујошевићи славе Никољдан.

Међутим, утврђена хаплогрупа ми пре вуче на Херцеговину, па би ваљало истражити Вујошевиће из северне Боке, чини ми се да би тестирани пре могао бити из тог подручја.


Моји Митровићи (из Никшића и Гацка).су били родбински повезани са Вујошевићима (не знам одакле су били).. Селили су се почетком 20 века у Бачку (Врбас и околина) и Барању. Имам две старе фотографије Вујошевића (на једној је Вујошевић и мој деда по мајци, на другој "младица" Вујошевића са троје ситне деце).  Нисам сад сигурна да ли се један иселио за Бар и да смо једном ишли у посети код тог Вујошевића 70 година прошлог века . Питаћу једну тетку....

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3470 послато: Септембар 06, 2020, 10:59:01 поподне »
Ковачевић, Ђурђевдан, Дробњак/Црна Гора, I1-P109

Кнежевић, Јовањдан, Козјан/Кореница/Лика, J2b-M205

Ковачевић, католик, Хрватска, R1a-Z93>CTS6

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3471 послато: Септембар 07, 2020, 01:40:36 поподне »
Ковачевић, Ђурђевдан, Дробњак/Црна Гора, I1-P109
Јесу ли ово Ковачевићи са Добрих Села и из Ковачке долине? По предању они нису Новљани него су у Дробњак дошли почетком 19. века из Озринића код Никшића, а ту из Бањана.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3472 послато: Септембар 07, 2020, 02:23:42 поподне »
Јесу ли ово Ковачевићи са Добрих Села и из Ковачке долине? По предању они нису Новљани него су у Дробњак дошли почетком 19. века из Озринића код Никшића, а ту из Бањана.

Да, то су ти. И тестирани каже да су у Дробњак, по предању, дошли из Бањана, а пре тога из Херцеговине. Нису Новљани по литератури, али миграциони пут и генетика указују на везу.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3473 послато: Септембар 07, 2020, 03:40:37 поподне »
Да, то су ти. И тестирани каже да су у Дробњак, по предању, дошли из Бањана, а пре тога из Херцеговине. Нису Новљани по литератури, али миграциони пут и генетика указују на везу.
Лубурић каже да су једно братство са Ковачевићима са Грахова и другим Ковачевићима по Херцеговини којих има 300 кућа. Ту мало генерализује.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже spaja1978

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3474 послато: Септембар 15, 2020, 06:25:55 поподне »
Једна повећа тура резултата, нажалост, често без места порекла (из сирове листе):

Матовић, I2-M423

I2-S17250
Митровић, Прокупље
Жарић, Даниловград
Порчић         
Биговић      
Вучковић, Госпић, Лика?
Кадић, муслиман, Пријепоље

Миленовић, E-V13

Роловић, Црмница?, R1a-M417
Дуњић, R1a-Z282
Вујасиновић, R1a-YP417

I1-P109
Андрић, Ђурђевдан, Нови Пазар
Средојевић   
Добрић   
Лојаница, Никољдан, Стари Влах

I1-Z63>Y13946
Вујошевић
I1-Z63>Y6228
Зарић
I1-Z63>BY332
Мајмуновић
Јоксимовић

Манојловић, J2b-M205

Грандић, N-P189.2

J2a-M92
Спаић
Бојанић

Секуловић, Црна Гора, Q-Y2225
Може ли се како сазнати одакле је овај тестирани Спаић?

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3475 послато: Септембар 16, 2020, 02:25:48 поподне »

Вујановић, Стевањдан, Брезовац/Аранђеловац, E-V13

Вујановићи (Стојановићи, Максимовићи, Нешићи) 40 к. Слава: св. Стеван. Куће су им у Г. Крају. Чича Гаја (од Максимовића) прича да су четири брата пошла из Босне (од Травника). Један брат (свештеник) отишао у Срем, други у Рипањ (Вујановићи, код којих су одлазили у госте) а остала браћа дођу овде. У почетку их било свега две куће. Из ове породице је било неколико свештеника.
https://www.poreklo.rs/2013/07/29/poreklo-prezimena-selo-brezovac-aran%C4%91elovac/


Вујановића са славом Стевањдан је према шематизму дабробосанске митрополије из 1882 није било у Травнику или околини, али их је било у Доњим Грацима код Мркоњић Града, Радановцима и Челебићима у ливањском пољу и првој гламочкој парохији, па је питање да ли је ту могуће реконструисати неку везу. За ове из Ливањског поља се каже да су им стари прије 300 година доселили из околине Врлике у Далмацији.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3476 послато: Септембар 16, 2020, 05:22:12 поподне »
Вујошевића у Кучима има два братства,једни су од Дрекаловића и Вујошевићи од Ђурђевића,који су наводно Старокучи,Мрњавчићи.Занимљиво у ,,Свим Црногорским презименима од Акима Миљанића за Ђурђевиће у доњем делу текста пише да немају везе са Мрњавчићима,већ дасу у Куче дошли из Скадра а у Скадар из Требињске шуме и површи потичу од братства Влатковић.У тексту о презимену Ђурђевић помињу се и Вујошевићи и Милачићи од браће Вујоша и Милије Ђурђевићи.Влатковићи су род у Требињској шуми где је доста наглашен I1Z63-Y13946.Сва Црногорска презимена А.Миљанић презиме Ђурђевић.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3477 послато: Септембар 16, 2020, 07:13:06 поподне »
Вујошевића у Кучима има два братства,једни су од Дрекаловића и Вујошевићи од Ђурђевића,који су наводно Старокучи,Мрњавчићи.Занимљиво у ,,Свим Црногорским презименима од Акима Миљанића за Ђурђевиће у доњем делу текста пише да немају везе са Мрњавчићима,већ дасу у Куче дошли из Скадра а у Скадар из Требињске шуме и површи потичу од братства Влатковић.У тексту о презимену Ђурђевић помињу се и Вујошевићи и Милачићи од браће Вујоша и Милије Ђурђевићи.Влатковићи су род у Требињској шуми где је доста наглашен I1Z63-Y13946.Сва Црногорска презимена А.Миљанић презиме Ђурђевић.
Ђурђевића има тестираних Муслимана и Ev-13 су , тако да та прича пада у воду . Овај Вујошевић још није навео одакле је .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3478 послато: Септембар 16, 2020, 07:33:44 поподне »
Јокић, Поткозарје, Босанска Крајина, I2-S17250

Говић, непознато, J2b-M205

Радета, Стевањдан, Ливно, I1-M227

С обзиром на славу и хаплогрупу, можда постоји веза са Драчама из Северне Далмације

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #3479 послато: Септембар 16, 2020, 08:04:25 поподне »
Мало је чудно да за Вујошевића није наведено ни одакле је,из ког места,ни који крсну славу.тексту  слави.У тексту о Ђурђевићима помињу се и Прелевићи као потомци Ђурђевића,а они су потврђени сродници Милачића.Баш због тога што један млади Милачић каменом убио једног свог сродника Прелевића,исти Милачић са тројицом браће и стрицем одлазе из Куча у Рожаје код Рожајдких бегова,где добијају презиме Калач,али само најмлађи остаје у Засмфечу,остали се враћају у Куче.Што се тиче порекла Ђурђевића од Ђурђа Влатковића из Конавла то су сами Ђурђевићи писали па овде пре треба проверити косе све у Кучима прозвао Ђурђевић поред Милије и Вујоша,или ко се све родбински повезивао са њима.Ђурђевићи и нису остали у Кучима већ су врло рано иселили на Тару.