Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2519015 пута)

Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #760 послато: Мај 12, 2015, 10:39:21 поподне »
Ивковић, Пожарница, Тузла - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a CTS3402-.

Ја сам тај тестирани Ивковић. Велики сам лаик за генетичку генеалогију, али видим да овдје има људи који растурају на ту тему. Први пут се јављам и имам пар питања и једну напомену:

1. На ФТДНК пројекту, гдје сам се тестирао, је моја хапловрста означена са R-M512, што сам разумио да је нова ознака за R1a1a. На Српском ДНК пројекту сам убачен као R1a1a1 Z280 CTS3402-. R-M512 у стаблима које сам ја гледао стоји као огранак R-M17 (R1a1). Колико сам сконтао, Z280 се јавља као каснија мутација и није исто што и M512.  Може ли неко да ми ово мало растумачи? Јесам ли ја M512 или Z280?

2. У штуром објашњењу резултата на ФТДНК каже се да је R-M512 "undifferentiated and rare.'' Шта би то требало да значи?

3. Напомена се односи да моје поријекло. Наиме, ја сам родом из села Пожарница, испод Мајевице, на тузланској страни. Моји преци ту живе од око 1830. године. Даљим поријеклом смо из села Дрежањ код Невесиња, гдје смо изгледа дошли око 1700. године, а још даљим са Бијеле Рудине код Билеће. Видим да је овај тестирани Шаренац из Кута код Билеће, недалеко од Бијеле Рудине. У Дубровачком Архиву се први помиње Радич Ивковић, трговац из околине Билеће, још 1435., што мени говори да је презиме јако старо. Јевту Дедијеру су на Бијелој Рудини рекли да ту живе од памтивијека. Имали су и друго презиме, да ли старије или паралелно, не знам, а гласило је Желуд. Славимо Никољдан. Постоји још података, али ово је само толико колико можда може конструктивно допринијети теми.

Драго ми је што сам дио овог пројекта и надам се да ћу добити неке одговоре.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #761 послато: Мај 12, 2015, 11:02:21 поподне »
Ја сам тај тестирани Ивковић. Велики сам лаик за генетичку генеалогију, али видим да овдје има људи који растурају на ту тему. Први пут се јављам и имам пар питања и једну напомену:

1. На ФТДНК пројекту, гдје сам се тестирао, је моја хапловрста означена са R-M512, што сам разумио да је нова ознака за R1a1a. На Српском ДНК пројекту сам убачен као R1a1a1 Z280 CTS3402-. R-M512 у стаблима које сам ја гледао стоји као огранак R-M17 (R1a1). Колико сам сконтао, Z280 се јавља као каснија мутација и није исто што и M512.  Може ли неко да ми ово мало растумачи? Јесам ли ја M512 или Z280?

2. У штуром објашњењу резултата на ФТДНК каже се да је R-M512 "undifferentiated and rare.'' Шта би то требало да значи?

3. Напомена се односи да моје поријекло. Наиме, ја сам родом из села Пожарница, испод Мајевице, на тузланској страни. Моји преци ту живе од око 1830. године. Даљим поријеклом смо из села Дрежањ код Невесиња, гдје смо изгледа дошли око 1700. године, а још даљим са Бијеле Рудине код Билеће. Видим да је овај тестирани Шаренац из Кута код Билеће, недалеко од Бијеле Рудине. У Дубровачком Архиву се први помиње Радич Ивковић, трговац из околине Билеће, још 1435., што мени говори да је презиме јако старо. Јевту Дедијеру су на Бијелој Рудини рекли да ту живе од памтивијека. Имали су и друго презиме, да ли старије или паралелно, не знам, а гласило је Желуд. Славимо Никољдан. Постоји још података, али ово је само толико колико можда може конструктивно допринијети теми.

Драго ми је што сам дио овог пројекта и надам се да ћу добити неке одговоре.

Ивковићу, добро дошао.

Мутација или СНП M512 којом су те означили на ФТДНА је основна мутација за хаплогрупу R1a1. Сврставајући те као CTS1211+ CTS3402- сврстали смо те у млађи огранак гдје по свој прилици припадаш, на основу резултата на тестираним маркерима. То закључујемо не само због опште блискости са хаплотипом Шаренаца, већ и због карактеристичне вриједности 13 на маркеру 458 коју цијела ова група има. Значи ти јеси и М512 и З280, само су то старије мутације, које претходе мутацији CTS1211 CTS3402-. Негдје на теми постоји и скорашње стабло хаплогрупе р1а па тамо можеш да видиш свој положај на стаблу.

Ову грану називају још и јужнобалтичком. Колико видим, поред Шаренаца блиски су ти још неки руски хаплотипови. У сваком случају твоји преци су у словенским сеобама дошли на подручје данашње Херцеговине. С обзиром да се на подручју Херцеговине помињу као једна од најстаријих породица (баш као и Шаренци), вјероватно се ради о старим Србима, за које се зна да су населили управо тај простор.

Иначе Р1а хаплогрупа код нас је доста разнолика, а овај твој огранак није међу најчешћима. Рецимо добар дио наше Р1а је CTS3402+ док сте ви CTS3402-. можда су зато и написали "undifferentiated and rare"


Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #762 послато: Мај 12, 2015, 11:30:33 поподне »
Драги Небо,

Хоћете ми одговорити шта је то интересантно у резултатима мог шурака Лазаревић Станислава ( најстарији предак Зуко ) ?

Поззз
Драган

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #763 послато: Мај 12, 2015, 11:52:21 поподне »

Драги Ивковићу,

Ја истог хаплотипа као и ви. Рођен сам у Угљевику подножје Мајевице ка Семберији. Ја сам и Шаренца тестирао па ако вас нешто више интересује можете да ме питате.Мој маил је [email protected]
Поздрав

Драган Стевановић
« Последња измена: Мај 13, 2015, 06:43:30 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #764 послато: Мај 13, 2015, 08:37:41 пре подне »
Драги Небо,

Хоћете ми одговорити шта је то интересантно у резултатима мог шурака Лазаревић Станислава ( најстарији предак Зуко ) ?

Поззз
Драган

Опрости, Драгане, не сећам се шта сам коментарисао за Лазаревића?
"Наша мука ваља за причешћа"

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #765 послато: Мај 13, 2015, 09:04:47 пре подне »
Ја сам тај тестирани Ивковић. Велики сам лаик за генетичку генеалогију, али видим да овдје има људи који растурају на ту тему. Први пут се јављам и имам пар питања и једну напомену:

1. На ФТДНК пројекту, гдје сам се тестирао, је моја хапловрста означена са R-M512, што сам разумио да је нова ознака за R1a1a. На Српском ДНК пројекту сам убачен као R1a1a1 Z280 CTS3402-. R-M512 у стаблима које сам ја гледао стоји као огранак R-M17 (R1a1). Колико сам сконтао, Z280 се јавља као каснија мутација и није исто што и M512.  Може ли неко да ми ово мало растумачи? Јесам ли ја M512 или Z280?

2. У штуром објашњењу резултата на ФТДНК каже се да је R-M512 "undifferentiated and rare.'' Шта би то требало да значи?

3. Напомена се односи да моје поријекло. Наиме, ја сам родом из села Пожарница, испод Мајевице, на тузланској страни. Моји преци ту живе од око 1830. године. Даљим поријеклом смо из села Дрежањ код Невесиња, гдје смо изгледа дошли око 1700. године, а још даљим са Бијеле Рудине код Билеће. Видим да је овај тестирани Шаренац из Кута код Билеће, недалеко од Бијеле Рудине. У Дубровачком Архиву се први помиње Радич Ивковић, трговац из околине Билеће, још 1435., што мени говори да је презиме јако старо. Јевту Дедијеру су на Бијелој Рудини рекли да ту живе од памтивијека. Имали су и друго презиме, да ли старије или паралелно, не знам, а гласило је Желуд. Славимо Никољдан. Постоји још података, али ово је само толико колико можда може конструктивно допринијети теми.

Драго ми је што сам дио овог пројекта и надам се да ћу добити неке одговоре.


И са моје стране, добро нам дошао Ивковићу.
Да се надовежем на Синишин пост, ово је гранање хаплогрупе R1a:


Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #766 послато: Мај 13, 2015, 02:41:08 поподне »
Пантовић, Србија, хаплогрупа E1b1b. Најстарији познати предак Милован Пантовић, рођ. 1768.

13 24 13 10 16-18 11 12 12 13 11 30 15 9-9 11 11 26 14 20 33 14-14-16-17 9 10 19-20 17 12 17 20 32-35 11 10

Изгледа да упада у род "А".


Србија, хаплогрупа E1b(?). Име најстаријег познатог претка - Зуко (рођ. 1818. год.).

Специфичан хаплотип:

15 25 14 10 15-16 11 12 13 14 11 30

Драги Небојша,

хоћете ми одговорити зашто је специфичан хаплотип мог шурака Лазаревић Станислава Е1б ?
Позз
Драган (Р1а1а1)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #767 послато: Мај 13, 2015, 03:51:18 поподне »
Драги Небојша,

хоћете ми одговорити зашто је специфичан хаплотип мог шурака Лазаревић Станислава Е1б ?
Позз
Драган (Р1а1а1)

Поздрав Драгане

Верујем да сам то рекао зато што нема поклапања у српском днк пројекту.

Нисам претерано упућен у E1b подгрупе. Видим да се разликује од осталих E1b из пројекта (Куча, Васојевића, опште групе, итд).

 

Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #768 послато: Мај 13, 2015, 06:41:27 поподне »
Хвала свима на добродошлици и корисним информацијама.
Ако правилно закључујем из Синишиних и Млађиних постова, кад бих се даље тестирао на, рецимо, CTS3402-, добио бих потврду или негирање присуства те мутације у развоју мога ипсилон-хромозома.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #769 послато: Мај 13, 2015, 06:52:59 поподне »
Хвала свима на добродошлици и корисним информацијама.
Ако правилно закључујем из Синишиних и Млађиних постова, кад бих се даље тестирао на, рецимо, CTS3402-, добио бих потврду или негирање присуства те мутације у развоју мога ипсилон-хромозома.


Добио би потврду да си на SNP CTS3402 негативан...то јесте CTS3402-.

Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #770 послато: Мај 13, 2015, 07:20:49 поподне »

Добио би потврду да си на SNP CTS3402 негативан...то јесте CTS3402-.

То ме и збуњује. Зашто сам означен нечим на шта сам, бар хипотетички, негативан?
На који сам онда снип позитиван, ако се то тако каже?
Опрости ако се не користим правом терминологијом. Трудим се да сконтам  :)

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #771 послато: Мај 14, 2015, 10:22:15 поподне »
То ме и збуњује. Зашто сам означен нечим на шта сам, бар хипотетички, негативан?
На који сам онда снип позитиван, ако се то тако каже?
Опрости ако се не користим правом терминологијом. Трудим се да сконтам  :)

То значи да си на све SNP-ове ”узводно” укључујући и CTS1211 позитиван, али да не упадаш у групу родова позитивних на SNP CTS3402, који се налази ”низводно” од SNP-а CTS1211.  :)
« Последња измена: Мај 15, 2015, 02:38:19 пре подне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #772 послато: Мај 14, 2015, 10:25:16 поподне »
Рашета, Доњи Лапац, Лика - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a.

Миливојевић, Гргуревци, Сремска Митровица, СРБ - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a L366.
« Последња измена: Мај 15, 2015, 02:26:49 пре подне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #773 послато: Мај 14, 2015, 10:59:44 поподне »
Рашета, Доњи Лапац, Лика - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a.

Драго ми је што су се тестирали. Веома часна и поштена фамилија. Знам да је код њих било пуно војних лица, пилота...

Веома су разгранати у Лици. У Д. Лапац долазе са кореничког подручја.

У Босанску Крајину су се исељавали управо из Лапца. Има их и у Далмацији (досељеници из Лике) са презименом Рашетић.

Слава Св. Никола.


Којој R1a грани припадају?
« Последња измена: Мај 15, 2015, 12:34:37 пре подне Небојша »

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #774 послато: Мај 15, 2015, 12:57:49 пре подне »

Којој R1a грани припадају?


R1a-M458.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #775 послато: Мај 15, 2015, 10:45:05 пре подне »
Генетски су им најближи Маричићи из Бриња.

О Маричићима (С. Павичић, "Сеобе и насеља у Лици"):

"Na brinjsko područje Srbi su doselili 1638. Njihovu je seobu uredila Primorska krajina, koja ih je svojom četom i dopratila s turskoga zemljišta. Novi su naseljenici nastanjeni u zapadnom i jugozapadnom dijelu brinjskoga polja, gdje ima dosta dobre zemlje. U toj seobi došlo ih je samo 13 porodica, ali ih je nešto kasnije doselilo još 13.668 Među njima bili su ovi rodovi: Banjeglavi, Bozaiiići, Bukvići, ĐuriĆi, Galovići, Gostovići, Hajduci, Kneževići, Kojčini, Kosovci, Lončari, Maljkovići, Maričići, Miloševići, Orlići, Orioviči, Platiše, Protulipci, Rajačići, Rapajići, Skakavci, Smiljanići, Stanici, Šušnjari, Vraneši i Vujići."


Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #776 послато: Мај 15, 2015, 03:38:41 поподне »
То значи да си на све SNP-ове ”узводно” укључујући и CTS1211 позитиван, али да не упадаш у групу родова позитивних на SNP CTS3402, који се налази ”низводно” од SNP-а CTS1211.  :)

Хвала, Млађо.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #777 послато: Мај 15, 2015, 06:32:28 поподне »
Провукао сам исход нашег Ресавца са 23аМ кроз један калкулатор како би видео његове СНП. Добих необичан исход на крају: P19_1!!!! То чак и не припада М253 већ основној I хаплогрупи односно I-M170. Биће занимљиво дочекати његов БигИ како би проверио и квалитет овог рачуна.  8)
Прикупићу све позитивне СНП па да видимо како ће то изгледати.
« Последња измена: Мај 15, 2015, 06:40:15 поподне Александар I1 »
Икавац

Ван мреже resavac

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
  • I1
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #778 послато: Мај 15, 2015, 08:51:11 поподне »
Провукао сам исход нашег Ресавца са 23аМ кроз један калкулатор како би видео његове СНП. Добих необичан исход на крају: P19_1!!!! То чак и не припада М253 већ основној I хаплогрупи односно I-M170. Биће занимљиво дочекати његов БигИ како би проверио и квалитет овог рачуна.  8)
Прикупићу све позитивне СНП па да видимо како ће то изгледати.

Zbunio si me hehe. Prvo sam bio I-M253 na Ftdna pa su promenili u I-M170 a sad opet I-M253.






Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #779 послато: Мај 15, 2015, 08:59:38 поподне »
Други калкулатор је дао читав низ СНП-а, а међу њима је и М253+. Међутим, изгледа да се и на томе завршава.
У прилогу су сви позитивни СНП, па ће можда сналажљивији доћи до одговора. Дакле, према једном је само М170, а према другом само М253.
Икавац