Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2518797 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2420 послато: Септембар 15, 2016, 10:00:19 поподне »
A јел неки Шћекић вршио тест и поклапа се?

Јесте, али не можемо баш детаљно о њему сада, он је из круга још увек нејавних резултата, разумеш...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2421 послато: Септембар 15, 2016, 10:12:12 поподне »
И Вујовићи из Љуботиња спадају у овај круг. Ово сам написао о њима у тексту о Љуботињу на порталу:

Постоји више верзија о доласку предака Вујовића у Љуботињ. Ковијанић наводи писмо браће Павла и Филипа Вујовића из Љуботиња, који су били добри познаваоци повести свог братства. По њима, преци Вујовићи нису дошли са Косова право у Љуботињ. Вук – Вујо Брајанов се доселио у Морачу, где је живео до своје смрти, а тако и његов син Новак. Марко Новаков и његов син Раич, прешли су у Братоножиће. Раич Марков је одржавао добре односе са турском влашћу, те је добио звање војводе, а затим и спахије. Тек он долази у Љуботињ, пре 1580, а његов син Вујо га наслеђује око 1584. године. Вујов отац Раич наводи се у једном которском документу из 1580. године као војвода Љуботиња.

Један припадник братства Вујовића ДНК анализом тестиран је као носилац хаплогрупе R1b, итд.


Дакле, видимо да и Вујовићи имају везе са подручјем Мораче, где имамо братство Богићеваца са ХГ R1b, и Братоножића, у непосредном суседству Пипера.

Нисам баш вичан тумачењу хаплотипова, али би било занимљиво погледати да ли тестирани R1b Пипери (Станић, Шћекић, Љумовић, а затим и Рабреновић и остали које је Црни навео) имају генетске блискости са љуботињским Сарапима и Дрецунима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2422 послато: Септембар 15, 2016, 10:29:22 поподне »
Јесте, али не можемо баш детаљно о њему сада, он је из круга још увек нејавних резултата, разумеш...

Ево, опомиње ме Лука да имамо једног Шћекића тестираног у Пријепољу исте хаплогрупе. Ја сам мислио на оног другог... Тако да је његов резултат доступан јавности и налази се у табели СДП:

Шћекић, Петковдан, Заград/Беране/ЦГ, R1b, Z2103
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2423 послато: Септембар 15, 2016, 11:12:06 поподне »
Погледао сам табелу српског днк пројекта и приметио резултат који је изгледа нов или ми је некад промакао.

Ђорђевић, Црни Као, Баточина, Ђурђевдан, - I2 din N

Живо ме интересује од које је тачно породице тестирани пошто се ради о селу из којег и сам потичем. Зна ли неко нешто више?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2424 послато: Септембар 15, 2016, 11:26:16 поподне »
Погледао сам табелу српског днк пројекта и приметио резултат који је изгледа нов или ми је некад промакао.

Ђорђевић, Црни Као, Баточина, Ђурђевдан, - I2 din N

Живо ме интересује од које је тачно породице тестирани пошто се ради о селу из којег и сам потичем. Зна ли неко нешто више?

Приметих га недавно, док сам правио ону мапу I2a DN. Био сам убеђен да је неки твој рођак.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2425 послато: Септембар 15, 2016, 11:31:55 поподне »
данас сам га случајно приметио. Драго ми је да се полако али сигурно све више људи тестира.

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2426 послато: Септембар 16, 2016, 09:34:11 пре подне »
Поштовани,

Ево док сви жељно изчекујемо резултате ја сам добио резултате за свог шурака на 37 маркера. Молим ѕа коментар.
Позз
Драган

PANEL 1 (1-12)
Marker    DYS393    DYS390    DYS19**    DYS391    DYS385    DYS426    DYS388    DYS439    DYS389I    DYS392    DYS389II***
Value    15    25    14    10    15-16    11    12    13    14    11    30
PANEL 2 (13-25)
Marker    DYS458    DYS459    DYS455    DYS454    DYS447    DYS437    DYS448    DYS449    DYS464
Value    15    8-9    11    11    26    14    20    32    13-14-16-16
PANEL 3 (26-37)
Marker    DYS460    Y-GATA-H4    YCAII    DYS456    DYS607    DYS576    DYS570    CDY    DYS442    DYS438
Value    11    9    19-22    15    13    16    18    36-39    12    11
Rea

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2427 послато: Септембар 16, 2016, 10:05:00 пре подне »
Поштовани,

Ево док сви жељно изчекујемо резултате ја сам добио резултате за свог шурака на 37 маркера. Молим ѕа коментар.
Позз
Драган

PANEL 1 (1-12)
Marker    DYS393    DYS390    DYS19**    DYS391    DYS385    DYS426    DYS388    DYS439    DYS389I    DYS392    DYS389II***
Value    15    25    14    10    15-16    11    12    13    14    11    30
PANEL 2 (13-25)
Marker    DYS458    DYS459    DYS455    DYS454    DYS447    DYS437    DYS448    DYS449    DYS464
Value    15    8-9    11    11    26    14    20    32    13-14-16-16
PANEL 3 (26-37)
Marker    DYS460    Y-GATA-H4    YCAII    DYS456    DYS607    DYS576    DYS570    CDY    DYS442    DYS438
Value    11    9    19-22    15    13    16    18    36-39    12    11
Rea

Драгане,

ако резултат треба да буде унесен у Српски ДНК пројекат, биће потребно и презиме, мјесто поријекла и слава.

Иначе, колико сам видио, тестирани има прилично специфичан хаплотип и највјероватније припада парагрупи E M35.1, која се показала присутном међу Србима у неким истраживањима, али у веома малом проценту. Једини близак му је тестирани Лазаревић из Гунцата (Барајево) који на првих 12 маркера има пуно поклапање са тестираним.

Не знам да ли смо кад на Пројекту коментарисали овог Лазаревића. О тим Лазаревићима пише сљедеће:

"–Зукићи (Николићи, Лазаревићи, Ивковићи, Илићи други и Живановићи); предак Зуко подигао другу „колибу“ у селу. Старином су из околине Новог Пазара, Ђурђевдан."
« Последња измена: Септембар 16, 2016, 10:08:11 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2428 послато: Септембар 16, 2016, 10:22:32 пре подне »
Поштовани Синиша,

Да он је већ дуже времена у табели (12 маркера ) као Станислав Лазаревић. Баш због специфиности да је 35.1 ја сам тржио проширење на 37 маркера како би смо имали мало ширу слику. Надам се да ће и Бане имати свој коментар.
Позз
Драган Стевановић

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2429 послато: Септембар 16, 2016, 10:45:57 пре подне »
Поштовани Синиша,

Да он је већ дуже времена у табели (12 маркера ) као Станислав Лазаревић. Баш због специфиности да је 35.1 ја сам тржио проширење на 37 маркера како би смо имали мало ширу слику. Надам се да ће и Бане имати свој коментар.
Позз
Драган Стевановић

Драгане, јасно. Нисам повезао.

Практично нема никог ни приближно блиског, бар ово што сам успио видјети. Појављује ли му се ико близак на ФТДНА налогу?

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2430 послато: Септембар 16, 2016, 11:45:57 пре подне »
На жалост не.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2431 послато: Септембар 16, 2016, 03:28:33 поподне »
Допуњени су маркери за Лазаревића.

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2432 послато: Септембар 16, 2016, 07:28:39 поподне »
Хвала.

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2433 послато: Септембар 16, 2016, 08:01:32 поподне »
Поштовани Синиша,

Пошто је хаплотип мог шурака ( Лазаревић Станислав ) специфичан 35.1 , питам себе у ком правцу би било добро усмерити даље истраживање ??
Друго ако је пореклом од Зукића ( Зуке ) из Пазара, да ли то значи да су били муслемани ?
На FTDNA нисам нашао никога ко би му био приближан.

Позз
Драган

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2434 послато: Септембар 16, 2016, 10:59:46 поподне »
Поштовани Синиша,

Пошто је хаплотип мог шурака ( Лазаревић Станислав ) специфичан 35.1 , питам себе у ком правцу би било добро усмерити даље истраживање ??
Друго ако је пореклом од Зукића ( Зуке ) из Пазара, да ли то значи да су били муслемани ?
На FTDNA нисам нашао никога ко би му био приближан.

Позз
Драган

Драгане, неки тестирани једноставно немају среће и немају никог ни приближно блиског што би колико толико могло опредијелити даље истраживање. Лазаревић је међу таквим хаплотиповима.

Никакво проширење маркера у његовом случају неће донијети нову информацију. Може се само надати да ће се у међувремену појавити неко близак.

Оно што може додатно урадити јесте да јасније одреди своју СНП припадност. То би значило да уради или Биг Ипсилон тест, што је прилично скуп посао или да тестира појединачне СНП-ове који стоје ниже од M35.

Мислим да је добра опција тестирање код лабораторије Y Seq која за цијену од 90 долара може да му тестира све досад пронађене СНП-ове у Е хаплогрупи.

Ово је линк на тај тест:

https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=24215

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2435 послато: Септембар 17, 2016, 12:18:28 пре подне »
Бацих поглед у подударања мојих Товјана, па нађох неке нове тестиране, а које не видех у нашој табели, бар не под званичним презименима, али и неке друге који можда неком буду занимљиви, из ма којег разлога.

У прилогу следе презимена, нажалост са оскудним подацима, али мислим да би штета било пропустити прилику да их пропратимо. Резултати се своде на поклапања 12/12 са поменутим Товјанима.

Клемпић (муслиман), Хаџајлић (муслиман), Миливојевић, Георгијевски (БЈРМ), Бабић (Зденска вас, СЛО), Опачић (Доњи Лапац, Лика), Матковић, Алексовски (раније Кузмановски, Туралево, Кратово, БЈРМ), Бусулаџић(?), Стеновић(?), Колашинац (муслиман), Болшић(?), Виљевац(?).

Сви су тестирани преко ФТНДА, хаплотип са којим се поклапају је овај у прилогу.

13    24    16    11    14-15    11    13    13    13    11    31

За презимена са упитником нисам сигуран каквог су порекла, тј. да ли су уопште са српско-хрватског говорног подручја, али можда ће неко знати више.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2436 послато: Септембар 17, 2016, 08:22:21 пре подне »
Клемпић (муслиман), Хаџајлић (муслиман), Миливојевић, Георгијевски (БЈРМ), Бабић (Зденска вас, СЛО), Опачић (Доњи Лапац, Лика), Матковић, Алексовски (раније Кузмановски, Туралево, Кратово, БЈРМ), Бусулаџић(?), Стеновић(?), Колашинац (муслиман), Болшић(?), Виљевац(?).

Сви су тестирани преко ФТНДА, хаплотип са којим се поклапају је овај у прилогу.

13    24    16    11    14-15    11    13    13    13    11    31

За презимена са упитником нисам сигуран каквог су порекла, тј. да ли су уопште са српско-хрватског говорног подручја, али можда ће неко знати више.

Треба убацити ове људе у днк пројекат. Бар неке од њих. Нпр., Опачићи I2a из Лике су само потврдили ону везу I2a DN и крајишких Лучинштака.

Имамо већ Кљајиће из Коренице (Лика), I2a DN. Кљајићи славе управо Лучиндан и према подацима Милана Карановића део су исте групе родова као и Опачићи (св. Лука).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2437 послато: Септембар 17, 2016, 08:33:17 пре подне »
Треба убацити ове људе у днк пројекат. Бар неке од њих. Нпр., Опачићи I2a из Лике су само потврдили ону везу I2a DN и крајишких Лучинштака.

Имамо већ Кљајиће из Коренице (Лика), I2a DN. Кљајићи славе управо Лучиндан и према подацима Милана Карановића део су исте групе родова као и Опачићи (св. Лука).

Резултат Опачића јесте значајан, али ако ћемо се на Пројекту придржавати нових правила не би требало да га уносимо, јер Опачићев резултат није из јавне базе већ са приватног налога.

Такође, не знамо да ли је Опачић I2a DN или I2a DS. Уколико има везе са Никшићима како пише Карановић онда би требао бити I2a DS.

Колико видим у резултатима које очекујемо ових дана из Српског ДНК дана је и крајишки Шевић, који је управо из ове групе Лучинштака повезаних са Опачићем, па ћемо видјети шта ће показати резултати. Уколико се покаже блискост са никшићким хаплотиповима била би то значајна информација која би потврдила предање.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2438 послато: Септембар 17, 2016, 08:53:36 пре подне »
Резултат Опачића јесте значајан, али ако ћемо се на Пројекту придржавати нових правила не би требало да га уносимо, јер Опачићев резултат није из јавне базе већ са приватног налога.

Такође, не знамо да ли је Опачић I2a DN или I2a DS. Уколико има везе са Никшићима како пише Карановић онда би требао бити I2a DS.

Колико видим у резултатима које очекујемо ових дана из Српског ДНК дана је и крајишки Шевић, који је управо из ове групе Лучинштака повезаних са Опачићем, па ћемо видјети шта ће показати резултати. Уколико се покаже блискост са никшићким хаплотиповима била би то значајна информација која би потврдила предање.

Мислим да ће нас то ново правило пуно коштати приликом даљег истраживања. Ови хаплотипови који не буду убачени у днк пројекат, временом остану заборављени, неки људи и повуку свој резултат, итд. Зато је добро да све имамо на једном месту.

За Хрвате и муслимане је ок да чекамо потврду, али мислим да Србе треба убацивати без обзира где се налазе. Па ако изразе жељу, евентуално да се повуче њихов резултат из днк пројекта.

Што се ових Лучинштака тиче, пре ће бити да су I2a DN. Што због Кљајића, што због чињенице да је ова хаплогрупа прилично заступљена у Лици и Северној Далмацији.

Поставља се питање да ли онда стоји та веза са Никшићима? Није искључено да постоји. И слава св. Лука и хаплогрупа I2a DN постоји код породица из Црне Горе. Биће потребно проверити блискост хаплотипова између ове крајишке и ЦГ групе I2a DN из збирке "404".

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2439 послато: Септембар 17, 2016, 10:33:54 пре подне »
Мислим да ће нас то ново правило пуно коштати приликом даљег истраживања. Ови хаплотипови који не буду убачени у днк пројекат, временом остану заборављени, неки људи и повуку свој резултат, итд. Зато је добро да све имамо на једном месту.

За Хрвате и муслимане је ок да чекамо потврду, али мислим да Србе треба убацивати без обзира где се налазе. Па ако изразе жељу, евентуално да се повуче њихов резултат из днк пројекта.

Што се ових Лучинштака тиче, пре ће бити да су I2a DN. Што због Кљајића, што због чињенице да је ова хаплогрупа прилично заступљена у Лици и Северној Далмацији.

Поставља се питање да ли онда стоји та веза са Никшићима? Није искључено да постоји. И слава св. Лука и хаплогрупа I2a DN постоји код породица из Црне Горе. Биће потребно проверити блискост хаплотипова између ове крајишке и ЦГ групе I2a DN из збирке "404".

I2a DN je нaђeн кoд oниx Никшићa, oднocнo њиxoвe иcтoчнe гpaнe, Poвчaнe, кoje ce мoгу пoвeзaти ca Лeшњaнимa или нeким дpугим cтapoceдeлaчким пopoдицaмa. Tу cу Вeљoвићи кojи ce мoгу пpaтити, aли и зaгoнeтни Caвићи, мeни нajинтepecaнтниjи.