Аутор Тема: Лацман  (Прочитано 2927 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Лацман
« послато: Јануар 05, 2020, 11:48:08 пре подне »
Занима ме етимологија ријечи Лацман.
Ја сам чуо верзију да је ријеч настала od њемачке ријечи ландсман-земљак за вријеме аустријског управљања Боком.
Међутим опет имамо и презимена Лацман и Лацмановић у околини Пљеваља  и питање је на основу чега су они добили презиме.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Лацман
« Одговор #1 послато: Јануар 05, 2020, 12:31:02 поподне »
Можда су ти из околине Пљеваља даљим пореклом из Боке или Приморја, па отуда такво презиме надимачког типа (људи из залеђа су често Приморце и Бокеље називали "лацманима"). Иначе, постоји и варијанта "ланцман" која је ближа немачком Landsman.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Лацман
« Одговор #2 послато: Јануар 05, 2020, 02:10:59 поподне »
Можда су ти из околине Пљеваља даљим пореклом из Боке или Приморја, па отуда такво презиме надимачког типа (људи из залеђа су често Приморце и Бокеље називали "лацманима"). Иначе, постоји и варијанта "ланцман" која је ближа немачком Landsman.

Аустријско упраљање Боком је почело 1797. године. Тако да хронолошки ми се мало то не поклапа.
Иначе у Боки православци старосједиоци називају католике старосједиоце Лацманима :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Лацман
« Одговор #3 послато: Јануар 05, 2020, 02:28:18 поподне »
Аустријско упраљање Боком је почело 1797. године. Тако да хронолошки ми се мало то не поклапа.
Иначе у Боки православци старосједиоци називају католике старосједиоце Лацманима :)
То ми више личи на уопштен надимак за оне који су из Боке (у "пакету" за све заједно, и за католике и за православце), као некада и за Србе у другим крајевима, па је настало презиме Маџаревић (иако се ради о Србима)...Изгледа да је наша особина да сународницима у пограничним крајевима где живе са другим народима, "частимо" надимцима који су везани за те друге народе :)
« Последња измена: Јануар 05, 2020, 02:34:55 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Лацман
« Одговор #4 послато: Јануар 05, 2020, 02:34:39 поподне »
О пљеваљским Лацмановићима (Милета Војиновић)

Лацмановићи су Срби из Боке которске. Тамо су се презивали Богојевићи. Отуда је један њихов младић побегао од крви пре 400. година Лутао је више година по Црној Гори и радио којекакве послове. Црногорци су га звали Латин или Лацман, као и остале становнике под Млетачком Републиком. Изгледа да је тај младић прво дошао у Какмуже, а потом прешао у Црноборе, код Кнежевића у најам. Они су га оженили и били му кумови. Кнежевићи су ту живели много година пре доласка Лацмана Имали су велика имања и било их је више кућа Највероватније да су староседеоци још из периода српске државе Немањића Род су им Бјековићи и Томићи у Шуманима. По оном младићу кога су звали Лацман, његове потомке прозваше Лацмани или Лацмановићи. Турци су обесили једног Лацмана о липу у Оџаку, око половине прошлог века, неколико година пре него су обесили, такође о липу, 9 Шљиванчана У I светском рату учествовало је 13 Лацмана Имали су свој вод и водник им је био Перко. Он је добио златну медаљу за храброст. У лацманском гробљу у Црнобарама још стоје две велике крстаче, као и две у Боровици, али нико не зна чије су, нити када су подигнуте. Зна се само да су ту биле пре доласка Лацмана, непгго пре 1600. године.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Лацман
« Одговор #5 послато: Јануар 05, 2020, 03:24:43 поподне »
О пљеваљским Лацмановићима (Милета Војиновић)

Лацмановићи су Срби из Боке которске. Тамо су се презивали Богојевићи. Отуда је један њихов младић побегао од крви пре 400. година Лутао је више година по Црној Гори и радио којекакве послове. Црногорци су га звали Латин или Лацман, као и остале становнике под Млетачком Републиком. Изгледа да је тај младић прво дошао у Какмуже, а потом прешао у Црноборе, код Кнежевића у најам. Они су га оженили и били му кумови. Кнежевићи су ту живели много година пре доласка Лацмана Имали су велика имања и било их је више кућа Највероватније да су староседеоци још из периода српске државе Немањића Род су им Бјековићи и Томићи у Шуманима. По оном младићу кога су звали Лацман, његове потомке прозваше Лацмани или Лацмановићи. Турци су обесили једног Лацмана о липу у Оџаку, око половине прошлог века, неколико година пре него су обесили, такође о липу, 9 Шљиванчана У I светском рату учествовало је 13 Лацмана Имали су свој вод и водник им је био Перко. Он је добио златну медаљу за храброст. У лацманском гробљу у Црнобарама још стоје две велике крстаче, као и две у Боровици, али нико не зна чије су, нити када су подигнуте. Зна се само да су ту биле пре доласка Лацмана, непгго пре 1600. године.

Да постоји ДНК узорак могли би утврдити да ли је истинита ова тврдња. Е сад ако поставимо са етимолошке стране, ако је тачно ова тврднја постојала ријеч Лацман у 16.вијеку у даншањем смислу само не знамо од чега је настала. ( не вјерујем да је од Латин). Али ако је Лацман настао са доласком Аустрије онда ова тврдња о поријеклу није тачна. Због тога кажем да етимологија у овоме случају доста значи.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Лацман
« Одговор #6 послато: Јануар 05, 2020, 05:57:26 поподне »
Лацмановићи су даљим пореклом од Богојевића из Љешанске нахије који такође славе Врачевдан. Тражили смо неког Лацмановића за акцију тестирања Херцеговаца, али се нико није пријавио.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Лацман
« Одговор #7 послато: Јануар 05, 2020, 06:22:33 поподне »
Лацмановићи су даљим пореклом од Богојевића из Љешанске нахије који такође славе Врачевдан. Тражили смо неког Лацмановића за акцију тестирања Херцеговаца, али се нико није пријавио.

Чуо сам и ја за то, то ми је реалније само нисам знао који је извор па нисам спомињао, па ако ти није мука само реци извор.

А сад да су Богојевићи старином из Боке ја стварно нисам наилазио ни на један података помена тог презимена у неком догађају али могуће је да гријешим.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Лацман
« Одговор #8 послато: Мај 29, 2020, 08:25:28 поподне »
Чуо сам и ја за то, то ми је реалније само нисам знао који је извор па нисам спомињао, па ако ти није мука само реци извор.

А сад да су Богојевићи старином из Боке ја стварно нисам наилазио ни на један података помена тог презимена у неком догађају али могуће је да гријешим.

Извини, потпуно ми је промакла ова порука.

Милета Војиновић их је обрадио у свом раду о Пљевљској области:

4. Лацмановићи су Срби из Боке Которске. Тамо су се презивали Богојевићи. Отуда је један њихов младић побегао од крви пре 400. година. Лутао је више година по Црној Гори и радио којекакве послове. Црногорци су га звали Латин или Лацман, као и остале становнике под Млетачком Републиком. Изгледа да је тај младић прво дошао у Какмуже, а потом прешао у Црноборе, код Кнежевића у најам. Они су га оженили и били му кумови.

Овде су детаљно наведена предања Богојевића из Љешанске нахије, а ту се помињу и Лацмановићи:
https://bogojevic.net/102-Prednja_strana/1261-Rodoslov

Ван мреже Никин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Лацман
« Одговор #9 послато: Октобар 25, 2020, 05:50:44 поподне »
Занима ме етимологија ријечи Лацман.
Ја сам чуо верзију да је ријеч настала od њемачке ријечи ландсман-земљак за вријеме аустријског управљања Боком.
Међутим опет имамо и презимена Лацман и Лацмановић у околини Пљеваља  и питање је на основу чега су они добили презиме.

У русију је то презиме много чешће, имаш народне хероје који се зову или презивају Лацман. они су дошли из прусије, њемачке царевине одавно у русију.

Примјер је породица Белан у тиват што живе опасани зидинама из 17 вијека код плаже белани. они су били радници код једне породице чији је то посјед био, та породица сад не знам презиме јер су мијењали, али била је лацманска и долази из германског подручја. углавном они су постали неплодни у неким каснијим генерацијама, па су сва имања оставили у посјед чувару имања, белану који је локалног поријекла и његови потомци су ту основали своје братство касније, исто као и стевовићи западније који од јеврејског доктора наслиједе имање као бивши чувари имања...

У српском језику је црногорски локализам направио грешку, вјероватно преко надничара и трговаца који су из црне горе долазили на приморје. Спиридион Гопчевић из неког њему познатог разлога биљежи значење ријечи али записује да је по црногорцима који су знали дијелом њемачки језик и тумачили то као земљак.
Али не значи Лацман тј. Landsmann, земљак на германски језик, већ је то ријеч специфична за јевреје који говоре германски језик и означава људе који познају стари завјет и имају поријекло од израелских племена. Док Landmann означава континенталца који никад није видио море. А земљак се каже Landsleute на германске језике.

слиједи линк етимологије ријечи https://en.wiktionary.org/wiki/Landsmann, https://en.wiktionary.org/wiki/landsman. Ти линкови нису мој извор сазнања, али ако их пажљивије прочиташ јасно праве разлику и наводе ово што кажем

лацмани су дошљаци и када кажу лацман, траже своје сународнике или тако ставе надимак себи или презиме. лацман иде у цркву ако нема довољно мушких чланова или једног рабина да оснују синагогу. Код нас је остало забиљежено да долазе јевреји из Венеције, они себе нису звали лацмани међусобом обзиром да нису германи. И тражили су да закупе бродове и посаду па да траже неке јевреје у индију, ти јевреји су пронађени као заједница јевреја која у индију долази током периода старозавјетног соломона. то је остало у архиву Херцег Новог али ту можеш видјет да су само германски јевреји лацмани код нас на приморје или код руса. ови остали јевреји себе другачије називају ради језика који користе

Ван мреже Никин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Лацман
« Одговор #10 послато: Октобар 25, 2020, 10:26:18 поподне »
ја не вјерујем да је неко због презимена лацмановић или лацман одмах у вези са овима. јевреји које ја познајем у црну гору, данас немају ни име ни презиме са лацман... то на сјеверу црне горе може неко да добије јер је приморац или интелигентан са економским питањима. јер јевреји из венеције воде економију црне горе као савјетници током петровића. конкретно ротштилд из венеције је радио његошу први златни перун.

Имаш примјер презиме барбарез у љубовије који су православци и барбареза у мостар који су католици. они нису истог рода, али су таква презимена добили јер су били приморци а неко мислио да су барбарези остали да живе овдје па дошли у херцеговину, заправо барбарези су били пирати који су зазирали да се овдје настане а камоли да продру до херцеговине преко нас. Чак постоји могућност да су барбарез из љубовија од Кисића род. То би била ова сад Дарија Кисић Тепавчевић у београду један од потомака, а није жена алжирка то се види. као што Сергеј Барбарез фудбалер босанско херцеговачки, није сигурно по прецима дошо из алжира као пират и побјего са брода у Мостар. Чак се ни прави барбарези не презивају тако у улцињу, гдје их има да су остали и данас су тамније пути. чак сам скоро читао овај чланак о улцињским барбарезима, нашао сам па можеш видјет колико су и данас тамнопути као и африканци али презимена су афричка, и били су чак партизани ;)https://www.vijesti.me/vijesti/drustvo/273592/bogami-sam-znao-da-smo-crni-ali-toliko-ne
« Последња измена: Октобар 25, 2020, 10:36:11 поподне Никин »

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Лацман
« Одговор #11 послато: Октобар 25, 2020, 11:08:08 поподне »
Ово је интересантна теорија. Значи по теби је Лацман означава германизованог Јевреја ( то јест Јевреја Ашкеназија). Само ми у томе случају није јасно како се са једне јако мале скупине људи као што су Јевреји успио проширити на цио крај као што је Бока, па да сви континенталци зову Бокеље Лацманима.