Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат

(1/8) > >>

Тимар:
Примјер Николе Томића из Хрватске Костајнице

У данашњој Хрватској потомци чувају повјесницу својих предака из усташке војске, које су називане Матичним листовима... то су обухватне збирке докумената, често и са по 50 листова...

Тако из матичног листа Николе Томића се сазнаје да је римокатолики (р.к) Хрват из Хрватске Костајнице и стожерни наредник коњички. Био је официр Краљеве војске и од 1. октобра 1932 до 12. априла 1941. службовао је у Првом коњичком пуку Краљеве гарде, те да је Павелићевој војсци приступио два дана по оснивању Независне Државе Хрватске (НДХ) и ставио се под команду Стожера Позадинског скупа Првог коњичког склопа.

На последњој страници матичног листа штанпана опширна "упута за вођење и помиловање". Под помиловање рубрике: 5, 12 и 15 мат. листа обавезно је навести евентуалне вјерозаконске прелазе подносиоцима матичног листа, вјероисповјест супруге и дјеце и у којој цркви обављено вјенчање.
Нпр. у рубрици 5. (вјера и народност) код Николе Томића пише: римокатолик, до 15.августа 1933 православни Хрват.
Рубрика 12. (име супруге, вјера, народност и адреса њених родитеља): вјенчани у р.к цркви, супруга Нада, римокатолкиња, до 12. јануара 1928 православна, родитељи Николић Јован православни Србин, Николић Олга рођена Петрић, римокатолкиња, Хрватица, Госпић.
У рубрици 15. подрубрика- Име: Иван, римокатолик; Марија, римокатолкиња до 15. маја 1941. православна.

                                        - Часопис РЕСПЕКТ - Бања Лука 16.12.2013, стр. 12-13; аутор Гвозден
                                                                                                             Оташевић

Nebo:

--- Цитат: Тимар  Фебруар 11, 2015, 07:28:36 поподне ---Нпр. у рубрици 5. (вјера и народност) код Николе Томића пише: римокатолик, до 15.августа 1933 православни Хрват.
Рубрика 12. (име супруге, вјера, народност и адреса њених родитеља): вјенчани у р.к цркви, супруга Нада, римокатолкиња, до 12. јануара 1928 православна, родитељи Николић Јован православни Србин, Николић Олга рођена Петрић, римокатолкиња, Хрватица, Госпић.
У рубрици 15. подрубрика- Име: Иван, римокатолик; Марија, римокатолкиња до 15. маја 1941. православна.

--- Крај цитата ---

Значи све почиње од баба Олге...
Чудо како Хрватице имају јак утицај на мужеве (који нису Хрвати) и децу, да их похрвате...

Вучина:
Немој да те чуди, у Боки сваки Србин који је оженио Хрватицу постао је национални Црногорац.

Синиша Јерковић:
Недавно ми је дошла у руке копија исказнице коју је Црногорски уред у Загребу издавао појединцима потврђујући им припадност црногорској нацији, и тако им осигуравао да не заврше као остали Срби у НДХ.

Мислим да ми ништа није тако упечатљиво показало положај православних Срба у Хрватској као ова исказница Црногорског уреда. Са исказнице сам склонио личне податке, пошто нисам питао за објављивање. Ради се о исказници једног српског дјетета из Крајине.



Nebo:

--- Цитат: Вучина  Фебруар 12, 2015, 04:36:36 поподне ---Немој да те чуди, у Боки сваки Србин који је оженио Хрватицу постао је национални Црногорац.

--- Крај цитата ---

Не само да су постали Црногорци. У другом, трећем колену неки постану Хрвати!
Знам за једну бокешку фамилију (ипак не бих да им наводим презиме), чији се предак негде на прелазу 19. у 20. век као младић доселио из Катунске нахије (да не наводим племе...) у Боку, да нађе неку службу. Одмах су га споврнули католички посленици и убедили да се покатоличи, а они ће му средити све око посла, и др. Тако је постао католик и успешно почео да се бави трговином...
Жена му је била католкиња, син му је такође оженио католкињу, а унук католкињу из Далмације. Већ тај унук (рођен пар година иза Другог светског рата) се декларисао као Хрват.
Најјачи детаљ је што је онај први, што је превјерио, пред смрт велику своту новца издвојио из своје заоставштине и даровао једну православну цркву (опет, не бих да наводим коју) у брдима више Боке, чак му је име уклесано у списку дародавника. То је наравно јако озлоједило његове потомке, снахе и другу фамилију...
У Боки постоји нека хрватска странка и више хрватских удружења. Не знам само по ком основу су они то Хрвати... У Боки се до уназад 70-80-ак година није правило питање етничке припадности: сви су били Срби - Бокељи, ове или оне вјере...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију