Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Илирске провинције

(1/3) > >>

Rimidalv:
Био сам убеђен да је постајала тема...
Свакако се на неким другим темама помињала и ова област.
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%98%D0%BB%D0%B8%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B5_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B5
Најзначајнија књига на ову тему је Војна Хрватска од Драга Роксандића, којем је то и докторска дисертација.

Оно што би било од велике важности је где бисмо шта могли да нађемо од архивске грађе везано за Србе који су живели на овом подручју?
Да ли постоје можда и неки пописи након успостављања француске власти?

Uzi:
Незнам да ли је ово од помоћи али 73 кутија архивске грађе за Илирске провинције се налази у Љубљани:

http://arsq.gov.si/Query/detail.aspx?ID=22847

Rimidalv:
Претпоставио сам да би грађа морала да се налази у Љубљани, пошто је тамо било седиште провинције.
Колико сам успео да похватам у опису, грађа је на француском, немачком и италијанском језику.

drajver:
Период француске управе јесте  занимљив и несвакидашњи моменат за наше просторе. То је, чини ми се први пут да је нека европска сила ван три уобичајене: централноверопске (била она угарска или германска) , италијанске (била она римска или млетачка) и босфорске (била она византијска или отоманска) бар на кратко завладала неким дијелом наших простора.

Наравно, због краткоће владања, свега 6-7 година, не треба очекивати да  је остало нешто трајнијег наслеђа. Оно што ми на прву пада на памет и што може да се пронађе у нашој историографији, јесте личност генерала Мармона, сукоб Црногораца и Француза у Боки, борбе Француза и Турака на Кордуну. Често се из овог периода помиње и  покушај уније далматинског епископа Венедикта Краљевића. Краљевић јесте постављен од француске управе, али је унију покушао касније под аустријском влашћу.

Такође, чини ми се да сам негдје читао о оснивању масонских ложа и ширењу масонерије на нашим просторима, управо за вријеме француске управе, што би било у неку руку и логично. Од стране традиционалиста Наполеон је у оно вријеме називан Антихристом.

drajver:
Иначе, немали број истраживача налази коријен илиризму 19. вијека и каснијем југословенству управо у овим Илирским провинцијама. Нема сумње да је нека идеја водиља илиризма била повезана са идејама француске револуције. И пред саму француску окупацију терен је био припремљен. У Хрватској је крајем 18. вијека постојала пјесма:

Овак Француз сам говори
За то ноћ и дан се бори
Да потере госпошчину,
И утврди слобошчину.
Грофи, попи, племенити,
Да се могу скоренити,
Да број људех буде двојих:
Само добрих и злочестих.

Истовремено масонерија, која се у изворима оног доба назива и "француском болешћу", шири се прогресивно. Најинтересантније  да јој на нашим просторима припада високо племство (грофови Драшковићи), војска, па и високи црквени великодостојници попут српског митрополита Стратимировића и загребачког бискупа Максимилијана Врховца,

Значи, Французи на наше просторе долазе не само као војна сила, већ као идеолошки, револуционарни талас. И можда је тај идеолошком моменат, најупечатљивије што су оставили у тих неколико година свог владања.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију