Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Порекло презимена Добрић

(1/2) > >>

Петар1:
Нас Добрића је било чак у 16. веку у северној Далмацији. Славимо Светог Ђурђа.
У селу добропољци између книна и задра, до последњег рата било је много кућа Добрића, можда нам је то постојбина?
Знам да Добрића било и у Ценој Гори и Лици и Банији..
Можда ће неком звучати не логично али мене је увек вукла знатижеља и мишљење да смо ми из села Добропољци потекли - сви. Зашто?
Сам назив села, корен речи је Добар-Добро као и корен нашег презимена које је врло могуће дошло у употребу из патронима.
Друго, у селу се помињемо и у 16. веку чак и на острвима по Јадрану, црква у селу је настала 1500. и неке године носи назив - Свети Ђорђе , баш као и светац заштитник куће којег ми славимо,познато је да је један наш предак био ктитор једне катедрале у Скрадину или Шибенику (заборавио сам)..
Да ли неко има неке информације или сазнања одакле смо ми Добрићи, где је наша постојбина?

Зрно:
Тешко да сте сви од истог. Досадашња генетска истраживања су показала, да код ретких презимена није исти предак, ако славе различиту славу.

Zarko Obradovic64:
Добрића је у Лици било у Деренгају код Грачаца. Од њих је моја бака (мајка мога оца) - Стана. Она се удала за Стеву Обрадовића из Долова код Брувна. Данас Добрића има у Бачком Грачацу код Оџака. Када је реч о старини рода Добрићи су записани у Дечанској хрисовуљи 1 (између 1335. и 1345. г). Могуће порекло им је југо-западна Херцеговина. Код Новака Мандића- Студа село Добрићи се спомиње у околини Дубровника а село Добрићево код Требиња. Поздрав

Zarko Obradovic64:
У дубровачким записима задужења, 23.10.1426. г. спомиње се Радиша Добрић из Подборача (Горње Подриње) који је од дубровчанина Антона Бучка позајмио извесни новчани износ.

Петар1:
Jako zanimljivi odgovori...Hvala vam.
Da li negde ima slika te hrisovulje, neke strane nešto?
Ima i u Srbiji selo Dobrići pokraj Šapca ali nisam siguran dal smo mi istokrvnici..

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију