Аутор Тема: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине  (Прочитано 167592 пута)

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #520 послато: Октобар 19, 2022, 12:42:49 пре подне »
У Херцеговини ниси добро извршио подјелу. Попово је  Захумље, а тек да не причам за Неум. Берковићи такође

ма знам, али за сада немам увид у пуне резултате херцеговачког подухвата, него само неке прелиминарне, па сам гледао од њих сложити најбоље што се може.

suti bolan likicu pokvarice vam dabrani prosek

PS nikac, bez zezanja... trusina ti je ko kineski zid, kad silazis iz nevesinja u berkovice... otprilike kao iz gacka za focu, samo brze

која би онда била нека добра подјела Херцеговине на мање регије?

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #521 послато: Октобар 19, 2022, 03:17:54 пре подне »
uradi kako ti wolf kaze... ali berkovici svakako sa stocem...

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #522 послато: Октобар 19, 2022, 05:06:29 поподне »
uradi kako ti wolf kaze... ali berkovici svakako sa stocem...
И Неум са Стоцем, свакако је некад био дио столачког среза. Попово је било дио љубињског среза вјековима

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #523 послато: Октобар 20, 2022, 03:58:01 поподне »
ма знам, али за сада немам увид у пуне резултате херцеговачког подухвата, него само неке прелиминарне, па сам гледао од њих сложити најбоље што се може.

која би онда била нека добра подјела Херцеговине на мање регије?

Можда је подела из времена Аустроугарске најреалнија.

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 236
  • N2
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #524 послато: Октобар 20, 2022, 11:14:50 поподне »
Можда је подела из времена Аустроугарске најреалнија.


Апсолутно се слажем са овим из два основна разлога:
1. ако приликом тестирања од кандидата тражимо податке о мјесту поријекла по оцу крајем 19. и почетком 20. вијека, методолошки је онда исправно и статистике правити узимајући у обзир административне подјеле из тог периода,

2. Аустроугари, заправо, нису правили никакве суштински битне промјене у односу на територијалну организацију коју су 1878. затекли у Босни и Херцеговини.

Наиме, Босански ејалет се још 1863.-1864, када о томе пише Ахмед Џевдет-паша (па даље, до краја турске владавине), састојао од седам санџака од којих 6 одговара каснијој аустроугарској подјели, а седми (Новопазарски) је остао у саставу Турске.

Подјела је даље изгледала овако:
1. Сарајевски санџак
а) Кадилук Сарајево
б) Кадилук Високо са касабом Вареш,
в) Кадилук Фојница са ксабом Крешево,
г) Кадилук Чајниче са Гораждем,
д) Кадилук Вишеград,
ђ) Кадилук Рогатица,
е) Кадилук Кладањ.

2. Травнички санџак
а) Кадилук Травник са касабом Зеница,
б) Кадилук Јајце са касабама Језеро и Варцар (Мркоњић Град),
в) Кадилук Прусац са касабама Ускопље и Прозор,
г) Кадилук Гламоч,
д) Кадилук Ливно с нахијом Грахово.

3. Бихаћки санџак
а) Кадилук Кључ,
б) Кадилук Новосел са Петровцем,
в) Кадилук Бихаћ,
Г) Кадилук Цазин,
д) Кадилук Крупа са касабом Бужим,
ђ) Кадилук Костајница са касабама Нови и Дубица,
е) Кадилук Приједор са Козарцем,
ж) Кадилук Мајдан.

4. Бањалучки санџак
а) Кадилук Бања Лука са касабама Грахово, Прњавор и Кобаш,
б) Кадилук Градишка,
в) Кадилук Дервента са касабом Брод,
г) Кадилук Тешањ са касабама Жепче и Добој.

5. Зворнички санџак
а) Кадилук Маглај,
б) Кадилук Грачаница,
в) Кадилук Кале (Градачац), са нахијом Модрича и новоизграђеним касабама Азизија Доња и Азизија Горња (Орашје и Шамац),
г) Кадилук Брчко,
д) Кадилук Бијељина са касабама Јања и Брезна (Брезово Поље),
ђ) Кадилук Доња Тузла са касабом Горња Тузла,
е) Кадилук Зворник са касабом Козлук,
ж) Кадилук Бирач (Власеница) са Новом Касабом,
з) Кадилук Сребреница.

6. Херцеговачки санџак
а) Кадилук Фоча са нахијом Церница,
б) Кадилук Коњиц са Неретвом,
г) Кадилук Дувно
д) Кадилук Љубушки са једним дијелом Имотског и селом Габела,
ђ) Кадилук Мостар са Благајем и Почитељем,
е) Кадилук Столац са нахијом Љубиње,
ж) Кадилук Требиње са нахијама Корјенићи, Шума, Попово, Зубци, Крупевица и Суторина,
з) Касилук Билећа са паланком Корита и нахијом Бањани,
и) Кадилук Никшић,
ј) Кадилук Гацко са нахијом Пива,
к) Кадилук Невесиње.

Дакле, разлика има, највише у дијелу границе са Црном Гором, али и у Крајини. Међутим, Аустроугарска је управо на овоме засновала своју админустративну подјелу Босне и Херцеговине.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #525 послато: Октобар 21, 2022, 12:14:33 пре подне »
Апсолутно се слажем са овим из два основна разлога:
1. ако приликом тестирања од кандидата тражимо податке о мјесту поријекла по оцу крајем 19. и почетком 20. вијека, методолошки је онда исправно и статистике правити узимајући у обзир административне подјеле из тог периода,

2. Аустроугари, заправо, нису правили никакве суштински битне промјене у односу на територијалну организацију коју су 1878. затекли у Босни и Херцеговини.

Наиме, Босански ејалет се још 1863.-1864, када о томе пише Ахмед Џевдет-паша (па даље, до краја турске владавине), састојао од седам санџака од којих 6 одговара каснијој аустроугарској подјели, а седми (Новопазарски) је остао у саставу Турске.
...

И каснија подела БИХ на срезове у Краљевини је у доброј мери пратила ову Аустроугарску поделу. Ево како су срезови били организовани 1931. године:


Иначе, боје и проценти на мапи приказују заступљеност најбројнијег народа према стању из поменуте године.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #526 послато: Октобар 21, 2022, 07:04:49 пре подне »
Можда је подела из времена Аустроугарске најреалнија.

Свакако су се створили услови за прецизнију поделу Босне и Херцеговине и на мапи ДНК пројекта. Тестираних је сада већ прилично, а подела на Источну Босну, Североисточну Босну и сл. је преширока. 

Важно је само утврдити један критеријум и држати се њега. Да ли ће то бити административна подела, географска, итд. Дакле природно би било издвојити веће географске области попут Херцеговине, Подриња, Семберије, Озрена, Посавине. Крајина је велика област, па се и ту може извршити микро подела на Змијање, Високу Крајину, Подмреч, Поткозарје, итд.

Апсолутно се слажем са овим из два основна разлога:
1. ако приликом тестирања од кандидата тражимо податке о мјесту поријекла по оцу крајем 19. и почетком 20. вијека, методолошки је онда исправно и статистике правити узимајући у обзир административне подјеле из тог периода

То има смисла, с обзиром на услов када је место порекла у питању. Будући да се ми бавимо генетиком и истраживањем веза становништва на основу днк резултата, најсмисленија подела била она миграциона/дијалектолошка. Али свакако и било која детаљнија географска подела, дала би прецизнију слику о генетичком пореклу становништва појединих области.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #527 послато: Октобар 21, 2022, 07:18:57 пре подне »
Не знам зашто би се користиле административне подјеле из релативно скоријег периода. Овдје је тежиште на поријеклу становништва и мислим да се у обзир мора узимати више фактора, историјски, етнографски, миграторни и тек можда на крају административни. Неки свој приједлог подјеле становништва БИХ на зоне сам својевремено дао на једној другој теми. При томе сам настојао да ту подјелу подробно аргументујем.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=6492.msg167235#msg167235


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #528 послато: Октобар 21, 2022, 07:24:19 пре подне »
Не знам зашто би се користиле административне подјеле из релативно скоријег периода. Овдје је тежиште на поријеклу становништва и мислим да се у обзир мора узимати више фактора, историјски, етнографски, миграторни и тек можда на крају административни. Неки свој приједлог подјеле становништва БИХ на зоне сам својевремено дао на једној другој теми. При томе сам настојао да ту подјелу подробно аргументујем.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=6492.msg167235#msg167235



Не знам зашто је онда Србија у пројекту тако издељена. Иако је ту направљена некаква комбинација, административне области-географија. Свакако сам више за овакве поделе, на основу историјских области/миграција, као што је на овој твојој мапи.

Треба наћи неко најприхватљивије решење, тј. покушати уклопити са актуелним гранциама неких области.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #529 послато: Октобар 21, 2022, 08:42:45 пре подне »
Пробао сам угрубо да изделим западне делове Крајине, на основу порекла становништва одређених области.

Није подела сасвим прецизна, пошто границе општина не прате границе географских области. Тако би делови Босанског Грахова припали Високој Крајини, делови Ливну и Гламочу, део општине Бања Лука Поткозарју, итд. Вероватно би се и источни делови Крајине могли издвојити на сличан начин.

црвено: Поткозарје, Тимар и Лијевче поље
плаво: Поуње и Подгрмеч
љубичасто: Висока Крајина (Унац и Бјелајско Поље)
Жуто: Змијање и Јањ
зелено: Гламоч, Купрес, Ливно


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #530 послато: Октобар 21, 2022, 08:46:03 пре подне »
Не знам зашто је онда Србија у пројекту тако издељена. Иако је ту направљена некаква комбинација, административне области-географија. Свакако сам више за овакве поделе, на основу историјских области/миграција, као што је на овој твојој мапи.

Треба наћи неко најприхватљивије решење, тј. покушати уклопити са актуелним гранциама неких области.

Можда се може употребити другачији концепт - да до сада утврђене области у пројекту остану, а да се унутар тих области направе микорообласти које би могле да се приказују засебно али и у оквиру веће области којој припадају, зависно од филтера. Могло би се кренути са оним областима у којима постоји већи број тестираних и у којима би свака од микрообласти била представљена са одређеним бројем тестираних, тј. ту поделу за сада не би правили за веће области у којима немамо тестиране из сваке од микрообласти. Не знам само колико је то технички изводљиво, али мислим да би ово било најбоље решење, а могло би да пружи и прецизнију статистику.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #531 послато: Октобар 21, 2022, 08:57:05 пре подне »
Можда се може употребити другачији концепт - да до сада утврђене области у пројекту остану, а да се унутар тих области направе микорообласти које би могле да се приказују засебно али и у оквиру веће области којој припадају, зависно од филтера. Могло би се кренути са оним областима у којима постоји већи број тестираних и у којима би свака од микрообласти била представљена са одређеним бројем тестираних, тј. ту поделу за сада не би правили за веће области у којима немамо тестиране из сваке од микрообласти. Не знам само колико је то технички изводљиво, али мислим да би ово било најбоље решење, а могло би да пружи и прецизнију статистику.

Није лоша опција, али број тестираних ће свакако расти, па не знам има ли смисла остављати овако широке области. Ми имамо и од раније детаљне поделе на мапи за неке микро-области где до скоро нисмо имали ни двојицу тестираних (типа Барања и сл). Не видим проблем да се одмах издвоје области попут Семберије и Мајевица, Доњег Подриња и сл, где узорак долази и прелази 100 тестираних практично.

Треба само издвојити области на начин да то буде најсврсисходније, али опет да не излази превише из неких географских оквира.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #532 послато: Октобар 21, 2022, 09:00:43 пре подне »
Није лоша опција, али број тестираних ће свакако расти, па не знам има ли смисла остављати овако широке области. Ми имамо и од раније детаљне поделе на мапи за неке микро-области где до скоро нисмо имали ни двојицу тестираних (типа Барања и сл). Не видим проблем да се одмах издвоје области попут Семберије и Мајевица, Доњег Подриња и сл, где узорак долази и прелази 100 тестираних практично.

Треба само издвојити области на начин да то буде најсврсисходније, али опет да не излази превише из неких географских оквира.

Проблем је што ћемо онда имати фино изнијансиране области где има већег броја тестираних, док би с друге стране остале велике области где их има мање, те би се направио несклад. Или да и те области где има мање тестираних уситнимо, али онда ћемо добити више мањих области без иједног тестираног или са врло малим бројем њих. Увођењем микрообласти као засебне категорије би био и вук сит, и овце на броју. Једино што ми није познато да ли је то технички изводљиво.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #533 послато: Октобар 21, 2022, 09:04:52 пре подне »
Проблем је што ћемо онда имати фино изнијансиране области где има већег броја тестираних, док би с друге стране остале велике области где их има мање, те би се направио несклад. Или да и те области где има мање тестираних уситнимо, али онда ћемо добити више мањих области без иједног тестираног или са врло малим бројем њих. Увођењем микрообласти као засебне категорије би био и вук сит, и овце на броју. Једино што ми није познато да ли је то технички изводљиво.

Гледајући ону поделу на мање области, коју је урадио Никац, практично нема области у Босни и Херцеговини где има мање од 50-100 тестираних Срба. Тако да неће доћи до такве ситуације.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #534 послато: Октобар 21, 2022, 09:09:45 пре подне »
Гледајући ону поделу на мање области, коју је урадио Никац, практично нема области у Босни и Херцеговини где има мање од 50-100 тестираних Срба. Тако да неће доћи до такве ситуације.

У БиХ неће, али у целокупном пројекту хоће.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #535 послато: Октобар 21, 2022, 09:14:09 пре подне »
У БиХ неће, али у целокупном пројекту хоће.  :)

Остатак пројекта је добро одрађен. Не треба ту мењати ништа. Причали смо о Босни која има ту општу поделу практично на 4 стране света. ;)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #536 послато: Октобар 21, 2022, 09:16:56 пре подне »
Остатак пројекта је добро одрађен. Не треба ту мењати ништа. Причали смо о Босни која има ту општу поделу практично на 4 стране света. ;)

По мени, и није баш, поготово у Србији која има огромне области а које би исто тако могле да се поделе по микрообластима. Вероватно важи исто и за друге државе за које смо направили области у пројекту, Црну Гору, Хрватску итд. Нпр. Брда би могла да се поделе на барем 3-4 микрообласти, Стара Херцеговина исто тако итд. Често се, нпр, људи збуне кад виде да су "сврстани" у Стари Влах а из околине Чачка су пореклом. Ту би чак могао да се промени и назив веће области у "Југозападна Србија" нпр, а једну од микрообласти издвојити као Стари Влах, итд, да не дужим сада на теми о БиХ.  :)
« Последња измена: Октобар 21, 2022, 09:19:03 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #537 послато: Октобар 21, 2022, 09:19:37 пре подне »
По мени, и није баш, поготово у Србији која има огромне области а које би исто тако могле да се поделе по микрообластима. Вероватно важи исто и за друге државе за које смо направили области у пројекту, Црну Гору, Хрватску итд. Нпр. Брда би могла да се поделе на барем 3-4 микрообласти, Стара Херцеговина исто тако итд.

Слажем се, али то уопште није лоше, не видим препрека. Те шире области могу и не морају остати. Број тестираних ће свакако расти, а нећемо свакако толико ситнити области, да практично остану без тестираних. То би већ била крајност.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #538 послато: Октобар 21, 2022, 09:25:46 пре подне »
Слажем се, али то уопште није лоше, не видим препрека. Те шире области могу и не морају остати. Број тестираних ће свакако расти, а нећемо свакако толико ситнити области, да практично остану без тестираних. То би већ била крајност.

То кажем, уситњавање али као посебну категорију би требало урадити само тамо где има већи број тестираних унутар веће области и где је свака од тих микрообласти унутар ње "покривена" са одређеним бројем тестираних. Веће области где нема већег броја тестираних и/или где их нема у свим могућим микрообластима унутар ње не би "доживеле" увођење те нове категорије док се не стекну услови. Мислим да је досадашња подела са тим већим областима добро урађена, зато не би њих директно "цепкао".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #539 послато: Октобар 21, 2022, 04:45:46 поподне »
Гледајући ону поделу на мање области, коју је урадио Никац, практично нема области у Босни и Херцеговини где има мање од 50-100 тестираних Срба. Тако да неће доћи до такве ситуације.

То је с 23andme резултатима, без њих би узорци били доста слабији. Претпостављам да је ту проблем што тестирани на 23andme нису дали изричит пристанак да се њихови подаци користе на СДНКП.

Можда би било добро направити јавну страницу само са процентима хаплогрупа по областима, без презимена и осталих појединачних података, начињену од података и са 23andme и са СДНКП.

Заправо, те статистике већ постоје, само су разасуте по разним темама на форуму.