Аутор Тема: Презимена на -ац или -ак  (Прочитано 48559 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #20 послато: Октобар 06, 2013, 10:09:26 поподне »
Милораде, знам да Шарци у Врлици славе сада св. Николу, а у сусједним Кричкама и Јовањдан. Међутим, Шарци који су у Бјелајско Поље доселили баш из Врлике славе Часне Вериге. Сем тога, Милан Карановић у свом дјелу Поуње у Бос. Крајини, Шарце групише заједно са родовима који славе Петровдан или Часне Вериге, у које сем Шараца спадају још и Јерковићи, Влаисављевићи, Ловрићи, Балабани.
Чини се да промјена славе и није била тако ријетка у Далмацији. Има још примјера промјене славе. Тако и Јерковићи за које поуздано знам да су повезани, једни славе Јовањдан, а други Петровдан. Понекад се узимала слава цркве, понекад слава племена уз које се прибијало неко мање племе или породица. Има таквих случајева.

У праву си Синиша, и сад вјероватно сте ми помогли да ријешим још један ребус.
У Јелићкој (гдје сам рођен) презиме ШВРАКА воде се у ШЕМАТИЗМУ д/б за 1882 годину као слављеници ПЕТРОВДАНА и ЧАСНИ ВЕРИГА. Данас нико се не сјећа да је ико од њих славио Петровдан. Вјероватно крајем 19-тог  вијека Швраке су  се опредјелиле само за Часне Вериге.
« Последња измена: Октобар 07, 2013, 09:06:53 пре подне админ »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #21 послато: Септембар 30, 2017, 09:10:04 поподне »
Презиме Бајац
Писац и издавач Владислав Бајац (рођен у Београду 1954)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #22 послато: Септембар 30, 2017, 09:15:51 поподне »
Презиме Бајац
Писац и издавач Владислав Бајац (рођен у Београду 1954)

Да нису из Баје? ???



На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7256
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #23 послато: Септембар 30, 2017, 09:36:49 поподне »
Да нису из Баје? ???
На неком хрватском сајту се наводи да овог презимена има у Карловцу, Дугој Реси и Вуковару
« Последња измена: Септембар 30, 2017, 09:39:19 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #24 послато: Септембар 30, 2017, 09:52:50 поподне »
Презиме ДРАГОСАВАЦ
Код нас на Пореклу помињу се на следећој адреси:
http://www.poreklo.rs/2012/02/16/dragosavac/

Хаплогрупа: J2b M205

..."Како се наводи, основа презимена је у личном имену Драгосав..."
Ово је само делимично тачно, приказаћемо модел:
1. тачно да је постојао неки "историјски" Драгосав,
2. тај Драгосав је имао мушко потомство,
3. мушки потомци су живели на једном месту/селу/засеоку,
4. то место су по њима прозвали Драгосава,
5. у то место су се, можда, досељавали и други - несродници Драгосавовим потомцима,
6. када су се из овог села Драгосаве исељавали житељи, због болести, ратова, лоших економских услова,
као успомену на то селу одакле потичу, учели су презиме Драгосавац.
7. исељени Драгосавци нису, по аутоматизму, потомци Драгосава, али потичу из места потомака нашег историјског Драгосава;
8. закључак: сва презимена која се завршавају на АЦ настају по називу места порекла (Трнавац, Дреновац итд.),
поента је у томе наћи изворно место где се налази, јер су често у питању насеља/засеоци који су утопљени у већа села или насеља која су расељена и нису обнављана, дешава се да се не помињу ни у топонимима.

Када смо већ код Драгосаваца, једни од њих су ми рођаци, славе Св. Јована, колонисти у Накову код Кикинде после Др.св.рата, иначе потичу из околине Босанског Петровца из неког места чији топоним гласи "Големашко брдо" (иначе су високи преко 2 м.).

Додатак о селу Драгосава:
http://www.montenet.org/2001/defteri3.html
« Последња измена: Септембар 30, 2017, 09:56:33 поподне Sharelock »
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #25 послато: Октобар 02, 2017, 12:36:29 пре подне »
8. закључак: сва презимена која се завршавају на АЦ настају по називу места порекла (Трнавац, Дреновац итд.),
поента је у томе наћи изворно место где се налази, јер су често у питању насеља/засеоци који су утопљени у већа села или насеља која су расељена и нису обнављана, дешава се да се не помињу ни у топонимима.

Nisu baš sva prezimena na -ac toponimska.  Vrabac, Štimac, Grbac, Balavac, itd.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #26 послато: Октобар 02, 2017, 12:51:06 пре подне »
Nisu baš sva prezimena na -ac toponimska.  Vrabac, Štimac, Grbac, Balavac, itd.
Мислим да се овим не оспорава горе презентовани модел. Можемо основано претпоставити да се у основи тих презимена ипак крије "надимак" одређеног претка, а онда, по тачкама оног модела, опет ћете доћи до закључка да је презиме топонимско.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5300
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #27 послато: Октобар 02, 2017, 01:00:25 пре подне »
Презиме ДРАГОСАВАЦ
Код нас на Пореклу помињу се на следећој адреси:
http://www.poreklo.rs/2012/02/16/dragosavac/

Хаплогрупа: J2b M205

..."Како се наводи, основа презимена је у личном имену Драгосав..."
Ово је само делимично тачно, приказаћемо модел:
1. тачно да је постојао неки "историјски" Драгосав,
2. тај Драгосав је имао мушко потомство,
3. мушки потомци су живели на једном месту/селу/засеоку,
4. то место су по њима прозвали Драгосава,
5. у то место су се, можда, досељавали и други - несродници Драгосавовим потомцима,
6. када су се из овог села Драгосаве исељавали житељи, због болести, ратова, лоших економских услова,
као успомену на то селу одакле потичу, учели су презиме Драгосавац.
7. исељени Драгосавци нису, по аутоматизму, потомци Драгосава, али потичу из места потомака нашег историјског Драгосава;
8. закључак: сва презимена која се завршавају на АЦ настају по називу места порекла (Трнавац, Дреновац итд.),
поента је у томе наћи изворно место где се налази, јер су често у питању насеља/засеоци који су утопљени у већа села или насеља која су расељена и нису обнављана, дешава се да се не помињу ни у топонимима.

Када смо већ код Драгосаваца, једни од њих су ми рођаци, славе Св. Јована, колонисти у Накову код Кикинде после Др.св.рата, иначе потичу из околине Босанског Петровца из неког места чији топоним гласи "Големашко брдо" (иначе су високи преко 2 м.).

Додатак о селу Драгосава:
http://www.montenet.org/2001/defteri3.html

Ристићу, имаш ли неких поткрепљујућих доказа за овај описани модел или си само замислио да би тако могло бити?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #28 послато: Октобар 02, 2017, 01:28:20 пре подне »
Мислим да се овим не оспорава горе презентовани модел. Можемо основано претпоставити да се у основи тих презимена ипак крије "надимак" одређеног претка, а онда, по тачкама оног модела, опет ћете доћи до закључка да је презиме топонимско.

U osnovi prezimena Vrabac se valjda krije ptica vrabac.  Nema potrebe tragati za toponimima kod nečeg tako očitog.  Kao i bezbroj prezimena kao Uzelac, Glumac, Slijepac, i ostala koja sam naveo. 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5300
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #29 послато: Октобар 02, 2017, 01:33:54 пре подне »
U osnovi prezimena Vrabac se valjda krije ptica vrabac.  Nema potrebe tragati za toponimima kod nečeg tako očitog.  Kao i bezbroj prezimena kao Uzelac, Glumac, Slijepac, i ostala koja sam naveo.

Или је био неки Врабо, па основао место Врабе, а онда становници тог места постали Врабци. После се они раселили а место Врабе пало у заборав.

Иначе, гајили су једну врсту птичица које су по њима назване... :)
« Последња измена: Октобар 02, 2017, 01:35:29 пре подне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #30 послато: Октобар 02, 2017, 09:45:01 поподне »
АЛГОРИТАМ  ЗА ТОПОНИМСКО ПРЕЗИМЕ

ReadLine: ПРЕЗИМЕ
If ПРЕЗИМЕ СЕ НЕ ЗАВРШАВА НА АЦ
WriteLine „ПРЕЗИМЕ НИЈЕ ТОПОНИМСКО
else if ПРЕЗИМЕ СЕ ЗАВРШАВА НА АЦ
else if ПРЕЗИМЕ У ОСНОВИ ИМА ЛИЧНО ИМЕ
WriteLine „ПРЕЗИМЕ ЈЕ ТОПОНИМСКО
// Example:
//1. тачно да је постојао неки "историјски" Драгосав,
//2. тај Драгосав је имао мушко потомство,
//3. мушки потомци су живели на једном месту/селу/засеоку,
//4. то место су по њима прозвали Драгосава,
//5. у то место су се, можда, досељавали и други - несродници Драгосавовим потомцима,
//6. када су се из овог села Драгосаве исељавали житељи, због болести, ратова, лоших економских
//услова, као успомену на то селу одакле потичу, учели су презиме Драгосавац.
//7. исељени Драгосавци нису, по аутоматизму, потомци Драгосава, али потичу из места потомака
//нашег историјског Драгосава;
else if ПРЕЗИМЕ У ОСНОВИ ИМА НАДИМАК
WriteLine „ПРЕЗИМЕ ЈЕ ТОПОНИМСКО
// Example:
//1. тачно да је постојао неки "историјски" Милутин звани Луте или Луто
//2. тај Луто је имао мушко потомство,
//3. мушки потомци су живели на једном месту/селу/засеоку,
//4. то место су по њима прозвали Лутово,
//5. у то место су се, можда, досељавали и други - несродници Лутовим потомцима,
//6. када су се из овог села Лутова исељавали житељи, због болести, ратова, лоших економских //услова, као успомену на то селу одакле потичу, учели су презиме Лутовац.
//7. исељени Лутовци нису, по аутоматизму, потомци Милутина Лута, али потичу из места //потомака нашег историјског војводе Милутина;
//8. Генетском анализом може бити потврђено да су сви Лутовци потомци Милутина/Лута
//9. Организовати тестирање Лутоваца
else if ПРЕЗИМЕ ИМА ЗООНИМСКУ ОСНОВУ, ОСНОВУ ПО ФИЗИЧКИМ КАРАКТЕРИСТИКАМА, СОЦИЈАЛНОМ СТАТУСУ ИЛИ ПО ЗАНИМАЊУ
WriteLine „ПРЕЗИМЕ ЈЕ НИЈЕ ТОПОНИМСКО
// Example:
//1. ВРАБАЦ
//2. СЛЕПАЦ
//3. ГЛУМАЦ, СВИРАЦ
//презиме је настало по личном опредељу првоуписаног/првопрозваног претка, или
//презиме је настало мимо воље претка:
//причала ми једна старима пореклом из БиХ да је његово старо презиме МАРКОВИЋ,
//али су их против њихове воље аустријски пописивачи уписали под презименом ГЛИШТРА;
//то може бити стратегија аутријске власти за понижавање обесправљених
//(отуда ГУЗИНА, НЕПЕРГАЋА, ДРОЊАК итд.)
//или стратегија за разрођивање српског ентитета ради лакшег унијаћења
//(истражити да ли такав документ постоји, ко је реализовао стратегију, колико је процентуално
//српског становништва било тиме обухваћено итд.)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #31 послато: Октобар 02, 2017, 09:55:09 поподне »
Ја сам се запрепастио кад сам видео на неком турском попису са подручја Скадра лична имена Загорац и Покрајац. Дакле, понављам, лична имена а не презимена.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #32 послато: Октобар 02, 2017, 10:07:32 поподне »
//1. тачно да је постојао неки "историјски" Милутин звани Луте или Луто

Биће пре да је био Лут, коме је то било пуно име.

https://en.wiktionary.org/wiki/%D0%BB%D1%83%D1%82

Иначе, топоним Лутово постоји и у другим словенским земљама и није изведен од имена. Писали смо о томе:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=771.msg26750#msg26750
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #33 послато: Октобар 02, 2017, 10:16:08 поподне »
Биће пре да је био Лут, коме је то било пуно име...
Example је само  Example написан у коментару, није у алгоритму  ;), модел се може тестирати на неком другом примеру.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5300
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #34 послато: Октобар 02, 2017, 11:14:27 поподне »
Example је само  Example написан у коментару, није у алгоритму  ;), модел се може тестирати на неком другом примеру.

Чини ми се да и кад би смо нашли неки пример који побија ову твоју теорију, ти би га сврстао под последњи "else if" услов као изузетак. Можемо тако терати док не исцрпимо сва презимена на "ац" и не погурамо све што не одговара теорији коју си замислио под изузетак. Зар није довољно рећи да има доста презимена која у основи имају лично име а топонимска су? Што тако децидно тврдиш да баш сва морају бити таква кад је то очито недоказиво?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #35 послато: Октобар 03, 2017, 01:00:27 пре подне »
Чини ми се да и кад би смо нашли неки пример који побија ову твоју теорију, ти би га сврстао под последњи "else if" услов као изузетак. Можемо тако терати док не исцрпимо сва презимена на "ац" и не погурамо све што не одговара теорији коју си замислио под изузетак. Зар није довољно рећи да има доста презимена која у основи имају лично име а топонимска су? Што тако децидно тврдиш да баш сва морају бити таква кад је то очито недоказиво?
Velibore, овај твој коментар је OK, што се тиче прве три реченице, уз допуну: "моја теорија" је неупотребљива ако је само моја и ако не издржи тест реалности. Може бити један од примера како се нешто може урадити, мислим да је и то довољно.
Веруј ми, "децидно" ништа не тврдим, нити "трђење" за мене има емотивну конотацију, нити је у томе душа моја. ;) :-X
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5300
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #36 послато: Октобар 03, 2017, 01:11:54 пре подне »
Velibore, овај твој коментар је OK, што се тиче прве три реченице, уз допуну: "моја теорија" је неупотребљива ако је само моја и ако не издржи тест реалности. Може бити један од примера како се нешто може урадити, мислим да је и то довољно.
Веруј ми, "децидно" ништа не тврдим, нити "трђење" за мене има емотивну конотацију, нити је у томе душа моја. ;) :-X

Шта знам, тако ми је звучало. Написао си "8. закључак: сва презимена која се завршавају на АЦ настају по називу места порекла" па још болдовао да појачаш исказ. А и приложени алгоритам је прилично недвосмислен. Мени је све то звучало прилично децидно.
Како би на пример протумачио презиме Трифунац? Пошто има у основи лично име Трифун требало би по алгоритму да је топонимик.
Шта би онда рекао о следећој причи: променили су славу и почели да славе Светог Трифуна, па су их у селу прозвали Трифунци. Може ли и таква прича бити тачна?
« Последња измена: Октобар 03, 2017, 01:13:42 пре подне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #37 послато: Октобар 03, 2017, 01:16:42 пре подне »
...променили су славу и почели да славе Светог Трифуна, па су их у селу прозвали Трифунци. Може ли и таква прича бити тачна?
Може. Као што рече, подведи је под "изузетак". :D
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #38 послато: Октобар 03, 2017, 01:25:12 пре подне »
Шта знам, тако ми је звучало...
... И изгледало! Морам признати да и мене нервира овај мој аватар (Боб Рок са прстом и при томе каже да је боље живети стотину година као милионер, него бити седам дана клошар). Људи у првом утиску имају одбрамбену реакцију и добро се ментално наоружају када ми изађу на форумашку црту. На крају се покаже да нисам толико страшан, а при томе од вас много тога научим! :D
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5300
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Презимена на -ац или -ак
« Одговор #39 послато: Октобар 03, 2017, 01:29:59 пре подне »
Може. Као што рече, подведи је под "изузетак". :D

Па о томе ти причам. Где је ту онда законитост ако ћемо свако одударање подводити под нови изузетак. При том, за велики број презимена која се завршавају на "ац" и имају у основи лично име, нити се може доказати да су топонимици нити да нису. То ми личи на оно кад продавац лутрије виче "свака срећка сигурно добија" па кад извучеш ону која не добија онда каже "где баш ту нађе од толиких". При том наравно све преостале, неотворне, сигурно добијају  :).
Ја бих закључио да ту никаквог правила ни нема, већ само да нека презимена тог типа јесу топонимици док друга нису.
« Последња измена: Октобар 03, 2017, 01:37:40 пре подне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ