Аутор Тема: Поделите нове 23андМе резултате!  (Прочитано 7507 пута)

Босанац

  • Гост
Поделите нове 23андМе резултате!
« послато: Јануар 16, 2019, 10:37:50 пре подне »
Ово су моји резултати.

Ми смо муслимани из Османског царства и имамо Српско-Грчко порјекло преко тих Османлија вјероватно:

Како стоје православци баш ме занима, дајте подјелите!

Ово су моји:


Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #1 послато: Фебруар 10, 2019, 10:11:15 поподне »
Pa verujem da je isto kao i kod vas...Generalno radi se o jednom narodu i sve oscilira u par procenata gore dole u zavisnosti od regije..Barem ja tako to vidim .
Praktično od Srbije do dalmacije ljudi će uglavnom dobijati relativno slične rezultate .

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #2 послато: Април 28, 2019, 07:16:51 поподне »
Rezultat jedne Srpkinje. Izvor je YouTube.

<a href="https://www.youtube.com/v/KVtwa4zoeXc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/KVtwa4zoeXc</a>

Ван мреже Урош

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #3 послато: Јануар 21, 2020, 11:14:25 пре подне »
Поздрав свима, ја бих хтео да урадим тест "Ancestry + Traits" преко 23andMe, али на списку земаља у које шаљу резултате нама Србије :( Шта да радим? 

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #4 послато: Мај 25, 2020, 10:30:36 поподне »
Нађох на Youtube:

<a href="https://www.youtube.com/v/S0fxJT6FFno" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/S0fxJT6FFno</a>

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #5 послато: Мај 26, 2020, 08:57:09 поподне »
Нађох на Youtube:

<a href="https://www.youtube.com/v/S0fxJT6FFno" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/S0fxJT6FFno</a>

Физички ме боли колико ово двоје немају појма ни о чему.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #6 послато: Мај 26, 2020, 09:09:16 поподне »
Физички ме боли колико ово двоје немају појма ни о чему.

Ако ово није само фора, они онда ни раније нису знали шта су. Можда су асимиловани Румуни, Бугари или Брчаци. ;D



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #7 послато: Мај 27, 2020, 03:16:54 поподне »
Ако ово није само фора, они онда ни раније нису знали шта су. Можда су асимиловани Румуни, Бугари или Брчаци. ;D

Гледају карту Хрватске на којој је очигледно означен простор на ком су живели Срби, и који је био централни део РСК.
Питају се да ли су Хрвати.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ZO

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #8 послато: Мај 27, 2020, 04:48:23 поподне »
Ако није шала, а младим људима штошта може да послужи као основ за шалу, по мом схватању овакви комерцијални тестови, иначе јефтини, који малтене тако служе за забаву и доколицу су потенцијално врло опасни по све оне који нису изградили свој национални идентитет на чврстим темељима или за оне који се задовољавају површним информацијама.

А видели смо управо овде на форуму, на неким темама, да се код приказивања удела овог или оног народа код неког тестираног појединца користе разноразни аршини, зависно од компаније, па следом тога врло често нема или има мало удела Срба као народа.

Зашто је то тако - па и сам сам одговорио делимице.

Али ми се чини и стога што Срби спадају у Словене, а Словена има источних, западних и јужних, па Срби спадају у јужне Словене (ту су и Словенци, Хрвати, БиХ-и, Црногорци, Македонци, Бугари) са неким нијансама по основу мешања са назови "староседеоцима" по доласку на Балкан - комплетна папазјанија.

И сад кад неко добије резултат од неке компаније - мало си ово, мало си оно - шта да мисли - ко је он.

Чисто смишљено све за разградњу човековог унутрашњег бића.

А бити Србин и није модерно.

Канда би се неки назови Србин и зарадовао кад се код њега открије нека трунчица скандинавског, германског, романског удела (али не од Румуна - Румуна или Румуна-Влаха или ти не знам којих све већ ваљда још од Ромула и Рема и римских патриција по могућству), а ваљда би се згрозио када би се открила нека трунчица албанског, бугарског, коптског, ромског, турског (примера ради само набрајам).

А појма и нема о аутосомалној генетици.

Отприлике - људи који  се баве генетичком генеологијом одређене нације треба да пишу протестна писма тим компанијама и да траже разјашњење по ком основу праве те процене да не кажем, по мом суду, спекулације.

Јер појединац је ту немоћан, а несвесно наруџбом таквог теста и саучесник тих спекулација.





Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #9 послато: Мај 27, 2020, 09:59:01 поподне »
А бити Србин и није модерно.

Ништа љепше него бит оно што други не могу и да хоће...

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #10 послато: Август 21, 2022, 01:32:24 пре подне »
23andme је можда тренутно и најбоља опција за аутосомално тестирање, али нажалост није доступан у Србији.
Предности су што можете видети хаплогрупе ваших поклапања, база која је дупло већа у односу на Myheritage и недостатак чудних поклапања којима је MH претрпан.
Мане су што у бесплатној верзији можете видети само 1500 поклапања и релативно оскудни генеаолошки алати.

Ово су наши резултати:

Тетка по мајци



И региони које је добила



Десет најближих поклапања (без X поклапања) су из околине Црне Траве, Трна, Сурдулице, прилично логично знајући наше порекло.

Две интересантне хаплогрупе међу ближим поклапањима су R-Z209 из Трна и N-L731 из Софије.

Тетка по оцу

Њена најближа поклапања су мање причљива, а нису ни стављали места, па за већину не знам одакле су, али су наши.





Мој резултат





Мојих 10 најближих је разноврсно. Мало Шумадија, мало Црна Трава, Санџак, Црна Гора и Албанија (или КиМ).

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #11 послато: Август 21, 2022, 07:31:41 пре подне »
 Све им је одлично, осим некадашње БиХ јер њу приказују кроз само три ентитета. Па остаје нејасно о којим ужим регијама или општинама је реч.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #12 послато: Август 22, 2022, 12:03:22 пре подне »
Све им је одлично, осим некадашње БиХ јер њу приказују кроз само три ентитета. Па остаје нејасно о којим ужим регијама или општинама је реч.

БиХ је мало компликована због другачијег уређења ентитета, вероватно би онда морали да иду на општине, а било би их баш пуно.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #13 послато: Август 22, 2022, 07:26:48 пре подне »
Цитат: НикПав link=topic=4029.msg175571#msg175571 date=166103834
23andme је



Tетка по мајци

[url=https://postimg.cc/8fWF2Y6f
[/url]

И региони које је добила



Десет најближих поклапања (без X поклапања) су из околине Црне Траве, Трна, Сурдулице, прилично логично знајући наше порекло.

Две интересантне хаплогрупе међу ближим поклапањима су R-Z209 из Трна и N-L731 из Софије.

Тетка по оцу

Њена најближа поклапања су мање причљива, а нису ни стављали места, па за већину не знам одакле су, али су наши.





Мој резултат





Мојих 10 најближих је разноврсно. Мало Шумадија, мало Црна Трава, Санџак, Црна Гора и Албанија (или КиМ).

И ко чини ту Грчку која се добија (имам је и ја) и тај Пелопонез?

Грци - Грци, Грци - Власи, Грци - Арванити, Грци - Словени? Или микс свих њих?



Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #14 послато: Август 22, 2022, 02:22:43 поподне »
И ко чини ту Грчку која се добија (имам је и ја) и тај Пелопонез?

Грци - Грци, Грци - Власи, Грци - Арванити, Грци - Словени? Или микс свих њих?

По ономе што сам видео, то је неки микс, пошто је добијају и неки Румуни и Бугари и наши.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #15 послато: Август 22, 2022, 03:18:06 поподне »
Свакако да се мисли на тај микс свих тих популација у Грчкој. Не знам колико је аутосомална дна пресудна код одређивања неког прецизнијег порекла, мислим да је она ту да нам покаже чега има највише што не мора значити порекло, посебно не по мушкој линији.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #16 послато: Август 22, 2022, 03:28:05 поподне »
Свакако да се мисли на тај микс свих тих популација у Грчкој. Не знам колико је аутосомална дна пресудна код одређивања неког прецизнијег порекла, мислим да је она ту да нам покаже чега има највише што не мора значити порекло, посебно не по мушкој линији.

Региони на 23андме се додељују на основу броја поклапања која се добијају и квалитета сегмената на којима је поклапање, а ми добијамо Грке са Пелопонеза за поклапања на свим сервисима из мени непознатог разлога. Чији је то утицај тешко је тачно рећи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #17 послато: Август 22, 2022, 03:52:46 поподне »
Сад сам проверио неколико налога Срба са 23andMe. Код свих је ситуација мање-више слична. Поклапања на простору западног Балкана, у зависности из ког су краја. И код свих Пелопонез (и донекле Тесалија) изражен значајније у односу на остале крајеве Грчке, Бугарске..

Интересантно да код Срба на 23andMe постоји једна аутосомална рупа на простору Албаније, Косова и Метохије, Македоније, па и Црне Горе. Ја додуше имам увид углавном у налоге крајишких Срба и Срба из Централне Србије. Не знам да ли би овакво стање било и код тестираних са југа Србије, из Црне Горе, итд. Није да ти крајеви нису покривени на 23andMe.

Не знам постоји ли неко рационално објашњење, пошто су аутосомално крајишким Србима свакако ближи Срби из Црне Горе, него Грци са Пелопонеза. 

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #18 послато: Август 22, 2022, 05:14:00 поподне »
Kada kažete Srbi dobijaju Grke sa Peloponeza mislite stanovnike Peloponeza trenutno a koji su takodje testirani? Peloponez, to je malo cudno, da je Egejska Makedonija pa ajde. Peloponez geografski nije neko cvoriste puteva. Da to nije trag nekih EEF koji su ziveli na Balkanu pa se kroz ujcevinu uvukli i u jedne i u druge., opet zasto bas Peloponez. Nisam naisao na podatak da je bilo migracija Srba na Peloponez ili Grka (ili slicno) ovamo. Znam da su Sloveni prodirali duboko ukasnoj antici, ali da je prodrlo toliko da se ostavi takav trag toliko juzno... Zanimljivo.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Одговор #19 послато: Август 22, 2022, 05:38:20 поподне »
Сад сам проверио неколико налога Срба са 23andMe. Код свих је ситуација мање-више слична. Поклапања на простору западног Балкана, у зависности из ког су краја. И код свих Пелопонез (и донекле Тесалија) изражен значајније у односу на остале крајеве Грчке, Бугарске..

Интересантно да код Срба на 23andMe постоји једна аутосомална рупа на простору Албаније, Косова и Метохије, Македоније, па и Црне Горе. Ја додуше имам увид углавном у налоге крајишких Срба и Срба из Централне Србије. Не знам да ли би овакво стање било и код тестираних са југа Србије, из Црне Горе, итд. Није да ти крајеви нису покривени на 23andMe.

Не знам постоји ли неко рационално објашњење, пошто су аутосомално крајишким Србима свакако ближи Срби из Црне Горе, него Грци са Пелопонеза.

Нешто ту дефинитивно није скроз како ваља, зависи и како је и 23андме протумачила одређене гене вероватно, а може бити и да је до узорака које узимају као референтне.
Ми имамо и Албанце и Косоваре и Македонце као поклапања, али немамо те регионе. Тетка има Црну Гору.
Знам да су се и неки Арбереши жалили да су после последњег update изгубили Албанију а добили Грчку, рецимо.
Што се Пелопонеза тиче код нас можда и има неке логике, знајући распоред наше E-BY4573, али то делује исувише далеко да би остало у генима, ко зна.

Nisam naisao na podatak da je bilo migracija Srba na Peloponez ili Grka (ili slicno) ovamo. Znam da su Sloveni prodirali duboko ukasnoj antici, ali da je prodrlo toliko da se ostavi takav trag toliko juzno... Zanimljivo.

Било је скромнијих миграција Влаха и нешто већих Арванита. Не знам да ли је било још неког уплива током Морејског краљевства, када га је држала Венеција или можда још раније током инвазије Нормана.

Ево и моје мапе поклапања за Грчку, Пелопонез је једно од жаришта. У питању су, наравно, мањи сегменти.

« Последња измена: Август 22, 2022, 05:49:14 поподне НикПав »