Аутор Тема: Друштвено историјске околности уочи досељавања Срба на Балкан  (Прочитано 194 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1605
Повод за ову тему (ако неком буде занимљива) је једна карта коју видех јутрос на некој групи која се бави историјом на ФБ ("History for fan").
Наравно, у контексту генетичке генеологије. Кретања, миграције носилаца хаплогрупа којих претежно има код Срба - данас.

Карта се односи на династију/владавину Меровинга током 6. века.

Наслов теме није случајан. Ужи је од наслова ,"друштвено историјске околности уочи досељавања Слова или Срба и Хрвата на Балкан". Може неко од уредника да је измени.



На карти крајње десно (горе) види се Сорбиа.

« Последња измена: Мај 07, 2024, 06:44:16 пре подне нцп »

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 202
Одг: Друштвено историјске околности уочи досељавања Срба на Балкан
« Одговор #1 послато: Мај 07, 2024, 09:52:59 пре подне »
Право је питање је јесу ли уопште Срби на граници Франачке краљевине исти они који насељавају Балкан.
Ако јесу, склон сам веровању да су Срби у 7. веку релативно малобројна скупина превасходно R1a која успут или на исходишту инкорпорира I-PH908.

Ван мреже Горштак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 43
Одг: Друштвено историјске околности уочи досељавања Срба на Балкан
« Одговор #2 послато: Мај 07, 2024, 10:39:49 пре подне »
Право је питање је јесу ли уопште Срби на граници Франачке краљевине исти они који насељавају Балкан.
Ако јесу, склон сам веровању да су Срби у 7. веку релативно малобројна скупина превасходно R1a која успут или на исходишту инкорпорира I-PH908.

У то вријеме је врло мало вјероватно да су били 99,9% Р1а, нарочито када се узме у обзир у ком периоду се досељавају на просторе данашње Њемачке. То је готово исти историјски период када се одвија и досељавање на Балкан. А на Р1а се тако гледа само због данашње генетске слике Лужичких Срба. Вјероватније је да се десио трансфер српског етнонима на Лужичане, о томе је већ доста писано а има утемељене и у историјским изворима. Далеко сам од експерта за генетику али не видјех неке Р1а гране које специфично вежу нас и Лужичане. А колико сам видио таквих грана међу И2 има итекако, не конкретно у контексту Лужичана већ у контексту шире слике данашње Њемачке.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 929
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Друштвено историјске околности уочи досељавања Срба на Балкан
« Одговор #3 послато: Мај 07, 2024, 12:30:51 поподне »
Склон сам теорији да су Срби највероватније били савез мањих племена и родова који су мигрирали из области западне Украјне преко јужне Пољске и Судета, настајући на простору западно од данашњег Плзења, тачније око Плзења и Регенсбурга. Већ код Инголштата су могли избити на остатке римског пута који је водио јужно и југоисточно. Тешко да су могли да, и поред припременог распада аварског каганата, запуцају са неког простора који би био много северније (иако топонима Срб има и у Шлезији). А околности су добро познате, привремена немоћ каганата након неуспешних експедиција на Балкан, ратови са Францима итд. Интересантно је то зашто су Византинци изабрали баш Србе, а не неко друго племе. Да ли је део тог племена већ претходно био на Балкану, то је право питање. Што се хаплогрупа тиче мислим да нема смисла говорити док се не повећа број археогенетских узорака из периода непосредно након досељавања (7. и 8. век) а на територији за коју смо сигурни да су је населили Срби, што би одговарало простору источно до реке Колубаре, ако је веровати покојном Тибору Живковићу. Тема је врло компликована али неки трагови постоје, на пример Бојка страшно звучи као Бохемија. Поред тога имамо популацију на истоку Немачке која себе зове Србима (знам да постоји разлика у хаплогрупама), имамо много топонима на Срб око Плзења, паралне гране међ Немцима и Чесима. На концу конца сматра се да су Срби једног тренутка били савезници Франака, што тешко да су могли да су били позиционирани југосточно од Саксонаца. Мислим да нема коначног одговора на то пре дефининисања шта се то дешавало у прва три века након досељавања и откуд артефакти, који су слични по стилу, у Баварској (опет та источна Немачка) и код Срба на Балкану. Сада мала занимљивост невезано за тему, Дечани је назив једног од западних Чешких племена. Постоји град под сличним именом, Děčín.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.