Аутор Тема: Савет - шта тражити у Архиву Србије?  (Прочитано 6369 пута)

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #20 послато: Јун 04, 2018, 11:37:46 поподне »
Ја само последњих пола године провео сате у Архиву Србије прегледајући арачке тефтере и пописне књиге. Архив не наплаћује услуге кориштења грађе.
Цена која овде изазива забуну је цена часа рад стручних сарадника Архива уколико заинтересована страна нема времена да сама истражује грађу већ жели да то уместо ње уради неко од запослених сарадника у Архиву Србије.

Иначе, процедура је крајње једноставна. Након пријављивања, током кога истраживачу региструју личне податке и информације у вези са предметом истраживања, у читаоници добијете каталог збирке тефтера и пописних књига у којима потпишете сигнатуре, односно бројеве ролни на којима се налазе микрофилмовани тефтери и пописи који вас занимају и затим попуните реверс са којим их поручујете.

Било би добро да раније одете и обавите формалности како бисте могли да потпишете сигнатуре јер се поручивање врши, ако се добро сећам, до 13 часова, за исти дан.

Цена скенирања, односно нарезивања једне странице на ЦД је око 50 динара, с тим што је фиксни трошак нарезивања на њихов ЦД око 200 динара.

Ван мреже стеф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #21 послато: Јун 05, 2018, 05:52:58 пре подне »
...у читаоници добијете каталог збирке тефтера и пописних књига у којима потпишете сигнатуре, односно бројеве ролни на којима се налазе микрофилмовани тефтери и пописи који вас занимају и затим попуните реверс са којим их поручујете.

Хвала пуно на корисним информацијама. Претпостављам да је иста процедура за остале материјале, тј. ако постоји нпр. списак државних чиновника, или пореске књиге са личним подацима, то ће такође бити каталогизовано и може се поручити за преглед?...

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #22 послато: Јун 05, 2018, 08:08:35 пре подне »
Нема на чему! Арачки тефтери су пореске књиге које су се водиле од почетка до касних 30-их година 19. века.
Мало је пописа сачувано, само делови пописа из 1863.године за поједине крајеве, као и пописа из 1884/85. године.

Што се списка списка државних службеника тиче, ту се ради о годишњим Календарима, који су дигитализовани и налазе се на рачунару у читаоници.

Мало је сложенија ситуација са осталим документима(преписке и слично) јер ту морате да идентикујете фонд државног органа у коме се воде, а затим да излистате протоколе и регистре за конкретне године како бисте дошли до сигнатуре да бисте могли да поручите документ.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #23 послато: Јун 05, 2018, 09:40:43 пре подне »
Мени је ово веома интересантно да се истраживање обави од стране службеника, ако је то заиста могуће и тако замишљено. Мени је потребно да прегледам све постојеће тефтере до краја 30-тих година 19. века за моје село, а немам могућност да одем у Архив, јер највећи део године проведем у иностранству.

А добио сам потврду да Архив Србије у збирци тефтера поседује 12 књига које се односе на Пожаревачки округ, Млавски срез у оквиру кога се у 19. веку налазило моје место. Распон година је од 1824. до 1839.

Да ли ови искусни знају колико је часова потребно да се све то темељно прегледа?

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #24 послато: Јун 05, 2018, 10:14:35 пре подне »
Мени је ово веома интересантно да се истраживање обави од стране службеника, ако је то заиста могуће и тако замишљено. Мени је потребно да прегледам све постојеће тефтере до краја 30-тих година 19. века за моје село, а немам могућност да одем у Архив, јер највећи део године проведем у иностранству.

А добио сам потврду да Архив Србије у збирци тефтера поседује 12 књига које се односе на Пожаревачки округ, Млавски срез у оквиру кога се у 19. веку налазило моје место. Распон година је од 1824. до 1839.

Да ли ови искусни знају колико је часова потребно да се све то темељно прегледа?

ако је само једно село у питању, рецимо од пар сати до пола дана у зависности колико тога је сачувано и колико је село...
« Последња измена: Јун 05, 2018, 10:16:08 пре подне Đorđo »

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #25 послато: Јун 05, 2018, 12:29:56 поподне »
Мени је ово веома интересантно да се истраживање обави од стране службеника, ако је то заиста могуће и тако замишљено. Мени је потребно да прегледам све постојеће тефтере до краја 30-тих година 19. века за моје село, а немам могућност да одем у Архив, јер највећи део године проведем у иностранству.

А добио сам потврду да Архив Србије у збирци тефтера поседује 12 књига које се односе на Пожаревачки округ, Млавски срез у оквиру кога се у 19. веку налазило моје место. Распон година је од 1824. до 1839.

Да ли ови искусни знају колико је часова потребно да се све то темељно прегледа?

Нисам сигуран колико може обухватно и садржајно спољни истраживач да обави истраживањем архивске грађе у вези са породичним пореклом за неког другог. Овде наравно ме доводим у сумњу квалитет и компетентност сарадника Архива, као ни њихову посвећеност.
Уколико се ради о простом “скенирању” пописа према кључним речима, онда верујем да то може било ко да уради уместо заинтересоване стране, и то за релативно кратко време. Ја сам у просеку успевао да прегледам од четири до пет ролни  ( неки тефтери и пописи су таквог обима да се налазе на више од једне ролне) током једна смене. Највише сам успевао да покријем суботом, када је најмања гужва у читаоници.

Недостатак коришћења услуга спољних сарадника у истраживању архивске грађе долази до изражаја у мало комплекснијим истраживањима и повезивању информација из различитих тефтера или пописа код којих постоји временски дисконтинуитет, јер препознавање и повезивање информација из различитих докумената ту игра кључну улогу и захтева мало више специфичног знања и познавања прилика тог времена и конкретних околности које су утицале на еволуцију породице које само заинтересована страна поседује.

Моја препорука је да ипак размотрите опције и да у складу са својом раслоложивошћу испланирате да ипак лично прегледате сву расположиву грађу, не због уштеде новца већ из разлога што неком спољном истраживачу не намерно може да се деси да испусти или превиди неку битну информацију за истраживање што може да утиче на сам ток и исход вашег истраживања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #26 послато: Јун 05, 2018, 06:43:36 поподне »
Пошто сам ових дана често у ист. Архиву, знам да се истраживање се  не наплаћује  истраживачима, који сами врше истраживања одређене теме. Та наплата у износу од 2100 дин. се односи на захтеве упућене Архиву да неко стручно лице изврши истраживање  уместо оног који то истраживање захтева.
Ако занемаримо цену,мислим да  стручно лице може евентуално само  по налогу да  пронађе,одвоји и копира тражене податке, за разлику од самог истраживача који на лицу места може да "повезује"нађено проширује обим истраживања
и нађе траг у ком правцу даље ићи..

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #27 послато: Јун 06, 2018, 07:52:03 поподне »
Корисно је што постоји тај порески попис из 1863. године, али то је само један тренутак. Детаљно, али нема увида шта је било пре а шта је после.
Тај попис је више провера и потврда - црквених матичних књига.

Што више извора, то боље. Ту је 1+1=3.

Чак се и црквене књиге на неки начин међусобно подржавају. Прочитате рођене, па онда у венчанима потврдите временске опсеге за очекивање деце итд.

Архив Србије је добар за додавање података људима за које тек знате да постоје, пошто су ту, на пример, пописи разних државних службеника и слично.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #28 послато: Јун 06, 2018, 08:55:27 поподне »
Највише се тражи тај попис из 1863 год. али на жалост он није сачуван за све крајеве, или ако јесте, није  читљив,
неке су странице  уништене, упропашћене...нема их...
Међутим не треба одустати.Ту су разне збирке тефтера (арача, главнице,спахијских прихода..) које се налазе за један крај (место,село) на неколико разних (микрофилмованих) ролни, па треба бити упоран,стрпљив ,разгледати  сваку ролну полако...  бележити и  слагати податке.
Тако се може наћи у тефтеру арача на пр. за 1832 -1833 год. и године старости претка,наравно под условом да знате име претка и да је баш у то време био у том месту.
Може се пуно тога наћи само не може све и одмах.     

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #29 послато: Јун 08, 2018, 06:53:05 пре подне »
Поредио сам попис/преглед административне поделе кнежевине Србије са списком сачуване грађе за порески попис из 1863. године и могу да кажем да је око 90% сачувано. Недостајући су највише неки делови западне Србије и сама варош Београд.

Насупрот томе, за једнак попис из 1884. године постоји тек можда 5%.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #30 послато: Јун 12, 2018, 01:50:40 поподне »
Скрећем пажњу свима који се баве родословима да преписи тефтера који могу да се нађу на интернету и по књигама нису 100% поуздани и препоручујем свима да лично оду у архив и погледају тефтере који су им важни. Био сам једног дана докон и гледао сам у архиву неки тефтер арачки за који сам већ имао препис у једној књизи. Када сам дошао кући и упоредио зачудио сам се колико је било грешака у том препису којег сам користио годинама. Тако да скрећем пажњу свима ако су се користили преписима тефтера да их за сваки случај провере лично у архиву

Ван мреже отацИванДелић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Савет - шта тражити у Архиву Србије?
« Одговор #31 послато: Децембар 10, 2018, 04:50:01 поподне »
Помаже Бог. Већ пар година проучавам порекло своје и суседних породица села око Чачка, Ивањице, Ужица... Могу да помогнем ако коме треба. Иначе кад се на сајту неке установе каже да "истраживачки час кошта 2.600 динара" то вам једноставно значи да неко од особља може за вас да прегледа оно што вас занима али ће вас то коштати толико. Зато је боље да замолите овде на форуму или одете лично. Могу слободно од све душе да кажем да су у Читаоници Архива Србије изузетно услужни, пажљиви и предусретљиви.