Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 361145 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #140 послато: Септембар 30, 2015, 09:25:00 пре подне »
Имам два питања за колеге форумаше Дробњаке I1 P109.

- дали се у међувремену појавио на тлу Италије/Сицилије нови тестирани Италијан (осим већ познатог Rizzuti-a, и 3-4     Арбареша)?

- дали је  I1 P109 у Нормандији ендемна?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #141 послато: Септембар 30, 2015, 12:03:00 поподне »
- дали се у међувремену појавио на тлу Италије/Сицилије нови тестирани Италијан (осим већ познатог Rizzuti-a, и 3-4     Арбареша)?

Nije. Mutacija koja je ranije ometala čitanje vrednosti za STR DYS481 i davala lažnu vrednost 0 je uvrštena u grananje podogranaka I-P109 kao SNP FGC22049. Sam za sebe, FGC22049 ne definiše ogranak, ali u kombinaciji sa još 13 SNP-ova zajedno definiše jadranski ogranak P109>Y3662>S14887>Y11203>FGC22045.

Na nivou sa FGC22045 je još 13 SNP-ova, među kojima i FGC22049, alias STR DYS481.

U Italiji postoji druga osoba koja se nalazi u nešto paralelnom ogranku: P109>Y3662>S14887>Y4115>Y4114. TMRCA je na nivou S14887 pre oko 2500 godina. Na tom nivou je takođe veći deo svih I-P109, ubedljivom većinom iz Engleske.

- дали је  I1 P109 у Нормандији ендемна?

Ne. I-P109 je nastao na severu Danske odakle se širio na: južnu Skandinaviju, obale Baltika, britanska ostrva, Island, Grenland, severnu Nemačku, Normandiju, Italiju i vrlo značajno dolinama Rajne i Elbe, kao i u Kronstadt (današnji Brašov u središtu današnje Rumunije, koji je bio vekovno nemačko i tevtonsko središte) i naravno jadransku obalu i zaleđe.

Ono što pada u oči je sledeće: premda na nivou S14887 postoji veliki broj tipičnih predstavnika I-P109 u prvom redu u Velikoj Britaniji. Već na sledećem koraku Y11203 postoji samo jedna osoba u Velikoj Britaniji i jedna sa reke Waga na krajnjem severu današnje Rusije, a na sledećem FGC22045, postoje samo osobe sa Jadrana. Vremenski jaz između pripadnika Y11203 i FGC22045 je oko 1700 godina (2500 ybp i 800 ybp). Pri čemu je proračunata starost FGC22045 istih 2500 godina kao i proračunata starost Y11203. Upadljivo odsustvo osoba iz Engleske iz FGC22045 može da ukaže da su se pri nastanku tog ogranka preselili nešto južnije ka današnjoj granici Danske i severne Nemačke i da nisu bili deo masovnih pokreta prema Engleskoj. U suprotnom, očekivalo bi se da u velikom broju testiranih ljudi iz Engleske bude barem neko ko je FGC22045, a za sada takve osobe nema.

Dakle, svi geografski pravci širenja, osim jednog, su već zauzeli svoja mesta na do sada identifikovanim SNP ograncima. Jedini koji nedostaju su nemački pravci širenja, pošto nema osoba iz Nemačke koje su radile Big Y (a za sada niko nije naručio ni novi SNP panel iz Nemačke). Kako jadranski ogranak u odnosu na sve ostale ogranke ima vremenski jaz od 1700 i više godina, ostaje kao sve verovatnije da su mu najbliže nemačke grane - jedine od svih koje do sada nisu SNP testirane.

Takođe, treba imati u vidu da je najstariji poznati muški predak osobe iz današnje Rusije živeo u 17. veku na, kao što rekoh, reci Waga na krajnjem severu. Na tom mestu se nalazila trgovačka stanica (grad) u kome su tokom dva veka šest meseci svake godine provodili vreme trgovci iz Hanzeatske lige sa severa Nemačke sve do samog kraja 15. veka.

To je sve konzistentnije i sa TMRCA jadranskog ogranka koji se polako sužava i koji će se kada se uključe STR proračuni na YFull-u sigurno još suziti. Tim sužavanjem TMRCA se polako izlazi iz vremena kada se može govoriti o Normanima. Nije u neskladu ni sa prisustvom na Siciliji, jer je Tevtonski red imao nekoliko komandi na Siciliji, a sedište velikog majstora je bilo u Veneciji. Takođe je konzistentno sa I-P109 uzorcima iz Brašova koji pokazuju veću bliskost sa jadranskim ogrankom nego mnogi iz Engleske (premda su i engleski uzorci na STR-ovima solidno bliski).

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #142 послато: Септембар 30, 2015, 12:18:24 поподне »
Хвала I-P 109 на сажетом и исцрпном појашњењу!

Молим те исправи ме ако грешим. То би значило да је дробњачки кластер дошао континенталним путем -а не преко Јадрана.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #143 послато: Септембар 30, 2015, 12:22:52 поподне »
Хвала I-P 109 на сажетом и исцрпном појашњењу!

Молим те исправи ме ако грешим. То би значило да је дробњачки кластер дошао континенталним путем -а не преко Јадрана.

Nisam siguran. :) Za sada su sve to indicije, neke jače, neke slabije. Potencijalno je moguće da se radilo o kopnenom putu duž Jadrana.

Radonić II

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #144 послато: Септембар 30, 2015, 12:25:58 поподне »
Svojevremeno sam naišao na ovaj tekst na sajtu "DeReMilitari". Učinio mi se prigodan s obzirom na pominjanje engleskih haplotipova.

http://deremilitari.org/2014/06/english-refugees-in-the-byzantine-armed-forces-the-varangian-guard-and-anglo-saxon-ethnic-consciousness/

Postoji i jedan pasus koji mi se isto učinio interesantan:
Цитат
The first Varangians in Byzantine Service, according to Benedikz and Blondal, were Christianized Russians (Rōs, for both Scandinavians and Slavs), who served with Dalmatians in the Great Company as marines in the time of Constantine Porphyrogenitus (ca. 930-950)

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #145 послато: Септембар 30, 2015, 12:30:41 поподне »
Svojevremeno sam naišao na ovaj tekst na sajtu "DeReMilitari". Učinio mi se prigodan s obzirom na pominjanje engleskih haplotipova.

http://deremilitari.org/2014/06/english-refugees-in-the-byzantine-armed-forces-the-varangian-guard-and-anglo-saxon-ethnic-consciousness/

Postoji i jedan pasus koji mi se isto učinio interesantan:

Jeste, ali na prostoru gde su Vikinzi osnovali Kijevsku Rus ne postoje I-P109 osim onih koji su se doselili kao Nemci u poslednjih oko 300 godina. Vikinzi koji su osnovali Kijevsku Rus i koji su se kretali tim trgovačkim putem do Carigrada po svoj prilici nisu u sebi uključivali I-P109, već samo druge ogranke I1 koji su i nađeni na tom prostoru sa većom starošću od I-P109.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #146 послато: Септембар 30, 2015, 12:40:00 поподне »
Nisam siguran. :) Za sada su sve to indicije, neke jače, neke slabije. Potencijalno je moguće da se radilo o kopnenom putu duž Jadrana.

По мом резоновању, дробњачки кластер (као скупина) је могао бити у савезу тевтонских витезова Фридриха Барбаросе 1189год, приликом III. крсташког похода (посавским путем), или током IV. крсташког похода твз. "јадранском магистралом". И једна и друга варијанта се поклапа са 800г. до заједничког претка Дробњака. Мислим да је та претпоставка вероватнија него апулијско-норманска варијанта ала Гискар тј., д`Oтвил.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #147 послато: Септембар 30, 2015, 12:44:44 поподне »
По мом резоновању, дробњачки кластер (као скупина) је могао бити у савезу тевтонских витезова Фридриха Барбаросе 1189год, приликом III. крсташког похода (посавским путем), или током IV. крсташког похода твз. "јадранском магистралом". И једна и друга варијанта се поклапа са 800г. до заједничког претка Дробњака. Мислим да је та претпоставка вероватнија него апулијско-норманска варијанта ала Гискар тј., д`Oтвил.

Ja isto mislim da je verovatnije nemačko poreklo, nego normansko. U svakom slučaju, radi se o srazmerno mladoj severno-germanskoj grani (mislim generalno na I-P109) unutar koje je razlika između normanskog i nemačko-tevtonskog dolaska na Jadran pitanje nijanse. Takođe za nemački dolazak ima mnogo više događaja u istoriji nego za normanski. A vremenski okvir je takođe na strani nemačkog, a manje na strani normanskog, kao što si naveo.

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #148 послато: Септембар 30, 2015, 03:00:19 поподне »
Još jedna bitna činjenica za moguće nemačko poreklo I-P109 na Siciliji se nalazi u tome da je nemački car Friedrich II iz dinastije Hohenstaufen preselio dvor i proveo ceo život na Siciliji i u južnoj Italiji. Bukvalno je centar nemačkog carstva bio na Siciliji u toku većeg dela 13. veka.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #149 послато: Септембар 30, 2015, 03:20:39 поподне »
Слажем се. Значи да би се потврдила дробњачко-фолксдојчерска веза (мора мало шале) потребни су колико сам схватио само актуални немачки Биг Ипсилон!
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #150 послато: Септембар 30, 2015, 03:22:15 поподне »
Слажем се. Значи да би се потврдила дробњачко-фолксдојчерска веза (мора мало шале) потребни су колико сам схватио само актуални немачки Биг Ипсилон!

Po mom mišljenju, da. Ili umesto Big Y može i novi SNP panel. On obuhvata i neke od 14 SNP-ova koji definišu jadransku granu I-P109.

Ван мреже Бомештар Војислав

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #151 послато: Септембар 30, 2015, 03:33:18 поподне »
Вемић-Доња Буковица, Дробњак- I1 P109

Веома важан налаз. Изгледа да имамо једну специфичну српску норманску групу са вриједношћу 0 на маркеру 481. Провјерио сам у И1 Пројекту на Фтдна и једино код наших хаплотипова постоји таква вриједност.

Интересантна је и због тога што је ово први тестирани Дробњак и то из групе Новљана.

По истраживањима генетичара са Харварда,дошло се до потврде да се српски ДНК у најчистијем облику сачувао у Скандинавији, у Шведској и Норвешкој. Та грана је пре више хиљада година мигрирала на север. Из историје је познато да су северна српска племена долазила у помоћ јужној браћи. Нај познатије северно племе на овим просторима јесу Љутићи који су господарили Лајпцигом и околином. За племена са подручја Шведске и Норвешке нисам упознат,али ћу се потрудити јер и сам припадам групи И1,што сам сазнао тек јуче.

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #152 послато: Септембар 30, 2015, 04:04:48 поподне »
По истраживањима генетичара са Харварда,дошло се до потврде да се српски ДНК у најчистијем облику сачувао у Скандинавији, у Шведској и Норвешкој. Та грана је пре више хиљада година мигрирала на север. Из историје је познато да су северна српска племена долазила у помоћ јужној браћи. Нај познатије северно племе на овим просторима јесу Љутићи који су господарили Лајпцигом и околином. За племена са подручја Шведске и Норвешке нисам упознат,али ћу се потрудити јер и сам припадам групи И1,што сам сазнао тек јуче.

  • Ne postoji "srpska DNK". DNK ne određuje etničku samoidentifikaciju.
  • TMRCA za sve I1 je oko 4500 godina. U to vreme ne postoje dokumentovane osobe koje se samoidentifikuju kao Srbi. To vreme na tom prostoru spada u praistoriju, jer nema nikakvih dokumentarnih izvora.
  • Među severno-germanskim plemenima ni u istorijsko vreme takođe ne postoji nikakvo srpsko određenje.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #153 послато: Септембар 30, 2015, 07:26:56 поподне »
Blago sam iznenadjen brojem I-P109 rezultata koji je dobijen u akciji koju je drustvo Poreklo organizovalo. Ne sumnjam u rezultate ali eto za svaki slucaj da pitam - da li ste sigurni da neki od tih rezultata nije neka od drugih I1 grana (npr I-Z63)?

Inace sto se tice I-P109, definitivno je da je najzastupljenija I1 grana kod Srba. Pa bih zbog toga podelio svoje vidjenje dolaska ove haplogrupe na Balkan. Vidim da sada Normanska verzija nije vise tako dominantna, a ja i ranije nisam imao takvo glediste. Medjutim ne bih mogao da podrzim ni ovaj novi "Nemacki" scenario. Pre svega zbog toga sto je dominantna nemacka haplogrupa R-U106, pa ako bi u Srbiji bilo toliko nemackih potomaka (priblizno broju danasnjih I-P109) onda bi R-U106 bio bitno vidljiviji nego sto to sada jeste. To je moje licno vidjenje.

Osnovni argumenti za moje dalje pretpostavke su to da I-P109 nema kod Albanaca sto znaci da je na Balkan sigurno dosao posle pada Rimskog carstva, i kao drugo bliskost rumunskih haplotipova sa ovim nasim (verujem kolegi sa foruma koji je o tome pisao). Medjutim, ja takodje verujem i da P109 u Jugoistocnoj Evropi nije u toj meri vezan za odredjene regione (npr Brasov), i to zbog toga sto sam video po bar jedan I-P109 rezultat u skoro svim zemljama Jugoistocne Evrope osim u Albaniji. Ima npr jedan Ukrajinski i Grcki u jednom skorasnjem istrazivanju. Stvar je u tome da je Istocna Evropa mnogo slabije testirana od zapadne pa kako bude rastao broj rezultata iz Jugoistocne Evrope tako ce siguran sam da raste i broj I-P109.

Dakle moje misljenje je da veza sa nekim Germanskim plemenom jeste moguca a ako bih birao o kom plemenu je rec, u odnosu na sve ovo sto ste do sada pisali ja bih izabrao Gote. Iz prostog razloga sto se njihovi putevi na istoku Evrope poklapaju sa danasnjim javljanjem I-P109. Medjutim za takvu mogucnost je opet problem nedostatak R-U106 a donekle i R-Z284 jer je to tipicna skandinavska haplogrupa.
Druga mogucnost o kojoj je do sada mislim vec pisano je da je I-P109 dosao sa Slovenima. Po meni je to najverovaniji scenario iz prostog razloga sto postoji solidno geografsko preklapanje I-CTS10228 i I-P109 u Istocnoj Evropi.
Ali naravno moguce je i nesto sto je na osnovu ovih dosadasnjih podataka tesko predvideti tako da nikako ne zelim da budem iskljuciv.

Izneo bih i svoje misljenje da pokusaj odredjivanja starosti TMRCA na osnovu ovoga sto do sada imamo moze da zavara. Ono u sta ja ne sumnjam je samo da se radi o mladoj grani iz prostog razloga sto se nalazi na mestu na kom jeste u I1 stablu.
I na kraju nadam se da mi necete zameriti jer nisam predstavnik I-P109 a izneo sam sve te pretpostavke. :)

Pozdrav!

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #154 послато: Септембар 30, 2015, 07:54:47 поподне »
Blago sam iznenadjen brojem I-P109 rezultata koji je dobijen u akciji koju je drustvo Poreklo organizovalo. Ne sumnjam u rezultate ali eto za svaki slucaj da pitam - da li ste sigurni da neki od tih rezultata nije neka od drugih I1 grana (npr I-Z63)?

Inace sto se tice I-P109, definitivno je da je najzastupljenija I1 grana kod Srba. Pa bih zbog toga podelio svoje vidjenje dolaska ove haplogrupe na Balkan. Vidim da sada Normanska verzija nije vise tako dominantna, a ja i ranije nisam imao takvo glediste. Medjutim ne bih mogao da podrzim ni ovaj novi "Nemacki" scenario. Pre svega zbog toga sto je dominantna nemacka haplogrupa R-U106, pa ako bi u Srbiji bilo toliko nemackih potomaka (priblizno broju danasnjih I-P109) onda bi R-U106 bio bitno vidljiviji nego sto to sada jeste. To je moje licno vidjenje.

Osnovni argumenti za moje dalje pretpostavke su to da I-P109 nema kod Albanaca sto znaci da je na Balkan sigurno dosao posle pada Rimskog carstva, i kao drugo bliskost rumunskih haplotipova sa ovim nasim (verujem kolegi sa foruma koji je o tome pisao). Medjutim, ja takodje verujem i da P109 u Jugoistocnoj Evropi nije u toj meri vezan za odredjene regione (npr Brasov), i to zbog toga sto sam video po bar jedan I-P109 rezultat u skoro svim zemljama Jugoistocne Evrope osim u Albaniji. Ima npr jedan Ukrajinski i Grcki u jednom skorasnjem istrazivanju. Stvar je u tome da je Istocna Evropa mnogo slabije testirana od zapadne pa kako bude rastao broj rezultata iz Jugoistocne Evrope tako ce siguran sam da raste i broj I-P109.

Dakle moje misljenje je da veza sa nekim Germanskim plemenom jeste moguca a ako bih birao o kom plemenu je rec, u odnosu na sve ovo sto ste do sada pisali ja bih izabrao Gote. Iz prostog razloga sto se njihovi putevi na istoku Evrope poklapaju sa danasnjim javljanjem I-P109. Medjutim za takvu mogucnost je opet problem nedostatak R-U106 a donekle i R-Z284 jer je to tipicna skandinavska haplogrupa.
Druga mogucnost o kojoj je do sada mislim vec pisano je da je I-P109 dosao sa Slovenima. Po meni je to najverovaniji scenario iz prostog razloga sto postoji solidno geografsko preklapanje I-CTS10228 i I-P109 u Istocnoj Evropi.
Ali naravno moguce je i nesto sto je na osnovu ovih dosadasnjih podataka tesko predvideti tako da nikako ne zelim da budem iskljuciv.

Izneo bih i svoje misljenje da pokusaj odredjivanja starosti TMRCA na osnovu ovoga sto do sada imamo moze da zavara. Ono u sta ja ne sumnjam je samo da se radi o mladoj grani iz prostog razloga sto se nalazi na mestu na kom jeste u I1 stablu.
I na kraju nadam se da mi necete zameriti jer nisam predstavnik I-P109 a izneo sam sve te pretpostavke. :)

Pozdrav!

Vrlo ukratko, I-P109 ne postoji na putu Gota, a ne postoji ni na staništu Slovena oko Karpata, južne Poljske i zapadne Ukrajine. Dakle, nema nikakvog preklapanja sa I2a1b u istočnoj Evropi. Retki I-P109 koji su nađeni na tim prostorima imaju nemačka prezimena i potomci su nemačkih naseljavanja u poslednjih 250-300 godina.

Pored toga što nema I-P109 na prostoru sa koga su došli Sloveni na zapadni Balkan, ona je i oko 600 godina mlađa na zapadnom Balkanu.

Kada je u pitanju primer Rumunije, I-P109 baš jeste vezana za Brašov, jer na uzorku od 130+ ljudi iz svih krajeva Rumunije koji je neko nedavno podelio na forumu, jedina četvorica I-P109 su svi isključivo iz Brašova.

I-P109

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #155 послато: Септембар 30, 2015, 07:57:15 поподне »
Takođe, postoje osobe koje su I-P109 i I-L22 (korak pre I-P109) i u Albaniji i to u kraju gde je bila čuvena Via Egnatia, put koji je od antike spajao Jonsko more i Solun i kojim su se kretali mnogi Templari i krstaške vojske.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #156 послато: Септембар 30, 2015, 08:05:55 поподне »
Takođe, postoje osobe koje su I-P109 i I-L22 (korak pre I-P109) i u Albaniji i to u kraju gde je bila čuvena Via Egnatia, put koji je od antike spajao Jonsko more i Solun i kojim su se kretali mnogi Templari i krstaške vojske.

Jel mozes da navedes izvor za te podatke?

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #157 послато: Септембар 30, 2015, 08:08:32 поподне »
Честитке Дробњацима! Очекивао сам да ће бити пуно I1, али ово је садa више него добар проценат ове ХГ.

Недавно сам направио мапу за балканске I1

плаво - I-P109


I-P109 не постоји код Албанаца и Грка (додуше, пронађен је један код Албанца из Дебра, Македонија). Нисам сигуран како стоје на југу Италије, али претпостављам да нису присутни у већем проценту. Све ово баца сумњу на норманску теорију и сеобу из правца Сицилије.

На карти се може видети да овај огранак хаплогрупе I1 (на Балкану) постоји код Срба, Хрвата и Бугара. Ако узмемо у обзир и малу старост ове балканске групе, можда не треба искључити долазак са Германима.




Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #158 послато: Септембар 30, 2015, 08:15:32 поподне »
Небојша хвала на карти!
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #159 послато: Септембар 30, 2015, 08:24:14 поподне »
Ovo su Grcki i Ukrajinski haplotip o kojima sam pisao:

 ID    Country   Population acronym   Ethnicity   DYS393   DYS390   DYS19   DYS391   DYS385a   DYS385b   DYS426   DYS388   DYS439   DYS389I   DYS392   DYS389II   DYS458   DYS437   DYS448   DYSGATAH4   DYS456   DYS438   DYS635   Haplogroup   Founders
GM016   Greece   GRG   General population   13   23   14   10   13   13   11   14   11   12   11   28   16   16   20   11   14   10   22   I-P109   
UM011   Ukraine   UKG   General population   13   23   14   10   12   13   11   14   11   12   11   28   16   16   20   11   14   10   21   I-P109   


Sto se tice Ukrajine problem je da skoro nije ni bilo studija koje su se bavile Ukrajinom a ove koje su izasle u skorije vreme nisu ukljucivale testove na I-P109