Аутор Тема: Поријекло презимена Грмуша  (Прочитано 852 пута)

Ван мреже Милко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Поријекло презимена Грмуша
« послато: Јул 28, 2023, 09:52:19 пре подне »
Поздрав свима. Посљедњих неколико година аматерски и у слободно вријеме прикупљам информације о поријеклу своје породице. Прије свега, желим да се захвалим ауторима и свим члановима Порекло.рс јер овај посао који радите је један од најважнијих за сваки народ који жели себи добра.

Моји су из Голеша, села на обронцима Мањаче. Будући да је презиме Грмуша карактеристично занимало ме одакле вуче поријекло и из којег мјеста смо дошли у Голеша.

Ишчитавао сам све што ми је на интернету дошло под руку, покушао сам доћи до информација од старијих рођака, но и даље немам прецизну слику нашег поријекла па бих замолио упућеније овдје да ми помогну.


Моји славе Јовањдан, а нигдје нисам нашао податак да било које Грмуше славе неку другу славу сем св. Јована. Како ми се чини, све су Грмуше повезане и сви вучемо исто поријекло.

По казивању мога рођака који се пред крај живота дуго бавио овом темом, Грмуше су прије цца 150 година у Голеша дошли из Босанског Грахова. Први Грмуша у Голешима, по њему, звао се Ђуро. Његов отац је своје синове из Грахова послао према Бањој Луци (Голеша), Книну (Плавно) и Бихаћу.

Грмуша има и у оближњем мјесту Борковићи које се налази између Бање Луке и Бронзаног Мајдана и претпоставка је да су се ту населили из Голеша.

Моја мајка презива се Галић. Галићи су исто у Голешима, а има их и у Первану и у Доњим Колима (Буквалеку). Покојни отац ми је говорио да су му старији људи казивали да су Грмуше и Галићи заједно дошли у Голеша и да су увијек на свим просторима били заједно и заједно се селили. Галићи су несумњиво стигли у Голеша из Грахова, као и Дамјановићи и Марићи. Дан-данас у Голешима су засеоци Грмуша, Галића, Дамјановића и Марића једни поред других, а био сам у Грахову и тамо сам такође видио да и данас постоје засеоци Галића, Дамјановића и Марића, но не и Грмуша.

Грмуша данас има у Плавну поред Книна и ту их је било прилично у прошлости. Баш као и у Бојни поред Глине и у мјестима око Велике Кладуше.

Читао сам теорије по којима су Грмуше у Плавно стигле из Бјелајског поља поред Босанског Петровца негдје почетком 18. вијека. Такође, по бројним теоријама Грмуше су на протор Поуња опет дошле из Далмације.

Знам и за теорије о поријеклу Грмуша од племена Богуновића, читао сам Божидара Кљајевића, али опет резултати генетских истраживања које сам читао овдје на Пореклу.рс наводе да наша хаплогрупа није на било који начин повезана са тим племеном.

Ако неко више зна нешто о овоме, био бих заиста захвалан да ми помогне. Моје искуство говори да, нажалост, већина нас крајишких Срба има једну ману да нам преци нису нити много знали о свом поријеклу, нити су се претјерано интересовали, нити се о кући о томе много причало. Разговарао сам са многим старијим људима из Голеша, они у принципу познају своје поријекло до прађеда и ту њихово знање престаје. Разумио сам да су људи једноставно живјели врло тешко, односно да их је мучна свакодневница потпуно лишила било какве потребе да испитују шта се дешавало некад у прошлости. Мислим да та чињеница страховити компликује данашње покушаје да се ствари прецизно утврде, уз додатни проблем да су у прошлости најближи рођаци једни другима често чинили свакојаке пакости па се својеврсним "завјетом ћутања" о прошлости то све настојало заборавити.

Све вас поздрављам.

« Последња измена: Јул 28, 2023, 09:56:08 пре подне Милко »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Поријекло презимена Грмуша
« Одговор #1 послато: Јул 28, 2023, 10:46:10 пре подне »
Грмуше из Голеша су тестиране и припадају хаплогрупи I2-PH908. Не знам да ли сте ви тај тестирани?

Како год, хаплотип Грмуше је такав да се на основу њега не могу опредијелити неке одређеније везе са другим породицама.

И ја бих рекао да су све Грмуше у Крајини истог рода. Кроз предања, Плавно се намеће као најстарија матица, бар од почетка 18. вијека, јер су поунске, а претпостављам и банијске Грмуше поријеклом из те далматинске струје. С обзиром да је Плавно крајем 17. вијека насељавано махом досељеницима из данашње Босанске Крајине није искључено да је само презиме формирано тек у Плавну и то по насељу из ког су преци Грмуша дошли, а то би могло бити и поунско село Грмуша. Грмуша није далеко од Бјелајског Поља одакле су досељавали Срби у Плавно. Друга варијанта би била да је презиме надимачко и да нема везе са насељем.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Поријекло презимена Грмуша
« Одговор #2 послато: Јул 28, 2023, 11:05:29 пре подне »
Да су крајишке Грмуше (Јовањдан) сви исти род, говоре и досадашњи резултати. Осим поменутог Грмуше из околине Бања Луке, постоје на 23andMe још двојица:

Грмуша, Јовањдан, Бојна, Глина, I2-S17250
Грмуша, Јовањдан, Плавно, Книн, I2-S17250

Ван мреже Милко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Поријекло презимена Грмуша
« Одговор #3 послато: Јул 28, 2023, 01:34:42 поподне »
drajver, Небојша,

хвала пуно на корисним информацијама.

Не, ја нисам тај тестирани Грмуша из Голеша. Но, планирам да се ускором тестирам иако претпостављам да ће то бити исти резултати.

Готово сигурно је да је судбина Грмуша идентична судбини највећег броја српских крајишких породица. Читао сам запис неког свештеника који наводи да је већина данашњег становништва Плавна ту дошла почетком 18. вијека, највјероватније као резултат помјерања становништва из Босне због ратних догађаја. Гдје су тачно били у Босни, односно Б. Крајини прије тога, то је питање. Да ли је то неко аутохтоно становништво са Змијања, односно Бјелајског поља, или је пак ријеч о досељеницима из Старе Херцеговине, нисам пронашао дефинитивне конкретне доказе. Мада, по свим предањима из мог краја, све наше породице старином су из Херцеговине или Црне Горе.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Поријекло презимена Грмуша
« Одговор #4 послато: Јул 28, 2023, 04:15:25 поподне »
Велики поздрав за Милка

Драго ми је што планираш да се тестираш. Што год се више носиоца истога презимена и слављеници исте крсне славе тестира, то је много бржи и сигурнији пут када се истражују коријени и сродници гране његове.

Сувише је рано на основу само два тестирана и гдје је старост сувише велика, доносити коначне резултате. А колико видим овдје се спомињу Грмуше да сви славе исту крсну славу, што није тачно. Само на простору Епархије горњо-каровачке 1883. године ово презиме је уписано као слављеници Никољдана, Ђурђевдана и Јовањдана., док је годину раније у Шематизму Митрополији д/б  уписано да у овоме крају, осим Јовањдана Грмуше славе и Вас. Великог.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Поријекло презимена Грмуша
« Одговор #5 послато: Јул 28, 2023, 08:00:59 поподне »
Преглед присуства презимена Грмуша у Крајини (стање с почетка 20. вијека)

Далмација

Грмуша, Јовањдан, Плавно/Книн тестирани S17250+

Лика

Грмуша, Јовањдан, Мелиновац/Доњи Лапац

Банија

Грмуша, Додоши, Петриња
Грмуша, Јовањдан, Бојна, Глина тестирани S17250+
Грмуша, Мали Обљај, Глина

Босанска крајина

Грмуша, Јовањдан, Босанска Бојна, Велика Кладуша
Грмуша, Јовањдан, Пољана, Велика Кладуша
Грмуша, Јовањдан, Пољана (Дреновац), Велика Кладуша
Грмуша, Јовањдан, Стабанџа, Велика Кладуша
Грмуша, Јовањдан, Збориште, Велика Кладуша
Грмуша, Јовањдан, Осредак, Цазин
Грмуша, Јовањдан, Врело, Цазин
Грмуша, Бихаћ (Добреница), Бихаћ
Грмуша, Јовањдан, Љусина, Босанска Крупа
Грмуша, Јовањдан, Перна, Босанска Крупа
Грмуша, Јовањдан, Средњи Бушевић, Босанска Крупа
Грмуша, Јовањдан, Варошка Ријека, Босанска Крупа

Грмуша, Јовањдан, Голеши, Бања Лука (пописани 1882 г. у шематизму као Грмушићи) тестирани PH908
претпостављам да су се током 20. вијека раселили у:
Грмуша, Јовањдан, Борковићи, Бања Лука
Грмуша, Јовањдан, Кола Доња, Бања Лука
Грмуша, Јовањдан, Мотике, Бања Лука
Грмуша, Јовањдан, Шарговац, Бања Лука

Грмуше нису забиљежене на Кордуну. Било их је у Славонији око Нове Градишке и Вировитице, али као колониста из 20. вијека.



« Последња измена: Јул 29, 2023, 08:19:19 пре подне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Поријекло презимена Грмуша
« Одговор #6 послато: Јул 28, 2023, 08:07:28 поподне »
По казивању мога рођака који се пред крај живота дуго бавио овом темом, Грмуше су прије цца 150 година у Голеша дошли из Босанског Грахова. Први Грмуша у Голешима, по њему, звао се Ђуро. Његов отац је своје синове из Грахова послао према Бањој Луци (Голеша), Книну (Плавно) и Бихаћу.

Ово предање о доласку у Голеше из Босанског Грахова би могло бити тачно. Наиме, постоје подаци из 1790-тих о присуству Грмуша у насељима Малешевци и Маринковци код Босанског Грахова. Тамо их касније није било. У истом периоду Грмуше су већ биле бројне и на подручју Поуња, тако да је тешко рећи које је тачно мјесто било најстарије пребивалиште Грмуша, Грахово или Плавно.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Поријекло презимена Грмуша
« Одговор #7 послато: Јул 29, 2023, 07:01:31 пре подне »
На 23andMe су тестирани ови из Плавна и Бојне (Банија), не знам за Личане.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Поријекло презимена Грмуша
« Одговор #8 послато: Јул 29, 2023, 08:18:49 пре подне »
На 23andMe су тестирани ови из Плавна и Бојне (Банија), не знам за Личане.

Да, моја грешка приликом уписивања.

Ван мреже Милко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Поријекло презимена Грмуша
« Одговор #9 послато: Јул 29, 2023, 08:46:24 пре подне »
@Тимар, велики поздрав. Сагласан сам, потребна су нова и ажурирана тестирања. Нисам до сад чуо за друге славе код Грмуша, али није немогуће нити чудно.

@drajver, сад ствари почињу да се поклапају. Нисам чуо раније да су Грмуше биле у Малешевцима код Грахова. То даје ново свјетло на ствари, јер у Малешевцима су били Галићи (и дан-данас су ту), а као што сам навео у првом посту: предање породично је да су Галићи и Грмуше били раније заједно и да су заједно дошли у Голеша.

Галићи су подигли спомен плочу у Голешима првом Галићу који је ту стигао 1850. године.

Плавно је између Книна и Грахова. Логично је да су Грмуше у Малешевце стигли из Плавна, а отуд је та грана стигла у Голеша.

Прве Грмуше су у Плавно вјероватно стигле у великом миграционом таласу око 1700. године са другим породицама из Бјелајског поља. Могуће да су их назвали Грмушама по истоименом мјесту.
У сваком случају, гледајући попис становништва у Плавну почетком 1700их, најмање 300 година носимо ово презиме.

На Бјелајско поље су могли доћи, попут бројних других породица, из Херцеговине. То је тешко прецизно утврдити без сазнања како су се раније презивали.

Хвала пуно свима на помоћи.

Ван мреже Милко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Поријекло презимена Грмуша
« Одговор #10 послато: Јул 29, 2023, 08:52:01 пре подне »
Преглед присуства презимена Грмуша у Крајини (стање с почетка 20. вијека)

Грмуша, Јовањдан, Голеши, Бања Лука (пописани 1882 г. у шематизму као Грмушићи) тестирани PH908
претпостављам да су се током 20. вијека раселили у:
Грмуша, Јовањдан, Борковићи, Бања Лука
Грмуша, Јовањдан, Кола Доња, Бања Лука
Грмуша, Јовањдан, Мотике, Бања Лука
Грмуша, Јовањдан, Шарговац, Бања Лука

Да, из Голеша су се раселили по Бањој Луци. Конкретно у Доњим Колима једини Грмуша је био мој покојни отац који је ту направио кућу да будемо ближи граду због путовања. Доња Кола су удаљена од Голеша три-четири км.