Аутор Тема: Србија пре 800 година.  (Прочитано 14469 пута)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #20 послато: Март 12, 2017, 10:25:31 поподне »
Леп пример описанија pedigrees' collapse /loss of lineage the term, тј. губитка јединсвених "правих" предака, када рецимо родитељи имају заједничког предка (нпр. прабабу)

Занима ме, дали је неко имао прилику да види аутосомалну ДНА особа којима су рецимо отац I1 P109, а мајчин отац такође I1 P109 или деда? Исто важи и за рецимо N1a.

The genealogical law of three generations, according to which each hundred years contain on average three generation intervals, holds for generation lengths for Y-chromosomal DNA, typically equal to 31-32 years; for autosomal and mtDNA, this time is somewhat shorter. Moving along ascending lineas, the number of genetically effective ancestors transmitting their DNA fragment to descendants increases far slower than the number of common ancestors, because the time to the nearest common ancestor is proportional to log2N, and the time to genetically effective ancestor, to N, where N is the population size...

.... However, in the course of the HapMap project it was established that 10-30% of pairs of individuals from the same population have at least one common genome region, which they inherited from a recent common ancestor.

https://www.researchgate.net/publication/221830575_Genetic_Aspects_of_Genealogy

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #21 послато: Март 12, 2017, 10:29:25 поподне »
Данас ми делује да има простора у Србији и Црној Гори са 7,8 милиона становника, а могу да замислим како је онда изгледало...
На пример аустријска краљевина Србија (1718-1739) је имала негде око 40000 становника, чини ми се да је неко од форумаша прецизније одредио да је тај број 36000. Ево карте тог простора.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #22 послато: Март 12, 2017, 10:55:54 поподне »
Леп пример описанија pedigrees' collapse /loss of lineage the term, тј. губитка јединсвених "правих" предака, када рецимо родитељи имају заједничког предка (нпр. прабабу)

Занима ме, дали је неко имао прилику да види аутосомалну ДНА особа којима су рецимо отац I1 P109, а мајчин отац такође I1 P109 или деда? Исто важи и за рецимо N1a.

The genealogical law of three generations, according to which each hundred years contain on average three generation intervals, holds for generation lengths for Y-chromosomal DNA, typically equal to 31-32 years; for autosomal and mtDNA, this time is somewhat shorter. Moving along ascending lineas, the number of genetically effective ancestors transmitting their DNA fragment to descendants increases far slower than the number of common ancestors, because the time to the nearest common ancestor is proportional to log2N, and the time to genetically effective ancestor, to N, where N is the population size...

.... However, in the course of the HapMap project it was established that 10-30% of pairs of individuals from the same population have at least one common genome region, which they inherited from a recent common ancestor.

https://www.researchgate.net/publication/221830575_Genetic_Aspects_of_Genealogy
To код нас није било могуће, јер прадеда је треће колено, а црква није дозвољавала пре седмог колена...

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #23 послато: Март 12, 2017, 11:01:46 поподне »
To код нас није било могуће, јер прадеда је треће колено, а црква није дозвољавала пре седмог колена...
Мислиш? Знам за неколико примера. Није се баш строго гледало на то када је у питању женска страна. Додуше, нису у питању заједнички прабаба и прадеда али чукунбаба и чукундеда јесу.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #24 послато: Март 12, 2017, 11:48:10 поподне »
Мислиш? Знам за неколико примера. Није се баш строго гледало на то када је у питању женска страна. Додуше, нису у питању заједнички прабаба и прадеда али чукунбаба и чукундеда јесу.
Можда је било случајева пето колено...наврдеда заједнички по мушкој или женској страни...То су ипак изузеци

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #25 послато: Март 13, 2017, 12:01:52 пре подне »
Данас ми делује да има простора у Србији и Црној Гори са 7,8 милиона становника, а могу да замислим како је онда изгледало...

А да замислимо колико би данас било људи у Србији да не изгинуше сви они силни млађани мушкарци у минулим ратовима (поготово у двадесетом веку, али и раније), који не стигоше посејати своје потомство.  :-\

...а црква није дозвољавала пре седмог колена...

Можда црква није дозвољавала до седмог колена, али сам ја чуо (не знам да ли је тачо) да се толерише и пет.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #26 послато: Март 13, 2017, 12:08:40 пре подне »
А да замислимо колико би данас било људи у Србији да не изгинуше сви они силни млађани мушкарци у минулим ратовима (поготово у двадесетом веку, али и раније), који не стигоше посејати своје потомство.  :-\
И да куга у 17. и 18. веку није затирала читаве породице као што је то колера радила у 19. У Шумадији су од колере многе вароши у 19. веку изгубиле и до 50% својих становника у једном налету. Мислим да је најжешћа била последња велика епидемија колере, негде 1870-их.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #27 послато: Март 13, 2017, 12:13:51 пре подне »
А да замислимо колико би данас било људи у Србији да не изгинуше сви они силни млађани мушкарци у минулим ратовима (поготово у двадесетом веку, али и раније), који не стигоше посејати своје потомство.  :-\

Можда црква није дозвољавала до седмог колена, али сам ја чуо (не знам да ли је тачо) да се толерише и пет.
У праву си , рођена сестра мог деде по мајци (Танкосава Савић), удала се у кућу Милојевића...а Савићи и Милојевићи су потомци Саве и Милоја, који су били рођена браћа (рођени крајем 18.века), тако да су рођена сестра мог деде, Танкосава Савић и њен муж Драгослав Милојевић, чини ми се, шесто колено, или седмо...А вероватно се толерисало и пето колено, без обзира, свако венчање је морало да се одржи уз благослов цркве, могуће је да је доња толеранција била пето колено...Званично је седмо, али ето у примеру из мог села , могуће да је код њих шесто колено...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #28 послато: Март 13, 2017, 12:17:41 пре подне »
У праву си , рођена сестра мог деде по мајци (Танкосава Савић), удала се у кућу Милојевића...а Савићи и Милојевићи су потомци Саве и Милоја, који су били рођена браћа (рођени крајем 18.века), тако да су рођена сестра мог деде, Танкосава Савић и њен муж Драгослав Милојевић, чини ми се, шесто колено, или седмо...А вероватно се толерисало и пето колено, без обзира, свако венчање је морало да се одржи уз благослов цркве, могуће је да је доња толеранција била пето колено...Званично је седмо, али ето у примеру из мог села , могуће да је код њих шесто колено...
У принципу, њихов заједнички предак је рођен око 1750...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #29 послато: Март 13, 2017, 12:21:37 пре подне »
У принципу, њихов заједнички предак је рођен око 1750...
Мислим да то ништа није необично у нашим селима, напр. у Шумадији,где је свако село населило неколико родова пре 300 година напр...Сваки род се разгранао и већ за 100 и кусур година, од једног рода добили смо неколико мањих родова и презимена...Једино што је исто , то је напр. иста слава за све те родове које су истог корена...Тако напр. цео наш засеок у Трнави код Тополе , где је много кућа и барем 6,7 презимена, има исту славу...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #30 послато: Март 13, 2017, 12:24:19 пре подне »
Мислим да то ништа није необично у нашим селима, напр. у Шумадији,где је свако село населило неколико родова пре 300 година напр...Сваки род се разгранао и већ за 100 и кусур година, од једног рода добили смо неколико мањих родова и презимена...Једино што је исто , то је напр. иста слава за све те родове које су истог корена...Тако напр. цео наш засеок у Трнави код Тополе , где је много кућа и барем 6,7 презимена, има исту славу...
Е ту се дешавало да двоје из истог села, наравно, различита презимена, али иста слава, венчају се, али имају неког заједничког претка који се напр. населио у то село...Јер људи нису били некад мобилни као данас, него углавном су налазили супружника из свог села, плафон суседног...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #31 послато: Март 13, 2017, 12:31:46 пре подне »
У праву си , рођена сестра мог деде по мајци (Танкосава Савић), удала се у кућу Милојевића...а Савићи и Милојевићи су потомци Саве и Милоја, који су били рођена браћа (рођени крајем 18.века), тако да су рођена сестра мог деде, Танкосава Савић и њен муж Драгослав Милојевић, чини ми се, шесто колено, или седмо...А вероватно се толерисало и пето колено, без обзира, свако венчање је морало да се одржи уз благослов цркве, могуће је да је доња толеранција била пето колено...Званично је седмо, али ето у примеру из мог села , могуће да је код њих шесто колено...


Има наш народ песму и за такве случајеве...

https://www.youtube.com/v/Rp4uETd2EhM
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #32 послато: Март 13, 2017, 12:41:12 пре подне »

Има наш народ песму и за такве случајеве...

https://www.youtube.com/v/Rp4uETd2EhM
Не могу да отворим , али да је добро, свакако није, у најмању руку , па макар и само сазнање да си шесто, седмо колено...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #33 послато: Март 13, 2017, 12:43:33 пре подне »
Не могу да отворим , али да је добро, свакако није, у најмању руку , па макар и само сазнање да си шесто, седмо колено...
Некад је , чини ми се био завет, дал је то сам Никша дао, да се не узимају Лучинци међу собом...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #34 послато: Март 13, 2017, 12:56:56 пре подне »
Некад је , чини ми се био завет, дал је то сам Никша дао, да се не узимају Лучинци међу собом...


За сада нисам наишао на такав случај у родовима чије гене носим. Мислим да се о томе водило рачуна у Старом Колашину.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #35 послато: Март 13, 2017, 01:02:24 пре подне »
И да куга у 17. и 18. веку није затирала читаве породице као што је то колера радила у 19. У Шумадији су од колере многе вароши у 19. веку изгубиле и до 50% својих становника у једном налету. Мислим да је најжешћа била последња велика епидемија колере, негде 1870-их.
Број становништва је очигледно пулсирао јако ...Сама чињеница да је Арсеније Чарнојевић одвео преко Саве и Дунава преко 30 000 породица, значи преко 100 000 људи, значи да је у 17 веку , бројно стање у Србији било на оптималном нивоу за то време, јер нису сви отишли преко, него онај део који је био директно погођен враћањем под турску власт. Не би ме чудило да је број становника у Србији 1604 био исти као 1804...Вероватно је тај 16. и 17 век, пре Аустро Турских ратова, био релатовно повољан за нашу демографију. Можда је  после успостављања Пећке Патријаршије уследио период стабилизације у односу на прво раздобље након турског освајања...Баш ме занима демографска ситуација по регионима пре 500 година...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #36 послато: Март 13, 2017, 01:04:02 пре подне »

За сада нисам наишао на такав случај у родовима чије гене носим. Мислим да се о томе водило рачуна у Старом Колашину.
У Црној Гори се о томе много више водило рачуна...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #37 послато: Март 13, 2017, 01:08:48 пре подне »
У Црној Гори се о томе много више водило рачуна...
Опет кажем, у Шумадији, која је насељавана пре  300 година, села је насељавало напр. 7,8 родова, неки род се напр. разграна, имаш на сајту порекло , укуцаш неко село, па напр...1735 дошли су Анђелковићи из Сјенице напр.слава та и та... Од њих су Петровићи, Стојковићи, Лазићи, Бојићи, Цветковићи и Алексићи...и у загради (данас се узимају међу собом)...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #38 послато: Март 13, 2017, 01:15:30 пре подне »

За сада нисам наишао на такав случај у родовима чије гене носим. Мислим да се о томе водило рачуна у Старом Колашину.
Ради се о томе што то генетско памћење, како бих га назвао, много дуже траје у Црној Гори ...Али има случаја и у Ровцима где је напр. младожења био Влаховић а млада од Шћепановића...Поменуо сам и познатог стучњака за безбедност, Марка Ницовића, који је старином од Влаховића , а мајка му је Влаховић...Мислим , свакако је то много даље вероватно од седмог колена, али у малим срединама, није то било немогуће...али се пазило да не буде мање од седмог колена свакако...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #39 послато: Март 13, 2017, 02:18:06 пре подне »
Мора да може да се нађе начин да се приближно установи број становника српских области пре 800 година и пре тога...Тј, нека демографска табела по вековима , да се види кад је становништво расло, кад је било у опадању...