Аутор Тема: Представљање рада портала Порекло и Српског ДНК пројекта у Крагујевцу 1.3.2017.  (Прочитано 3246 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
На следећој страници можете погледати снимак са трибине у Крагујевцу:
http://www.poreklo.rs/2017/03/03/predstavljanje-portala-poreklo-u-kragujevcu-1-marta-2017-video/

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Као неко ко је присуствовао овој трибини, желио бих се прво захвалити људима који су омогућили ову трибину и Јовици Кртинићу који је упознао Крагујевчане и Шумадинце (а и људе из других крајева који су присуствовали истој) са радом Друштва српских родословаца "Порекло" и самог портала, а посебно са генетичком генеологијом и њеним предностима приликом истраживања поријекла.

Имао бих пар предлога у вези презентације, за које мислим да би знатно помогли човјеку који се први пут среће са генетичком генеологијом.
Када се говори о одређеној хаплогрупи, да се у неколико реченица прво каже нешто о даљем поријеклу саме хаплогрупе (старост, географско поријекло, распрострањеност), а да се потом нешто више каже о тој хаплогрупи на нашим просторима (проценат те хаплогрупе код нас, распрострањеност на нашем етничком простору, да се наброји пар познатијих породица или родова који припадају тој хаплогрупи) и да се све то графички прикаже (овдје на форуму имамо људе који раде сјајне карте и који свакако то могу лијепо средити). Око свега наведеног могу помоћи сами представници одређених хаплогрупа.

С обзиром да нас је сваког дана све више и да нас има по свим српским крајевима, можда не би било да се организују неке врсте одбора, макар по већим градовима за почетак (Нови Сад, Ниш, Бањалука, Крагујевац, Подгорица), који би имали улогу да заинтересоване људе на поменутим подручјима упознају са предностима генетичке генеологије кроз конкретне примјере. Ово истичем јер још увијек има људи који више воле живу од писане ријечи.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Све похвале за организацију овог скупа!

Одгледах снимак - значи у понедељак-уторак сазнаћемо хаплогрупу Грујића (ако сам добро чуо) из публике? :) Јовице, зашто је он ушао у ужи избор?  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Придружујем се похвалама за представљање Друштва на трибини у Крагујевцу! :)

Одлично, Јовице, а и музиканти су били на разини, што би се рекло у суседству!  :D



Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Све похвале за организацију овог скупа!

Одгледах снимак - значи у понедељак-уторак сазнаћемо хаплогрупу Грујића (ако сам добро чуо) из публике? :) Јовице, зашто је он ушао у ужи избор?  :)
То ми буразер по бабине линије.. :)
Наравно, шала. Тешко је било одабрати па сам ишао на опцију крај који је слабо покривен плус ређа крсна слава (Грујић је из околице Јагодине, слави Игњатијевдан).

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Придружујем се похвалама за представљање Друштва на трибини у Крагујевцу! :)

Одлично, Јовице, а и музиканти су били на разини, што би се рекло у суседству!  :D
Свака част Јовици на труду у промоцији ове приче, а Гилетов и мој скромни допринос у музичком делу са нашим ђацима (Драгишин син, Михајло, кларинет и мој ђак Стефан, хармоника), надам се да је употпунио вече :) Хвала , значило је и ђацима пуно!

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
То ми буразер по бабине линије.. :)
Наравно, шала. Тешко је било одабрати па сам ишао на опцију крај који је слабо покривен плус ређа крсна слава (Грујић је из околице Јагодине, слави Игњатијевдан).

Одлично, биће занимљив резултат!

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T