Аутор Тема: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Врличког краја (2021)  (Прочитано 34362 пута)

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Све ми је више занимљива ова веза R1b U106 и наше FT25902. Изгледа да је било ту неке љубави која.је трајала...Још кад би неко од ових U106 урадио цео геном, свашта би се сазнало...

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
30. Марјан, Јовањдан, Цетина, Цивљане

Припада хаплогрупи I2-PH908. Хаплотип посједује двије немодалне, донекле карактеристичне вриједности, DYS385ab=13-15 и DYS635=21. Међу досад тестираним далматинским Србима нема оних који посједују обе ове вриједности. Нема посебно бликсих хаплотипова. Од родова који славе Јовањдан најближи су им Пајкановићи из околине Лопара. И Пајкановићи посједују немодалну вриједност DYS385ab=13-15 па би ту везу требало провјерити SNP тестирањем. Постоји могућност да су Марјани повезани са групом родова гране I2-FT175994 са подручја Дробњака и Доњег Полимља, које такође одликује DYS385ab=13-15 и који славе Јовањдан.

На подручју Цетина и Цивљана, Марјани су забиљежени још 1692. године. Наводи се да су поријеклом "из Полаче". Половином 19. вијека исељавали су у Ливањско поље (Губин) гдје такође славе Јовањдан. Ови губински наводе да су из Котлуше (Врлика), што је један од дијелова села Цетина-Цивљане. Занимљиво је да у Ливањском пољу има и католика Маријана који "не знају одакле су поријеклом".

Приједлог за даље тестирање:
Појединачни тест на SNP FT25902 или
I2a-M423 Panel код Yseq или
Неки од геномских тестова: BIGY700, WGS400 YSeq, Dante Labs, Nebula или сл.
Отишао је узорак Марјана за Берлин али не гајим неке велике наде за плус. Сви ми испод ФТ25902 смо стабилни на 439 =12 а он је 13,то је прва ствар. А друга је да су према информацијама од анонимног Пајкановићи доведени од стране Гаја Кандића касније у Корениту и вјероватно ту преузели исту славу. Напомињем да Пајкановићи нису појединачно тестирани или ако јесу резултат нису бар пријавили пројекту.Додуше има их по Лици и око Госпића ђе има наше гране. Уосталом брзо ће нам се касти..

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Обућине су биле католици и нема их више под тим презименом, него под неким другим презименима. Сва су из Седрамића (Понош, Баран, Шаре итд)
Штета што нема Поноша тестираних, дало би мало на дневно-политичкој динамици...

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Штета што нема Поноша тестираних, дало би мало на дневно-политичкој динамици...

Поноша има доста који немају једни везе са другима.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Поноша има доста који немају једни везе са другима.
Каква би могла бити етимологија овог презимена? Ја немам никакву идеју

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Па лично име, као Милош, Драгош, Урош,.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Па лично име, као Милош, Драгош, Урош,.
Ниси ме баш убедио али узећу као опцију што значи да ћу прегледати доступне ми пописе да видим има ли кога под тим именом..

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Ниси ме баш убедио али узећу као опцију што значи да ћу прегледати доступне ми пописе да видим има ли кога под тим именом..


На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994

Фино си ово ископо, скоро сам неђе налетио на презиме Пуношевић а ни на ум ми није пало да би то било то...Види, ти написа да их има разнородних али се за ове каже да су у Голубић дошли из Жегара и да славе Лазаревдан, можда су род са овим мојима...


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
А у Добропољцима и Жажвићу славе Ђурђевдан. Трећи су ови католици са Седрамића, који су од Обућина. Мислим да су се сви они, из разних села, у прошлости записивало час Пунош, час Понош.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
А у Добропољцима и Жажвићу славе Ђурђевдан. Трећи су ови католици са Седрамића, који су од Обућина. Мислим да су се сви они, из разних села, у прошлости записивало час Пунош, час Понош.
И нико нема тестиран, било јавно било "тајно"?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
И нико нема тестиран, било јавно било "тајно"?

Не

Ван мреже Cvitkovac

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Kako je moguće da još niste našli Zelenovića?

Moji djed je Zelenović iz Čitluka, Civljane. Takođe imam nekoliko drugih porodica u svom porodičnom stablu iz Vrlike:

1. Zelenović
2. Mišina
3. Batak (Balac, Batica)
4. Marjan (Marijan)
5. Xovan (Jovanović)
6. Barišić
7. Kovačević


Nekoliko stvari koje bih želeo da primetim na osnovu sopstvenog istraživanja i onoga što je ovde rečeno:

1. Koliko sam pročitao, Kosturi su prvobitno bili porodica lokalnog muslimanskog bega. Živeli su u Čitluku.

2. Većina naselja u okolini Vrlike pre 1700. godine bila su muslimanska (posebno centralni delovi kao što su Čitluk i Kosore).

3. Mišini su Srbi koji govore ikavski. Zato se njihovo ime izgovara Mišina a ne Mješina. Tako to izgovaraju. Oni su definitivno starosjedioci Morlaci ili iz potpuno drugačijeg kraja od svih ostalih u okolini.

4. Naišao sam na prezimena koja su mnogo samo imena. Na primer, imam Marjan/Marijan u mojoj liniji, kao i 'Ksovan' (Pojavljuje se krajem 1700-ih). Trebalo mi je godina da shvatim da je 'Ksovan' bio 'Jovanović'.

5. Batak, Balać, Batica kao da su ista porodica. Imao sam problema da shvatim svoje drvo zbog toga.

Pa daj svoj doprinos! Nije lako pronaći ljude. )

Trenutno ima sredstava za još 10 besplatnih testova.
Takođe, svi iz tog kraja, se mogu testirati sa popustom za cenu od 7000 din.
Akcija i projekat traju barem do kraja 2022.
Svi su rodovi obuhvaćeni projektom, i katolički i pravoslavni.


Što se tiče Kostura velika je verovatnoća da oni jesu stanovnici turske Dalmacije jer se u vše deftera u tom kraju javljaju mesta s nazivom Kostur. A mletačke ćate bi vrlo često uz ime kao prezime znale upisati baš mesto odakle je neko prebegao. Ne samo Kosturi, značajan deo stanovništva vrličke krajine trebalo bi  da boravi u toj regiji pre početka morejskog rata. Evo nekih za koje se do sada dokazalo da borave u Dalmaciji pre 1684: Beare, Stričevići, Dragići, Pavlovići, Meljanac, Stojsavljević, Gajić, Subotić, Poplašen, Barišić, Batica, Primetica ... te gotovo svi pravoslavni ikavci. 

Što se tiče procene o konfesionalnoj pripadnosti stanovništva tih krajeva u tursko vreme ne znam na čemu je baziran izneseni stav. Većina muslimanskog stanovništva je skoncetrisana po varošima. Poturice jesu vlasnici najkvalitetnije zemlje u Cetini ali imena stanovništva po turskim defterima su izmešana i na osnovu deftera možemo reći da dominiraju hrišćanaska. Na početku morejskog rata deo stanovništva je prebegao na mletačku stranu. Taj deo je svakako hrišćanski. Deo je ostao na starim imanjima,  a deo se iselio dublje u unutrašnjost uključujući  mesta današnje Bosne i Srbije.

Zadatak ovog projekta jeste da se rodovski, po prvoj muškoj liniji, medjusobno genetski povežu oni koji  jesu u srodstvu. Tako već  sad znamo da su Barišići, Poplašeni i Batice u stvari jedan rod Mirlovića. Što više rezultata bude bilo to će ovih direktnih pokazivanja svakim sledećim rezultatom biti više.

Drugi važno saznanje jeste povezivanje rodova koji su se razdvojili za vreme mletačkoturskih ratova pa jedni prešli na mletačku stranu a drugi se povukli dublje u unutrašnjost ondašnje Turske. Ovo omogućuje značajna baza podataka  koju poseduje  "Društvo Poreklo", njihov tim  te ostala DNK istraživanja.

Takođe, javnim isticanjem haplogrupa,  ostavlja se svoj  nauci trag za komparaciju  kod budućih arheogenetskih istraživanja što  će svakako pomoći da se u budućnosti unapredi predstava o istoriji tog kraja i našeg naroda.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 964
  • R1b-U152>FTA27217
Takođe, javnim isticanjem haplogrupa,  ostavlja se svoj  nauci trag za komparaciju  kod budućih arheogenetskih istraživanja što  će svakako pomoći da se u budućnosti unapredi predstava o istoriji tog kraja i našeg naroda.

Ово можда важи за резултате добијене SNP тестовима (Big Y, WGS). Поређење резултата археогенетских узорака са резултатима модерне популације преко 23 STR маркера тешко да ће нешто сувисло открити о историји одређеног краја.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Deo je ostao na starim imanjima,  a deo se iselio dublje u unutrašnjost uključujući  mesta današnje Bosne i Srbije.
Који родови су пример сеоба из Далмације ка Србији?
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Отишао је узорак Марјана за Берлин али не гајим неке велике наде за плус. Сви ми испод ФТ25902 смо стабилни на 439 =12 а он је 13,то је прва ствар. А друга је да су према информацијама од анонимног Пајкановићи доведени од стране Гаја Кандића касније у Корениту и вјероватно ту преузели исту славу. Напомињем да Пајкановићи нису појединачно тестирани или ако јесу резултат нису бар пријавили пројекту.Додуше има их по Лици и око Госпића ђе има наше гране. Уосталом брзо ће нам се касти..
Ево ми сад стиже резултат за Марјана и ко што сам наговјестио негативан је на FT25902 Т-. Што би наш народ реко:Ој маркеру мила справо поздрављам те здраво здраво.

Ван мреже Cvitkovac

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Ово можда важи за резултате добијене SNP тестовима (Big Y, WGS). Поређење резултата археогенетских узорака са резултатима модерне популације преко 23 STR маркера тешко да ће нешто сувисло открити о историји одређеног краја.
Ne shvatam da je baš  nesvrsishodno. Naprimer, ako u starom gtoblju iz predturskog perioda kod pojata Petkovića (a koji su R1b-U106) otkrije  da  ispod  stećaka leži R1b-U106?

Inače ima volje kod donatora da se,  kada se završi ova faza, pojekat dalje finansira u onim istraživanjima koja će pomoći  pobolšanju naše predstave o vrličkim rodovima.

Ван мреже Cvitkovac

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Који родови су пример сеоба из Далмације ка Србији?
Pre nekoliko godina izvršena su genetička  ispitivanja kosmajskog kraja. Mislim da svi rezultati nisu u celosti dostupni javnosti. Evo linka na publikovani rad:

https://drive.google.com/file/d/1sZjSX3gcZ1sZFxGlavQug6RUABOKLAOj/view?usp=sharing

Izdata je knjiga "Poreklo i srodstvo familija doseljenih u Šumadiju u 18 veku" a čiji je auror Dr. sc med Vladan Čokić. Od te knjige imam prvih 25 strana:

https://drive.google.com/file/d/1PpRoyQww-sqdoD4BCXDs_1D-UwzSgvL8/view?usp=sharing

U medjuvremenu Velikići su uradili "Big Y full" pa su komparirali Petkoviće s Maovica s kosmajskim rodovima ali i onima u bazi podataka "Društva Poreklo". Evo komparacije rodovske udaljenosti  izražene u kolenima prema zajeničkom pretku (TMCR):

https://drive.google.com/file/d/1wWbl5ZFOmgOZQuKw-IhX_hUtF7WWoS3m/view?usp=sharing

Kosmajski Čokići i Vrlički Petkovići su rodoski udaljeni 7-10 kolena i njihovo razdvajanje se po svemu sudeći desilo oko morejskog rata. Da napomenem da su se Petkovići, u vrličkom kraju naseljeni na dve lokacije: na Maovicu i na Uništima. I jedni i drugi su se odatle dalje iseljavali. Poznato je iseljavanje jedne grane u Knin od kojih potiče naš fudbaler Ilija Petković. Te kasnije. prema sećanju ljudi, i šibenski Petkovići. Maovički Petkovići poseduju dve rodovski poprilično udaljene grane (gornji i donji, medjusobno udaljeni nekih 20 kolena) što meni indicira da je prezime staro.

Da li je ova migracija na Kosmaj pojedinačan slučaj ili masovniji događaj možda bi mogli utvrditi komparacijom  genetskih ispitivanja ostalih rodova  za ove dve regije. Pojedinačni rezultati istraživanja koje je vodio Dr Vladan Čokić nisu u bazi "Društva Poreko". Dostupan je, čini mi se,  samo BigY Velikića i Y23 Čokića. Ipak iz njegove knjige se može videti koji su različiti rodovi  prepoznati kod Kosmaja. Evo te strane pa izvolite komparirati  Kosmajske grupe s nekim iz Vrličkog kraja.

https://drive.google.com/file/d/1gl4tESfDINdAvxsy4mw2Cgas0ZYkFXs7/view?usp=sharing
« Последња измена: Фебруар 19, 2022, 09:53:17 пре подне Cvitkovac »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Kosmajski Čokići i Vrlički Petkovići su rodoski udaljeni 7-10 kolena i njihovo razdvajanje se po svemu sudeći desilo oko morejskog rata.

Поређењем хаплотипа на 23 се свакако не може добити процјена старости удаљености родова. Минималан број маркера за процјену старости је 111, а и тада само оквирно и без стриктног фиксирања периода (може ићи и до стотину двјесто година горе доле). А наравно да би најбоље било имати два узорка са урађеним геномским тестом. Но и тада само оријентационо се може овај период одредити. Дакле, ова претпоставка о 7-10 кољена једноставно не пије воде,а пошто се користи као полазна чињеница за даље извођење закључака, и саме те закључке доводи у питање.

Da li je ova migracija na Kosmaj pojedinačan slučaj ili masovniji događaj možda bi mogli utvrditi komparacijom  genetskih ispitivanja ostalih rodova  za ove dve regije.

Никаква сеоба из Далмације на Космај у поменутом периоду није забиљежена у историјским  изворима. Род R1b-U106 о којем се говори је највјероватније са подручја Старог Влаха, одакле су историјским сеобама у 16. вијеку његови огранци доспјели и до Далмације, док су се други огранци помјерали према Шумадији ( у истом или каснијем периоду). Ово има далеко више историјске логике него претпостављена сеоба из Далмације на Космај у 17. вијеку.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Pre nekoliko godina izvršena su genetička  ispitivanja kosmajskog kraja. Mislim da svi rezultati nisu u celosti dostupni javnosti. Evo linka na publikovani rad:

https://drive.google.com/file/d/1sZjSX3gcZ1sZFxGlavQug6RUABOKLAOj/view?usp=sharing

Izdata je knjiga "Poreklo i srodstvo familija doseljenih u Šumadiju u 18 veku" a čiji je auror Dr. sc med Vladan Čokić. Od te knjige imam prvih 25 strana:

https://drive.google.com/file/d/1PpRoyQww-sqdoD4BCXDs_1D-UwzSgvL8/view?usp=sharing

U medjuvremenu Velikići su uradili "Big Y full" pa su komparirali Petkoviće s Maovica s kosmajskim rodovima ali i onima u bazi podataka "Društva Poreklo". Evo komparacije rodovske udaljenosti  izražene u kolenima prema zajeničkom pretku (TMCR):

https://drive.google.com/file/d/1wWbl5ZFOmgOZQuKw-IhX_hUtF7WWoS3m/view?usp=sharing

Kosmajski Čokići i Vrlički Petkovići su rodoski udaljeni 7-10 kolena i njihovo razdvajanje se po svemu sudeći desilo oko morejskog rata. Da napomenem da su se Petkovići, u vrličkom kraju naseljeni na dve lokacije: na Maovicu i na Uništima. I jedni i drugi su se odatle dalje iseljavali. Poznato je iseljavanje jedne grane u Knin od kojih potiče naš fudbaler Ilija Petković. Te kasnije. prema sećanju ljudi, i šibenski Petkovići. Maovički Petkovići poseduju dve rodovski poprilično udaljene grane (gornji i donji, medjusobno udaljeni nekih 20 kolena) što meni indicira da je prezime staro.

Da li je ova migracija na Kosmaj pojedinačan slučaj ili masovniji događaj možda bi mogli utvrditi komparacijom  genetskih ispitivanja ostalih rodova  za ove dve regije. Pojedinačni rezultati istraživanja koje je vodio Dr Vladan Čokić nisu u bazi "Društva Poreko". Dostupan je, čini mi se,  samo BigY Velikića i Y23 Čokića. Ipak iz njegove knjige se može videti koji su različiti rodovi  prepoznati kod Kosmaja. Evo te strane pa izvolite komparirati  Kosmajske grupe s nekim iz Vrličkog kraja.

https://drive.google.com/file/d/1gl4tESfDINdAvxsy4mw2Cgas0ZYkFXs7/view?usp=sharing
Скоро негде написах да би пар Big Y код ове ваше гране донио озбиљан помак у истраживањима и желим вам успех у томе. И још ми је драго и то да што овим постом мало продрмасте стереотипе па како год да се прича на крају заврши. Прочитах на брзину и на прескоке линкове које сте поставили и почешаћу се ђе ме сврби.Наиме, за поменуте Папиће се у литератури наводи да су дошли у Петровиће из Петропоља с Косова. Прије пар година сам изнио теорију да то може бити Петрово Поље и Далматинско Косово, јер Папићи нису могли доћи са истока по дефоулту, осим можда са простора барске надбискупије или из неке католичке енклаве на источним странама у шта заиста сумњам. Индикативно је и помињање села Смокве којег у ЦГ нема а налазимо Смоквице у близини  поменутих топонима у Далмацији. Наравно без археогенетике ништа и у томе вас подржавам и кад дође до тога и ја бих волио да дам мој скромни допринос.