Аутор Тема: Шта сте очекивали пре тестирања и како сте реаговали на свој резултат?  (Прочитано 33272 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Прочитао сам дискусију на тему `Шта сте очекивали пре тестирања и како сте реаговали на свој резултат?` и у великом броју прилога видим да су људи доживели стрес ишчекујући резултат. Питам се: одакле то? А одговор се крије у самим дискусијама. На пример, у својој дискусији Sergius каже:


Шта то значи?

Мислим да је веома неодговорно носиоце одређених хаплогрупа квалификовати са прото-србин, прото-хрват, прото-албанац, прото-бугарин или слично. На жалост, историја је на овом простору таква да квазинаучна квалификација прото-србин или прото-хрват има значење прото-четник или прото-усташа. И отуда стрес: Волео бих, наравно, као и сваки србин, да сам директни потомак Цара Лазара, али шта ако се испостави да ми је Макс Лубурић или Рамуш Харадинај близак род удаљен само десет, двадесет генерација? Треба ли да се  стидим због тога? Тај страх је, уосталом, разлог зашто нема више тестираних. Углавном се тестирају они који желе да потврде оно што углавном већ знају на основу породичних предања.

Било би добро да учесници форума, уместо сувопарних и неинформативних генетичарских ознака I1a, R1a, R1b, J ..., користе називе народа који су некада давно, давно пре Срба, Хрвата и Албанаца пролазили Балканом: Келти (R1b), Викинзи (I1a, R1a), Трачани (Ј,..), Илири итд. као што и јесте пракса на другим европским форумима. Када буде тако неће бити разлога за отварање теме `Шта сте очекивали пре тестирања и како сте реаговали на свој резултат?` или анкете `Најпожељније хаплогрупе код Срба`. Биће свеједно.

Mислим да ни ово што си навео није најсрећније решење; нарочито добар пример је хаплогрупа R1b. Она је врло разуђена и има гомилу подграна и гранчица које би по свом географском распростирању (од Африке и Европе све до Сибира) и историјском развоју могле чак да се сматрају различитим хаплогрупама, дакле нетачно је све припаднике те хаплогрупе називати "Келтима"; сличну грешку су направили администратори Санџачког ДНК пројекта када су свим тестираним R1b BY611 налепили келтску етикету, а да та подграна нема никакве везе са Келтима. Исто важи и за Ј, која се прво дели на две огромне подгрупе Ј1 и Ј2, а оне затим на разне подгране које су се рано одвојиле једне од других и немају много међусобних веза, тако да је немогуће налепити просту етикету (Арапи, Феничани, Турци, Трачани, итд.). По мени је најбоље решење поменути ширу географску област где се одређена подграна (не цела хаплогрупа) највише јавља и само оквирно је повезивати са данашњим народима (нпр. I2a CTS10228 и R1a M458/R1a Z280 су карактеристичне за словенске народе и слично).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Приликом тестирања нисам знао ништа о генетици и био сам тотални почетник. Сада сам похватао неке ствари али је то далеко од тога да ми је све јасно. Пуно питања без одговора, недоумица, опречности и слично. На мом примјеру је испало да је боље на самом почетку урадити тестирање, открити хаплогрупу па тек онда кренути у истраживање породичне историје. Наиме, годинама прије тестирања почео сам се бавити родословом, читао доступну литературу, почео писати књигу. У недостатку писаних извора руководио сам се предањима и повезивао се са разним мјестима гдје се моје презиме јавља. Највише показатеља је упућивало да сам из Цуца и у том погледу био сам убијеђен да ћу испасти Ј2а, ако не то онда Е-В13, јер су нека предања говорила да смо Кучи.
Ако не то онда сигурно И2а динарик, због великог присуства ове хаплогрупе међу Херцеговцима. А онда резултати и шок. Тотално изненађење. Хаплогрупа Р1б, ријетка код Срба, у почетку разочарење због чињенице да ми је оборила многе теорије и срушила вишегодишње истраживање. А онда и задовољство зато што је типична западна хаплрогрупа, ријетка међу Србима, што ме чини на неки начин издвојеним.
Да ли западна или источна грана не знам, требало би се даље тестирати. Вјероватно источна. Мало сам се разочарао што се о овој хаплогрупи на поркелу веома мало пише и није довољно објашњена, на начин да се каже када је доспјела на Балкан, да се опишу све руте доласка, поставе неке мапе и слично.
« Последња измена: Мај 09, 2018, 11:57:34 поподне spahibija »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Приликом тестирања нисам знао ништа о генетици и био сам тотални почетник. Сада сам похватао неке ствари али је то далеко од тога да ми је све јасно. Пуно питања без одговора, недоумица, опречности и слично. На мом примјеру је испало да је боље на самом почетку урадити тестирање, открити хаплогрупу па тек онда кренути у истраживање породичне историје. Наиме, годинама прије тестирања почео сам се бавити родословом, читао доступну литературу, почео писати књигу. У недостатку писаних извора руководио сам се предањима и повезивао се са разним мјестима гдје се моје презиме јавља. Највише показатеља је упућивало да сам из Цуца и у том погледу био сам убијеђен да ћу испасти Ј2а, ако не то онда Е-В13, јер су нека предања говорила да смо Кучи.
Ако не то онда сигурно И2а динарик, због великог присуства ове хаплогрупе међу Херцеговцима. А онда резултати и шок. Тотално изненађење. Хаплогрупа Р1б, ријетка код Срба, у почетку разочарење због чињенице да ми је оборила многе теорије и срушила вишегодишње истраживање. А онда и задовољство зато што је типична западна хаплрогрупа, ријетка међу Србима, што ме чини на неки начин издвојеним.
Да ли западна или источна грана не знам, требало би се даље тестирати. Вјероватно источна. Мало сам се разочарао што се о овој хаплогрупи на поркелу веома мало пише и није довољно објашњена, на начин да се каже када је доспјела на Балкан, да се опишу све руте доласка, поставе неке мапе и слично.
Код мене је скоро па обрнута ситуација.Нисам имао нека даља сазнања осим да ми је породица старином из Панчева,мада није наведено од када,да ли пре Велике Сеобе или после ње(што је нелогичније).Са временом,после почетка истраживања и откривања предака све до аскурђела све више су ми расли апетити и жеље што се откривања предака,старих места боравка,презимена,детаља из њиховог живота тиче.
У почетку чак нисам ни хтео да се тестирам,сва срећа па сам био у контакту са Амикусом тада и предложио ми је да се тестирам.Исто као и ти нити сам тада нешто пуно о томе знао нити сада знам,мада мислим да полако упијам неке информације. ;D Оно што ме је бунило јесте моје презиме које указује на топоним у коме и живим тренутно,с тим да је старина тог топонима велика,први пут је претеча овог данашњег презимена забележена 1720.године,што би можда значило да су моји у Панчеву били још пре Велике Сеобе.Нисам знао шта да очекујем,буквално све је могло доћи у обзир.Почео сам да тражим прве помене Срба,када су дошли у Банат,где су били насељени и који народи у то време су били у контакту са њима.О Мађарима,Румунима као околним народима нисам размишљао али о неким другим народима,поготово словенским народима досељеним у Банат свакако јесам..искрено пошто волим природу у било ком облику,а понајвише се одушевим кад видим врлети у Динарским крајевима некако сам прижељкивао да подударање имам са неким одатле,што би указивало да смо из тих планинских крајева пореклом. ;D И мене као и мог оца много смара ова равница,ево преци су ми овде већ 300 година ал још се нисмо навикли ;D. Друга опција(мада можда и пре ове прве),обзиром да је Космет срце српства и то сам прижељкивао-да порекло водим одатле и да имам подударање са неким од наших старинаца са тог подручја,тј.прижељкујем и даље,уз то и природа је пуна планина,шума..Искрено нисам тежио да испаднем нека егзотчна хаплогрупа већ више да се уклопим у српски просек(И2ПХ908,Р1А,Е хаплогрупа),а опет да откријем тестирањем можда место порекла пре доласка у Банат ,можда и старо презиме.
Управо ми се жеља и остварила,макар делимично и испадох И2ПХ908,мада ни тада као ни сада немам неко опипљиво поклапање са некима од тестираних на пројекту и шире. :)
Тестирање Херцеговаца се завршило а ја још немам конкретно поклапање ,мада тестирање Косоваца треба да почне и велике наде гајим да ћу ту наћи свог рођака и тиме место порекла моје породице,што је једна од најважнијих ствари због које сам и ушао у целу ову причу.
« Последња измена: Мај 10, 2018, 12:17:27 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Искрено, нисам имао никаква очекивања. Желео сам да допринесем науци, јер разумем да што је више тестираних, то боље.

Никакво велико предање није стигло до мене, иако сам се добро распитао, и за своје и за друга презимена. Необичним околностима сам наишао на Амикуса, који ме је позвао да се тестирам и прикључим Пореклу, што сам радо учинио. Могуће је да бих се раније тестирао, али обавештење није раније стигло до мене. Задовољан сам у сваком случају.

Урадио сам "обичан" тест и из њега нисам добио скоро ништа. Р1а... и тачка. Ипак премало. Онда сам пожелео да барем испаднем неки необичан "кутак" те овде сасвим уобичајене Р1а, да испаднем можда чак у Л664 хахаха. Зато сам урадио снп тест. На крају нисам много промашио, испао сам врло редак резултат и дао сам допринос науци.
Што кажу, пази шта желиш, можда ти се и оствари.

Мораћу да "појачам" маркере, да бих боље могао да се упоредим са светом.

Оно што Делија помиње, како се ко осећа овде или тамо негде... Тај део свакако није довољно (или уопште) испитан. Понекад у шали кажем да на мене тренутно делује један од народа мог порекла (поузданих 5, можда 6... ваљда ћу то све успети и са днк да проверим). Већина тих мојих "делова" је северније одавде, што се заиста и уклапа. Не смета ми врућина, трпим без проблема мада ми се хладнији предели некако свиђају. Да ли ми више одговара брдовито или равно не знам.
« Последња измена: Мај 10, 2018, 12:56:59 пре подне Platin »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Искрено, нисам имао никаква очекивања. Желео сам да допринесем науци, јер разумем да што је више тестираних, то боље.

Никакво велико предање није стигло до мене, иако сам се добро распитао, и за своје и за друга презимена. Необичним околностима сам наишао на Амикуса, који ме је позвао да се тестирам и прикључим Пореклу, што сам радо учинио. Могуће је да бих се раније тестирао, али обавештење није раније стигло до мене. Задовољан сам у сваком случају.

Урадио сам "обичан" тест и из њега нисам добио скоро ништа. Р1а... и тачка. Ипак премало. Онда сам пожелео да барем испаднем неки необичан "кутак" те овде сасвим уобичајене Р1а, да испаднем можда чак у Л664 хахаха. Зато сам урадио снп тест. На крају нисам много промашио, испао сам врло редак резултат и дао сам допринос науци.
Што кажу, пази шта желиш, можда ти се и оствари.

Мораћу да "појачам" маркере, да бих боље могао да се упоредим са светом.

Оно што Делија помиње, како се ко осећа овде или тамо негде... Тај део свакако није довољно (или уопште) испитан. Понекад у шали кажем да на мене тренутно делује један од народа мог порекла (поузданих 5, можда 6... ваљда ћу то све успети и са днк да проверим). Већина тих мојих "делова" је северније одавде, што се заиста и уклапа. Не смета ми врућина, трпим без проблема мада ми се хладнији предели некако свиђају. Да ли ми више одговара брдовито или равно не знам.

Лепо си то рекао,између осталог и допринос откривању нашег целокупног порекла као народа.Има нечег занимљивог у томе..мада гледам по мајци и њеној мајци а мојој баби..они имају највећим делом порекло од Херцеговине до северне Далмације,углавном из оних кршевитих врлети,мада ако мене питаш прелепих крајева..а обе мрзе планине и брда хахаха  ;D.
Што каже један човек из таквих крајева,како ви можете да ходате по овоме равном,неприродно је хахаха . ;D
Али има нешто у томе сигуран сам..нисам случајно испао И2ПХ908 хаплогрупа са епицентром управо у тим кршевитим крајевима. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Најбоље је кад се неко тестира без икаквог предзнања и без очекивања, да то буде први корак у налажењу порекла. Ко има предзнање, може само да добије потврду ( да буде на нули) или да се разочара (минус). Ко нема предање, може само у плусу да буде, а ко има и коме се не потврди, мора да прође период да се из минуса подигне у плус и да трага даље (мало већи напор), али на крају сви су на истом и све је ово плус, јер је свако то што јесте :) (шта год да се испадне, велики је мазохизам желети бити нешто друго од онога шта си :) )
« Последња измена: Мај 10, 2018, 02:57:24 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
шта год да се испадне, велики је мазохизам желети бити нешто друго од онога шта си
И непоштовање према прецима

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Најбоље је кад се неко тестира без икаквог предзнања и без очекивања, да то буде први корак у налажењу порекла. Ко има предзнање, може само да добије потврду ( да буде на нули) или да се разочара (минус). Ко нема предање, може само у плусу да буде, а ко има и коме се не потврди, мора да прође период да се из минуса подигне у плус и да трага даље (мало већи напор), али на крају сви су на истом и све је ово плус, јер је свако то што јесте :) (шта год да се испадне, велики је мазохизам желети бити нешто друго од онога шта си :) )

То јесте,у сваком случају верујем да постоји већи притисак код некога ко је из одређеног братства а тестира се..ту се вероватно мотају и разна питања по глави,поготово ако се испостави да не постоји поклапање са остатком братства.Код нас из осталих крајева је другачија ситуација,а фокус је бачен на откривање даљег порекла и кажем евентуално старијег презимена(у случају поклапања са некима од братстава у Црног Гори,Херцеговини или другим територијама где презимена нису тако често мењана).
На крају крајева то испитивање по испилон хромозому је само део слагалице,у сваком случају може се урадити тестирање ФТДНА..колико сам схватио и преко тога може да се види која је хаплогрупа оца особе која се тестира..ако је тако штета што се то не уведе и у аше лабораторије да буде приступачније људима ,добили бисмо мало ширу слику а и људи ми лакше истрпели нека разочарења и пребродили ту кризу након добијања нежељене хаплогрупе.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
То јесте,у сваком случају верујем да постоји већи притисак код некога ко је из одређеног братства а тестира се...
Ја сам имао малу зебњу, морам да признам. Нисам имао никакво предање везано за племе Никшићи, не знам раније презиме пре овога кога носим, али сам тражио по интернету, и видео да је моја слава карактеристична за племе Никшићи ( то је једина спознаја била). Али са колегом Гилетом, који се у исто време тестирао, и исто је имао зебњу, јер је знао о његовима подоста, у разговору сам рекао, па Боже мој, то сам што сам, шта год да испаднем. Не могу ништа друго да добијем осим бројки које да лабораторија :) Али у неком следећем периоду, свакако следи "копање" по прошлости (тежи део можда) , налажење пређашњег презимена и братства самог племена. Ти си напр. много даље отишао у "дубину" порекла од мене, а ја знам потенцијално само далеку прошлост и оно што је било до пре 150 година, а између је велика празнина (само око 650, 700 година  :D )
« Последња измена: Мај 10, 2018, 03:23:55 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Ја сам имао малу зебњу, морам да признам. Нисам имао никакво предање везано за племе Никшићи, не знам раније презиме пре овога кога носим, али сам тражио по интернету, и видео да је моја слава карактеристична за племе Никшићи ( то је једина спознаја била). Али са колегом Гилетом, који се у исто време тестирао, и исто је имао зебњу, јер је знао о његовима подоста, у разговору сам рекао, па Боже мој, то сам што сам, шта год да испаднем. Не могу ништа друго да добијем осим бројки које да лабораторија :) Али у неком следећем периоду, свакако следи "копање" по прошлости (тежи део можда) , налажење пређашњег презимена и братства самог племена

Код мене је трајало нешто кратко,на ту зебњу мислим.Чак сам се и са мојима шалио ,у то време сам купио књигу од Јована Цвијића и читао о психологији нашег народа широм српског етничког простора, а могу рећи да сам себе баш доста препознао када сам читао о Херцеговцима тако да сам већ имао неки предосећај ;D.Наравно шалим се, то стварно не може да се зна док се човек не тестира..може да има родослов са 15-20 генерација и да опет макар што се генетике тиче не буде потврђена та прича.Према томе чим се човек одлучи за тестирање требао би одмах из главе да избаци разне сценарије,теорије ,шта испадне испао је.Такође свака прича о некој антропологији,физиономији је глупост јер је су то толико променљиве категорије које зависе од много фактора и генетике-али не само са те једне стране.Логичније од тога би чак било и ово што сам горе написао о налажењу себе у односу на окружење и осећају припадности,као што мене равница не вуче готово нимало,наравно ја сам то у шаљивом тону написао,наравно да су мале шансе да то има неке везе..према томе препустити се науци и дати њој завршну реч.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
...као што мене равница не вуче готово нимало,наравно ја сам то у шаљивом тону написао,наравно да су мале шансе да то има неке везе..
Ја верујем у тзв."генетско памћење", осећај итд , тако да то можда није случајно :) (колико год то метафизички звучало)
« Последња измена: Мај 10, 2018, 03:36:27 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Ја верујем у "генетско памћење" , тако да то можда није случајно :)

Био је један чувени психијатар,мислим да се и зове теорија архетипова,радили смо то из психијатрије..наводно искуства предака се на неки начин памте и отуд објашњење  за то што се сви плашимо изненадног интензивног звука па и имамо одређене афинитете.На неки начин кроз ген се преносе и те особине и искуства,нешто вероватно постоји али као и за све остало у психијатрији па и психологији човека,тешко ће се ту икад рашчивијати шта је истина а шта само занимљива али промашена теорија.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Био је један чувени психијатар,мислим да се и зове теорија архетипова,радили смо то из психијатрије..наводно искуства предака се на неки начин памте и отуд објашњење  за то што се сви плашимо изненадног интензивног звука па и имамо одређене афинитете.На неки начин кроз ген се преносе и те особине и искуства,нешто вероватно постоји али као и за све остало у психијатрији па и психологији човека,тешко ће се ту икад рашчивијати шта је истина а шта само занимљива али промашена теорија.
У психи постоје недокучиве ствари...можемо да кажемо: е , то је потврда онога што осећам или не, али мислим да има нечега што није још откривено...Писао сам раније о неком осећају кад сам посећивао неке крајеве који се везују за род коме припадам, а све то сам осећао пре било каквог сазнања о пореклу. То ми је и отац причао кад је ишао на путовања пре 30 , 40 година тамо...Неко је рекао да и мириси остају у генима, па кад се неко нађе у области где су му преци живели и пре више стотина година , осети "нешто"...Опет, то може да се протумачи као метафизика, али мени је управо осећај као "код куће" кад се нађем у Боки, Луштици, идем сваке године тамо на такмичења са школом (у Тиват, па свратим на Луштицу)...Моја колегиница која слави славу као и ја, прошле године ми је исто потврдила то кад смо заједно били тамо (била је први пут)...али да не испаднем неки "фрик", наравно, наука је наука, ово је само лично запажање :) (да не испадне да сад свако треба по целом Балкану да иде и да мирише где му се свиди и да каже "то је то"  ;D ...то је само запажање до ког сам игром случаја дошао , кад год сам тамо био , пре само трагања о пореклу)
« Последња измена: Мај 10, 2018, 03:55:17 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
У психи постоје недокучиве ствари...можемо да кажемо: е , то је потврда онога што осећам или не, али мислим да има нечега што није још откривено...Писао сам раније о неком осећају кад сам посећивао неке крајеве који се везују за род коме припадам, а све то сам осећао пре било каквог сазнања о пореклу. То ми је и отац причао кад је ишао на путовања пре 30 , 40 година тамо...Неко је рекао да и мириси остају у генима, па кад се неко нађе у области где су му преци живели и пре више стотина година , осети "нешто"...Опет, то може да се протумачи као метафизика, али мени је управо осећај као "код куће" кад се нађем у Боки, Луштици, идем сваке године тамо на такмичења са школом (у Тиват, па свратим на Луштицу)...Моја колегиница која слави славу као и ја, прошле године ми је исто потврдила то кад смо заједно били тамо (била је први пут)...али да не испаднем неки "фрик", наравно, наука је наука, ово је само лично запажање :)
Таман посла,разумем скроз шта пишеш и слажем се.Ја нисам толико пуно путовао по Србији(више као клинац са основном по планинама и бањама,био сам и од Рисња,Сутомора,Бечића и Будве са мојима- кад нисам знао ни како се зовем што се каже ;D) и околини где нас има,али знам када сам у некој четинарској шуми на планини буквално толико неки осећај спокоја и среће пробуди у мени,осећам се као свој на своме..ал ето опет имаш људе који су проверено из тих крајева и не осећају никакву припадност њима,чак имају и одбојност.Видећемо баш сад кад будем ишао у Арад да л ме инсект вара ;D или сам нањушио прави траг. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
..ал ето опет имаш људе који су проверено из тих крајева и не осећају никакву припадност њима,чак имају и одбојност.Видећемо баш сад кад будем ишао у Арад да л ме инсект вара ;D или сам нањушио прави траг. :)

Ти што нису ништа осетили а пореклом су одатле, или нису били тамо или им фали нешто  ;D

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)

Ти што нису ништа осетили а пореклом су одатле, или нису били тамо или им фали нешто  ;D

Нису били никад, него кроз причу тврде како иначе не воле планинске крајеве и како им равница годи. ;D Мени је то неразумљиво,као један од фактора највећег броја самоубистава у Србији,где је највећи проценат у Војводини је управо равница..све је равно и монотоно брате мили. ;D..без шале сад,то сматрају стручњаци,као што се висока стопа у развијеним земљама севера повезује са смањеном инсолацијом тј. краткодневницом.
« Последња измена: Мај 10, 2018, 04:07:05 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*