Аутор Тема: Шпањи  (Прочитано 30445 пута)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Шпањи
« Одговор #60 послато: Децембар 24, 2015, 01:22:22 поподне »
Могућа насеобина Авара=Обра код Бијелог Поља.


Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Шпањи
« Одговор #61 послато: Децембар 29, 2015, 10:52:59 пре подне »
Reč "Španji" mogla bi biti u vezi sa rečju "župljani".

U Mađarskoj se koristi sufiks -spani kao deo naziva manjih oblasti, ili oblasti uz granicu (slično germanskoj marki).
Цитат
In c. 1074, the župa is mentioned in Hungary as -spán, also as határispánságok (march, frontier county). The derivative titles were ispán, nominated by the king for not defined time, and gradually replaced by főispán in the 18-19th century;

https://en.wikipedia.org/wiki/%C5%BDupa

Odatle su izvedene i različite titule koje su verovatno prešle i u hrvatski gde špan označava nižeg plemića ili upravnika imanja
Цитат
Druga, možda vjerojatnija teorija je da naziv Špansko potječe do riječi Špan. Španovi su bili upravitelji feudalnih i biskupskih imanja, često niži plemići ili kanonici. Zemljište i naselje na njemu pripadalo je Španu zagrebačkog biskupa (dok je čitavo područje pripadalo zagrebačkom Kaptolu).

http://www.zgportal.com/o-zagrebu/povijest-zagrebackih-naselja/spansko/

A pojavljuje se i u slovenačkom gde je titula špan izjednačena sa titulom seoskog kmeta ili kneza.

Ako su župljani imali zavisan status (zavisniji) u odnosu na vlahe koji su počeli pristizati u te krajeve, moguće je da je španji postao naziv za zavisno stanovništvo koje je živelo u takvim administrativnim oblastima. To bi objasnilo i raširenost naziva i genetsku neujednačenost stanovništva s tim imenom.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шпањи
« Одговор #62 послато: Децембар 29, 2015, 11:35:01 пре подне »
Одлично, Радоне!
И мени је падала на памет та конструкција шпан = жупан, Шпањи = жупљани.
Али, не нађох нигде никакву потврду тезе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Шпањи
« Одговор #63 послато: Децембар 29, 2015, 11:43:00 пре подне »
А ко су Јаудије?



Ovde bi se moglo raditi o latinizmu kome u osnovi leži isti pojam, administrativno-pravna podela teritorija. Za to mi je dalo ideju nešto što sam pronašao u vikipedijinom tekstu o župi:

Цитат
The župan title was also used in Wallachia and Moldavia (in modern Romania) but only with the meaning "mister" and bearing no administrative connotations. In these countries, the equivalent of "county" is "judet" (from Latin judicium)

Kasnije sam pronašao neke tekstove na rumunskoj i engleskoj enciklopediji. Izgovor je sličan izgovoru reči Juda pa je usled toga moglo doći do povezivanja sa Jevrejima.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Jude%C8%9B
https://en.wikipedia.org/wiki/Jude%C8%9B


Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Шпањи
« Одговор #64 послато: Децембар 29, 2015, 11:47:41 пре подне »
Одлично, Радоне!
И мени је падала на памет та конструкција шпан = жупан, Шпањи = жупљани.
Али, не нађох нигде никакву потврду тезе.

Meni se ta ideja već neko vreme vrti po glavi, no nisam mogao odapeti da ju postavim, pa sad, kad imam nešto vremena malo sam istraživao po internetu i skupio hrabrost da to objavim.
Čudi me da niko od ozbiljnijih lingvista nije obrađivao moguću povezanost. To ipak nisu nepoznate stvari. Nego mi amateri ;)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шпањи
« Одговор #65 послато: Јануар 01, 2016, 09:01:52 поподне »
Племена и порекло братстава Црмнице: ''Бајковићи су досељени из Ријечке нахије у 18. столећу. За њих остали у племену кажу да потичу од пиперских Шпања''.
Вероватно би се тестирањем неког од ових Бајковића добио хаплотип Шпања.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Шпањи
« Одговор #66 послато: Фебруар 12, 2016, 08:32:54 поподне »
Занимљив чланак о Жуђелима, Јаудијима и Чивутинима у Зети.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Шпањи
« Одговор #67 послато: Фебруар 12, 2016, 09:14:34 поподне »


Приказ разпростирања Шпања и Лужана

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Шпањи
« Одговор #68 послато: Фебруар 12, 2016, 10:21:16 поподне »


Приказ разпростирања Шпања и Лужана

Одлична мапа, Рамбо!

За ове крајеве своје порекло везују неке породице J2a M92 (Пјешивци), J2b1, а близу су и неки G2a. Можда су то они Грци, тј. Ромеји који се помињу у тексту из претходне поруке.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Шпањи
« Одговор #69 послато: Фебруар 13, 2016, 12:01:05 пре подне »
Небојша, чини ми се да ова мапа оцртава подвојеност Шпања и Лужана?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шпањи
« Одговор #70 послато: Фебруар 13, 2016, 02:55:09 поподне »
Небојша, чини ми се да ова мапа оцртава подвојеност Шпања и Лужана?
Према свим досадашњим расположивим подацима Лужани би требали да припадају словенској групи народа, и то оној која је прва дошла у додир са староседеоцима и населила се у долинама река и у жупним областима, а Шпање су највероватније Власи (Грци, Ромеји или можда Илири).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шпањи
« Одговор #71 послато: Фебруар 13, 2016, 07:13:02 поподне »
Небојша, чини ми се да ова мапа оцртава подвојеност Шпања и Лужана?

У предањима племена Пипера, Бјелопавлића и Пјешиваца, углавном преовлађује теза да су досељени родоначелници затекли измешане Шпање и Лужане. Мени се чини да је та подвојеност коју си навео постојала и пре тих досељеника. Односно, да је нетрпељивост дошљака према Лужанима у ствари предање које су они покупили од затечених Лужана према Шпањима. Ко је читао Шобајићеве радове о Бјелопавлићима и Пјешивцима, зна о чему причам. А писали смо о томе на неколико тема овде (о Лужаним, Црнцима, и можда још неким).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шпањи
« Одговор #72 послато: Фебруар 13, 2016, 07:14:23 поподне »
Према свим досадашњим расположивим подацима Лужани би требали да припадају словенској групи народа, и то оној која је прва дошла у додир са староседеоцима и населила се у долинама река и у жупним областима, а Шпање су највероватније Власи (Грци, Ромеји или можда Илири).

У потпуности се слажем, уважени колега.  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шпањи
« Одговор #73 послато: Фебруар 13, 2016, 07:20:58 поподне »
У потпуности се слажем, уважени колега.  ;)
Сад ми паде на памет и један податак који знам већ дуже време али нисам сигуран да ли је у питању само случајност или има неке међусобне везе. Ради се о томе да у Матарушкој Бањи тј. у њеној ближој околини живи од давнина насељена породица Букумировић. Да ли та веза између Матаруга и Букумира може да се огледа и у овој чињеници?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шпањи
« Одговор #74 послато: Фебруар 13, 2016, 08:32:55 поподне »
Мислим да су Матаруге у краљевачком крају досељеници из времена почетка турске власти (16. век), а Букумировићи су каснији досељеници из Полимља, натерани притиском Васојевића, из периода - крај 18. и прва половина 19. века. Дакле, нису дошли истовремено, нити је њихова сеоба повезана.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шпањи
« Одговор #75 послато: Фебруар 13, 2016, 09:13:49 поподне »
Мислим да су Матаруге у краљевачком крају досељеници из времена почетка турске власти (16. век), а Букумировићи су каснији досељеници из Полимља, натерани притиском Васојевића, из периода - крај 18. и прва половина 19. века. Дакле, нису дошли истовремено, нити је њихова сеоба повезана.
Помислио сам да нису можда ови Букумировићи старији насељеници у овом крају тј. да нису то ти Букумири који се помињу да су из полимља прешли крајем 18. века, већ неки други. Претпостављам да код ових у Матарушкој Бањи и постоји неко предање о пореклу и времену досељења. Знам да је колевка свих Букумира на Пелевом Бријегу у Братоножићима, одакле су најпре сишли у полимље, па одатле даље. Ако се не варам мислим да углавном славе св. Николу, а то је слава која се иначе слави у Братоножићима и код ''Братових'' потомака.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шпањи
« Одговор #76 послато: Фебруар 13, 2016, 09:27:19 поподне »
Ево како је један део Букумира дошао у југозападну Србију:
Разури Букумира претходила је крв пала 1825. године, када је Ђул-бег испред Манастира Ђурђеви Ступови обесио непокорног букумирског главара, Милована Букумиру, а за освету је Милутин Букумира следеће године убио Ђул-беговог рођака Бајрам-бега. Тада Турци наговоре Васојевиће да ударе на Букумире, а заузврат ће добити њихову земљу. Букумира је била читава војска, храбро су се држали, али су ипак морали одступити према Полици, а затим на Пештер, а с њима и читаве њихове породице. У Хасу је остало свега неколико њихових кућа, а остали су се раселили по Пештерској висоравни и Старом Влаху.
(Податке сам узео из рада Миомира Дашића о Шекулару)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шпањи
« Одговор #77 послато: Фебруар 13, 2016, 09:34:00 поподне »
Не знам за славу. Да ли су неки Букумире узели славу Братоножића, а Свети Никола јесте братношка слава, или су и они изворно славили истог свеца?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шпањи
« Одговор #78 послато: Фебруар 13, 2016, 09:37:20 поподне »
Не знам за славу. Да ли су неки Букумире узели славу Братоножића, а Свети Никола јесте братношка слава, или су и они изворно славили истог свеца?
Требало би још проверити, колико се сећам овај Букумировић слави баш св. Николу.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Шпањи
« Одговор #79 послато: Јун 12, 2016, 09:49:22 поподне »
Теоретски Пiешивци J2a-M92 важе за Шпање, тi. могу бити потомци шпанских Алмогавера
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ