Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 464947 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #60 послато: Децембар 05, 2013, 11:50:32 пре подне »
Сад сам мало провјеравао ове нове СНП који су позитивни на Динарик грану, CTS  CTS5966+ CTS10228+ и видјех да не дијеле Динарик на Југ и Сјевер, односно већ има приличан број позитивно тестираних и Динарик ЈУГ и Сјевера на ове СНП-ове.
Засад изгледа остаје само P41 који нико више не спомиње, а мислим да је једини који би могао да буде карактеристичан за ЈЕДАН ОГРАНАК ДИНарик Југа. Само је тај огранак P41+ док су сви остали Динарик P41-. Мислим да ми је Нордведт чак послао био хаплотип човјека који је тестиран као P41+.

И позиција Dinaric Cousina је нешто другачија него што сам ја раније мислио. Мислио сам да је Dinaric Cousin предачки и за Дислес и за Динарик, али по овој шеми видим само да је он једна давнашња усамљена грана Динарика.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #61 послато: Децембар 24, 2013, 09:41:31 поподне »
Велико откриће за хаплогрупу И у цјелини, а поготово за И2 М423, који је коначно пронађен у костима старим 8000 година које су припадале мезолитском ловачко-сакупљачком становништву Луксембурга и Шведске.

СРби (бар они који припадају хаплогрупи И, а таквих је бар 40%) могу сада заиста рећи да су најстарији народ у Европи. Научно доказано.

Ово је линк на студију и коментаре на студију.
http://www.anthrogenica.com/showthread.php?1758-First-Mesolithic-ancient-Y-DNA-is-I*-I2-and-I2a1b*


п.с. не замјерите на еуфорији, морам и ја мало

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #62 послато: Децембар 24, 2013, 10:39:04 поподне »
Ima ovde na strani 27 detaljnije o odredjivanju haplogrupa iz pomenutih uzoraka:
http://biorxiv.org/content/biorxiv/suppl/2013/12/23/001552.DC1/001552-3.pdf

Sto se tice 2 nalaza koji su I2a1b, oba su pozitivni na L178 koji izgleda nije direktan predak danasnjeg Dinaric Y-DNK. Ali svejedno, dobijeni rezultati su vazni za razumevanje proslosti svih grana I21ab.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #63 послато: Децембар 24, 2013, 10:54:37 поподне »
Ima ovde na strani 27 detaljnije o odredjivanju haplogrupa iz pomenutih uzoraka:
http://biorxiv.org/content/biorxiv/suppl/2013/12/23/001552.DC1/001552-3.pdf

Sto se tice 2 nalaza koji su I2a1b, oba su pozitivni na L178 koji izgleda nije direktan predak danasnjeg Dinaric Y-DNK. Ali svejedno, dobijeni rezultati su vazni za razumevanje proslosti svih grana I21ab.

Бане, не знам да ли си примјетио да су и шведски и луксембуршки позитивни на М423, али негативни на све досад познате гране М423, дакле на L161.1- (Isles) и L621(Disles i Isles) што значи да се ради о I2a1b* о којем смо давно писали као непостојећем јер га нема међу данас живим популацијама.
Могуће лако да је то период када нису били још раздвојени Ислес и Динарик са Дислес. Иако Нордтведт то раздвајање ставља много раније, не бих искључио ни могућност да су Ислес и Динарик гране много млађе него што је Нордтведт то прорачунао. Како објаснити непостојање М423* данас, а у два налаза у прошлости већ су нашли М423*.
И чуди ме присуство М423 у Шведској, с обзиром да га тамо практично данас нема.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #64 послато: Децембар 24, 2013, 11:16:15 поподне »
Иако Нордтведт то раздвајање ставља много раније, не бих искључио ни могућност да су Ислес и Динарик гране много млађе него што је Нордтведт то прорачунао. Како објаснити непостојање М423* данас, а у два налаза у прошлости већ су нашли М423*.

Razumem sta hoces da kazes. I slazem se.

Lorens Majka je nasao nekog Rusa (HGDP00887) ciji je nalaz vrlo slican sa luksemburskom I2a1b. I kao sto i on kaze, mozda bi detaljnija analiza HGDP00887 pruzila dodatne vazne informacije, ukljucujuci i odogovor na pretpostavku o kojoj si pisao.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #65 послато: Децембар 24, 2013, 11:33:00 поподне »
Lorens Majka je nasao nekog Rusa (HGDP00887) ciji je nalaz vrlo slican sa luksemburskom I2a1b. I kao sto i on kaze, mozda bi detaljnija analiza HGDP00887 pruzila dodatne vazne informacije, ukljucujuci i odogovor na pretpostavku o kojoj si pisao.

Ustvari, sad vidim da je ta informacija o nepoznatom Rusu iz rada za koji sam iznad dao link.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #66 послато: Децембар 25, 2013, 09:09:33 поподне »
Бане, не знам да ли си примјетио да су и шведски и луксембуршки позитивни на М423, али негативни на све досад познате гране М423, дакле на L161.1- (Isles) и L621(Disles i Isles) што значи да се ради о I2a1b* о којем смо давно писали као непостојећем јер га нема међу данас живим популацијама.
Могуће лако да је то период када нису били још раздвојени Ислес и Динарик са Дислес. Иако Нордтведт то раздвајање ставља много раније, не бих искључио ни могућност да су Ислес и Динарик гране много млађе него што је Нордтведт то прорачунао. Како објаснити непостојање М423* данас, а у два налаза у прошлости већ су нашли М423*.
И чуди ме присуство М423 у Шведској, с обзиром да га тамо практично данас нема.

То йе немогуће, од куда И2а1б у Луксембургу и Шведской прѣ осам тисушт година, када сви знамо да йе то изворна илирска, балканска мушка лоза? Немогуће йе да су Илири тако рано били стигли населити и запад Европе и Скандинавийу. То мора бити грѣшка.

Шалу на страну, тако нешто и нѣйе изненађење. То йе сасвим очекивано. Мене поред мушких лоза занимайу и општи наслѣдни подаци. Надам се да ћейу их йеднога обявити, па да их можемо поставити на осе, да видимо у каквой вези су са садашњим становништвом Европе. Без сумње, више са сѣвернима него са йужнима Европљанима.
« Последња измена: Децембар 25, 2013, 09:11:08 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Đorđo

  • Гост
« Последња измена: Децембар 26, 2013, 03:09:04 поподне Đorđo »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #68 послато: Децембар 26, 2013, 09:52:32 пре подне »
То йе немогуће, од куда И2а1б у Луксембургу и Шведской прѣ осам тисушт година, када сви знамо да йе то изворна илирска, балканска мушка лоза? Немогуће йе да су Илири тако рано били стигли населити и запад Европе и Скандинавийу. То мора бити грѣшка.

Шалу на страну, тако нешто и нѣйе изненађење. То йе сасвим очекивано. Мене поред мушких лоза занимайу и општи наслѣдни подаци. Надам се да ћейу их йеднога обявити, па да их можемо поставити на осе, да видимо у каквой вези су са садашњим становништвом Европе. Без сумње, више са сѣвернима него са йужнима Европљанима.

Не знам да ли си видио, али у студији је доста детаљно обрађивана и аутосомална ДНК. Не знам да ли шта корисно из тога можеш извући. Ти си једини стручњак за аутосомалну на овом форуму, а вјероватно и шире.
« Последња измена: Децембар 26, 2013, 01:39:25 поподне админ »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #69 послато: Децембар 26, 2013, 03:53:33 поподне »
Не знам да ли си видио, али у студији је доста детаљно обрађивана и аутосомална ДНК. Не знам да ли шта корисно из тога можеш извући. Ти си једини стручњак за аутосомалну на овом форуму, а вјероватно и шире.

Хвала за "стручњак", али я сам само обичан рачунарски поступник ('програмер' на србском :-) ), и сличне лудорийе свакодневно радим на послу, па ми не бѣше тешко урадити прорачун главних оса на општой ДНК. А то су већ урадили многи на свѣту прѣ мене.
Видѣх каснийе нешто, йер Ђорђе бѣше окачио двѣ везе (хвала Ђорђу), али йош нѣсам стигао то подробно проучити. Видѣх само да има Хрватъ и Албанаца, али нема Срба и Румунъ у становништвах за поређење.
Мене прѣ свега занимайу сирови подаци СНП-ова од свих ових узорака, како бих их могао додати у свой прорачун. То би могло бити занимљиво. Ранийе налажах на мрежи такве податке од других старих узорака, али бѣху у нечитком облику, па их не могах изчитати, йер не знам койи програм их чита.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #70 послато: Децембар 26, 2013, 07:43:04 поподне »
Ovo su moguci slucajevi u vezi sa dva pozitivna I2a1b kod muskaraca koji su ziveli u mezolitu:

1. Jedan je predak L161, a drugi je predak L621
2. Jedan je predak obe grane (L161 i L621), a linija drugog mezolitskog I2a1b se ugasila
3. Oba mezolitska I2a1b nisu preci ni jedne od danas znacajnih grana I2a1b.

Posledica je matematicke verovatnoce da u slucaju da su 1. ili 2. tacni, ukupan broj stanovnika u mezolitu u severnim delovima Evrope bi trebalo da bude procenjen na maksimalno 50 ljudi.

To je razlog zasto je moje misljenje da se ipak radi o uzorcima muskaraca koji danas najverovatnije nemaju potomke, tj smatram da je 3. slucaj najrealniji. A nakon sto uzmemo u obzir Nordtvedtova izracunavanja, videli bismo da se radi o periodu kad se Disles i Dinaric jos uvek nisu razdvojili u posebne grane (Isles je verovatno vec postojao na britanskom ostrvu). Ako znamo u kojim oblastima nalazimo Disles danas, licno bih i zajednickog pretka Dinaric i Disles takodje smestio u Skandinaviju ili negde blizu.

Skandinavija je teritorija koja je retko bila interesantna osvajacima. To je mesto gde je predak Dinarica mogao da prezivi nekakve invazije sa istoka ili slicne kataklizmaticne epizode. Onda bi se neki od njegovih potomaka spustio do severne Nemacke, a nakon nekoliko generacija opet jedan od potomaka bi mogao da krene na zapad do oblasti gde danas imamo Disles, a drugi bi iz severne Nemacke krenuo na istok do recimo nekih pribaltickih oblasti koje bi nastanjivale vise desetina generacija njegovih potomaka. Jedan od njih bi trebalo da bude predak Dinarica.

Eto jedne, malo verovatne, ali i malo konkretnije price kao epiloga informacija koje smo dobili pre neki dan.

Sad kad sam zavrsio setio sam se da veci broj forumasa podrzava vezu I2a1b i Bastarna. Uz male modifikacije moj scenario bi mogao da podrzi tu vezu. Ipak, licno smatram da su argumenti za takav stav slabi.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #71 послато: Децембар 26, 2013, 07:46:34 поподне »
Хвала за "стручњак", али я сам само обичан рачунарски поступник ('програмер' на србском :-) ), и сличне лудорийе свакодневно радим на послу, па ми не бѣше тешко урадити прорачун главних оса на општой ДНК. А то су већ урадили многи на свѣту прѣ мене.
Видѣх каснийе нешто, йер Ђорђе бѣше окачио двѣ везе (хвала Ђорђу), али йош нѣсам стигао то подробно проучити. Видѣх само да има Хрватъ и Албанаца, али нема Срба и Румунъ у становништвах за поређење.
Мене прѣ свега занимайу сирови подаци СНП-ова од свих ових узорака, како бих их могао додати у свой прорачун. То би могло бити занимљиво. Ранийе налажах на мрежи такве податке од других старих узорака, али бѣху у нечитком облику, па их не могах изчитати, йер не знам койи програм их чита.

Александре, ако некада будеш имао проблема да скинеш податке из неког објављеног рада питај мене, преко академске мреже Србије имам приступ великом броју научних база познатих светских издавача па ти можда могу ја скинути. Не могу да гарантујем јер нам није доступно баш све, али доста тога јесте. Што се овог чланка тиче, колико сам видео он још није званично објављен, само је стављен у базу препринта, и не знам шта су све ставили, ако нема података који ти требају, мораћемо да сачекамо да рад буде и званично објављен, можда ће их тамо бити.
Поздрав!

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #72 послато: Децембар 26, 2013, 08:38:50 поподне »
Александре, ако некада будеш имао проблема да скинеш податке из неког објављеног рада питај мене, преко академске мреже Србије имам приступ великом броју научних база познатих светских издавача па ти можда могу ја скинути. Не могу да гарантујем јер нам није доступно баш све, али доста тога јесте. Што се овог чланка тиче, колико сам видео он још није званично објављен, само је стављен у базу препринта, и не знам шта су све ставили, ако нема података који ти требају, мораћемо да сачекамо да рад буде и званично објављен, можда ће их тамо бити.
Поздрав!

Кириосе, хвала пуно на понуђеной помоћи.  :) Прѣ неки мѣсец негдѣ нађох податке за стари узорак из Шведске (али не стар колико су ови найновийи) по имену
Ajv_52 из збирке SkoglundEtAl. Невоља йе што су подаци у облику .BAM спремишта, што йе у бинарном облику, па га я не могу изчитати. Покушавах наћи нешто са мреже што га чита, али нѣсам успѣо.
Мени трѣба нешто попут

# rsid   chromosome   position   genotype
rs4477212   1   72017   AA
rs3094315   1   742429   AG
rs3131972   1   742584   AG
rs12124819   1   766409   --
rs11240777   1   788822   AG
rs6681049   1   789870   CC
rs4970383   1   828418   CC
rs4475691   1   836671   CC
rs7537756   1   844113   AA
rs13302982   1   851671   GG
rs1110052   1   863421   GT
rs2272756   1   871896   AG
rs3748597   1   878522   CC
rs13303106   1   881808   AG
rs28415373   1   883844   CC
rs13303010   1   884436   AA
rs6696281   1   892967   CC
rs28391282   1   894028   GG
rs2340592   1   900798   GG
rs13303118   1   908247   GT
rs6665000   1   914761   AA
rs2341362   1   917172   CC
rs9777703   1   918699   TT
rs1891910   1   922320   AG
rs9697457   1   924208   GG
... (и тако неколико стотина тисушт СНПова)

Овакве (или сличне, у TXT облику) бѣху све све збирке са койима радим, а то су ХГДП, Бехар, Йунусбайев, 1000 Геномес. Имам и пету, збирку Расмунсена, али њу не користим йер су тамо све сами Сибирци и Сѣверноамерички Индиянци, койи ми тренутно не трѣбайу, йер радим само на Европи и околини. Ако случайно негдѣ нађеш узорке европских народъ койе немам, молим те яви ми. Немам: Нѣмце,  Грке, Швеђане, Норвежане, Лапонце, Данце, Аустрийу, Швайцарску, Сицилийу, Португалийу, Ирску, Албанце, Хрвате, Пољаке, Чехе...
А од њих би мени (а мислим и нашему подухвату) найвише трѣбали Хрвати, Муслимани и Албанци. Они су ми први на списку пожељности. Поздрав.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #73 послато: Децембар 29, 2013, 11:46:45 пре подне »
Pri pokusajima rekonstrukcije istorijskih puteva I2a1b ne bi trebalo izgubiti iz vida ni ovu okolnost:
http://education.nationalgeographic.com/education/maps/doggerland/?ar_a=1

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #74 послато: Децембар 29, 2013, 01:09:33 поподне »
Pri pokusajima rekonstrukcije istorijskih puteva I2a1b ne bi trebalo izgubiti iz vida ni ovu okolnost:
http://education.nationalgeographic.com/education/maps/doggerland/?ar_a=1

Бане, прочитао си ми мисли. И ја сам мислио да окачим нешто о Догерланду, али не стигох ових дана.

Занимљиво је да Догерланд није потпопљен изненада неком природном катастрофом ,  већ да је то било постепено, подизањем нивоа мора.
Ко зна колико костију и умјетничких остварења европског ловца сакупљача је на тај начин остало заувијек сахрањено под Сјеверним морем.

Иначе, рачуна се да је Догерланд у потпуности прекрило море негдје око 7000-6000 година прије Христа.

Судећи по проналаску И2а М423* на ободима Догерланда у Шведској и Луксембургу, и његовој каснијој дистрибуцији у Европи и британским острвима сасвим је извјесно да је М423 живио на овом несталом острву усред Сјеверног Мора.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #75 послато: Децембар 29, 2013, 02:17:47 поподне »
Бане, прочитао си ми мисли. И ја сам мислио да окачим нешто о Догерланду, али не стигох ових дана.

Занимљиво је да Догерланд није потпопљен изненада неком природном катастрофом ,  већ да је то било постепено, подизањем нивоа мора.
Ко зна колико костију и умјетничких остварења европског ловца сакупљача је на тај начин остало заувијек сахрањено под Сјеверним морем.

Иначе, рачуна се да је Догерланд у потпуности прекрило море негдје око 7000-6000 година прије Христа.

Судећи по проналаску И2а М423* на ободима Догерланда у Шведској и Луксембургу, и његовој каснијој дистрибуцији у Европи и британским острвима сасвим је извјесно да је М423 живио на овом несталом острву усред Сјеверног Мора.

У тексту на који је Бане упутио пише да су људи са Догерленда били приморани да се повуку у вишље пределе негде пре око 6.000 година, што се поклапа са временом када се, према Нортведу, одвојио Disles, док се Isles одвојио много раније. Иако то не морa да значи, најлогичније је да су и Isles и Disles доспели на Острва у време када она још увек нису била острва.

Вероватно сте се раније срели са неким Isles типом Jack Danel-ом који је писао о хаплогрупи I (http://danel.us/4.html). Он има и мапу са неким својим врло лабавим претпоставкама, али има и пар ствари о којима вреди размислити. Он помиње истицање језера Agassiz у Северној Америци, што је подигло ниво океана за 3 метра, и Storegga цунамије који су Догерланд погодили 6.200 BC.



« Последња измена: Децембар 29, 2013, 03:42:33 поподне Kyrios »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #76 послато: Децембар 29, 2013, 04:50:57 поподне »
Иако то не морa да значи, најлогичније је да су и Isles и Disles доспели на Острва у време када она још увек нису била острва.
Jako prirodan zakljucak.

Он помиње истицање језера Agassiz у Северној Америци, што је подигло ниво океана за 3 метра, и Storegga цунамије који су Догерланд погодили 6.200 BC.
"Following the Storegga Slide tsunami, it appears, Britain finally became separated from the continent and, in cultural terms, the Mesolithic there goes its own way."
http://sprint.clivar.org/soes/staff/ejr/Rohling-papers/2008-Weninger%20et%20al%20Documenta%20Praehistorica.pdf

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #77 послато: Децембар 29, 2013, 05:34:52 поподне »
Ako je Storega bio dogadjaj koji je razdvojio Disles i Dinaric onda bi znacilo da se Nordtvedtova izracunavanja zasnivaju na vecoj brzini mutacija od realne. Obzirom da on i Dinaric procenjuje kao jako mlad i ima onih koji imaju problem da prihvate tu njegovu procenu, dobijamo dva pokazatelja koji ne idu u prilog Nordtvedtu.

U ovom trenutku, tj sa ovim znanjem koje sada imamo, pridruzicu se Koru koji je do sada najotvorenije zastupao misljenje da su MRCA-i i razdvanja grana I2a1b ipak malo raniji nego sto je do sada bilo prihvaceno.


Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #78 послато: Децембар 30, 2013, 12:37:50 пре подне »
Ako je Storega bio dogadjaj koji je razdvojio Disles i Dinaric onda bi znacilo da se Nordtvedtova izracunavanja zasnivaju na vecoj brzini mutacija od realne. Obzirom da on i Dinaric procenjuje kao jako mlad i ima onih koji imaju problem da prihvate tu njegovu procenu, dobijamo dva pokazatelja koji ne idu u prilog Nordtvedtu.

U ovom trenutku, tj sa ovim znanjem koje sada imamo, pridruzicu se Koru koji je do sada najotvorenije zastupao misljenje da su MRCA-i i razdvanja grana I2a1b ipak malo raniji nego sto je do sada bilo prihvaceno.

Генерално се слажем са овим другим, али оно прво не мора да значи. Колико сам на брзину могао да видим, има мишљења да догађаји од пре 8.200 година (Сторега цунами, истицање језера Агасиз) представљају само почетак краја Догерленда, и да је Догерленд још дуго потапан. У тексту са Националне географије на који си упутио каже се: "Over time, the Doggerlanders were slowly flooded out of their seasonal hunting grounds. Water previously locked away in glaciers and ice sheets began to melt, drowning Doggerland. Around 6,000 years ago, the Mesolithic people were forced onto higher ground in what is today England and the Netherlands". Нешто слично пише и онај Данел. На жалост, из свега тога се не види када је, према процени научника, прекинута копнена веза између Британских острва и Европског континента, она је вероватно прекинута пре потпуног потапања Догерленда.

У сваком случају не сматрам да је ту дошло до раздвајања Dislesa и Dinarica, мислим да су се раздвојили источније. Исто тако није ништа чудно да је Disles на Острва доспео и воденим путем. Још много пре тога су људи тако дошли до Аустралије, а видели смо да су воденим путем дошли и до Америке, јер, без обзира што је постојала Берингија као копнена веза, иза ње је постојао непрелазни ледени зид који је могао бити заобиђен само воденим путем.

Ево и једног документарца чувеног Тајм тима о Догерленду

<a href="http://www.youtube.com/v/XTvOcm5dgDI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://www.youtube.com/v/XTvOcm5dgDI</a>
« Последња измена: Децембар 30, 2013, 12:44:59 пре подне Kyrios »

milenkovic

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #79 послато: Фебруар 16, 2014, 08:49:29 поподне »
У тексту на који је Бане упутио пише да су људи са Догерленда били приморани да се повуку у вишље пределе негде пре око 6.000 година, што се поклапа са временом када се, према Нортведу, одвојио Disles, док се Isles одвојио много раније. Иако то не морa да значи, најлогичније је да су и Isles и Disles доспели на Острва у време када она још увек нису била острва.

Вероватно сте се раније срели са неким Isles типом Jack Danel-ом који је писао о хаплогрупи I (http://danel.us/4.html). Он има и мапу са неким својим врло лабавим претпоставкама, али има и пар ствари о којима вреди размислити. Он помиње истицање језера Agassiz у Северној Америци, што је подигло ниво океана за 3 метра, и Storegga цунамије који су Догерланд погодили 6.200 BC.




Читайучь све што йе у овой теми писано и на крайу гледайусьи ову мапу,  схватих повезаност еструрског писма и винсанског писма. Велика йе могусиост да йе  йедно и друго писао исти народ или племена. Ово ми йе йко интересантно и тиме чу бити заокупльен у народном периоду. Писчьу чим до нечега будем дошао. :-)