Аутор Тема: Српски ДНК Пројекат- примједбе  (Прочитано 140965 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #300 послато: Јун 18, 2018, 08:50:56 пре подне »
Неки од нас и не живе у Србији тако да је немогуће да плате чланарину.
Уосталом, мислим да без нас тестираних, не би ни било табеле.
Уколико нас не уврстите у стандардне чланове предлажем свим тестиранима чији су подаци у датотеци портала повлачење података.
Дакле, или до краја месеца да пошаљете корисничко име и лозинку, у противном желим да пувучем своје податке са (из базе података) ДНК-а пројекта dnk.poreklo.rs
Поштовани Дмитре,
Хвала Вам на овој примедби. Ми свакако нећемо држати било чије податке у табели без њихове сагласности. Дакле, уколико желите већ сад можемо да повучемо Ваше податке из табеле Српског ДНК пројекта, као и да укинемо Вашу регистрацију на форуму. Никога ни на шта не терамо, нити уцењујемо.
А што се тиче тога да без тестираних не би било ни табеле, у смислу да сте Ви заслужни за то што она уопште постоји, држим да грешите. Српски ДНК пројекат и припадајућа табела, који смо покренули пре шест година, дали су смисао тестирањима појединаца. Да нисмо сабрали резултате и учинили их упоредивима Ви бисте и даље у Ваш резултат могли да гледате само из неког општег угла. На страну чињеница да је највећи број тестираних, чији се подаци налазе у табели Српског ДНК пројекта, тестиран преко Српског ДНК пројекта у Београду.
Дакле, слободно можете да се повучете, ако мислите да је на било који начин угрожено Ваше право. Дозволићете да ми такође имамо право да изаберемо начин на који ћемо уређивати и водити Српски ДНК пројекат. Разлози за овакву нову организацију Српског ДНК пројекта нипошто нису да било кога утерујемо у Друштво и уцењујемо да плаћа чланарину. Као што добро знате, све су ригорознија правила објављивања података о личности и само идемо томе у сусрет. А и то је само један од разлога. Навешћу и чињеницу да су се радом Српског ДНК пројекта и нашом базом служили многи, без икаквог питања, често и са не баш најдобронамернијим побудама (да не искористим неку грубљу реч). Дакле, много је разлога за овакву нову организацију Српског ДНК пројекта, а Ви то можете да прихватите или не.
Правила су јасна и већ сад можете да се определите. Кориснички податке могу добити само чланови Друштва и нема те уцене која то може променити.
Живели!
« Последња измена: Јун 18, 2018, 09:04:19 пре подне Број 1 »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #301 послато: Јун 18, 2018, 08:54:26 пре подне »
https://www.poreklo.rs/registracija/

Вероватно са овом уплатницом треба до одем до испоставе Комерцијалне банке у иностранству!?

Ја сам своје податке добровољно приложио вама пре њиховог објављивања било где.
Тест на ФТДНА сам платио око 300 долара, да би сте ви користили моје податке бесплатно. Уцењујете нас за неких 2000 динара, а велики број нас је платио много више зарад идеје јединственог српског ДНК-а пројекта.
Шта смо добили заузврат?
Упозоравам Вас да ћете бити трајно удаљени са форума уколико још једном изнесете оптужбу налик напред наведеној. Никога не уцењујемо. Напротив. Настојимо да организујемо и учинимо одрживим подухват на којем сте тренутно. Нисмо подржани ни од кога. На овогодишњим конкурсима није одобрен ниједан наш пројекат. Никад нисмо добили ни динара дотација од било које институције у земљи или иностранству. Све што постоји, а да је под капом Порекла, настало је великим трудом и одрицањем бројних чланова нашег Удружења и уз помоћ људи који или плаћају чланарину или уплаћују донације. Обавеза плаћања чланарине уведена је због тога што ми сваког месеца имамо око 40.000 динара неопходних расхода да наши подухвати уопште постоје (плаћање и одржавање сервера итд). И управо томе служи плаћање чланарине, за коју наши чланови имају право да очекују унеколико другачији статус од људи који су на овим страницама без чланских обавеза.
И маните се оваквих флоскула: `велики број нас је платио много више зарад идеје јединственог српског ДНК-а пројекта`. Платили сте тестирање и плаћаће и убудуће већина других првенствено зарад жеље да сазнају своје најстарије порекло. Ако мислите да Српски ДНК пројекат може да постоји само на основу жеље, грдно се варате. Дакле, ставите мало прст на чело пре него следећи пут нешто напишете.
« Последња измена: Јун 18, 2018, 09:31:04 пре подне Број 1 »

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #302 послато: Јун 18, 2018, 10:05:56 пре подне »
На јавном Српском ДНК пројекту није могуће видети податке (маркере) - али се преко линка Serbian DNA project on FTDNA, сада улази слободно у FTDNA и гледају подаци - што је нелогично

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #303 послато: Јун 18, 2018, 10:37:42 пре подне »
На јавном Српском ДНК пројекту није могуће видети податке (маркере) - али се преко линка Serbian DNA project on FTDNA, сада улази слободно у FTDNA и гледају подаци - што је нелогично

Како може да се уђе слободно? Ја сам сад пробао и тражи ми да се придружим пројекту, а колико видим то је једино могуће ако сам члан ФТДНА пројекта, тј. купим од њих неку од услуга.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #304 послато: Јун 18, 2018, 10:48:22 пре подне »
На јавном Српском ДНК пројекту није могуће видети податке (маркере) - али се преко линка Serbian DNA project on FTDNA, сада улази слободно у FTDNA и гледају подаци - што је нелогично
Ојлер је већ одговорио, а ево и да додам. На Serbian DNA project on FTDNA се налазе искључиво резултати оних који су тестирани у тамошњој лабораторији, тј. само оних који су се придружили овом пројекту на FTDNA (с данашњим даном њих укупно 85). То није ни двадесети део оног што је прикупљено на Српском ДНК пројекту (dnk.poreklo.rs).

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #305 послато: Јун 18, 2018, 10:55:14 пре подне »
Како може да се уђе слободно? Ја сам сад пробао и тражи ми да се придружим пројекту, а колико видим то је једино могуће ако сам члан ФТДНА пројекта, тј. купим од њих неку од услуга.
Ја јесам придружен пројекту, али увек кад улазим у њега морам проћи Sign In, док сада као "јавни корисник" Српског ДНК пројекта, као нерегистрован, кликом на поменути линк, директно без икаквог Sign In улазим у FTDNA Serbian DNA Project.  То ми je чудно.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #306 послато: Јун 18, 2018, 11:01:10 пре подне »
Ја јесам придружен пројекту, али увек кад улазим у њега морам проћи Sign In, док сада као "јавни корисник" Српског ДНК пројекта, као нерегистрован, кликом на поменути линк, директно без икаквог Sign In улазим у FTDNA Serbian DNA Project.  То ми je чудно.
Апсолутно свако може ући на сваки FTDNA пројекат јер сви имају јединствену урл адресу.

На администрацији и члановима неког пројекта је одлука колико ће информација са пројекта односно својих личних података (најстарији познати предак, видљивост маркера итд) дати на увид трећим лицима односно онима који немају кориснички приступ пројекту.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #307 послато: Јун 18, 2018, 11:02:46 пре подне »
Ја јесам придружен пројекту, али увек кад улазим у њега морам проћи Sign In, док сада као "јавни корисник" Српског ДНК пројекта, као нерегистрован, кликом на поменути линк, директно без икаквог Sign In улазим у FTDNA Serbian DNA Project.  То ми je чудно.
Шта је ту чудно? Па, управо сте објаснили - ако сте улоговани тамо, онда ће Вас линк којег смо поставили на нашој страници одвести на Serbian DNA project за кориснике (где се претходно улоговали).

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #308 послато: Јун 18, 2018, 11:21:19 пре подне »
 Поштовано уредништво

Похвале,  питања (недоумице) и примедбе.

1. Сећам се да је googlе plus мењао концепцију 2016-2017 па им се није дало баш на срећу. Многи не воле  промене. Таман народ "свикне" на један концепт сајта, кад ево ти другог. Време ће показати врлине и мане.
 
2.Свакако је требало заштитити (још поодавно) крајње личне и деликатне ДНК податке тестираних појединаца (табела тестираних), уз навођење презимена, јер су подаци били јавно доступни свима (и добронамерним и недобронамерним појединцима, групама и службама како домаћим тако и иностраним).

2. форум као извор података

На форуму се налазе разне теме које обилују подацима који би спадали у домен приватног и заштите личности (имена, презимена, пребивалишта, ДНК подаци и итд.). Шта ће са тиме бити убудуће?


3. Ако је неко  своје личне ДНК податке  дао - уступио Српском ДНК пројекту или Удружењу Порекло, без накнаде ( без обзира на то што је Порекло учествовало у суфинансирању истраживања), а није члан, и неће да буде, или нема новца за плаћање чланарине, да ли је или није морално или да  ли је  или није  етички коректно омогућити том појединцу да има увид и у заштићени део или је тај и такав појединац са уступањем својих личних података "завршио" своју улогу.

4. статус даваоца узорка (тестирани појединац) и посетилаца сајта, обичног посетиоца сајта (нпр. особа која није тестирана), члана, даваоца донације, уредника

Уз сво поштовање према члановима и уредницима, сви који посећују овај сајт (било да су узели учешће у дискусијама или нису, дали или нису дали узорак за тестрање) чине јавно мњење, доприносе значају сајта (кроз посећеност сајта-какав би то био друштвено и научно  значајни сајт којег посете два три појединца који сами са собом разговарају), кроз похвале и покуде могу да привуку нове посетиоце, а неке да одбију од сајта, и као такви заслужују поштовање уредништва.

Каква су права сваког од ових побројаних?

5. Лепо је што позивате на учлањење ....таман ја да се учланим (хоћу приступ на затворени део форума) као оно, а тамо, бацих поглед на приступницу која задире у  приватност.

Траже се подаци типа брачни статус (понижавајуће), молим вас па није ово сајт за упознавање и стварање емотивних веза, 
фотографија (нећу да коментаришем ово),
телефон (ако дајем мој маил шта ће било коме мој телефон),
подаци о мојој фамилији по мушкој и женској линији (немам сагласност чланова моје фамилије да дајем такве податке),
хаплогрупа (шта ако никада немам намеру да се тестирам),
биографија (ја не ступам у КПЈ и не  конкуришем за посао у УН ),
крвна група  и итд.

Други разлог мог неучлањења у Друштво српских родословаца.
Све и да могу да  "прогутам" ове услове приступнице ја ништа не знам о осталим члановима, због једног коректног могу да се учланим, због једног некоректног да се ишчланим.

Уочавам велику недоследност Друштва које има чак и статут и правила.

Инсистира се на употреби ћирилице код обичног народа.
Кад оно, не лези враже, та правила не важе за уредништво и помоћнике уредника.

Па тако имамо извесног:

1.Amikusа (случајно му знам крштено име, диван човек, са изнијансираним даром за социјалну комуникацију)

2.Clavidiusа (не знам ко је тај човек, најблаже речено нема дара за социјалну комуникацију, а извините то Clavidius мене асоцира, жао ми је (али тако је), на  инквизицију.

Морално је недопустиво коришћење ЛАТИНИЧНИХ назива-корисничких имена форумаша, посебно уредника, који треба да пруже светли пример осталима, тамо где се инсистира на употреби ћирилице.

Таква одступања нарушавају поверење народа  у Друштво српских родословаца.

Мени се догодила неријатност овде, да сам након мог коментара на некој теми о заштићености података на форуму (тако некако) добила "писмо упозорења" од мени иначе драгог уредника  написано у стилу  да се "Власи не досете" (али се "Власи" тј. ја досетише) да избегавам убудуће коришћење знака усклика (!) јер то јако "узнемирава" поједине форумаше у смислу имају "осећање" да им намећем нешто (нисам баш добро разумела). Па се ја замислих шта ми је чинити? И то ме је, између осталог, одбило од учлањења. Поштовано уредништво, па ја интернет активно користим 15 година. И знам за оно да се на форумима избегавају велика слова, знаци усклика  др.

Али, немојте  себи допуштати све и свашта, а осталима замерати и на трунчици у оку. Као што има мање више недаровитих уредника и помоћника уредника, тако има и мање мање више недаровитих форумаша.

А уосталом, како би ме бранили ти форумаши у случају рата, када на знак усклика  бивају узнемирени (!). :o

Избор појединаца за помоћнике уредника без дара за социјалну комуникацију, уз употребу великих црвених слова, вику, омаловажавање беседника - почетника  и оних са другачијим ставовима уз етикетирање "Деретлија" и др. је недопустиво.Таквима, ако сматрате, да су у заблуди  или преласти (нису ово канонска и духовна питања да се органузују црквени сабори) треба се мирно и достојанствено супротставити снагом аргумената ако треба и по 1000-и пут.

Шта би било да се помоћницима уредника  да и нека већа власт (у друштву)?

Довољно је написати:

Поштовани,
прекршен је тај и тај члан правилника.

Речи форум, бановање, троловање и слично заменити српским речима или у загради ставити српски превод за обичан српски народ.

Уосталом, ако хоћете да пратите светске трендове где вам је део на којем можемо да оцењујемо уредништво (бројкама од 1-10 или описно типа - истиче се позитивно или негативно или како год већ).


6). Ја бих се одлучила за донацију - значи статус даваоца донације у лично име или име неког члана породице

Да ли и каква  права имам као давалац донације или заправо немам никаква права или права зависе од висине донације?


П.С
Народу се не може угодити, али ипак прочитајте и размислите о овоме.

 ::)

Са поштовањем

Обични припадник јавног мњења
На Црвењском путу





« Последња измена: Јун 18, 2018, 11:27:22 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #309 послато: Јун 18, 2018, 11:43:26 пре подне »
5. Лепо је што позивате на учлањење ....таман ја да се учланим (хоћу приступ на затворени део форума) као оно, а тамо, бацих поглед на приступницу која задире у  приватност.

Траже се подаци типа брачни статус (понижавајуће), молим вас па није ово сајт за упознавање и стварање емотивних веза, 
фотографија (нећу да коментаришем ово),
телефон (ако дајем мој маил шта ће било коме мој телефон),
подаци о мојој фамилији по мушкој и женској линији (немам сагласност чланова моје фамилије да дајем такве податке),
хаплогрупа (шта ако никада немам намеру да се тестирам),
биографија (ја не ступам у КПЈ и не  конкуришем за посао у УН ),
крвна група  и итд.

Поштована госпођо,

Најљубазније бих Вас замолио да не обмањујете остале учеснике форума. Ово што сте написали напросто није тачно (и то је еуфемизам). Нити један од ових података НИЈЕ ОБАВЕЗАН за чланство у Друштву и Ви то врло добро знате.

О социјалној комуникацији (питам се каква ли је несоцијална) и осталим трицама и кучинама овом приликом не бих.

Желим Вам да и у наредном периоду пратите рад Порекла, као и моје маленкости.

Нинослав
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #310 послато: Јун 18, 2018, 11:47:14 пре подне »
Одговори кориснику форума под именом На Црвењском путу:

1. Слажем се. Време је мајсторско решето.

2а Слажем се. Радимо на томе и очекујте по том питању још драстичнија ограничења.
2б Слажем се. Старамо се и иначе, али очекујте по том питању још драстичнија ограничења.

3. Постоје јасна правила како и под којим условима могу бити преузети подаци. За све оне који су дали сагласност да се њихови подаци нађу у табели Српског ДНК пројекта (без надокнаде, јер тако нешто никад није нити ће бити прихваћено) они ће и даље бити у табели. За све остале остављамо прелазни период да се изјасне. Ко не да сагласност његови подаци неће бити у табели. Дакле, нема трговања, има добровољности. Ко жели да буде део подухвата добро дошао је, ко не жели, широко му поље.

4. Тренутно решење је овакво како је дато - јавни део - подаци без хаплотипа, нејавни део хаплотипови и обиље корисних алата за анализу). Пројекат ће се даље развијати, ослушкивати примедбе и поступати како проценимо да је најцелисходније. Поштујемо све посетиоце и кориснике наших садржаја, а очекујемо исто тако да посетиоци поштују наше право да уређујемо све наше подухвате на начин како сматрамо да је најбоље.

5. Упитник за чланове је дуго разматран и на крају је усаглашено шта су обавезна, а шта необавезна питања. Оно што ви наводите као проблем није под обавезно, сем у делу који се тиче порекла по оцу и по мајци. Да простите, ми се бавимо истраживањем порекла и најмање је што очекујемо да наши чланови напишу три речи за сваког од родитеља. Дакле, сваки кандидат за члана је слободан да на та питања не одговори и неће му бити ускраћен пријем у чланство.
Друго, што се тиче тога каква су корисничка имена наши чланови изабрали, то нема никакве везе са тежњом Друштва да негује ћириличко писмо. Као што сте сведоци, највећи број чланова форума (дакле, не само чланова Друштва) користи ћириличко писмо и по томе је овај форум засигурно јединствен на интернет џунгли. Још нешто, није забрањена упореба латинице. Ваше оцене о раду уредника и осталих форумаша су нешто што не бих коментарисао. Имате право на свој суд.

6. Донација у овом тренутку није разматрана као могућност и услов приступа Српском ДНК пројекту, али захваљујем на предлогу. Ставићемо на разматрање. Мада, не сумњам да ће и тад бити примедби да ми са нечим тргујемо, па ћемо то свакако пажљиво размотрити.

Имате ли још неких питања?

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #311 послато: Јун 18, 2018, 12:19:43 поподне »
Апсолутно свако може ући на сваки FTDNA пројекат јер сви имају јединствену урл адресу.

На администрацији и члановима неког пројекта је одлука колико ће информација са пројекта односно својих личних података (најстарији познати предак, видљивост маркера итд) дати на увид трећим лицима односно онима који немају кориснички приступ пројекту.
Хвала вам на одговору, сад ми је је јасно, мада остаје питање недоследности у спровођењу политике заштите тајности података (овде јавно не може више, а тамо може)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #312 послато: Јун 18, 2018, 12:33:26 поподне »
Одговори кориснику форума под именом На Црвењском путу:

1. Слажем се. Време је мајсторско решето.

2а Слажем се. Радимо на томе и очекујте по том питању још драстичнија ограничења.
2б Слажем се. Старамо се и иначе, али очекујте по том питању још драстичнија ограничења.

3. Постоје јасна правила како и под којим условима могу бити преузети подаци. За све оне који су дали сагласност да се њихови подаци нађу у табели Српског ДНК пројекта (без надокнаде, јер тако нешто никад није нити ће бити прихваћено) они ће и даље бити у табели. За све остале остављамо прелазни период да се изјасне. Ко не да сагласност његови подаци неће бити у табели. Дакле, нема трговања, има добровољности. Ко жели да буде део подухвата добро дошао је, ко не жели, широко му поље.

4. Тренутно решење је овакво како је дато - јавни део - подаци без хаплотипа, нејавни део хаплотипови и обиље корисних алата за анализу). Пројекат ће се даље развијати, ослушкивати примедбе и поступати како проценимо да је најцелисходније. Поштујемо све посетиоце и кориснике наших садржаја, а очекујемо исто тако да посетиоци поштују наше право да уређујемо све наше подухвате на начин како сматрамо да је најбоље.

5. Упитник за чланове је дуго разматран и на крају је усаглашено шта су обавезна, а шта необавезна питања. Оно што ви наводите као проблем није под обавезно, сем у делу који се тиче порекла по оцу и по мајци. Да простите, ми се бавимо истраживањем порекла и најмање је што очекујемо да наши чланови напишу три речи за сваког од родитеља. Дакле, сваки кандидат за члана је слободан да на та питања не одговори и неће му бити ускраћен пријем у чланство.
Друго, што се тиче тога каква су корисничка имена наши чланови изабрали, то нема никакве везе са тежњом Друштва да негује ћириличко писмо. Као што сте сведоци, највећи број чланова форума (дакле, не само чланова Друштва) користи ћириличко писмо и по томе је овај форум засигурно јединствен на интернет џунгли. Још нешто, није забрањена упореба латинице. Ваше оцене о раду уредника и осталих форумаша су нешто што не бих коментарисао. Имате право на свој суд.

6. Донација у овом тренутку није разматрана као могућност и услов приступа Српском ДНК пројекту, али захваљујем на предлогу. Ставићемо на разматрање. Мада, не сумњам да ће и тад бити примедби да ми са нечим тргујемо, па ћемо то свакако пажљиво размотрити.

Имате ли још неких питања?

Хвала на љубазности и појашњeњу.

То би било то.

П.С.

Око латиницe било јe нeспоразума и примeдби форумаша-урeдника форумашима - почeтницима.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #313 послато: Јун 18, 2018, 12:39:27 поподне »
Хвала на љубазности и појашњeњу.

То би било то.

П.С.

Око латиницe било јe нeспоразума и примeдби форумаша-урeдника форумашима - почeтницима.
Нема на чему.
Што се тиче питања употребе ћирилице и латинице, ту нема никавих дилема: Пожељно је да се пише ћирилицом и драго нам је што највећи број форумаша тако и поступа. Ко жели да пише латиницом јер из било ког разлога не жели или не може да пише ћирилицом, слободан је да то чини. Нити ће први за то добити ордене за заслуге, нити ће други због тога бити каменовани.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #314 послато: Јун 18, 2018, 12:51:16 поподне »
Поштована госпођо,

Најљубазније бих Вас замолио да не обмањујете остале учеснике форума. Ово што сте написали напросто није тачно (и то је еуфемизам). Нити један од ових података НИЈЕ ОБАВЕЗАН за чланство у Друштву и Ви то врло добро знате.

О социјалној комуникацији (питам се каква ли је несоцијална) и осталим трицама и кучинама овом приликом не бих.

Желим Вам да и у наредном периоду пратите рад Порекла, као и моје маленкости.

Нинослав


Поштовани,

не бавим се омбањивањем.

Можда сам нешто погрешно схватила.

https://www.poreklo.rs/registracija/

Ваше име и презиме (обавезно)


Пол
МушкиЖенски

Датум, година и место рођења:


Пребивалиште:


Ваша е-пошта (обавезно)


Брачно стање


Занимање


Порекло по оцу (место одакле су по мушкој и женској линији):


Порекло по мајци (девојачко презиме, дев. крсна слава, место порекла по очевој и мајчиној линији):


Кратка биографија:


Област интересовања

Нисам уочила да дeлови приступнице нису обавезни (то ми се може замерити).

П.С
Уколико има тема на којима сте излагали ваша запажања, промишљања и др., ја ћу радо проучити та излагања и пратити вас убудуће.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #315 послато: Јун 18, 2018, 12:56:33 поподне »
Хвала вам на одговору, сад ми је је јасно, мада остаје питање недоследности у спровођењу политике заштите тајности података (овде јавно не може више, а тамо може)

Приступањем одређеном днк пројекту на ФТДНА прихватате и одређена правила. А од скоро је на појединцу да ли ће његов резултат бити виљдив свима, или искључиво члановима пројекта (постоји та опција и може да се "чекира").

Нешто слично сада важи и за Српски ДНК пројкат. Намеће се, између осталог, природна потреба за заштитом података, а чланови који желе да њихово име и резултат (без маркера) буде виљдив широј јавности, морају дати пристанак за то. Остали ће и даље бити "заштићени".

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #316 послато: Јун 18, 2018, 01:08:56 поподне »
Сад је мало јасније. Нинослав и ја смо били уверени да говорите о упитнику који постоји на нивоу чланова Друштва и који је интерног карактера. Упитник који стоји на порталу има техничке мањкавости и ускоро ће бити замењен, тј. обележићемо поља која нису обавезна. Хвала што сте нам на овај начин скренули пажњу о ком упитнику је реч.

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #317 послато: Јун 18, 2018, 01:13:46 поподне »
Приступањем одређеном днк пројекту на ФТДНА прихватате и одређена правила. А од скоро је на појединцу да ли ће његов резултат бити виљдив свима, или искључиво члановима пројекта (постоји та опција и може да се "чекира").

Нешто слично сада важи и за Српски ДНК пројкат. Намеће се, између осталог, природна потреба за заштитом података, а чланови који желе да њихово име и резултат (без маркера) буде виљдив широј јавности, морају дати пристанак за то. Остали ће и даље бити "заштићени".
Хвала Небојша, нисам се благовремено упознао са тим опцијама на ФТДНА. Сад ми је све јасно. 

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #318 послато: Јун 22, 2018, 05:20:54 поподне »
Поздрав,

и сам имам примједбу око нове верзије табела са резултатима, јер се не-чланове друштва, који су се сами тестирали и подијелили своје податке, сврстало у групу са случајним посјетиоцима портала. Не сматрам да би требали имати сасвим једнак приступ подацима као чланови друштва, али некако фер би било да бар имају увид у своја најближа поклапања. Ако узмем себе, а сигуран сам да има много сличних случајева међу члановима форума, сам сам тестирао себе и још једно лице, и можда до краја године тестирам још једно. За себе сам урадио и СНП тест, који је сигурно од неке помоћи и самом порталу. Вјероватно ћу у некој будућности и за то 2. лице урадити СНП тест или проширити СТР маркере. А ако будем у могућности, за себе ћу урадити и Биг Y.

Наравно, на члановима друштва је каква ће се политика водити на порталу, али треба гледати на ствари и мало шире. Као примјер да наведем да је пребацивање податка на GEDmatch и MyHeritage и коришћење неких њихових услуга бесплатно. И кад сем их већ помену, да још допуним, да ме је због поклапања у аутосомалним резултатима које имам тамо, контактирало неколико људи поријеклом са простора бивше заједничке државе. Свима сам предложио, да се са својима Y-ДНА резултатима обрате на администраторе Порекла да се сврста њихове податке у (стару) табелу, чиме ће имати најбољи увид у своја најближа Y-ДНА поклапања него било гдје другдје (нпр. на ФТДНА...). А ако још нису обавили Y-ДНА тестирање, да га обаве. Уз то сам им напоменуо да подаци на Пореклу нису ограничени само на појединце који се сматрају српског рода, већ је портал отворен за све, у што се могу и сами увјерити. Друштву је свакако у интересу да база постаје све богатија и квалитетнија, такођер је разумљиво да портала не може да живи од ваздуха. Али мислим да би неки балансиранији приступ око права на порталу имао пуно бољи ефекат него како је сада замишљено. Такођер би требало омогућити неке друге опције око донирања из иностранства. Можда би као једна од опција била, кад већ друштво нема банковног рачуна у иностранству, да би се то компензира са донирањем за Српски ФТДНА пројекат.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Српски ДНК Пројекат- примједбе
« Одговор #319 послато: Јун 22, 2018, 07:28:52 поподне »
Да ли је у складу са новим законом било НУЖНО склонити стару табелу са резултатима?