Ратници и страдалници > Жртве рата

Булути, највећи српски страдалници Другог светског рата?

(1/2) > >>

Ojler:
Читајући ових дана о фамилији Булут из Пребиловаца, остао сам запрепашћен страдањима и бројем жртава који је овај херцеговачки род поднео у току Другог светског рата. Према званични подацима Музеја жртава геноцида у Београду, именом и презименом је познато 187 Булута који су животе положили у току рата. Имајући у виду да до данас није утврђен списак свих страдалих у пребиловачком покољу, овај број је у стварности вероватно и изнад две стотине. Не знам има ли и једне српске фамилије која је животима платила оволику цену...

Селаковић:

--- Цитат: Ojler  Септембар 24, 2019, 12:33:13 пре подне ---Не знам има ли и једне српске фамилије која је животима платила оволику цену...

--- Крај цитата ---

Не сећам се броја, али чини ми се да су Благојевићи из Пиве много пострадали у лето 1943.

Romanijski:
 Језиви догађаји... Незнам јесули ужасније бројке или начин страдања. Али уз ова страдања и имена жртава био би ред окачити и имена извршилаца до коих је могуће доћи у архивама са свим генералијама. Бар су нијемци по том питању били педантни да се зна у сваком тренут ко је био припадник које јединице. Нек им потомци црвене...

Зрно:
Да ли су сви били из Пребиловаца? Ако није критеријум да су сви из истог насеља, онда сигурно нису највећи страдалници. Ја сам избројао око 300 Зрнића, а да не причамо за нека познатија презимена.

Ojler:

--- Цитат: Зрно  Септембар 24, 2019, 09:36:49 пре подне ---Да ли су сви били из Пребиловаца? Ако није критеријум да су сви из истог насеља, онда сигурно нису највећи страдалници. Ја сам избројао око 300 Зрнића, а да не причамо за нека познатија презимена.

--- Крај цитата ---

Ух, страшно... Нисам никад детаљније гледао бројеве жртава овако по фамилијама, па ми се овај тужни број Булута страдалника учинио изузетно великим.

Међу поменутих 187 Булута било је 7-8 оних који нису живели у Пребиловцима, већ у суседним селима. Занимљиво је да је већина њих ипак бачена у јаму у Шурманцима заједно са осталим пребиловчанима. Вероватно су се затекли у посети родбини када се десио злочин.

Неко је већ помињао кратку причу Никољдан у Пребиловцима коју свакако треба прочитати...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију