Аутор Тема: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави  (Прочитано 3557 пута)

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« послато: Децембар 26, 2016, 05:24:12 поподне »
Не верујем да је ова књига доступна на нету, али ако је неко ко ово чита има, молио бих да ми провери да ли се у Чечеву помиње Рисантије (Ристо), чија је мајка из Чечева била удата у селу Рајовиће, одакле се као удовица вратила (око 1880) у род са децом која су у Колашину одрасла . Рисантије је касније ишао у школу у манастиру Дубоки Поток. Мени фали податак о Рисантијевом брату/браћи: име(на), судбина...

На жалост, не знам о којој породици из Чечева се ради, па чак ни да ли је у питању баш Чечево или неко од суседних села.

Унапред хвала

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« Одговор #1 послато: Јануар 07, 2017, 04:04:41 поподне »
Очекивао сам да неко од Колашинаца на овом форуму има ову књигу...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« Одговор #2 послато: Јануар 07, 2017, 04:28:31 поподне »
Очекивао сам да неко од Колашинаца на овом форуму има ову књигу...

Тренутно нисам кући, јавићу ти за пар дана...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« Одговор #3 послато: Јануар 07, 2017, 07:37:11 поподне »
Не верујем да је ова књига доступна на нету, али ако је неко ко ово чита има, молио бих да ми провери да ли се у Чечеву помиње Рисантије (Ристо), чија је мајка из Чечева била удата у селу Рајовиће, одакле се као удовица вратила (око 1880) у род са децом која су у Колашину одрасла . Рисантије је касније ишао у школу у манастиру Дубоки Поток. Мени фали податак о Рисантијевом брату/браћи: име(на), судбина...

На жалост, не знам о којој породици из Чечева се ради, па чак ни да ли је у питању баш Чечево или неко од суседних села.

Унапред хвала


Поздрав Рајо, имам књигу, погледаћу сада.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« Одговор #4 послато: Јануар 07, 2017, 08:49:49 поподне »
Рисантије Рајовић се, заиста, помиње као ученик који је боравио у интернату школе у Дубоком Потоку у периоду од 1899 - 1903. године. Ово су подаци из књиге "ПРОСВЕТИТЕЉСТВО И ШКОЛСТВО У СТАРОМ КОЛАШИНУ" аутора Вучине Добрића, 2010.

У Мићевићевој књизи"Родослов- да се не заборави" се, такође, помиње Рисантије али није Рајовић већ Продановић. Његов отац Добрија је имао Милутина, Јеротија, Рисантија и Вилотија. Рисантије није имао деце....

 
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« Одговор #5 послато: Јануар 07, 2017, 09:01:53 поподне »
Хвала Гиле.
Да ли се у Добрићевој књизи каже да је Рисантије Рајовић из Чечева?
И да ли је Чечево обрађено код Мићовића? Давно сам ту књигу имао у рукама...

Мајка Рисантија Рајовића је одива која се вратила у род са децом (барем двојица синова) након смрти мужа Марка Ћирковића из Рајовића (Жуњевића). За Рисантија Риста Рајовића знам да је касније био свештеник у Медвеђи код Трстеника. Након неког неспоразума са владиком се "скинуо" и до 1941. био управник аеродрома у Краљеву. Приликом бомбардовања Краљева (вероватно у Априлском рату) је погинуо заједно са сином Душаном који је по свој прилици био авијатичар.

Велики поздрав

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« Одговор #6 послато: Јануар 07, 2017, 10:05:15 поподне »
Хвала Гиле.
Да ли се у Добрићевој књизи каже да је Рисантије Рајовић из Чечева?
И да ли је Чечево обрађено код Мићовића? Давно сам ту књигу имао у рукама...

Мајка Рисантија Рајовића је одива која се вратила у род са децом (барем двојица синова) након смрти мужа Марка Ћирковића из Рајовића (Жуњевића). За Рисантија Риста Рајовића знам да је касније био свештеник у Медвеђи код Трстеника. Након неког неспоразума са владиком се "скинуо" и до 1941. био управник аеродрома у Краљеву. Приликом бомбардовања Краљева (вероватно у Априлском рату) је погинуо заједно са сином Душаном који је по свој прилици био авијатичар.

Велики поздрав

Да, има га на списку ученика који су у том периоду били у интернату школе. Рисантије Рајовић из Чечева, тако пише.

Разумео сам причу, међутим, нисам успео да пронађем нешто о његовој мајци. Вероватно је он одмах после завршене основне школе отишао из Колашина. Самим тим што није мушки потомак породица из Чечева, изгледа да се "заборавило" на њега, мада је Драго Мићуновић написао право ремек-дело и добро прочешљао ту област.





Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« Одговор #7 послато: Јануар 07, 2017, 11:40:30 поподне »
Хвала пуно Гиле!

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« Одговор #8 послато: Јануар 08, 2017, 07:42:45 пре подне »
Књига Драга Мићовића је одлично написана књига о групи села која данас припадају општини Зубин Поток.

То је пример како би требало да се пишу књиге које се баве овом тематиком.
У књизи је објашњено ко, када и одакле се населио у Брњак и остала села. Ко су родоначелници родова. Објашњено је и гранање родова и ко је коме ближи.  Тачно је дато грањане великих родова Коматовића и Дробњака (од њих је наш форумаш Гиле) што је фантастично дело.
И на крају су родослови.

Када сам давне 1992 или 1993 добио ту књигу био сам запањен шта је прикупио и написао Мићовић.  Књига је посебно занимљива и корисна за исељене Колашинце у Топлицу јер наводи тачно ко и када је иселио из обрађених села.

Да је среће да ова књига постане узор свима који пишу књиге о својим селима. Књига самим својим детаљем да оврађује сваку фамилију и сваку кућу (ко су биле жене удане у фамилију, где су удаване одиве) је много боља и кориснија него многе књиге од других аутора као што је например Марк Краснићи чија књига о Ругову је уопштена и бескорисна.


Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« Одговор #9 послато: Јануар 11, 2017, 12:03:51 пре подне »
Књига Драга Мићовића је одлично написана књига о групи села која данас припадају општини Зубин Поток.

То је пример како би требало да се пишу књиге које се баве овом тематиком.
У књизи је објашњено ко, када и одакле се населио у Брњак и остала села. Ко су родоначелници родова. Објашњено је и гранање родова и ко је коме ближи.  Тачно је дато грањане великих родова Коматовића и Дробњака (од њих је наш форумаш Гиле) што је фантастично дело.
И на крају су родослови.

Када сам давне 1992 или 1993 добио ту књигу био сам запањен шта је прикупио и написао Мићовић.  Књига је посебно занимљива и корисна за исељене Колашинце у Топлицу јер наводи тачно ко и када је иселио из обрађених села.

Да је среће да ова књига постане узор свима који пишу књиге о својим селима. Књига самим својим детаљем да оврађује сваку фамилију и сваку кућу (ко су биле жене удане у фамилију, где су удаване одиве) је много боља и кориснија него многе књиге од других аутора као што је например Марк Краснићи чија књига о Ругову је уопштена и бескорисна.


Тако је :)

Чињеница је, такође,  да на овом форуму скоро и да нема људи из тог краја, а разлог је тај што они јако добро знају своје порекло захваљујући Драгу и његовом ремек-делу. :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Потребно: Мићовић - Родослов, да се не заборави
« Одговор #10 послато: Јануар 11, 2017, 12:10:00 пре подне »
Jeste tu je obradjena četvtina Kolašina a šta je sa ostale tri četvrtine. No što bi rekli Crnogroci nadamo se da ćeš ti to da opsliš  :)