Аутор Тема: Необична и ретка презимена међу Србима  (Прочитано 11471 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Необична и ретка презимена међу Србима
« послато: Март 09, 2021, 01:37:48 поподне »
Имамо теме : ретко име и презиме и топоними.

Али, не нађох ову тему (ако постоји нек се пребаци).

Ово су презимена  која су ми необична. Забележена су у Београду у 21 веку.

Тиринда

Шуљманац

Проле

Каначки (колико знам Каначки су се доселили из Баната после Првог светског рата у Обреновац)

Дондур

« Последња измена: Март 09, 2021, 01:42:05 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #1 послато: Март 09, 2021, 02:17:07 поподне »
Презиме Проле је присутно код Срба из Босанске Крајине и средње Босне (Травник). Матица Прола је у селима око извора Пливе у општини Шипово (Мајевац, Пљева, Драгнић, Драгнић Подови, Сарићи, Козила). Славе Ђурђевдан, а на пројекту имамо тестираног Прола који припада хаплогрупи R1a-Z280>YP951. Недалеко одатле, у Врбљанима, постоје и Пролићи са истом славом (као и у околини Градишке). Поред стандардних предања о Херцеговини, међу Пролама постоји и необично предање да су пореклом из Италије, а да су у Босну дошли преко Далмације. Предање сам чуо како од моје бабе по мајци која је девојачки Проле тако и од даљих рођака.

Како год, овако необично презиме није изузетак у тим крајевима где постоји низ необичних презимена попут Пено, Ђено, Шмања, Кљуцо итд.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #2 послато: Март 09, 2021, 02:20:04 поподне »
Презиме Проле је присутно код Срба из Босанске Крајине и средње Босне (Травник). Матица Прола је у селима око извора Пливе у општини Шипово (Мајевац, Пљева, Драгнић, Драгнић Подови, Сарићи, Козила). Славе Ђурђевдан, а на пројекту имамо тестираног Прола који припада хаплогрупи R1a-Z280>YP951. Недалеко одатле, у Врбљанима, постоје и Пролићи са истом славом (као и у околини Градишке). Поред стандардних предања о Херцеговини, међу Пролама постоји и необично предање да су пореклом из Италије, а да су у Босну дошли преко Далмације.

Како год, овако необично презиме није изузетак у тим крајевима где постоји низ необичних презимена попут Пено, Ђено, Шмања, Кљуцо итд.

Хвала

Ето научисмо нешто о том презимену ми који нисмо из тих крајева.

Искрено, у мору Поповића, Петровића, Јовановића, Марковића и др. оваква презимена привуку пажњу.


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #3 послато: Март 13, 2021, 07:04:46 поподне »
Анакијев

Бубњевић
Булован

Гођевац

Мазињанин
Муле
Мушурински

Јасински

Капунац

Сокол
Ставрић (и није ми необично - вероватно од Ставрос)
Суда

Факшан
Флоријанчић
Фурст

Челебићанин
Черне
Чечур
Чоп
Чукаловић

Џигурски

Шатић

« Последња измена: Март 13, 2021, 07:10:41 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #4 послато: Март 13, 2021, 08:14:56 поподне »
ПАРЛИЋ
Презиме које се среће на Косову и Метохији, живели су највише у Доњем Неродимљу и Вучитрну али највероватније ове две фамилије нису истог порекла иако имају предање да су исти род. Реч ПАРЛА у нашем језику нисам успео да нађем, а из те речи је настала реч која се користи у целом свету а то је ПАРЛАМЕНТ. Тражио сам преводе на осталим језицима, нпр Турском и та реч на овом језику значи СЈАЈ. А наишао сам код Вука Караџића реч ПАРЛОГ што значи напуштено земљиште или згариште. Ако неко има сазнања или објашњење за ову реч нека пише јер немам објашњења како је дошло на те просторе.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #5 послато: Март 13, 2021, 09:41:29 поподне »
ПАРЛИЋ
Презиме које се среће на Косову и Метохији, живели су највише у Доњем Неродимљу и Вучитрну али највероватније ове две фамилије нису истог порекла иако имају предање да су исти род. Реч ПАРЛА у нашем језику нисам успео да нађем, а из те речи је настала реч која се користи у целом свету а то је ПАРЛАМЕНТ. Тражио сам преводе на осталим језицима, нпр Турском и та реч на овом језику значи СЈАЈ. А наишао сам код Вука Караџића реч ПАРЛОГ што значи напуштено земљиште или згариште. Ако неко има сазнања или објашњење за ову реч нека пише јер немам објашњења како је дошло на те просторе.

» ПАРЛАТИ • ГЛАГОЛ ГОВОРИТИ СТРАНИМ ЈЕЗИКОМ (ИТАЛ.)
http://staznaci.com/parlati
Врло се често употребљава у говорном језику.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #6 послато: Март 13, 2021, 10:04:43 поподне »
Бубњевић
Бубњевићи су један од најбројнијих родова на југу Босанске Крајине и најбројнији род у Герзову код Шипова где им је матица. У свом раду о Герзову Мирослав Нишкановић им је посветио највише простора. О Бубњевићима и њима могуће сродним родовима у Герзову који такође славе Стевањдан и припадају хаплогрупи I2a-PH908>BY191770 је писано и на нашем форуму. Током ''Осме офанзиве'' већина Бубњевића се настанила у Банату и Бачкој, нарочито у околину Новог Сада (Госпођинци, Жабаљ, Чуруг), као и други родови из тог краја.


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #7 послато: Март 13, 2021, 10:11:38 поподне »
ПАРЛИЋ
Презиме које се среће на Косову и Метохији, живели су највише у Доњем Неродимљу и Вучитрну али највероватније ове две фамилије нису истог порекла иако имају предање да су исти род. Реч ПАРЛА у нашем језику нисам успео да нађем, а из те речи је настала реч која се користи у целом свету а то је ПАРЛАМЕНТ. Тражио сам преводе на осталим језицима, нпр Турском и та реч на овом језику значи СЈАЈ. А наишао сам код Вука Караџића реч ПАРЛОГ што значи напуштено земљиште или згариште. Ако неко има сазнања или објашњење за ову реч нека пише јер немам објашњења како је дошло на те просторе.

Не знам одакле - али као да у сећању имам неко презиме Парлаћ.Има у Новом Саду. Сад проверих.

Парлић

https://www.poreklo.rs/tag/parlic/
« Последња измена: Март 13, 2021, 10:17:35 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #8 послато: Март 13, 2021, 10:13:07 поподне »
Бубњевићи су један од најбројнијих родова на југу Босанске Крајине и најбројнији род у Герзову код Шипова где им је матица. У свом раду о Герзову Мирослав Нишкановић им је посветио највише простора. О Бубњевићима и њима могуће сродним родовима у Герзову који такође славе Стевањдан и припадају хаплогрупи I2a-PH908>BY191770 је писано и на нашем форуму. Током ''Осме офанзиве'' већина Бубњевића се настанила у Банату и Бачкој, нарочито у околину Новог Сада (Госпођинци, Жабаљ, Чуруг), као и други родови из тог краја.




Ето, лепо је кад неко зна нешто о овим презименима која нису тако честа.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #9 послато: Март 13, 2021, 10:31:28 поподне »
Ово предање Бубњевића (Стевањштака из околине Герзова) о пореклу "од племена Мрњавчевића" звучи посебно интересантно зато што су слична предања у западним српским крајевима прилично ретка, готово да их нема. Мислим овде на предања о пореклу од одређених племена. Пронађе се ту и тамо понеко, али су знатно ређа него у Црној Гори, Старом Влаху, итд.

На снази добија самим тим што је доста старо, дакле није нека новокомпонована верзија. Карановић га је забележио почетком 20. века, а онај запис је стар око 200 година. Самим тим, предање пада отприлике у време око 1700. године.

Према другом предању, које Карановић такође помиње у вези ове групе родова, неки калуђер је, сакупљајући прилог за Дечане у том крају, решио да ту насели своје "саплеменике". Углавном није далеко од оног предања о пореклу "од Скадра".

Са предањима наравно треба бити опрезан, али мислим да би овај случај требало посебно испитати. За сада генетички резултати више упућују на простор Старог Влаха и Старе Херцеговине уопште.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #10 послато: Март 14, 2021, 09:21:59 пре подне »
Требало би по питању речи ПАРЛА открити како је доспела код нас, дефинитивно реч не звучи Српски. Ова презимена су присутна код ова два рода која сам поменуо више од 200 година па се питам како је у то време под Отоманском империјом у пределу Скопске Црне Горе, јужног Косова па касније и северног Косова доспела и утемељила се ова реч код тих родова. На жалост немамо тестираних Парлића па не можемо ни претпостављати одакле би могла да дође та реч. Ако је и требало бити на нашем говорном подручју онда бих је тражио у пределима под тадашњох Харзбуршком монархијом када су нам они давали надимке и презимена, али их тамо не налазим.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #11 послато: Март 14, 2021, 01:14:12 поподне »
Требало би по питању речи ПАРЛА открити како је доспела код нас, дефинитивно реч не звучи Српски. Ова презимена су присутна код ова два рода која сам поменуо више од 200 година па се питам како је у то време под Отоманском империјом у пределу Скопске Црне Горе, јужног Косова па касније и северног Косова доспела и утемељила се ова реч код тих родова. На жалост немамо тестираних Парлића па не можемо ни претпостављати одакле би могла да дође та реч. Ако је и требало бити на нашем говорном подручју онда бих је тражио у пределима под тадашњох Харзбуршком монархијом када су нам они давали надимке и презимена, али их тамо не налазим.

У Војводини има Парлаћа. Чак и неки адвокат.

Из латинског вероватно...

Мада, одакле долази наша реч парлог, запарложити се....?




Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #12 послато: Март 14, 2021, 02:09:26 поподне »
Неродимац, овде свашта нешто можеш да прочиташ о речи парлог.

https://amarilisonline.com/glossary/parlog-znacenje-poreklo/

У мађарски је ушла из словенских језика.
Снимљен је и филм ПАРЛОГ.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%BE%D0%B3

« Последња измена: Март 14, 2021, 02:11:06 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #13 послато: Март 14, 2021, 02:33:17 поподне »
Ја сам повезивао реч ПАРЛОГ са ПАРЛА има смисла али треба и то проверити, из краја одакле су Парлићи сам и ја и тамо се та реч се није употрбљивала, тако да ћемо трагати и даље, али постоји могућност да је из ове речи изведен надимак ПАРЛА а касније и презиме.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #14 послато: Март 14, 2021, 02:36:14 поподне »
Ја сам повезивао реч ПАРЛОГ са ПАРЛА има смисла али треба и то проверити, из краја одакле су Парлићи сам и ја и тамо се та реч се није употрбљивала, тако да ћемо трагати и даље, али постоји могућност да је из ове речи изведен надимак ПАРЛА а касније и презиме.

То презиме као да носи неко сећање на нешто из прошлости или је од надимка настало.

Треба проучити и Парлаће упоредо.

Постоји балетска школа "Димитрије Парлаћ". Не знам да ли је у Панчеву.

http://www.politika.rs/scc/clanak/299288/Uspeh-mlade-balerine
« Последња измена: Март 14, 2021, 02:38:39 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #15 послато: Март 14, 2021, 02:55:36 поподне »
Ово није тема о Парлићима, и да сад истражујемо њих и ко је ко, већ како је изведено то презиме. ПАРЛА може бити онај који живи на напуштеном земљишту, или напуштеном винограду ПАРЛОГУ и по томе тако и назван. Нпр, "ево га онај што живи на ПАРЛОГУ", али ни то не мора да значи.
Постоји и друга опција а то је да ПАРЛА може бити онај који је досадан и који много прича, што одговара дефиницији ПАРЛАМЕНТА али је питање како је та реч поспела до тих предела. 

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #16 послато: Март 14, 2021, 03:09:54 поподне »
Ово није тема о Парлићима, и да сад истражујемо њих и ко је ко, већ како је изведено то презиме. ПАРЛА може бити онај који живи на напуштеном земљишту, или напуштеном винограду ПАРЛОГУ и по томе тако и назван. Нпр, "ево га онај што живи на ПАРЛОГУ", али ни то не мора да значи.
Постоји и друга опција а то је да ПАРЛА може бити онај који је досадан и који много прича, што одговара дефиницији ПАРЛАМЕНТА али је питање како је та реч поспела до тих предела.

Тачно је да није.

Али, нико од нас није острво.

Истраживач мора да испита сваку могућност која води до решења загонетке.






Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #17 послато: Март 14, 2021, 03:26:57 поподне »
Тачно је да није.

Али, нико од нас није острво.

Истраживач мора да испита сваку могућност која води до решења загонетке.

А, у суседној Румунији има презиме Парлеску.

Изгледа и у Италији.

https://www.google.com/amp/s/www.ancestry.com/1940-census/usa/Michigan/Tony-Parlescu_2y6c82/amp

« Последња измена: Март 14, 2021, 03:28:47 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #18 послато: Март 14, 2021, 03:36:39 поподне »
Ово није тема о Парлићима, и да сад истражујемо њих и ко је ко, већ како је изведено то презиме. ПАРЛА може бити онај који живи на напуштеном земљишту, или напуштеном винограду ПАРЛОГУ и по томе тако и назван. Нпр, "ево га онај што живи на ПАРЛОГУ", али ни то не мора да значи.
Постоји и друга опција а то је да ПАРЛА може бити онај који је досадан и који много прича, што одговара дефиницији ПАРЛАМЕНТА али је питање како је та реч поспела до тих предела.

Парлићи су очигледно носили презиме Парла, пре него што су додали ић, што се види код спомињања попа Диме Парле из Неродимља, а који је службовао у Призрену. Већ његов син, такође свештеник, носи презиме Парлић. Они су дошли из Вранића код Суве Реке. Док су Парлићи из Вучитрна пореклом из Бразде у Скопској Црној Гори. Нисам нашао податак, а који сам чуо, да су старином из околине Солуна. Све у свему, сви ови подаци ми говоре да би они могли бити цинцарског порекла, па мислим да  у том правцу треба тражити етимологију њиховог презимена.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #19 послато: Март 14, 2021, 04:17:27 поподне »
Парлићи су очигледно носили презиме Парла, пре него што су додали ић, што се види код спомињања попа Диме Парле из Неродимља, а који је службовао у Призрену. Већ његов син, такође свештеник, носи презиме Парлић. Они су дошли из Вранића код Суве Реке. Док су Парлићи из Вучитрна пореклом из Бразде у Скопској Црној Гори. Нисам нашао податак, а који сам чуо, да су старином из околине Солуна. Све у свему, сви ови подаци ми говоре да би они могли бити цинцарског порекла, па мислим да  у том правцу треба тражити етимологију њиховог презимена.

Мислим да се иза ове речи крије румунски глагол pârli, који значи "спалити", односно "(о)прљити". Изведен је очигледно из другог наведеног словенског облика, а присутан је и у цинцарском (pãrjescu, "горети", pãrlescu, "пржити"), те по свему судећи представља рану словенску позајмицу у општем источнороманском језику.

https://dexonline.ro/definitie/p%C3%A2rli
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #20 послато: Март 14, 2021, 05:17:11 поподне »
Истражујући порекло презиме Парлић дошао сам до више теорија али за ову што је НиколаВук изнео нисам знао тако да ћу покушати и њу да проверим и да видимо има ли смисла везивати ово са Парлићима који су живели на Косову и Метохији. Печалбарење по Румунији је било и људи са тих простора су одлазили тамо и враћали се али касније тако да ова теорија остаје упитна, али може бити и нека стара српско-словенска реч која је касније изумрела или се сачувала ето код Румуна. Питаћу једног Румуна дали зна нешто о томе.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #21 послато: Март 14, 2021, 05:22:23 поподне »
Истражујући порекло презиме Парлић дошао сам до више теорија али за ову што је НиколаВук изнео нисам знао тако да ћу покушати и њу да проверим и да видимо има ли смисла везивати ово са Парлићима који су живели на Косову и Метохији. Печалбарење по Румунији је било и људи са тих простора су одлазили тамо и враћали се али касније тако да ова теорија остаје упитна, али може бити и нека стара српско-словенска реч која је касније изумрела или се сачувала ето код Румуна. Питаћу једног Румуна дали зна нешто о томе.

Сама реч коју сам навео је румунско-цинцарског, односно источнороманског порекла, а у тај језик је ушла по свему судећи из старословенског, током првих векова након досељавања Словена (7-9. век), дакле нема скорије румунско порекло које би се могло повезати са печалбом.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #22 послато: Март 15, 2021, 03:01:49 поподне »
Презиме Парлић може доћи и од старијег облика Парлија, у вези са новцем - парама, онај који има пара, а можда и од глагола парити. Парлија (као надимак) - Парлијин - Парлијић - Парлић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #23 послато: Март 15, 2021, 03:12:03 поподне »
Шуљманац

Предак дошао из Шуљма подно Фрушке Горе.

https://www.poreklo.rs/2021/01/22/poreklo-prezimena-selo-suljam-sremska-mitrovica/

https://www.dnevnik.rs/vojvodina/dnevnik-u-selu-neobicnog-naziva-sulam-28-06-2020

Топоним Шуљам је, претпостављам, мађарског порекла.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #24 послато: Март 15, 2021, 03:14:19 поподне »
    Ova tema je jako zanimljiva i o njoj bi se moglo pricati i istrazivati u nedogled. Moje zanimanje za Srpska prezimena je pocelo nakon jedne moje rasprave sa mojim prijateljem iz Velike Plane. On je tada rekao da prezimena koja ne zavrsavaju na ic nisu Srpska. Ja sam mu instiktivno odgovorio da mogu iz glave , odmah , da mu navedem 100 prezimena koja ne zavrsavaju na ic , a da su Srpska. Od tada je proslo 20 godina i kontaktirajuci moje prijatelje , rodjake i poznanike sakupio sam 7934 Srpska prezimena koja ne zavrsavaju na ic. Za najmanje 70% znam porijeklo , naravno skoro sva nisu porijeklom iz danasnje uze Srbije. Ima ih puno koja zavrsavaju na ov , ev , av , ski , cki i nisu bas posebno interesantna i neobicna. Najzanimljivija i najcudnija su Hercegovacka , Dalmatinska , Licka. Nakon toga Kordunaska , Banijska i Krajiska. Imamo i mi u Slavoniji "bisera" npr. Svakidan i Kocorep.
    Ima jos jedna zanimljiva tema sto se tice Srpskih prezimena . To su ona koja ne zvuce Srpski. Medju njima ima i onih koja zavrsavaju na ic , npr. Formentunovic , Juric , Mihovilovic. Evo malo neobicnih Srpskih prezimena : Grba , Kuga , Klipa , Gambiroza , Satlan , Nesiren , Dobrokes , Andasura , Nesvanulica , Urica , Skalica , Protulipac , Polimac , Budalica , Ugarak , Kenjalo , Nahod , Masnikosa , Bezbradica , Sotonica itd.
    Ima ih neobicnih , ali su nam postala normalna jer ih imaju poznati Srbi , npr. Tesla , Beara , Aralica , Arbutina , Guzina , Basta , Dancuo , Gvero , Komazec , Janjanin , Okuka , Travica , Tica , Ubiparip , Buha , itd.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #25 послато: Март 15, 2021, 04:07:57 поподне »
Говорећи о презименима која се не завршавају наставком -ић, писао сам у неколико чланака и о њима, па кога занима нека погледа:

Бандука, Вајмеш, Вижлина, Виларет, Вилоан, Дробњак, Зеленкапа, Картал, Конатар, Коруга, Коћало, Леовац, Маџгаљ, Опанчина, Рмуш, Рњак, Свркота, Старовлах, Таслак, Тороман, Филурија, Фуртула, Чабаркапа, Чактар, Чаравеша, Чпајак, Џагарија, Џогаз, Џувер, Шалипур, Шеклер, Шекуларац, Шундек.

https://www.poreklo.rs/2020/09/07/o-nekim-neobicnim-prezimenima-kod-srba-1-deo/
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #26 послато: Март 15, 2021, 06:21:41 поподне »
Говорећи о презименима која се не завршавају наставком -ић, писао сам у неколико чланака и о њима, па кога занима нека погледа:

Бандука, Вајмеш, Вижлина, Виларет, Вилоан, Дробњак, Зеленкапа, Картал, Конатар, Коруга, Коћало, Леовац, Маџгаљ, Опанчина, Рмуш, Рњак, Свркота, Старовлах, Таслак, Тороман, Филурија, Фуртула, Чабаркапа, Чактар, Чаравеша, Чпајак, Џагарија, Џогаз, Џувер, Шалипур, Шеклер, Шекуларац, Шундек.

https://www.poreklo.rs/2020/09/07/o-nekim-neobicnim-prezimenima-kod-srba-1-deo/
Прочито пре пар седмица, но заборавих да те похвалим🙂

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #27 послато: Март 15, 2021, 07:48:04 поподне »
Прочито пре пар седмица, но заборавих да те похвалим🙂

Благодарим  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #28 послато: Март 15, 2021, 08:20:57 поподне »
То презиме као да носи неко сећање на нешто из прошлости или је од надимка настало.

Треба проучити и Парлаће упоредо.

Постоји балетска школа "Димитрије Парлаћ". Не знам да ли је у Панчеву.

http://www.politika.rs/scc/clanak/299288/Uspeh-mlade-balerine
    Назив школе у Панчеву је Балетска школа  "Димитрије Парлић". Назив школе "Димитрије Парлаћ"у чланку  листа Полтика је нетачан. Вјероватно је то ненамјерна  новинарска  грешка.  Школа носи име нашег истакнутог балетског играча и кореографа. Похађао глумачку школу у Београду, а балетски се школовао у Бечу и Берну. Погледати: dimitrijeparlic.rs /o-dimitriju-parlicu/


« Последња измена: Март 15, 2021, 08:27:25 поподне vidoje 013 »

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #29 послато: Март 15, 2021, 08:42:36 поподне »
Имамо теме : ретко име и презиме и топоними.

Али, не нађох ову тему (ако постоји нек се пребаци).

Ово су презимена  која су ми необична. Забележена су у Београду у 21 веку.

Тиринда

Шуљманац

Проле

Каначки (колико знам Каначки су се доселили из Баната после Првог светског рата у Обреновац)

Дондур
Презиме Каначки није ријетко у Банату. У Јужном Банату је често, старосједелачко  и обично ( бар за оне  који су се сретали са тим презименом). То ми је и лично познато, због природе посла којим сам се бавио - рад у средњој школи, али  и оним, који сада обављам. Презиме Каначки се јавља углавном код Срба ( Баваниште, Мраморак, Панчево, Ковин, Београд...) али и код Румуна (Делиблато). Добили су презиме по банатском селу Канаку. Славе Св. Николу. Има их и са другим славама, што је  неријетко присутно у Банату. У Канаку су се презивали Стојадинови (" Стадинови"). Стојадинови из Мраморка су род са Каначким у Баваништу. О томе је писао Јован Ердељновић у књизи Срби у Банату.
« Последња измена: Март 15, 2021, 08:45:29 поподне vidoje 013 »

Ван мреже ZO

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #30 послато: Март 15, 2021, 09:53:55 поподне »
Презиме Каначки није ријетко у Банату. У Јужном Банату је често, старосједелачко  и обично ( бар за оне  који су се сретали са тим презименом). То ми је и лично познато, због природе посла којим сам се бавио - рад у средњој школи, али  и оним, који сада обављам. Презиме Каначки се јавља углавном код Срба ( Баваниште, Мраморак, Панчево, Ковин, Београд...) али и код Румуна (Делиблато). Добили су презиме по банатском селу Канаку. Славе Св. Николу. Има их и са другим славама, што је  неријетко присутно у Банату. У Канаку су се презивали Стојадинови (" Стадинови"). Стојадинови из Мраморка су род са Каначким у Баваништу. О томе је писао Јован Ердељновић у књизи Срби у Банату.

Моји су се населили у Обреновац из северног Баната између два светска рата са још две породице Пакашки и Лињачки. Погрешно је наведено Каначки.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #31 послато: Март 15, 2021, 10:19:09 поподне »
Предак дошао из Шуљма подно Фрушке Горе.

https://www.poreklo.rs/2021/01/22/poreklo-prezimena-selo-suljam-sremska-mitrovica/

https://www.dnevnik.rs/vojvodina/dnevnik-u-selu-neobicnog-naziva-sulam-28-06-2020

Топоним Шуљам је, претпостављам, мађарског порекла.
На мађарском назив села је Sulyom, а иначе је то и мађарски назив за водени орашак. (јестива водена биљка)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Sulyom_(Szerbia)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Sulyom

Ван мреже АЦар

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
  • R1a R-Y2608* mt:H13b1-a1a*
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #32 послато: Март 16, 2021, 09:40:56 пре подне »
Говорећи о презименима која се не завршавају наставком -ић, писао сам у неколико чланака и о њима, па кога занима нека погледа:

Бандука, Вајмеш, Вижлина, Виларет, Вилоан, Дробњак, Зеленкапа, Картал, Конатар, Коруга, Коћало, Леовац, Маџгаљ, Опанчина, Рмуш, Рњак, Свркота, Старовлах, Таслак, Тороман, Филурија, Фуртула, Чабаркапа, Чактар, Чаравеша, Чпајак, Џагарија, Џогаз, Џувер, Шалипур, Шеклер, Шекуларац, Шундек.

https://www.poreklo.rs/2020/09/07/o-nekim-neobicnim-prezimenima-kod-srba-1-deo/

Ето и моје презиме се не завршава на -ић... а сматрам се Србином.

Поздрав.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #33 послато: Март 16, 2021, 09:41:53 пре подне »
На мађарском назив села је Sulyom, а иначе је то и мађарски назив за водени орашак. (јестива водена биљка)

Видим податак да је 1579. године у документу наведено село Solina, што је вероватно данашњи Шуљам. Могуће је да је то Solina изобличени назив на немачком.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #34 послато: Март 16, 2021, 09:44:09 пре подне »
Ето и моје презиме се не завршава на -ић... а сматрам се Србином.

Наравно. Сматрати србским само презимена са наставком -ић је потпуни идиотизам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #35 послато: Март 30, 2021, 10:58:53 поподне »
Неки дан сам чуо необично презиме Авдулај.
Род је из Стригова код Козарске Дубице, а изгледа да славе Лазареву Суботу.

Да ли  неко зна значење и поријекло овог презимена?

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #36 послато: Март 31, 2021, 08:49:06 поподне »
Неки дан сам чуо необично презиме Авдулај.
Род је из Стригова код Козарске Дубице, а изгледа да славе Лазареву Суботу.

Да ли  неко зна значење и поријекло овог презимена?

Rekao bih da je ponarodnjeni oblik ličnog imena Abdulah/Avdulah

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #37 послато: Април 09, 2021, 11:36:09 поподне »
Палавртић, необично презиме. Зна ли неко значење?

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #38 послато: Мај 04, 2021, 08:02:01 поподне »
Да ли има ко објашњење како су Бутулије добиле презиме? Моја једина претпоставка је да су се бавили производњом бутељки, чутура и томе сл. Ни са чим другим ја не могу да повежем...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #39 послато: Мај 04, 2021, 08:14:15 поподне »
Палавртић, необично презиме. Зна ли неко значење?

Можда сложеница од турцизма пала - једносекли мач, и глагола вртети?
Као онај Арапин у Египту што претећи врти онај мач, а Индијана Џонс извади револвер и рокне га  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5299
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #40 послато: Мај 04, 2021, 09:04:22 поподне »
Палавртић, необично презиме. Зна ли неко значење?

Можда има везе са оном народном, Пала вртић где бургија неће...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #41 послато: Мај 04, 2021, 09:55:07 поподне »
Хаха, насмијаште ме, машта ради свашта.

Можда пала-лопата, а вртић-предшколска установа за дјецу.

Повежи? ;)


На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #42 послато: Мај 04, 2021, 09:59:33 поподне »
Хаха, насмијаште ме, машта ради свашта.

Можда пала-лопата, а вртић-предшколска установа за дјецу.

Повежи? ;)
А је ли могуће да су тукли ђецу лопатом🙂

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #43 послато: Мај 04, 2021, 10:16:32 поподне »
Можда сложеница од турцизма пала - једносекли мач, и глагола вртети?
Као онај Арапин у Египту што претећи врти онај мач, а Индијана Џонс извади револвер и рокне га  ;)

Легендарна сцена са  Индијаном и црним Арапином који врти палу (тзв. палаврта):

<a href="https://www.youtube.com/v/7YyBtMxZgQs" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/7YyBtMxZgQs</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #44 послато: Мај 29, 2021, 09:31:33 поподне »
Породични надимак фамилије мог таста је ТУЛОВЦИ. Та реч ми је некако одзвањала када је чујем али се нисам нешто посебно бавио томе, али кад год чујем ту реч запитам се зашто ми је толико чудна. Питајући таста за порекло он ми је објаснио за имају маловито сећање да су у село Горње Драговље дошли из околине Мердара али да у то није сигуран и да је то предање бледо јер су они дуго у Драговљу. Опет и опет ми је одзвањало тај назив ТУЛОВЦИ. Пре неки дан почнем да тражим шта би та реч могла значити. Изведена је од речи ТУЛОВО. Претражујући на интерннету налазим на село ТУЛОВО код Лесковца, што би и било логично досељавање из тог села у Драгоље. Истражијући даље видим да име овога села постоји у централној БУГАРСКОЈ, у БЕЛОРУСИЈИ, а као ТУЛОВА  постоји село у УКРАЈИНИ, локалитет ТУЛОВА ГРАНА код села Решева у БОСНИ и локалитет ТУЛОВЕ ГРЕДЕ (формација стена на планини уз обалу) и постоји село ТУЛОВИЋ такође у БОСНИ. Једино објашњење које сам нашао за назив ТИЛОВО је предање о томе како је истоименођсело код Лесковца добило име а то је: да су се људи када су дошли да се населе ту "тулили" су се јер је све било обрасло виновом лозом. Ако неко, а вероватно има, неко објашњење за ову реч и како је има на скоро целом Словенском простору било бих лепо да се напише нешто. Хвала.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #45 послато: Новембар 20, 2022, 11:05:15 поподне »
Чух скоро занимљиво презиме – Чкаутовић.
Па сам погледао мало по грађи и видим да су Чкаутовићи из Трнаваца у Жупи Александровачкој. Према њиховом предању, презиме им долази од албанског „Чкаут“, што значи – Србин (?), према чему закључују да су се доселили однекуд где су имали додира с Албанцима, веровато из Метохије (?).
Знам да Албанци начелно све славенофоне зову „Шкја“ (од новолатинског Schiavi – Словени), па је можда то „чка-“ истог значења.
Презиме са истим префиксом налазимо у околини Краљева – Чкауљићи (раније Чкауље), у Вранешима код Врњачке Бање. Они су ту дошли негде пре Првог србског устанка из Рожаја, по предању.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #46 послато: Новембар 21, 2022, 08:51:08 пре подне »
Чух скоро занимљиво презиме – Чкаутовић.
Па сам погледао мало по грађи и видим да су Чкаутовићи из Трнаваца у Жупи Александровачкој. Према њиховом предању, презиме им долази од албанског „Чкаут“, што значи – Србин (?), према чему закључују да су се доселили однекуд где су имали додира с Албанцима, веровато из Метохије (?).
Знам да Албанци начелно све славенофоне зову „Шкја“ (од новолатинског Schiavi – Словени), па је можда то „чка-“ истог значења.
Презиме са истим префиксом налазимо у околини Краљева – Чкауљићи (раније Чкауље), у Вранешима код Врњачке Бање. Они су ту дошли негде пре Првог србског устанка из Рожаја, по предању.

Shkau је једнина мушког рода, дакле превод би био "Словен", "Србин".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #47 послато: Новембар 21, 2022, 10:15:56 пре подне »
Shkau је једнина мушког рода, дакле превод би био "Словен", "Србин".
Ја сам слушао и реч "Shkavell" ...мени изгледа да је настало од речи  "Склавин"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #48 послато: Новембар 21, 2022, 02:28:45 поподне »
Ја сам слушао и реч "Shkavell" ...мени изгледа да је настало од речи  "Склавин"

Shkavell је модерно искривљење тог старог назива, како би се појачао погрдни тон који је тај ранији неутрални назив већ попримио. Свакако јесте настало од латинског Sclavus, Sclavi.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #49 послато: Новембар 23, 2022, 12:54:56 поподне »
Зна ли неко нешто о пореклу презимена Дураћ, са славом Мратиндан.
Једино што сам установио је да се средином 19. века први пут помињу у Лаћарку (1 кућа), где их и данас има.
Занима ме зна ли неко одакле су даљим пореклом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Marko11

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #50 послато: Децембар 26, 2022, 04:22:26 поподне »
Да ли неко зна како је настало и порекло не тако честог презимена Скакић?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #51 послато: Децембар 27, 2022, 09:47:12 поподне »
Данас сам обрађујући крајишка презимена наишао на презиме Вундуриљ, како је уписано у шематизму горњокарловачке епархије из 1883. године. Презиме у овом облику данас не постоји, већ је званични облик Фундуреља.

Ово презиме носи само једна породица из Дреновог Кланца, Брлог/Оточац. Славе Ђурђевдан. Има ли неко идеју како је могло настати ово презиме?

Изгледа да ријеч фундурил има значење у истрорумуњском и да значи- млијеко које је одстојало тј. кисело млијеко.

То нађох у списку неких истрорумуњских ријечи од Миклошића. (нисам ни знао да такав рјечник постоји)
https://books.google.ba/books?id=gT89AAAAMAAJ&pg=PA29&dq=funduril&hl=hr&sa=X&ved=2ahUKEwjMlPKP15r8AhVTPOwKHeBRC9sQ6AF6BAgJEAI#v=onepage&q=funduril&f=false
« Последња измена: Децембар 27, 2022, 10:00:19 поподне drajver »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #52 послато: Децембар 27, 2022, 10:40:32 поподне »
Данас сам обрађујући крајишка презимена наишао на презиме Вундуриљ, како је уписано у шематизму горњокарловачке епархије из 1883. године. Презиме у овом облику данас не постоји, већ је званични облик Фундуреља.

Ово презиме носи само једна породица из Дреновог Кланца, Брлог/Оточац. Славе Ђурђевдан. Има ли неко идеју како је могло настати ово презиме?

Изгледа да ријеч фундурил има значење у истрорумуњском и да значи- млијеко које је одстојало тј. кисело млијеко.

То нађох у списку неких истрорумуњских ријечи од Миклошића. (нисам ни знао да такав рјечник постоји)
https://books.google.ba/books?id=gT89AAAAMAAJ&pg=PA29&dq=funduril&hl=hr&sa=X&ved=2ahUKEwjMlPKP15r8AhVTPOwKHeBRC9sQ6AF6BAgJEAI#v=onepage&q=funduril&f=false

Овдје је доступан рјечник ријечи из истог тог села (Жејане) гдје је забиљежен "фундурил".
https://www.vlaski-zejanski.com/hr/rjecnik
Овдје те ријечи нема, али има фунд (дно) које нема код Миклошића.

Овдје има рјечник Влаха источне Србије:
https://www.paundurlic.com/vlaski.recnik/

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #53 послато: Децембар 27, 2022, 10:49:34 поподне »
Данас сам обрађујући крајишка презимена наишао на презиме Вундуриљ, како је уписано у шематизму горњокарловачке епархије из 1883. године. Презиме у овом облику данас не постоји, већ је званични облик Фундуреља.

Ово презиме носи само једна породица из Дреновог Кланца, Брлог/Оточац. Славе Ђурђевдан. Има ли неко идеју како је могло настати ово презиме?

Изгледа да ријеч фундурил има значење у истрорумуњском и да значи- млијеко које је одстојало тј. кисело млијеко.

То нађох у списку неких истрорумуњских ријечи од Миклошића. (нисам ни знао да такав рјечник постоји)
https://books.google.ba/books?id=gT89AAAAMAAJ&pg=PA29&dq=funduril&hl=hr&sa=X&ved=2ahUKEwjMlPKP15r8AhVTPOwKHeBRC9sQ6AF6BAgJEAI#v=onepage&q=funduril&f=false

На Dexonline реч fundurei дају као регионални (истроромански) синоним за "жинтицу":

https://dexonline.ro/definitie/fundurei

А "жинтица" је:

https://dexonline.ro/definitie/jinti%C8%9B%C4%83/sinteza

Дакле има некакве везе са сурутком.
« Последња измена: Децембар 27, 2022, 10:55:00 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #54 послато: Децембар 27, 2022, 10:54:17 поподне »
Изгледа да се заиста ради о неком истрорумуњском локализму. Тим интересантније да се облик појављује у једном српском крајишком презимену.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #55 послато: Децембар 27, 2022, 10:55:42 поподне »
Изгледа да се заиста ради о неком истрорумуњском локализму. Тим интересантније да се облик појављује у једном српском крајишком презимену.

Има нека (не баш толико) тајна веза.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #56 послато: Децембар 27, 2022, 10:58:26 поподне »
На Dexonline реч fundurei дају као регионални (истроромански) синоним за "жинтицу":

https://dexonline.ro/definitie/fundurei

А "жинтица" је:

https://dexonline.ro/definitie/jinti%C8%9B%C4%83/sinteza

Дакле има некакве везе са сурутком.

Мислим да се "рег" односи на регионализам у некој регији Румуније, а у заградама је као примјер дата слична истрорумунска ријеч.
дакле фундуреи -румунски, а фундурил-истрорумунски.

испод пише да може значити и бранза (сир)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #57 послато: Децембар 27, 2022, 11:00:59 поподне »
Изгледа да ће у истрорумунском контексту најпре бити ово у питању:

Jintiță acră = jintiță expusă cel puțin 12 ore la o temperatură ridicată, ceea ce provoacă acrirea sa.

Sour rind = rind exposed for at least 12 hours to a high temperature, which causes it to turn sour.

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #58 послато: Децембар 27, 2022, 11:02:40 поподне »
Мислим да се "рег" односи на регионализам у некој регији Румуније, а у заградама је као примјер дата слична истрорумунска ријеч.
дакле фундуреи -румунски, а фундурил-истрорумунски.

испод пише да може значити и бранза (сир)

Да, мада ми и даље није јасно шта је то конкретно, осим да је изгледа у питању нека варијанта сурутке или киселог млека.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #59 послато: Децембар 27, 2022, 11:10:13 поподне »
Да, мада ми и даље није јасно шта је то конкретно, осим да је изгледа у питању нека варијанта сурутке или киселог млека.  :)

Мени некако највише асоцира на сурутку.

Иначе, у околини Карловца (насеље Хусје) постоји и хрватско презиме Фундурулић. Све су ово крајеви који географски нису далеко од Истре.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #60 послато: Децембар 27, 2022, 11:17:20 поподне »
Да, мада ми и даље није јасно шта је то конкретно, осим да је изгледа у питању нека варијанта сурутке или киселог млека.  :)

неки румунско енглески рјечник каже: "whey mixed up with urda"

сурутка помијешана с урдом, а "урда" је некакав млади сир или кајмак

румунско-румунски рјечник каже: Parte a zerului care se depune pe fundul vasului când se prepară urda.

дио сурутке који се накупља на дну здјеле кад се пипрема "урда" (једно од значења)

одатле ваљда ова веза с дном (фунд)

углавном, мислим да може означавати више сличних млијечних прерађевина

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #61 послато: Децембар 27, 2022, 11:22:39 поподне »
Занимљиво да се овај облик презимена среће и у попису Морлака грчког обреда у Шибенику из 1687. године. Тамо се наводи:

PUNDURILKO (Pundurilca), Marko ( 8 )
1676. Armenčić reč. Pundarilić (Pundarilich) odnosno Fundurilich iz Varoša (ŠB, 72/11, c, 363V, 36Sv)

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #62 послато: Децембар 27, 2022, 11:39:48 поподне »
неки румунско енглески рјечник каже: "whey mixed up with urda"

сурутка помијешана с урдом, а "урда" је некакав млади сир или кајмак

румунско-румунски рјечник каже: Parte a zerului care se depune pe fundul vasului când se prepară urda.

дио сурутке који се накупља на дну здјеле кад се пипрема "урда" (једно од значења)

одатле ваљда ова веза с дном (фунд)

углавном, мислим да може означавати више сличних млијечних прерађевина
Урда би требало бити оно што се тек издваја из млека процесом сирења али још није дошло у фазу да би га могли назвати сирем,значи баш млади сир скоро па неутралног укуса,врло лаган, за мезе савршен...

Ван мреже StoDaNe

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #63 послато: Децембар 28, 2022, 04:45:44 поподне »
Занимљиво да се овај облик презимена среће и у попису Морлака грчког обреда у Шибенику из 1687. године. Тамо се наводи:

PUNDURILKO (Pundurilca), Marko ( 8 )
1676. Armenčić reč. Pundarilić (Pundarilich) odnosno Fundurilich iz Varoša (ŠB, 72/11, c, 363V, 36Sv)
Prijatelju postojili  taj popis negde na internetu tih morlaka grčkog obreda?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #64 послато: Децембар 28, 2022, 05:40:53 поподне »

Ван мреже StoDaNe

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #65 послато: Децембар 28, 2022, 06:06:13 поподне »
Тај попис је из сљедећег рада
https://www.academia.edu/30913937/Stari_i_novi_stanovnici_%C5%A0ibenika_i_njegovih_predgra%C4%91a_u_drugoj_polovici_17_i_po%C4%8Detkom_18_stolje%C4%87a
Pokušavam naći tu knjigu ima već dugo ali nema nigde da se naruči online ili kupi u pdf formatu,nema je čak u nijednoj biblioteci u Srbiji što je prava šteta.
Ako neko ima u pdf u te popise molim da mi pošalje u inbox pošto bi mi mnogo značilo.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5299
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #66 послато: Децембар 28, 2022, 06:16:56 поподне »
Pokušavam naći tu knjigu ima već dugo ali nema nigde da se naruči online ili kupi u pdf formatu,nema je čak u nijednoj biblioteci u Srbiji što je prava šteta.
Ako neko ima u pdf u te popise molim da mi pošalje u inbox pošto bi mi mnogo značilo.

https://katalog.poreklo.rs/index.php?-table=books&-search=%D0%88%D1%83%D1%80%D0%B0%D0%BD&-action=browse&-submit=Submit&-cursor=1&-skip=0&-limit=30&-mode=list&-recordid=books%3Fbook_id%3D12707
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #67 послато: Децембар 28, 2022, 09:17:53 поподне »
Форумаш Посо ми је скренуо пажњу на ријеч "пундуриља" која се среће у Држићевим дјелима. Мислим да је повезана са истрорумунском ријечју funduril јер и има слично значење. Код Држића и неких других дубровачких писаца (Наљешковић, Ветрановић) се појављује у сљедећим конструкцијама:
"bit' će k tomu gibaonica, pundurilja mješte vinca"
"i dah mu mješčić pundurilje i kad se napoji"
"pundurilja ti slatka"

Из овог се може закључити да се ради о напитку. О етимологији ове ријечи фински славист HYRKKÖNEN, JUKKA оставио је сљедећи запис

« Последња измена: Децембар 28, 2022, 09:19:44 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #68 послато: Децембар 28, 2022, 09:44:48 поподне »
У Рјечнику хрватског или српског језика којег је издао ЈАЗУ стоји сљедеће:



Значи, или се ради о сурутки као таквој или некој врсти сурутке.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #69 послато: Децембар 28, 2022, 10:07:04 поподне »
У Рјечнику хрватског или српског језика којег је издао ЈАЗУ стоји сљедеће:



Значи, или се ради о сурутки као таквој или некој врсти сурутке.

Мислим да је ово Никчево запажање најприближније:

дио сурутке који се накупља на дну здјеле кад се пипрема "урда" (једно од значења)

одатле ваљда ова веза с дном (фунд)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #70 послато: Децембар 28, 2022, 10:52:39 поподне »
Српско презиме Подуриљко је из Коњеврата/Градине код Шибеника. Раније се записивало као Пундуриљко или Пондуриљко (матичне књиге из 19. в). А још раније су постојале разне верзије, у зависности како је записано у документима или прочитано од стране истраживача. Има чак и верзија Кондурилко. 

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #71 послато: Децембар 28, 2022, 10:56:08 поподне »
Неки су покатоличени и могуће да су данас већина.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #72 послато: Децембар 28, 2022, 11:12:56 поподне »
Српско презиме Подуриљко је из Коњеврата/Градине код Шибеника. Раније се записивало као Пундуриљко или Пондуриљко (матичне књиге из 19. в). А још раније су постојале разне верзије, у зависности како је записано у документима или прочитано од стране истраживача. Има чак и верзија Кондурилко.

Претпостављам да је то иста породица Пундуриљко у шибенском Варошу. У овим Јурановим списковима они се наводе као оригинално Арменчићи. Јуран ове Арменчиће наводи као Морлаке из Умљановића. Али ако сам добро схватио ови Арменчићи би у 16. вијеку требали бити католици. Док се Пундуриљке наводе као православни. Ти сад помињеш ове из Коњеврата и видим да се они помињу као унијати.

Да ли уопште то презиме постоји данас у Далмацији? Нисма их успио наћи у списковима савремених презимена.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #73 послато: Децембар 28, 2022, 11:15:54 поподне »
Сад сам их лоцирао у Коњевратама. Уписани су као Подуриљко.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #74 послато: Децембар 28, 2022, 11:20:53 поподне »
Да, то са Арменчићима католицима и мене збуњује. Можда немају везе једни с другима. У сваком случају ови православци Подуриљко су на граници Градине и Коњеврата, односно њихов заселак. Кад се иде главним путем има и табла на којој пише. И има их и данас тамо који имају српска имена. Једна породица се поунијатила 1830-их и тај се оженио у Шибенику. Требало би да су ови у Шибенику са чисто католичким именима од њега. Сад не знам да ли постоји иједан у Србији, пошто су изузетно малобројни.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #75 послато: Децембар 28, 2022, 11:37:23 поподне »

Ево, пре 100 година записани као Пундуриљко.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #76 послато: Децембар 29, 2022, 12:04:38 пре подне »
А ово сам потпуно заборавио да сам ископао. То је католик Пундуриловић из 1726. Ваљда су они Арменчићи, па их Јуран збркао. У сваком случају презиме Пундуриловић данас не постоји.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5150
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #77 послато: Децембар 29, 2022, 09:20:26 пре подне »
Можемо сумирати да је ријеч на основу које су формирана српска презимена у облицима Вундуриљ, Фундуреља, Пундуриловић, Пундуриљко, Подуриљко, назив за неку врсту сурутке у романским језицима са облицима funduril, fundurila, pundurilja.

Остаје само отвореним питање у ком романском језику је ова ријеч оригинално настала: истрорумунском, далматском? Рекао бих да је ипак настала у оквиру неке сточарске популације, која је такву врсту напитка правила.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #78 послато: Децембар 29, 2022, 09:29:33 пре подне »
Можемо сумирати да је ријеч на основу које су формирана српска презимена у облицима Вундуриљ, Фундуреља, Пундуриловић, Пундуриљко, Подуриљко, назив за неку врсту сурутке у романским језицима са облицима funduril, fundurila, pundurilja.

Остаје само отвореним питање у ком романском језику је ова ријеч оригинално настала: истрорумунском, далматском? Рекао бих да је ипак настала у оквиру неке сточарске популације, која је такву врсту напитка правила.

Само презиме вероватно потиче од речи из истророманског језика, а реч је источнороманског порекла (треба узети у обзир и регионалну румунску реч fundurei, са истим значењем).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 128
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #79 послато: Март 24, 2023, 07:52:23 поподне »
Девојачко презиме моје бабе је Никићевић. Потичу из села Тубравић код Ваљева. Село је у непосредној близини језера Ровни. По Љуби Павловићу, Никићевићи воде порекло из "дубоке Херцеговине" одакле су се почетком 17. века доселилу у Тубравић.

Претражујући дигиталну библотеку видех да се презиме највише појављују у Боки которској, односно Херцег-Новом.
У 18. веку, у Хергцег-Новом радили су хирурзи Никола Никићевић и његов син Јован.
Порекло презимена може бити од имена Никић. Такође, нашао сам и на овај занимљив податак из књиге Ника Луковића "Бока Которска":

"Са источне стране Херцегновога, на једном истакнутом брежуљку, стоји историска црква св. Ане са гробљем, коју су, према предању, подигли Шпањолци док су ту владали. Црква је страдала у Турском-млетачком рату 1867. године, а касније је преграђена у данашњем облику. У њој се налазе гробнице гласовите породице Гонзага, која се - по једном члану званом Никијело - прозвала Никићевић."

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 128
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #80 послато: Мај 12, 2023, 10:25:57 пре подне »
Шта мислите, какво је порекло презимена Ђелмаш? Једине Ђелмаше за које ја знам су из села Гвозденовић, које се налази код Уба.

Љуба Павловић наводи да су пореклом са Старог Влаха, славе Ђурђиц. Осим тога, нисам ништа више нашао о њима у литератури.

https://www.poreklo.rs/2012/02/17/đelmaš/

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #81 послато: Мај 13, 2023, 11:55:57 поподне »
Шта мислите, какво је порекло презимена Ђелмаш? Једине Ђелмаше за које ја знам су из села Гвозденовић, које се налази код Уба.

Љуба Павловић наводи да су пореклом са Старог Влаха, славе Ђурђиц. Осим тога, нисам ништа више нашао о њима у литератури.

https://www.poreklo.rs/2012/02/17/đelmaš/

Можда од турцизма "ђелме" = дошљак?

То су једини Ђелмаши. Било би занимљиво сазнати њихову генетику.

А ту је и легенда, Милош Ђелмаш:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 128
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #82 послато: Мај 14, 2023, 09:24:41 пре подне »
Можда од турцизма "ђелме" = дошљак?

То су једини Ђелмаши. Било би занимљиво сазнати њихову генетику.

А ту је и легенда, Милош Ђелмаш:



Хвала, Небо. Један очев колега је од Ђелмаша. Нисам сигуран да и даље раде заједно.

Иначе, на овој слици, Милош је пресликани Овен Вилсон. :)


Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #83 послато: Мај 15, 2023, 02:33:35 поподне »
Шта мислите, какво је порекло презимена Ђелмаш? Једине Ђелмаше за које ја знам су из села Гвозденовић, које се налази код Уба.

Љуба Павловић наводи да су пореклом са Старог Влаха, славе Ђурђиц. Осим тога, нисам ништа више нашао о њима у литератури.

https://www.poreklo.rs/2012/02/17/đelmaš/
Има ауто сервис ,,Ђелмаш"  у Жаркову. Био сам убеђен да је презиме мађарско. Међутим, кад помену Уб, изгледа да сам се преварио, пошто ми је мајка од Уба. Занимљиво.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 128
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #84 послато: Мај 15, 2023, 04:11:01 поподне »
Има ауто сервис ,,Ђелмаш"  у Жаркову. Био сам убеђен да је презиме мађарско. Међутим, кад помену Уб, изгледа да сам се преварио, пошто ми је мајка од Уба. Занимљиво.

И мене је увек асоцирало на Мађарску. Ипак, изгледа да није. :)

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 883
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #85 послато: Мај 15, 2023, 04:25:17 поподне »
Мене асоцира на Босну, тамо су најчешћи  суфикси који се завршавају на АШ.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #86 послато: Мај 15, 2023, 04:34:52 поподне »
Мене асоцира на Босну, тамо су најчешћи  суфикси који се завршавају на АШ.
Паде ми на памет Мараш и покушах да се сетим још неко,али не иде. Мислим на то са завршетком АШ.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5299
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #87 послато: Мај 15, 2023, 05:03:25 поподне »
Можда од турцизма "ђелме" = дошљак?

То су једини Ђелмаши. Било би занимљиво сазнати њихову генетику.

А ту је и легенда, Милош Ђелмаш:

Талентована породица. Један Милошев брат био је легендарни музичар Ратислав Раша Ђелмаш (1950 - 2021), некадашњи бубњар YU групе, док му је други брат веома успешни аутомобилиста Миодраг Мика Ђелмаш.
« Последња измена: Мај 15, 2023, 05:07:04 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 883
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #88 послато: Мај 15, 2023, 05:11:43 поподне »
Паде ми на памет Мараш и покушах да се сетим још неко,али не иде. Мислим на то са завршетком АШ.

Један од мојих добрих познаника се презива Авлијаш, пореклом је из сарајевско-романијског региона. Ту су рекао бих најчешћи суфикси који се тако завршавају.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #89 послато: Мај 15, 2023, 06:00:53 поподне »
Један од мојих добрих познаника се презива Авлијаш, пореклом је из сарајевско-романијског региона. Ту су рекао бих најчешћи суфикси који се тако завршавају.
Браво! Имао сам другарицу у основној, Авлијаш, на Бановом Брду. Избегла је из Сарајева поч. 90-их. Сећам се да је била једна од најбољих ученица у школи. Мислим да је сад негде преко.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5299
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #90 послато: Мај 15, 2023, 06:23:59 поподне »
Паде ми на памет Мараш и покушах да се сетим још неко,али не иде. Мислим на то са завршетком АШ.

Нису честа, али није ни да их баш нема: Дудаш, Кулаш, Томаш, Драгаш, Главаш, Плећаш, Ћуктераш, Канкараш, Банаш, Кипераш...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #91 послато: Мај 15, 2023, 07:02:31 поподне »
Јесу ли Авлијаши Бјелице пореклом?

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 128
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #92 послато: Мај 16, 2023, 08:09:50 поподне »
Мени још једно занимљиво презиме - Параментић.

Потичу из Седлара, сада део Ваљева. Наводно, један њихов предак је убио неког Турчина, по имену Парамента, па отуда и презиме.

Мало ми се учинилио необичним то име за Турчина, али не нађох ниједно друго објашњење.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #93 послато: Јун 26, 2023, 10:42:48 поподне »
Једно занимљиво презиме – Азарић.

Звучи можда као турцизам, а може да укаже и на неке (Х)азаре или Азере, али ово презиме није таквог порекла. Долази од библијског хебрејског имена Азарија, у преводу – Божја помоћ. Азарија је ретко као лично име код нас, а чешће се јавља као монашко. Свети Азарија је један од тројице пријатеља и следбеника Светог пророка Данила (Ананија, Азарија и Мисаил, око 500 година пре Христа) који се према православном календару прослављају 30 / 17. децембра.

Азарића има у селу Лусићи у околини Мркоњић-Града (славе Светог Стефана), као и у Срему (Инђија, још у 18. веку) и у Трпињи у Источној Славонији. Не знам јесу ли ови родови у међусобној вези. Изгледа да су лусићки Азарићи раније писани као – Азарија, јер је један од овог рода, Стево Азарија, између два светска рата доселио у Шаранце у Тари, где су његови потомци уписани као Азарићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #94 послато: Јун 28, 2023, 11:06:25 поподне »
Занимљива прича о презимену Гугл.

Ради се о посрбљеним Фламанцима:
https://www.ozonpress.net/zivotni-stil/prica-o-cacanskoj-porodici-gugl/

Вероватно ово презиме изворно гласи Gugel, које није ретко презиме у Холандији. Налазимо га и у Баварској. Долази од истоимене германске речи која означава капуљачу, а потиче од латинског cuculla (и код нас се у неким западнијим крајевима за капуљачу каже - кукуљица). Презиме Gugl није ретко у Аустрији. Налазимо га и у Ђакову у Славонији, можда је баш од ових аустријских Гугла.

https://www.ancestry.com/name-origin?surname=gugel
https://www.ancestry.com/search/categories/34/?name=_gugel&birth=_netherlands_5163
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #95 послато: Новембар 12, 2023, 10:56:05 поподне »
Живодер

Чуо сам одавно то презиме и мислио да је предак одрао неког живог. А сад налетим на чланак у сплитским новинама из 1940. где пишу да су бесног пса хватали "живодери" што би били шинтери.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 211
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #96 послато: Новембар 19, 2023, 05:05:04 поподне »
Може ли ми неко рећи нешто о презимену Мандареснић? Једини траг, који ми је познат, о овом презимену је надгробни споменик на сеоском гробљу код Берана.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #97 послато: Новембар 20, 2023, 09:11:24 пре подне »
 Imam koleginicu udatu Kocorep. Cini mi se da sam ovde na forumu procitao da je iz Slavonije. Zna li neko nesto, pogotovo etimologiju

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #98 послато: Новембар 20, 2023, 02:24:46 поподне »
Може ли ми неко рећи нешто о презимену Мандареснић? Једини траг, који ми је познат, о овом презимену је надгробни споменик на сеоском гробљу код Берана.

Никад нисам чуо за овакво презиме.
Да није нека грешка?
Звучи као нека кованица, од имена Манда и придева ресна???
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #99 послато: Новембар 20, 2023, 02:26:06 поподне »
Imam koleginicu udatu Kocorep. Cini mi se da sam ovde na forumu procitao da je iz Slavonije. Zna li neko nesto, pogotovo etimologiju

Коцореши су Срби из околине Дарувара у Славонији.
Е, сад, етимологија... Немам идеју. Чекам да се јави наш другар Сунце  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #100 послато: Новембар 20, 2023, 02:52:34 поподне »
Коцореши су Срби из околине Дарувара у Славонији.
Е, сад, етимологија... Немам идеју. Чекам да се јави наш другар Сунце  ;)
Izvinjavam se na latinici,ali telefon mi sam azurirao nesto i izgubila se cirilica. U pitanju je bas KOCOREP. Sigurno sam citao ovde na forumu da su Slavonci. Nebitno, samo zanimljivo prezime.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #101 послато: Новембар 20, 2023, 02:57:26 поподне »
Ja cekam Sunca i Nevskog ko ozeblo sunce. Naucih staroslovenski,al' ima nekih novih sa glagoljicom,to vec teze ide :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5299
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #102 послато: Новембар 20, 2023, 03:19:27 поподне »
Izvinjavam se na latinici,ali telefon mi sam azurirao nesto i izgubila se cirilica. U pitanju je bas KOCOREP. Sigurno sam citao ovde na forumu da su Slavonci. Nebitno, samo zanimljivo prezime.

Хајде сто је латиница, али бар да је гајица. Овако јос само да погодимо јесу ли Кочореп, Коћореп или Коцореп :).
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Слобо

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 79
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #103 послато: Новембар 20, 2023, 03:38:00 поподне »
Козомора

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #104 послато: Новембар 20, 2023, 03:43:27 поподне »
Хајде сто је латиница, али бар да је гајица. Овако јос само да погодимо јесу ли Кочореп, Коћореп или Коцореп :).
Kocorep sa ,,C", kao cicvara. Use your imagination ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5299
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #105 послато: Новембар 20, 2023, 03:51:23 поподне »
Kocorep sa ,,C", kao cicvara. Use your imagination ;D

Тако сам и мислио. Ч као чичвара.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #106 послато: Новембар 20, 2023, 04:08:23 поподне »
Тако сам и мислио. Ч као чичвара.
Ma ne bre, c kao cica,cvetic, crmnica... ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #107 послато: Новембар 20, 2023, 05:37:04 поподне »
Izvinjavam se na latinici,ali telefon mi sam azurirao nesto i izgubila se cirilica. U pitanju je bas KOCOREP. Sigurno sam citao ovde na forumu da su Slavonci. Nebitno, samo zanimljivo prezime.

Ја сам у брзини омануо слово, дакле КОЦОРЕП.
Ишла је са мном у гимназију девојка са овим презименом, тако да ми је познато од раније.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #108 послато: Новембар 20, 2023, 05:44:57 поподне »
Ја сам у брзини омануо слово, дакле КОЦОРЕП.
Ишла је са мном у гимназију девојка са овим презименом, тако да ми је познато од раније.
Tako je.Umorih se. Moram klince da iscimam da mi vrnu cirilicu. Sad, ,,C" kao Cicevac, Ciribu,ciriba i taj fazon ... ;D

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 211
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #109 послато: Новембар 27, 2023, 03:10:23 поподне »
Никад нисам чуо за овакво презиме.
Да није нека грешка?
Звучи као нека кованица, од имена Манда и придева ресна???
Нијесам чуо ни ја зато сам се  и обратио овдје вама. ;D Грешка није, тако пише на споменику, али нико не може да ми каже нешто више о томе, чак ни најстарији становници села.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 883
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #110 послато: Децембар 03, 2023, 12:24:44 поподне »
Крављача је необично презиме, ако не грешим заступљено је у Сарајевско-романијској регији.

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #111 послато: Децембар 03, 2023, 01:38:36 поподне »
Крављача је необично презиме, ако не грешим заступљено је у Сарајевско-романијској регији.

Крављача је посуда - кофа од дрвета или од металног лима која се користила за мужу крава.

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #112 послато: Децембар 03, 2023, 05:01:16 поподне »
Дали је неко чуо за презимена Рабош, Карантан, Долчаковић и Олабина? Јављају се у селу Медна код Мркоњић Града...
« Последња измена: Децембар 03, 2023, 05:03:14 поподне Андрић »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #113 послато: Децембар 04, 2023, 09:42:43 пре подне »
Обућина. Знао сам једног из Чачка. Ретко презиме (као и Лугоња, писах раније). Оба презимена ретка,љли изгледа да ни Обућине међу собом ни Лугоње међу собом нису сродници, чак ни хаклогрупе.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #114 послато: Децембар 04, 2023, 10:34:00 поподне »
Дали је неко чуо за презимена Рабош, Карантан, Долчаковић и Олабина? Јављају се у селу Медна код Мркоњић Града...

Рабош је јасног значења:
https://onlinerecnik.com/leksikon/srpski/rabo%C5%A1

Карантан вероватно долази по истоименој врсти новца који се користио и у нашим западним крајевима. У питању је ситан најчешће бакарни новац. Назив је италијански - carantano, а долази од италијанског назива за Корушко војводство - Carinzia, где се овај новац ковао од 13. века на даље.

Долчаковић можда од долчак - онај који живи у долу.

За ово Олабина, немам идеју.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #115 послато: Децембар 04, 2023, 11:09:18 поподне »
Olabina je verovatno rusko ili ukrajinsko prezime.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Бранкова

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 43
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #116 послато: Децембар 05, 2023, 06:50:13 пре подне »
Дали је неко чуо за презимена Рабош, Карантан, Долчаковић и Олабина? Јављају се у селу Медна код Мркоњић Града...


Марка Дринића званог Карантан, старца од 105 година, спомиње др Иво Бојановски у раду Долабелин систем цеста у римској провинцији Далмацији. Карантан хан се налазио североисточно од Медне, код Дринића кућа, у кланцу Штрбина.

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #117 послато: Децембар 05, 2023, 05:21:42 поподне »
Рабош је јасног значења:
https://onlinerecnik.com/leksikon/srpski/rabo%C5%A1

Карантан вероватно долази по истоименој врсти новца који се користио и у нашим западним крајевима. У питању је ситан најчешће бакарни новац. Назив је италијански - carantano, а долази од италијанског назива за Корушко војводство - Carinzia, где се овај новац ковао од 13. века на даље.

Долчаковић можда од долчак - онај који живи у долу.

За ово Олабина, немам идеју.


Погрешио сам. Ово треће презиме није Долчаковић већ Далчековић.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #118 послато: Март 28, 2024, 10:32:06 поподне »
Пушибрк, Пушибрков, Пушибрковић

Етимологија јасна.

Пушибрке налазимо у документима од 18. века у разним деловима Војводине: Футог, Сомбор, Баранда, Бечкерек, Мартонош. Да ли су међусобно сродни, тешко је рећи.

Постоји род са презименом Пушибрк и у околини Козарске Дубице, у селима Драксенић и Међеђа (славе Ђурђевдан и Ђурђиц).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #119 послато: Март 28, 2024, 10:33:30 поподне »
Пашћан, старо презиме у Бачкој.

У 16. веку забележена су два насеља са називом Пашка, једно у Бачкој нахији, на подручју касније Шове, данашњег Равног Села на југ од Врбаса, а друго између Мошорина и Титела, где се крајем 18. века помињу пустаре Стара и Нова Пашка.

По топониму долазе презимена Пашћан, Пашћанин и Пашћански, забележена од 1720-их и на даље. Вероватно су староседеоци у Бачкој, пре Сеобе 1690.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #120 послато: Март 28, 2024, 10:34:18 поподне »
Товаришић, Херцеговина - Зијемље, Хумилишани, Бијела, слава Ђурђевдан.

Не знају за неко раније порекло. Има их колонизованих на северу Бачке - Суботица и околина.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #121 послато: Март 28, 2024, 11:36:03 поподне »
Пушибрк, Пушибрков, Пушибрковић

Етимологија јасна.

Пушибрке налазимо у документима од 18. века у разним деловима Војводине: Футог, Сомбор, Баранда, Бечкерек, Мартонош. Да ли су међусобно сродни, тешко је рећи.

Постоји род са презименом Пушибрк и у околини Козарске Дубице, у селима Драксенић и Међеђа (славе Ђурђевдан и Ђурђиц).
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B0_%D0%9F%D1%83%D1%88%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%BA
https://www.dnevnik.rs/sport/fudbal/vasa-pusibrk-sadrzajna-i-uspesna-godina-uvek-moze-vise-i-bole-30-12-2019

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #122 послато: Април 01, 2024, 09:55:36 поподне »
Шта мислите, какво је порекло презимена Ђелмаш?

У овом раду има по нешто о Ђелмашима (Ђелмашевићима):

https://www.academia.edu/90024103/%D0%9D%D0%B5%D0%B1%D0%BE%D1%98%D1%88%D0%B0_%D0%82%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%9B_%D0%91%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%9D%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B7%D0%B0_%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B3_%D0%B8%D0%B7%D1%83%D1%87%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D1%83_%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B5_%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%85_%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B0_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B5_%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B5_%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%B5%D0%BC_XVIII_%D0%B8_%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%BC_XIX_%D0%B2%D0%B5%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B8_%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA_45_%D0%91%D0%B5%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4_%D0%A0%D0%B0%D1%87%D0%B0_2022_155_180?email_work_card=title

Ђелмашевићи, пореклом Стефановићи, из Гвозденовића дошли су из Старог Влаха, одакле су се прво преко станишта у Дреновици (ужички крај), населили у селу Рабас а потом у Гвозденовићима, вероватно нешто пре 1700. године.
"Наша мука ваља за причешћа"