ДНК порекло > Крајишки родови

Полићи I2-PH908>FT14506>Y56203>FT25907

(1/4) > >>

Тимар:
Пошто видим да имамо доста активног члана који се презива Полић, можда би било добро да се активира и овдје, гдје би на једном мјесту писали о овоме презимену.
Полићи су доста занимљиви, јер спадају у групу презимена која нису баш толико учестала као нека. Полићи се такође налазе у миграсционој линији Лим-Дрина-Јахорина и рачвање ка Власеници, а друга ка Ливну - Гламочу- Влашићу и Змијању.
Полићи такође славе Ђурђевдан, Никољдан и Јовањдан, три најчешће славе код Срба.

Полић:
Тимаре, хвала за отварање теме. Ја се нисам ни сетио да је креирам. Да, као што си написао постоје две миграционе струје, једна ка Босанској Крајини, а друга уз Лим и Дрину па све до Шапца, Срема па чак и Панчева.
Има и Полића који славе Ђурђевдан и Јовањдан, знам да ових са славом Јовањдан има око Шипова.
Ови моји око Бањалуке могу бити сродни Полићима из Грахова и околине Дрвара, Ливна, који славе исто св.Николу, и они су део вероватно исте струје, али без тестирања ништа. Ови из Србије, којих има у Прибоју и даље низ Дрину, исто славе св. Николу, али опет, док се неко не тестира, не може се нешто конкретно знати.
За мене је тренутно најинтересантније ако би се неко од Полића из околине Требиња тестирао, међутим они су сви утекли у САД и нема их више у Херцеговини. Ту би евентуално могло нешто да се ископа, јер ми је по хаплотипу тренутно на пројекту најближи један тестирани чије презиме је објављено на затвореном делу форума, а који је такође пореклом са потеза Требиње-Попово Поље. Има неких чланака на Википедији, али они нису релевантни.

Wolf Sagash:
Питај ову Сару нек упита браћу да се тестирају. Имају пара ко плеве.

https://www.facebook.com/sarah.polich.79

Тимар:

--- Цитат: Полић  Децембар 12, 2016, 10:53:35 пре подне ---Тимаре, хвала за отварање теме. Ја се нисам ни сетио да је креирам. Да, као што си написао постоје две миграционе струје, једна ка Босанској Крајини, а друга уз Лим и Дрину па све до Шапца, Срема па чак и Панчева.
Има и Полића који славе Ђурђевдан и Јовањдан, знам да ових са славом Јовањдан има око Шипова.
Ови моји око Бањалуке могу бити сродни Полићима из Грахова и околине Дрвара, Ливна, који славе исто св.Николу, и они су део вероватно исте струје, али без тестирања ништа. Ови из Србије, којих има у Прибоју и даље низ Дрину, исто славе св. Николу, али опет, док се неко не тестира, не може се нешто конкретно знати.
За мене је тренутно најинтересантније ако би се неко од Полића из околине Требиња тестирао, међутим они су сви утекли у САД и нема их више у Херцеговини. Ту би евентуално могло нешто да се ископа, јер ми је по хаплотипу тренутно на пројекту најближи један тестирани чије презиме је објављено на затвореном делу форума, а који је такође пореклом са потеза Требиње-Попово Поље. Има неких чланака на Википедији, али они нису релевантни.

--- Крај цитата ---
Моја је претпоставка да су Полићи на простору Крајине доста давно насељени, и да су у сродству са Поличима на простору данашње Словеније, који су прије више од 500 године били овдје насељени, или "пролазили" како се модерно до сада знало писати. Зато, као што се враћамо ка Дрини и Лиму, исто тако треба добро да пратимо прелазак преко Уне и Саве.

Колико видим бираш најсигурнији пут ка циљу, а то је тестирање и сазнање хаплогрупе наших презимена. Свака част. Надам се да ће ово бити основица у даљим дискусијама о презимену Полић.

Још да додам да смо из истог краја. Само се по хаплогрупи разликујемо, ти си И2а, а ја Р1а карпатско-далматинска грана.

Полић:

--- Цитат: Тимар  Децембар 12, 2016, 01:18:44 поподне ---Колико видим бираш најсигурнији пут ка циљу, а то је тестирање и сазнање хаплогрупе наших презимена. Свака част. Надам се да ће ово бити основица у даљим дискусијама о презимену Полић.

--- Крај цитата ---
У мом случају мислим да је тестирање једини пут, јер ми као породица немамо никакво предање за које би човек могао да се ухвати. Деда је говорио једно, стриц друго, а тетка треће :).
Да, имамо оно уобичајено предање о убиству турчина и бежанији и мењању презимена, али нема податка ни ко је то урадио, ни где ни када, тако да мислим да је то само прича.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију