Аутор Тема: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"  (Прочитано 20499 пута)

mladjo

  • Гост
Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« послато: Септембар 09, 2013, 04:53:24 пре подне »
Грб Друштва српских грбоносаца ”Милош Обилић”:

Извор: http://www.heraldikasrbija.rs

Хералдички блазон грба гласи:
 
На црвеноме три штита бела са коњским главама истргунутим црвеним, у поретку 2,1
МОТО: Узмите штит вере

Грб Друштва симболично упућује на апокрифни грб Милоша Обилића, какав се може наћи у српским “илирским” грбовницима.


Друштво српских грбоносаца “Милош Обилић” периодично издаје своје гласило “Оцило”. У овој секцији сајта се налазе електронске верзије гласила које можете бесплатно преузети.


Оцило 1:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO1.pdf


Оцило 2:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO2.pdf


Овило 3:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO3.pdf


Оцило 4:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO4.pdf


Оцило 5:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO5.pdf


Оцило 6:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO6.pdf


Оцило 7:

Линк: http://www.heraldikasrbija.rs/ocilo/OCILO7.pdf
« Последња измена: Јун 22, 2016, 08:07:06 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #1 послато: Април 14, 2014, 06:19:19 поподне »
Оцило 8:

Линк: http://www.scribd.com/doc/183302307/Оцило-8-новембар-2013



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #2 послато: Април 24, 2016, 06:34:03 поподне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" после дуже станке објављена су два нова рада, један на тему модерне хералдике, и бави се знамењима Обреновића кроз историју, а други на тему средњовековне хералдике, и то је наставак приче започете у осмом броју "Оцила", на ком се стало, а тиче се грбова јужнословенских земаља у мало познатом Уфенбаховом грбовнику.

1. Хералдика Обреновића - од псеудохералдизма до савремене европске хералдике
2. Уфенбахов грбовник – прилог за проучавање хералдике јужнословенских земаља

Што су се дужине наслова посложиле под конац. :)



mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #3 послато: Април 24, 2016, 07:08:32 поподне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" после дуже станке објављена су два нова рада, један на тему модерне хералдике, и бави се знамењима Обреновића кроз историју, а други на тему средњовековне хералдике, и то је наставак приче започете у осмом броју "Оцила", на ком се стало, а тиче се грбова јужнословенских земаља у мало познатом Уфенбаховом грбовнику.

1. Хералдика Обреновића - од псеудохералдизма до савремене европске хералдике
2. Уфенбахов грбовник – прилог за проучавање хералдике јужнословенских земаља

Што су се дужине наслова посложиле под конац. :)


Amicuse,
хвала на приложеном.
Имам једно питање које није хералдичке природе а тиче се г. Јаковљевића, који држи за себе да је потомак Обреновића...по којој линији? Ја сам чуо неке друге приче које баш не иду на руку г. Јаковљевићу и његовој причи.

Како је мени познато г. Јаковљевића, нека пра-пра-пра баба је била мајка Јеврему и кнезу Милошу...и то је то и да на тој теорији заснива своју причу да је ”од Обреновића”.
« Последња измена: Април 24, 2016, 07:15:49 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #4 послато: Јун 12, 2016, 10:42:57 поподне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" изшао је чланак Клемена Селовског под називом "Од грба Александра Македонског до грба Македоније", а који доноси неколико нових и важних података и на тему тзв. илирске хералдике, од којих бих издвојио следеће делове:

Цитат
Али још старије корене Илирског грбовника налазимо у делу Талијана Ђулија Цезара Капација Delle Imprese из 1592. године, који пише о грбовима у којима су приказани лавови са различитим мотивима. Међу њима су описани и грбови Бранковића, грб Македоније, грб Бугарске и грб Немањића, што потврђује Соловјевљеву претпоставку да је први Илирски грбовник могао настати око 1590. године, а даје простора размишљању да је можда настао и коју годину раније.



Такође је занимљиво обратити пажњу и на дело Notizie di Nobilita, од Лука Антонија ди Фука из 1672. године, које помиње Селовски, а у ком се такође види да је аутор пред собом имао неки од Илирских грбовника. (в. Notizie di Nobilita).

А за нас ништа мање није вредан и рад у целини, јер доноси један леп преглед еволуције грба Македоније из Илирског грбовника, који у основним бојама можемо пратити о почетка XIV века.



mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #5 послато: Јун 13, 2016, 01:11:52 пре подне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" изшао је чланак Клемена Селовског под називом "Од грба Александра Македонског до грба Македоније", а који доноси неколико нових и важних података и на тему тзв. илирске хералдике, од којих бих издвојио следеће делове:



Такође је занимљиво обратити пажњу и на дело Notizie di Nobilita, од Лука Антонија ди Фука из 1672. године, које помиње Селовски, а у ком се такође види да је аутор пред собом имао неки од Илирских грбовника. (в. Notizie di Nobilita).

А за нас ништа мање није вредан и рад у целини, јер доноси један леп преглед еволуције грба Македоније из Илирског грбовника, који у основним бојама можемо пратити о почетка XIV века.


Да ли је усвојен нови грб Републике Македоније или је и даље у виду предлога ”златом крунисани пропети лав на црвеном пољу” или ”пропети црвени лав на златном пољу”?


.
« Последња измена: Јун 13, 2016, 10:11:35 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #6 послато: Јун 13, 2016, 03:32:41 поподне »
Да ли је усвојен нови грб Републике Македоније или је и даље у виду предлога ”златом крунисани пропети лав на црвеном пољу” или ”пропети црвени лав на златном пољу”?.

Није усвојено ништа. На том је радио Јован Јоновски, али с обзиром каква је политичка ситуација у БЈР Македонији, није ни неко чудо. Иначе, Јоновски ту протежира верзију црвеног лава на златном штиту (тзв. Витезовићеву инверзију), што Селовски с правом оспорава.

Јоновски је, мислим прошле године, издао и књигу "Симболите на Македоније". Али нисам имао прилику да је погледам. Тамо вероватно покушава да објасни свој став зашто црвени лав уместо златног. А на основу његовог извадка из књиге доступног на интернету, рекао бих да се исувише држи Матковског (који је своје истраживање у научним оквирима ограничио само на период тзв. илирске хералдике), а да се мало упустио у дубље истраживање порекла грба са лавом, што Селовски није пропустио да уради.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #7 послато: Новембар 09, 2016, 01:37:16 поподне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" недавно је објављен чланак и о једном новом нашем хералдичком уметнику. За љубитеље херадлике, мислим да ће бити права посластица, па остављам препоруке.

Љубав према хералдици за цео живот

p. s.
Млађо, ја тек сад видех да на твој коментар или нисам дао одговор или смо то продискутовали негде даље, у сваком случају рећи ћу само да је тачно ово што си ти написао. Но у самом чланку није било дотицања те приче, тако да је чланак могао да прође, иако видим да се тај непрецизан податак провукао у коментару уредника. :)



mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #8 послато: Новембар 09, 2016, 02:12:21 поподне »
На страницама Друштва српских грбоносаца "Милош Обилић" недавно је објављен чланак и о једном новом нашем хералдичком уметнику. За љубитеље херадлике, мислим да ће бити права посластица, па остављам препоруке.

Љубав према хералдици за цео живот

p. s.
Млађо, ја тек сад видех да на твој коментар или нисам дао одговор или смо то продискутовали негде даље, у сваком случају рећи ћу само да је тачно ово што си ти написао. Но у самом чланку није било дотицања те приче, тако да је чланак могао да прође, иако видим да се тај непрецизан податак провукао у коментару уредника. :)


Amicus-e,
хвала за реплику.

На странице Друштва не залазим, но овај чланак као и радови господина Илића који су ми већ били познати, уливају наду у боље сутра српске хералдике.

ПС
Дао си ми одговор на горе поменути коментар.
« Последња измена: Новембар 09, 2016, 02:15:22 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #9 послато: Новембар 22, 2016, 04:43:24 поподне »
Прелеп стег.
 :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #10 послато: Новембар 30, 2016, 02:40:50 поподне »
Застава је оригинално смишљена. Врло лепо изгледа и уживо. Нарочито она за унутрашњу употребу. До сада од наших грбоносаца бар десетак нас је урадило заставе, али никако да се искупимо сви на једном месту па да се сликамо, или да заставе негде извесимо. А то би био прави празник за очи. 8)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #11 послато: Новембар 30, 2016, 02:42:12 поподне »
Застава је оригинално смишљена. Врло лепо изгледа и уживо. Нарочито она за унутрашњу употребу. До сада од наших грбоносаца бар десетак нас је урадило заставе, али никако да се искупимо сви на једном месту па да се сликамо, или да заставе негде извесимо. А то би био прави празник за очи. 8)

Знаш ли можда колико би коштало регистровање грба? Нигде не могу да нађем тај податак.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #12 послато: Новембар 30, 2016, 03:01:22 поподне »
Знаш ли можда колико би коштало регистровање грба? Нигде не могу да нађем тај податак.

Не верујем да је испод £100, бар што се тиче чувеног The Armorial Register-а, сертификација код нас у ЦЗИПМ-у је некад била 50 €, док цена регистрације у престижном The Collage of Arms-а је за физичка лица негде око £6.000, тачније £5,750 по овогодишњем ценовнику, али колико знам код њих се могу регистровати само лица из Велике Британије и земаља Комонвелта.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #13 послато: Новембар 30, 2016, 04:00:06 поподне »
Не верујем да је испод £100, бар што се тиче чувеног The Armorial Register-а, сертификација код нас у ЦЗИПМ-у је некад била 50 €, док цена регистрације у престижном The Collage of Arms-а је за физичка лица негде око £6.000, тачније £5,750 по овогодишњем ценовнику, али колико знам код њих се могу регистровати само лица из Велике Британије и земаља Комонвелта.

Имам већ грб, а штета ми је да га не региструјем. Могао бих се распитати у ЦЗПМ и тамо то одрадити једног дана.
Хвала на информацијама.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #14 послато: Новембар 30, 2016, 04:32:22 поподне »
Имам већ грб, а штета ми је да га не региструјем. Могао бих се распитати у ЦЗПМ и тамо то одрадити једног дана.
Хвала на информацијама.

Види, у начелу иста ствар је сертификација у ЦЗИПМ и регистрација у The Armorial Register-у, само што ови други издају лепо тврдокорично издање зборника, што ЦЗИПМ не ради... код њих се добије само сертификат (али врло лепо изгледа, и штампа се у високом квалитету, што се мене тиче довољно!).



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #15 послато: Новембар 30, 2016, 05:26:34 поподне »
Види, у начелу иста ствар је сертификација у ЦЗИПМ и регистрација у The Armorial Register-у, само што ови други издају лепо тврдокорично издање зборника, што ЦЗИПМ не ради... код њих се добије само сертификат (али врло лепо изгледа, и штампа се у високом квалитету, што се мене тиче довољно!).

И више него довољно. Ионако нисам планирао дружење и чај с енглеским лордовима.  ;D
Често сам на сајту ЦЗПМ (углавном чекајући нове грбове) и могу рећи да они то све јако лепо раде. И врло професионално, морам додати.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #16 послато: Новембар 30, 2016, 06:14:46 поподне »
Често сам на сајту ЦЗПМ (углавном чекајући нове грбове)...

Ја такође.  ;D

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #17 послато: Децембар 01, 2016, 04:33:11 пре подне »
Имам већ грб, а штета ми је да га не региструјем. Могао бих се распитати у ЦЗПМ и тамо то одрадити једног дана.
Хвала на информацијама.

Имати грб је веома лијепо. Честитам.  :) Бакс, поставите грб у већој резолуцији да га можемо видјети. Можете ли описати, шта који детаљ представља? :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #18 послато: Децембар 01, 2016, 12:42:48 поподне »
И више него довољно. Ионако нисам планирао дружење и чај с енглеским лордовима.  ;D

У међувремену грб се може (бесплатно) поставити/озваничити на овом познатом хералдичком сајту: http://www.ngw.nl/heraldrywiki/index.php?title=Register_of_personal_arms . Овај сајт већ дуги низ година баштини месну и националну хералдику разних земаља света. Недавно је отворио секцију за постављање личних и породичних грбова.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #19 послато: Децембар 01, 2016, 12:47:59 поподне »
У међувремену грб се може (бесплатно) поставити/озваничити на овом познатом хералдичком сајту: http://www.ngw.nl/heraldrywiki/index.php?title=Register_of_personal_arms . Овај сајт већ дуги низ година баштини месну и националну хералдику разних земаља света. Недавно је отворио секцију за постављање личних и породичних грбова.

Јел се може бесплатно добити и потврда о племићком поријеклу?  ;)