Аутор Тема: Српски ДНК месец 2020  (Прочитано 59370 пута)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #220 послато: Октобар 21, 2020, 11:20:37 поподне »
105. Богдановић, Томиндан, Бзенице, Александровац

Припада хаплогрупи R1a-Z280, највероватније и млађој подграни Z92>YP270. Осим благо повишене вредности DYS635=24 не поседује других карактеристичних вредности које одударају од модалних вредности за ову грану. Најближа поклапања има са Лишанчићем из Трнаве код Чачка (слава Ђурђиц) и Благојевићем из Маслошева код Крагујевца (слава Лазаревдан), од обојице се разликује на само 1 од 17 маркера. Од презимењака из суседне Рогавчине који такође слави Томиндан разликује се на 2 од 17 маркера, a на истом броју маркера разликује се од још неколико родова: Јованчића из Лисе код Ивањице и Марића из Жаочана код Чачка (слава Ђурђиц), Петровића из Бачевице код Бољевца (слава Св. Врачи), Живковића из Гара код Гаџиног Хана (слава Никољдан), Вановца из Високог (слава Ђурђевдан) и Бељина из Добринаца код Руме (слава Ђурђевдан). У доступној литератури нисам пронашао никакве информације о родовима из Бзенице, а тестирани је у упитнику навео да су по породичном предању даљим пореклом из Црне Горе, а помиње се и планина Рогозна, највероватније као успутна станица.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #221 послато: Октобар 21, 2020, 11:27:30 поподне »
128. Трифковић, Јовањдан, Бијељина

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FGC28435. Поседује повишену вредност 15 на маркеру DYS19 коју дели са Тешмановићем из Јасенице код Зворника као и са једним тестираним са Херцеговачког подухвата који је пореклом из Брљева код Плужина (са њим има потпуно поклапање на тестираних 23 маркера) и са тестираним из САНУ истраживања који је пореклом из Очага код Богатића.

Тестирани није оставио никакве податке о даљем пореклу, а као место порекла је уписао град Бијељину. Можда би наш Аца знао нешто више да каже о Трифковићевом пореклу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #222 послато: Октобар 21, 2020, 11:40:27 поподне »
Поздрав, Душане

Нажалост, из овога се не може закључити како је гласило старије презиме. Можда је и слава промењена у међувремену.

Углавном, ова породица L70 из Вучитрна слави Ваведење, док друга породица (Севце, Штрпце) слави Ђурђевдан. Имате на 23 маркера 3-5 разлика. Иако је реч углавном о брзомутирјаћим маркерима, вероватно нисте ближе повезани.
Поздрав, Душане

Нажалост, из овога се не може закључити како је гласило старије презиме. Можда је и слава промењена у међувремену.

Углавном, ова породица L70 из Вучитрна слави Ваведење, док друга породица (Севце, Штрпце) слави Ђурђевдан. Имате на 23 маркера 3-5 разлика. Иако је реч углавном о брзомутирјаћим маркерима, вероватно нисте ближе повезани.
Мислим да могу помоћи.
Скоро да сам сигуран да сте из породице Ђорговић из Беревца, које је спојено са Штрпцем у којем Живим.
Моја прва комшиница Стамена је од оца Душана Танасијевића/Ђорговића који се призетио у породици Тирић у Штрпцу.
Стамена је врло ретко име и вероватно га је добила по Душановој мајци или баби. Такође и Презиме Танасијевић је вероватно по деди Танасији. Братство је Ђорговић.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #223 послато: Октобар 22, 2020, 12:19:13 пре подне »
123. Борјан, Никољдан, Кричке, Дрниш

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120.

Борјан има хаплотип близак модалу, издвојио бих једино нешто ређу вредност 23 на DYS390. Формално најближи му је Ћук из Херцеговине – 3 разлике на 23 упоредива маркера. Не знам да ли би могао бити повезан са другим далматинским родовима који славе Никољдан, у првом реду са великим и, за сада, недовољно јасно профилисаним Y3120* родом.

Борјана нема у млетачким катастрима у 18. веку, како ми каже наш Зрнић који се помало разуме у карте. Међутим, може бити да су проистекли од Маринковића, који се јављају у катастрима на позицији Борјана.

Од овог рода је фудбалер Милан Борјан.



Борјана је било у 2 куће 1810, али их нема на катастру из 1755, што значи да су крајем 18. в. дошли или настали од Маринковића који су били ту. Иначе су издвојени од остатка села, испод другог брда. Осим у Кричкама, има их у оближњем Уздољу, али тамо славе другу славу. Такође постоје у Лици (Бјелопоље) са трећом славом. Тестирани је најближи род голману.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #224 послато: Октобар 22, 2020, 12:52:23 пре подне »
95. Гарић, Никољдан, Кољане, Врлика

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FGC28435. Поседује повишену вредност 20 на DYS570 коју дели са Тешмановићем из Јасенице код Зворника и Мисимовићем из Јабланице код Градишке као и повишених 25 на DYS481, а ову вредност дели са више тестираних N2 појединаца на пројекту.

Тестирани није оставио податке о даљем пореклу, а у тексту о Кољанима на порталу сам нашао податак да су у овом селу Гарићи присутни од 18. века.

Било је 6 кућа Гарића у Кољанима 1810. што значи да су добро укорењни још у 18. веку. И то је једино село у Далмацији са тим презименом.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #225 послато: Октобар 22, 2020, 02:02:43 пре подне »
126. Пекић, Аранђеловдан, Крњице, Бар, R1b>L51

Крњице су село на самој међи Црмнице и Скадарске Крајине, али нисам успео наћи нешто више о историјату породица.

Пекић извесно припад тзв. "западној" R1b, али припадност некој од грана велике хаплогрупе R1b могла би се одредити једино додатним тестирањем.

Пекићи припадају највећем роду из Крњица који према предању потиче од попа који се доселио из Братоножића. Андрија Јовићевић је записао следеће:



Ердељановић је у Братоножићима забележио слично предање:
Тако на месту Црквишту има остатака од »клаченог« зида негдашње црквице. Очувана је успомена на негдашњег свештеника из старе Бољесестре, који се одатле одселно у село Крњице у Црмници, близу Скадарског Језера.
...
Прву групу »Братових“ потомака чине дакле Чађеновићи, којих има 1 породица у Кисјелици и 20 породица у Брскуту, и уз њих Ђурићи (3 пород. на Пелеву Бријегу а недавно одсељених у Подгорицу, у Загарач и у Крњицу у Зети).


На форуму је већ било речи о томе да се у Крњицама чува и предање о сродству са Радмановићима, који такође имају предање о пореклу из Братоножића.

Међутим, са овим резултатом се испоставило да братства из Крњица нису сродна ни Братоножићима (Q) ни Радмановићима (L).

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #226 послато: Октобар 22, 2020, 08:06:02 пре подне »
128. Трифковић, Јовањдан, Бијељина

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FGC28435. Поседује повишену вредност 15 на маркеру DYS19 коју дели са Тешмановићем из Јасенице код Зворника као и са једним тестираним са Херцеговачког подухвата који је пореклом из Брљева код Плужина (са њим има потпуно поклапање на тестираних 23 маркера) и са тестираним из САНУ истраживања који је пореклом из Очага код Богатића.

Тестирани није оставио никакве податке о даљем пореклу, а као место порекла је уписао град Бијељину. Можда би наш Аца знао нешто више да каже о Трифковићевом пореклу.

Колико знам Трифковића има у Великој Обарској (Мратињдан) и Модрану (Ђурђевдан). Можемо се само надати да ће се тестирани јавити и појаснити из ког насељеног мјеста на подручју Града Бијељина води поријекло јер славе се не поклапају.

Друга варијанта би била да је тестирани можда поријеклом из Загона, јер се прије двије године баш један Трифковић из Загона интересовао за тестирање. Мислим да их има и у једној од Чађавица али не знам славу.

Било то добро за тему "Семберије и Мајевица".

Ван мреже Dusan Jovanovic

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 4
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #227 послато: Октобар 22, 2020, 08:32:21 пре подне »
Мислим да могу помоћи.
Скоро да сам сигуран да сте из породице Ђорговић из Беревца, које је спојено са Штрпцем у којем Живим.
Моја прва комшиница Стамена је од оца Душана Танасијевића/Ђорговића који се призетио у породици Тирић у Штрпцу.
Стамена је врло ретко име и вероватно га је добила по Душановој мајци или баби. Такође и Презиме Танасијевић је вероватно по деди Танасији. Братство је Ђорговић.

Знате, постоји код нас породично стабло Јовановића али најдаље што се отишло је свега 3 генерације. Од Деда Танасија Јовановића и Стамене Јовановић су настали Ђорђе и Мита, и сва њихова деца, Ђорђа и Мите носе презиме Јовановић, осим најстаријег сина Ђорђа Јовановића који је сину променио презиме у Стојановић, због крвне освете. Остали сви носимо презиме Танасија, сви смо Јовановићи. Као што рекох доле у мом месту Беревцу живи моја тетка и колико знам ради у полицији. Име јој је Виолета Јовановић, од оца Радивоја званог Раде и деде Мите који син Танасија. Искрен да будем не видим повезаност са горе поменутом породицом...Хвала на помоћи, свако добро!

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #228 послато: Октобар 22, 2020, 08:46:35 пре подне »
Било је 6 кућа Гарића у Кољанима 1810. што значи да су добро укорењни још у 18. веку. И то је једино село у Далмацији са тим презименом.

 Изнад Ријеке постоји село Гарићи са презименом Гарић. Вјероватно да је ријеч о католицима....

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #229 послато: Октобар 22, 2020, 08:57:17 пре подне »
103. Бановачки, Стевањдан, Попинци, Пећинци

Припада хаплогрупи I2-PH908>FT14506>Y56203. Од карактеристичних вредности у оквиру ове гране, могу се издвојити 439=12, 570=17, 533=11, 643=9. Најближи хаплотип има са Видаковићем (Буњевац) из Суботице. Имају три разлике на упоредива 23 маркера и деле јако карактеристичну вредност 9 на маркеру 643. Близак му је и један тестирани из херцеговачког подухвата из околине Невесиња, који слави исто Стевањдан као и Бановачки. Са њим има четири разлике на упоредива 23 маркера и деле карактеристике попут 439=12, 570=17. Нешто удаљенији је Фетаховић, па би Бановачки можда мога бити FT25907. То може Бановачки проверити тестирањем овог СНП код Yseq-а или да ради дубља тестирања.

Нисам успео да пронађем нешто више о Бановачким. Презиме упућује, рекао бих, на Бановце, одакле су се вероватно доселили у Попинце. Резултат говори да је даље порекло из Херцеговине, а која је миграторна рута била од Херцеговине до Срема, тренутно можемо само да нагађамо.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #230 послато: Октобар 22, 2020, 10:09:45 пре подне »
А сад један резултат који ми је задао муке.  :)

119. Балевић, Никољдан, Орах, Шекулар, Беране

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120.

Балевићи би требало да потичу од Балевића из Братножића. У Братоножићима, Балевићи представљају групу родова (различитих презимена, презиме Балевић не постоји) чији је заједнички предак био Бало/Баље. Према Ердељановићу, ово је највећа од четири групе Братових потомака.
С обзиром на резултате неких Братоножића, а нарочито једне породице из групе Баљевића која је остала на матичној територији, очекивао сам другу хаплогрупу за Балевића из Шекулара. Међутим, тестирани поседује модални Динарик Север хаплотип.

Са Џамићима из Александровачке жупе могао би бити повезан. Они такође славе Никољдан, а требало би да су један од већих и старијих родова у Жупи. За себе кажу да су пореклом из Метохије. Имају пуно поклапање са Балевићем, али тестирани су на само 17 маркера.

Оно што је још занимљивије, јесте да Балевић има практично исти хаплотип као поједини Љешњани-Војинићи, на пример Божовић из Брђана код Горњег Милановца. Са њима се разликује само на једном маркеру од 23 упоредива (DYS385).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #231 послато: Октобар 22, 2020, 10:53:09 пре подне »
А сад један резултат који ми је задао муке.  :)

119. Балевић, Никољдан, Орах, Шекулар, Беране

Ето нама још једне хаплогрупе у Шекулару.
Додуше, имамо динарика већ неколико варијанти, али ови су, изгледа, нешто посебно.
Балевићи су у Шекулару из релативно ближе прошлости (крајем 18. века), па уопште не би било немогуће да су они од неког Љешњанина који је из неког разлога, преко Братоножића (где је овај род можда боравио и неколико генерација), дошао у Шекулар.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #232 послато: Октобар 22, 2020, 11:01:20 пре подне »
Колико знам Трифковића има у Великој Обарској (Мратињдан) и Модрану (Ђурђевдан). Можемо се само надати да ће се тестирани јавити и појаснити из ког насељеног мјеста на подручју Града Бијељина води поријекло јер славе се не поклапају.

Друга варијанта би била да је тестирани можда поријеклом из Загона, јер се прије двије године баш један Трифковић из Загона интересовао за тестирање. Мислим да их има и у једној од Чађавица али не знам славу.

Било то добро за тему "Семберије и Мајевица".

 У Бијељини постоје и Трифковићи са славом св.Никола  и предањем да су иста лоза са Екмечићима и чинимисе са Драгичевићима....

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #233 послато: Октобар 22, 2020, 11:18:43 пре подне »
106. Станојевић, Ђурђиц, Сесалац, Сокобања

Припада хаплогрупи I2-PH908. Поседује две главне карактеристике: GATAH4=9 и 391=10. Осим ових има још неке вредности које треба споменути: 389II=30, 458=18. Најсличнији хаплотип дели са једним тестираним са САНУ истраживања, из Призрена, који слави Митровдан. Имају једну разлику на упоредивих 17 маркера. Деле све споменуте карактеристичне вредности. Због вредности 10 на маркеру 391, Станојевић можда припада грани A493. Предлажем му даља и дубља тестирања.

За Станојевиће се у литератури каже: "Ламинци, Св.Ђорђе, су такође старинци. Кумују им од старине Пужарци из Рујишта".

https://www.poreklo.rs/2015/12/27/poreklo-prezimena-selo-saselac-sokobanja/

Сам тестирани је написао да су имали виноград у Кожељу и да мисле да су досељени са Тимока.
« Последња измена: Новембар 09, 2020, 03:00:36 поподне НиколаВук »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #234 послато: Октобар 22, 2020, 11:25:39 пре подне »
87. Сурла, Никољдан, Глогово, Грачац, J2b-M205>Y22059

Сурли је било 11 кућа 1915. у Глогову. Део су досељеничке струје из Северне Далмације. И тестирани је навео податак о пореклу из Буковића крај Бенковца. У млетачком попису из 1709. у селу Буковић код Бенковца пописани су Никола и Радојица Сурла. У овом попису се појављује и презиме Сурлић у Перушићу Бенковачком (пописан Илија Сурлић, покојног Ивана). У новије време нисам пронашао презиме Сурла у бенковачком крају, можда Зрно има више података. Интересантно да је у Буковићу било Радака (Никољдан), који су по свему судећи J2b-M205>Y22059. Ово је занимљиво и због генетског преклапања.

Осим са Радаковићима из Лике, који славе исту славу, Сурле имају блиска поклапања са Петровићима (Никољдан) из Омсице, Кричкама из Далмације, као и још неким породицама из рода Б (J-Y155375).

На 23andMe видех резултат неког Сурле из Бихаћа (E-V13). Колико знам, других Сурли осим са славом Никољдан није било у том крају. Можда их је више несродних, пошто је презиме надимачког карактера. Како год, Сурле из Средњег Поуња и Унца воде порекло управо из Глогова крај Грачаца.

Било је у Крајини изгледа Сурли и са славом Лазаревдан, иако их нема у оном шематизму из 1882. Могуће да су они E-V13, будући да имамо једне Мандиће из Лике са овом славом, који припадају истој хаплогрупи.
https://www.poreklo.rs/2012/04/24/prezimena-selo-krnjeu%C5%A1a-bosanski-petrovac/?fbclid=IwAR1yzIE8t7GPRSnxCJPsoNnuMURs3LJMC-7NG3e3Kwc-BzDPH9TdAAUGrl0

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #235 послато: Октобар 22, 2020, 12:01:11 поподне »
Балевићи су у Шекулару из релативно ближе прошлости (крајем 18. века), па уопште не би било немогуће да су они од неког Љешњанина који је из неког разлога, преко Братоножића (где је овај род можда боравио и неколико генерација), дошао у Шекулар.

Маркер DYS385 је доста битан код Љешњана. Можда би Балевић пре могао да им буде "брат од стрица". У сваком случају, изврсно би било уколико би урадио нпр. СНП панел.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #236 послато: Октобар 22, 2020, 12:13:41 поподне »
116. Марковић, Никољдан, Нови Сад

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има низ карактеристичних вредности: 439=11, 458=16, 549=12, 635=21, 643=11. Наближи на пројекту су му један тестирани из румунског Баната, са славом Јовањдан. Имају 4 разлике (две двоструке) на упоредива 23 маркера и деле карактеристичне маркере: 439=11, 458=16, 549=12. Други је Лазић из Мириловца код Параћина. Са њим има 5 разлике на упоредива 23 маркера и деле карактеристичне маркере: 439=11, 458=16, нижу вреднист  22 на 635 и 643=11. Првом поклапању у прилог иде и веома слично презиме, док другом поклапању, осим исте славе, иде и предање које је навео тестирани,а то је да су даљим пореклом из Ћуприје (средина 18. века). Због вредности 11 на 439, Марковић би могао припадати нижој грани A13912. И њему препоручијем даља тестирања.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #237 послато: Октобар 22, 2020, 12:36:23 поподне »
А сад један резултат који ми је задао муке.  :)

119. Балевић, Никољдан, Орах, Шекулар, Беране

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120.

Балевићи би требало да потичу од Балевића из Братножића. У Братоножићима, Балевићи представљају групу родова (различитих презимена, презиме Балевић не постоји) чији је заједнички предак био Бало/Баље. Према Ердељановићу, ово је највећа од четири групе Братових потомака.
С обзиром на резултате неких Братоножића, а нарочито једне породице из групе Баљевића која је остала на матичној територији, очекивао сам другу хаплогрупу за Балевића из Шекулара. Међутим, тестирани поседује модални Динарик Север хаплотип.

Са Џамићима из Александровачке жупе могао би бити повезан. Они такође славе Никољдан, а требало би да су један од већих и старијих родова у Жупи. За себе кажу да су пореклом из Метохије. Имају пуно поклапање са Балевићем, али тестирани су на само 17 маркера.

Оно што је још занимљивије, јесте да Балевић има практично исти хаплотип као поједини Љешњани-Војинићи, на пример Божовић из Брђана код Горњег Милановца. Са њима се разликује само на једном маркеру од 23 упоредива (DYS385).
   Тестирани Балевић је још једна потврда да је Шекулар био својеврсни збјег, али и миграциона станица за исељавања према  Метохији, другим дјеловима данашње Централне Србије, а и шире... Некад се говорило: "Убићу те, побјећи ћу у Шекулар и објесити  пушку  о клин."   

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #238 послато: Октобар 22, 2020, 04:18:18 поподне »
95. Гарић, Никољдан, Кољане, Врлика

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FGC28435. Поседује повишену вредност 20 на DYS570 коју дели са Тешмановићем из Јасенице код Зворника и Мисимовићем из Јабланице код Градишке као и повишених 25 на DYS481, а ову вредност дели са више тестираних N2 појединаца на пројекту.

Тестирани није оставио податке о даљем пореклу, а у тексту о Кољанима на порталу сам нашао податак да су у овом селу Гарићи присутни од 18. века.

Могли би бити повезани са N2 родовима који славе Никољдан, на потезу Шипово-Купрес-Ливно. Од тих родова највећу шансу бих дао Арнаутима из Губера код Ливна.

Надам се да ће тестирани одрадити још неки додатни тест, нпр. DYS464, код УСЕГ.  https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=53

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #239 послато: Октобар 22, 2020, 04:39:31 поподне »
128. Трифковић, Јовањдан, Бијељина

Припада хаплогрупи N2-P189.2>Y7310>FGC28435. Поседује повишену вредност 15 на маркеру DYS19 коју дели са Тешмановићем из Јасенице код Зворника као и са једним тестираним са Херцеговачког подухвата који је пореклом из Брљева код Плужина (са њим има потпуно поклапање на тестираних 23 маркера) и са тестираним из САНУ истраживања који је пореклом из Очага код Богатића.

Тестирани није оставио никакве податке о даљем пореклу, а као место порекла је уписао град Бијељину. Можда би наш Аца знао нешто више да каже о Трифковићевом пореклу.

Тестираном би ваљало да због тога што са Тешмановићем дели повишене вредности 15 на маркеру DYS19, те географске близине и исте славе, провери Y89317 код УСЕГ. https://www.yseq.net/product_info.php?currency=USD&products_id=108214