Аутор Тема: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621  (Прочитано 37917 пута)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #320 послато: Април 02, 2023, 10:09:21 пре подне »
Што се тиче лазаревштака Ћумурија, по мени сасвим је разумљиво за подграну старости око 1300 година као што је то случај са Y52621, да су неки њени припадници мигрирали из Рашке у тај део Херцеговине током средњег века, одакле су се неке миграције одвијале и даље током наредних векова. Ништа необично. Нерешив ребус и даље представљају лазаревштаци у Рашкој области, огроман број староседелачких породица са овом славом је тамо још увек нетестиран.
Следи списак лазаревштака Рашке области (Драгољуб В. Корићанац, "Надибар II / НАСЕЉА У РУДНИЧКОЈ МОРАВИ И ИБРУ / АНТРОПОГЕОГРАФСКА ИСТРАЖИВАЊА“, Београд, 1995. год.):

Александрићи, Лазаревдан, Ибар (област), Дражиниће (село), Тепечи–Ибар (порекло)
Алексићи, Лазаревдан, Ибар, Боровци, грана Васиљевића
Балшићи, Лазаревдан, Подибар, Врба, Драгосинци-Подибар
Балшићи, Лазаревдан, Подибар, Драгосинци, Пећарска—Бихор, Буђево-Пештер (секундарно презиме Пећарани, I2-PH908)
Бићелци, Лазаревдан, Ибар, Баљевац, Бићеле—Стара Србија
Бићелци, Лазаревдан, Подибар, Крушевица, Бићеле
Благојевићи, Лаваревдан, Р. Морава, Поповићи, староседеоци
Васиљевићи, Лазаревдан, Ибар, Боровци, старинци
Васиљевићи, Лазаревдан, Гружа, Витановац, старинци
Васиљевићи, Лазаревдан, Р. Морава, Сирча, Витановац
Вељковци, Лазаревдан, Гружа, Милавчиће, старинци
Вукосављевићи, Лазаревдан, Гружа, Витановац, Засад—Студеница
Вучетићи, Лазаревдан, Подибар, Врба, грана Ћипура
Гагрице, Лазаревдан, Ибар, Тадење, старинци
Дугалићи, Лазаревдан, Ибар, Баљевац, Врањево-Студеница (Дугалића има доста, да их не наводим све јер су припали R1b-Z2705)
Ђорђевићи, Лазаревдан, Подибар, Метикоши, Конарево-Надибар
Ђорђевићи, Лазаревдан, Подибар, Крушевица, Конарево
Живчићи, Лазаревдан, Надибар, Мрсаћ, староседеоци
Јовановићи, Лазаревдан, Ибаp, Дражиниће, Тадење
Јовановићи, Лазаревдан, Ибар, Тадење, грана Гагрица
Ковачевићи, Лазаревдан, Ибар, Коритник
Ковачевићи, Лазаревдан, Надибар, Орља Глава, Коритник
Костовићи, Лазаревдан, Ибар, Боровци, грана Васиљевнћа
Котуровићи, Лазаревдан, Ибар, Биниће, староседеоци
Котуровићи, Лазаревдан, Надибар, Конарево, Толишница
Котуровићи, Лазаревдан, Надибар, Мланча, Биниће–Голија
Котуровићи, Лазаревдан, Надибар, Мрсаћ, Мланча–Надибар
Котуровићи, Лазаревдан, Надибар, Толишница, Биниће–Голија
Котуровићи, Лазаревдан, Подибар, Заклопача Чукојевац—Гружа. изумрли су
Котуровићи, Лазаревдан, Гружа Чукојевац, Луке-Биниће, старином од Котора (Метохија)
Крачићи, Лазаревдан, Подибар, Метикоши, Штулац-Трстеник (секундарно презиме Миладиновићи)
Крсмановићи, Лазаревдан, Гружа, Чукојевац, Калудра-Левач, мираз Котуровића
Кундовићи, Лазаревдан, Ибар, Брезова, старинци
Љубичићи, Лазаревдан, Подибар, Рудњак, Врба, Рудњак–Гокчаница (променили славу)
Милутиновићи, Лазаревдан, Подибар, Врба, грана Ћипура
Михајловићи, Лазаревдан, Гружа Чукојевац, из Осата у Босни
Пантовићи, Лазаревдан, Надибар, Бапско Поље, Коритник
Пантовићи, Лазаревдан, Ибар, Коритник
Пантовићи, Лазаревдан, Надибар, Мрсаћ, Коритник–Голија
Пљеваљчићи, Лазаревдан, Надибар, Мрсаћ, од Пљеваља
Симовићи, Лазаревдан, Гружа, Печеног, старинци
Станковићи, Лазаревдан, Надибар, Прогорелица, Градашница–Пирот
Станојевићи, Лазаревдан, Р. Морава, Сирча, Лесковац
Сретеновићи, Лазаревдан, Надибар, Конарево, Врдила
Сретеновићи, Лазаревдан, Надибар, Врдила
Суроње, Лазаревдан, Подибар, Ратина, иселили се у Заклопачу-Подибар
Суроње, Лазаревдан, Подибар, Заклопача, Стари Влах, Драгосинци–Подибар
Суроње, Лазаревдан, Подибар, Драгосинци, Стари Влах (Секундарно презиме Суроњићи)
Шаренци, Лазаревдан, Надибар, Јарчујак, Ђаковица—Метохија
Ћипури, Лазаревдан, Подибар, Врба, Црна Гора.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #321 послато: Април 02, 2023, 10:57:10 пре подне »
Надам се да нисам пропустио неку породицу али овај списак свакако није коначан (у књизи постоји и приличан број родова којима није уписана крсна слава и по мишљењу аутора, ради се о 10% фамилија Рашке области). Као и код лучинштака и међу лазаревштацима је приметан исти образац: већина њих је са локалним (микро) миграцијама, затим следе родови који су оквалификовани као "стариначки" или "староседелачки" слој становништва, па тек досељеници (Херцеговина=0). Тестираних породица је врло мали број, заправо, у табели СДНКП пронашао сам само две које сам и означио: Балшиће и Дугалиће. Хаплотип Балшића из Драгосињаца код Краљева је за нашу причу веома интересантан.

Његова припадност PH908 подграни је несумњива. Упоређујући га са хаплотиповима Y52621 родова на 37 маркера (укључујући и са Стојићем - Ћумуријом са славом Лазаревдан), неких већих одступања на маркерима нема, осим снижене вредности на DYS439=11. Модална је 13, међутим на овом маркеру има доста Y52621 тестираних са нижом вредношћу 12, попут Јерковића (Петровдан), Бранковића (Стевањдан), такође и неких Никшића. Да ипак DYS439=11 није усамљен случај, доказ је хаплотип једног потомка Лимских Никшића - Бојановића из Буковице код Ивањице (остали Бојановићи имају вредност 12). Дакле, ове приватне мутације и разлике нису неуобичајене, тако да су по мени велике шансе да управо и Балшићи припадну нашој хаплогрупи (конкретно Стојићевој линији) с обзиром да се ради о старом српском роду из области Бихора. За почетак, тест Балшића на Y52621 је приоритет, а затим је потребно и остале лазаревштаке Рашке анимирати на дубинска тестирања.
« Последња измена: Април 02, 2023, 10:59:06 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #322 послато: Април 02, 2023, 12:02:04 поподне »
Дугалићи, Лазаревдан, Ибар, Баљевац, Врањево-Студеница (Дугалића има доста, да их не наводим све јер су припали R1b-Z2705)

Ови Дугалићи из околине Краљева (Лазаревдан) су тестирани и преко 23andMe, хаплогрупа I2-S17250.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #323 послато: Април 03, 2023, 09:48:25 пре подне »
Ови Дугалићи из околине Краљева (Лазаревдан) су тестирани и преко 23andMe, хаплогрупа I2-S17250.
Хвала Небојша, нисам знао за овај резултат. Ако се не варам Дугалић је једини припадник R1b-Z2705 хг. са славом Лазаревдан, тако да су највероватније "прави" Дугалићи припадници I2-S17250. Требало би то испитати, као и припадност Y52621 грани (PH908 је рекао бих сигурица). Матица овог бројног братства је село Врањево код манастира Студеница, одакле су се кретали према Краљеву. Врањево је заправо засеок села Долац, а име засеока је настало по истоименом селу у Старој Србији и очито од стране досељених Дугалића:
https://www.poreklo.rs/2015/07/04/poreklo-prezimena-selo-dolac-kraljevo/

"Име насељу.

Врањево носи име по истоименом селу (Врањеву) у Старој Србији, одакле су се доселили Дугалићи, који су у Врањеву најмногобројнији.

Порекло породица.

-Дугалићи, Лазаревдан. Има их 23 куће. Доселили су се, како је већ речено, из Врањева у Старој Србији. О времену досељења знају ово: Данашњи нараштај је пето колено Тому, који је давно умро, а овде се доселио дед Томов. Дакле, данашњи нараштај је седмо колено од досељења.
"

Нисам успео пронаћи село под овим називом у Рашкој, али ево помена Дугалића у селу Врановина код Новог Пазара: https://www.poreklo.rs/2017/12/30/poreklo-prezimena-selo-vranovina-novi-pazar/

"Iz Vranovine su se odselili:

-Dugalići u Brezovo, Vranjevo i Godović u Studenici
.."

Е сад, у Врановини данас нема родова са славом Лазаревдан, али интересантно је да у суседном селу Полокце живе лазаревштаци Пајовићи, за које се каже да потичу са Лима, тако да би и ове Пајовиће могли тестирати:
https://www.poreklo.rs/2018/01/16/poreklo-prezimena-selo-polokce-novi-pazar/
« Последња измена: Април 03, 2023, 10:00:04 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Eksa

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #324 послато: Јун 18, 2023, 09:41:15 поподне »
Zdravo ljudi ja sam novi korisnik na ovome forumu nadam se da se sme pisati na latinici. Pre nekoliko nedelja sam poceo istrazivati moje poreklo i pronasao sam ovu stranicu neke stvari sto je korisnik drajver pisao o porodici Hamidovic iz sela Krca kod Sjenice. Ja se prezivam Hamidovic i moj pradedo je iz Krca i doselio se u Novom Pazaru. Procitao sam na bosnjackom projektu o porodici Hamidovic i koliko vidim sve se poklapa. Nego me je zanimalo nekih visih informacija o mom poreklu ako neko nesto zna bio bih zahvalan na odgovoru. ;D

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #325 послато: Јун 19, 2023, 07:39:38 пре подне »
Zdravo ljudi ja sam novi korisnik na ovome forumu nadam se da se sme pisati na latinici. Pre nekoliko nedelja sam poceo istrazivati moje poreklo i pronasao sam ovu stranicu neke stvari sto je korisnik drajver pisao o porodici Hamidovic iz sela Krca kod Sjenice. Ja se prezivam Hamidovic i moj pradedo je iz Krca i doselio se u Novom Pazaru. Procitao sam na bosnjackom projektu o porodici Hamidovic i koliko vidim sve se poklapa. Nego me je zanimalo nekih visih informacija o mom poreklu ako neko nesto zna bio bih zahvalan na odgovoru. ;D
Dobro došli na forum! :) Da, o poreklu porodice Hamidović već je bilo reči na ovoj temi, ali se na žalost stalo sa daljim testiranjima Vašeg roda, iz razloga što je testirani Hamidović tragično preminuo. Na osnovu kratkog haplotipa, reklo bi se da su Vam genetski bliske porodice iz sela Ursule kod Sjenice, pa bih iskoristio ovu priliku da Vas upoznam sa njihovim dubinskim rezultatima i najnovijim otkrićima koja su rasvetlila poreklo ovih rodova.

Zahvaljujući svesrdnom angažovanju gosp. Kurgaša, našeg rođaka iz Bijelog Polja i BDNKP, testirani su pre dve godine Vejsilović i Tahirović iz Ursula u kompaniji YSEQ (Berlin, Nemačka). Pripali su haplogrupi Y52621>FT190799 odn. rodu Nikšića i novoformiranoj (mlađoj) podgrani Y189944>A30291. U to vreme nismo bili u mogućnosti da utvrdimo od kojeg ogranka Nikšića oni vuku dalje poreklo, pa je jasna analiza njihovih rezultata tada izostala, najviše iz razloga što se podgrana A30291 nalazi izvan profilisanih genealogija Nikšića Rovčana, Župljana i Trebješana, ali se pretpostavljalo da su u pitanju potomci izvornih Limskih/Tarskih Nikšića iz okoline današnjeg Bijelog Polja. Ova pretpostavka se ubrzo obistinila pre nekoliko meseci, nakon dva značajna rezultata. Naime, najpre je na A30291 ispao pozitivan Bihorac iz sela Janča kod Novog Pazara, a posle kratkog vremena je ovu podgranu "pocepao" Skerlić iz Lipovca kod Topole, sa predanjem o poreklu iz Bijelog Polja.

Oficijelno filogenetsko stablo roda Nikšića na sajtu YFull-a izgleda ovako: https://www.yfull.com/tree/I-FT190799/ , dok su rodovi, koji bi trebalo da su Vama genetski najbliži, smešteni u podgrani Y264395, čiji zajednički predak je živeo pre 750 godina: https://www.yfull.com/tree/I-Y264395/

Y189944>Y264395*
id:YF115149 Skerlić;

Y189944>Y264395>A30291
id:YF105602 Stojanović (usvojen, živi u okolini Prokuplja, poreklo nepoznato),
id:YF093009 Vejsilović,
id:YF092970 Tahirović,
Bihorac A30291+ (ovaj rezultat nije vidljiv na stablu, već je panel testom u YSEQ-u utvrđena pripadnost Bihoraca ovoj podgrani).

Da bi se utvrdila precizna pozicija Vaših Hamidovića na stablu Nikšića, potrebno je da se izvrše dodatne dubinske analize. Ukoliko želite da uzmete učešće u njima, javite mi se na [email protected] ili na 0638959176, stojim Vam vrlo rado na raspolaganju, po pitanju organizacije i svih dodatnih objašnjenja. :)
« Последња измена: Јун 19, 2023, 07:47:49 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже milex

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #326 послато: Новембар 03, 2023, 02:06:13 пре подне »
Pozdrav za forumaše. Prođe godinu dana od naše prepiske u vezi WGS. Da li se nešto saznalo novo u međuvremenu? Ima li novih zaključaka, novosti u vezi moje podgrane halpogrupe?

Unapred zahvalan, Nikolić.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #327 послато: Новембар 03, 2023, 09:21:14 пре подне »
Pozdrav za forumaše. Prođe godinu dana od naše prepiske u vezi WGS. Da li se nešto saznalo novo u međuvremenu? Ima li novih zaključaka, novosti u vezi moje podgrane halpogrupe?

Unapred zahvalan, Nikolić.
Поздрав Николићу,
Што се тиче твоје терминалне хаплогрупе, тешко ћемо ишта дознати без твог дубинског тестирања или неког од твојих мушких сродника. Ако успеш да заинтересујеш неког од њих, увек можете поделити трошкове WGSa.