Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Т  (Прочитано 21285 пута)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #20 послато: Новембар 19, 2017, 09:00:06 поподне »

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #21 послато: Новембар 19, 2017, 10:18:58 поподне »
Висок проценат хаплогрупе Т у Џибутију, Forensic data and microvariant sequence characterization of 27 Y-STR loci analyzed in four Eastern African countries:


Чини ми се да се високи проценти хаплогрупе Т подударају са кушитским језицима.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #22 послато: Новембар 19, 2017, 11:33:38 поподне »
Чини ми се да се високи проценти хаплогрупе Т подударају са кушитским језицима.

Према Еупедији, данашња раширеност ове хаплогрупе на "Рогу Африке" је резултат founder effect-a, а њена матица би требало да буде Плодни Полумесец...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #23 послато: Март 17, 2018, 02:35:41 поподне »
На јавном пројекту Albanian Bloodlines на ФТДНА (http://www.gjenetika.com/rezultatet/) постоје двојица тестираних са хаплогрупом Т-Л131:

Fetahu   Hoti                   Prishtine, Kosove                                              T1a-L131>CTS54>CTS8862
                Krasniqi           Geghysen, Tropoje >        Gjakove, Kosove              T1a-L131>CTS54?

Међутим, нема маркера ни на: https://www.familytreedna.com/public/AlbanianBloodlines?iframe=ycolorized, а ни на: https://www.familytreedna.com/public/AlbanianBloodlines?iframe=yresults

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #24 послато: Март 17, 2018, 05:35:43 поподне »
На јавном пројекту Albanian Bloodlines на ФТДНА (http://www.gjenetika.com/rezultatet/) постоје двојица тестираних са хаплогрупом Т-Л131:

Fetahu   Hoti                   Prishtine, Kosove                                              T1a-L131>CTS54>CTS8862
                Krasniqi           Geghysen, Tropoje >        Gjakove, Kosove              T1a-L131>CTS54?

Међутим, нема маркера ни на: https://www.familytreedna.com/public/AlbanianBloodlines?iframe=ycolorized, а ни на: https://www.familytreedna.com/public/AlbanianBloodlines?iframe=yresults

Била је на Фољеји до скоро присутна Excel табела са СТР маркерима тестираних у оквиру Albanian Bloodlines пројекта, али је сада склоњена и може да се види само горе наведена табела са сајта Gjenetika.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #25 послато: Март 17, 2018, 05:40:04 поподне »
Била је на Фољеји до скоро присутна Excel табела са СТР маркерима тестираних у оквиру Albanian Bloodlines пројекта, али је сада склоњена и може да се види само горе наведена табела са сајта Gjenetika.

Да, сада треба тражити дозволу за приступ:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KSmZNQYh6MYkcLMBTQUT3vRseKd450hbbUvBs_j0CkU/edit#gid=774927739

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #26 послато: Март 17, 2018, 07:49:32 поподне »
Била је на Фољеји до скоро присутна Excel табела са СТР маркерима тестираних у оквиру Albanian Bloodlines пројекта, али је сада склоњена и може да се види само горе наведена табела са сајта Gjenetika.

На које време Јерковић процењује НЗП за Фетахуа и Мариголда ?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #27 послато: Март 18, 2018, 01:54:11 поподне »
На које време Јерковић процењује НЗП за Фетахуа и Мариголда ?

Не знам, требало би њега то питати. Да ли су уопште негде јавно доступни Фетахуови маркери?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #28 послато: Март 18, 2018, 03:01:55 поподне »
НиколаВук, коментарисали сте, ако ме сећање не вара, о разлици између нађених остатака (у теми, чини ми се, древна ДНК) хаплогрупе Т на северу (Мађарска - T1a-M70>L208) и југу (Италија - T1a-M70>L131>L446), биле су различите гране у питању. Ако се узму у обзир резултати тестираних са Српског ДНК (два Јовановића, један Т-Л131), Албанаца са Т-Л131 и двојица са Бошњачког ДНК (Сарачевић и Дервишевић) са Т-Л162, да ли се нешто може на основу тога закључити?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #29 послато: Март 18, 2018, 03:18:47 поподне »
НиколаВук, коментарисали сте, ако ме сећање не вара, о разлици између нађених остатака (у теми, чини ми се, древна ДНК) хаплогрупе Т на северу (Мађарска - T1a-M70>L208) и југу (Италија - T1a-M70>L131>L446), биле су различите гране у питању. Ако се узму у обзир резултати тестираних са Српског ДНК (два Јовановића, један Т-Л131), Албанаца са Т-Л131 и двојица са Бошњачког ДНК (Сарачевић и Дервишевић) са Т-Л162, да ли се нешто може на основу тога закључити?

Ништа нарочито, осим чињенице да је то изузетно ретка хаплогрупа код нас и да то мало што је има је врло разноврсно, што би могло да значи да је у различитим епохама и из различитих праваца долазила до ових крајева. С обзиром на појаву две различите подгране ове ХГ на две различите лангобардске некрополе (код дела становништва које се није сахрањивало по лангобардским обичајима), можда би се могло размишљати о њеном ширењу и доласку у нешто значајнијем проценту током римског периода, мада ни то није потпуно сигурно. L162 је узводно од L208 која је нађена на некрополи у Мађарској, а сви српски припадници су, колико сам испратио, друга подграна, L131. Ја мислим да ће се ова ХГ појавити међу тестиранима у КиМ подухвату, и да ће они бити веза између већ тестираних Т из Поморавља и Албанаца, можда као део једног ширег рода, видећемо.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #30 послато: Март 18, 2018, 03:32:20 поподне »
На које време Јерковић процењује НЗП за Фетахуа и Мариголда ?
Ово би био за мене веома значајан податак (уколико има приступ маркерима).

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #31 послато: Март 18, 2018, 04:31:34 поподне »
Ја мислим да ће се ова ХГ појавити међу тестиранима у КиМ подухвату, и да ће они бити веза између већ тестираних Т из Поморавља и Албанаца, можда као део једног ширег рода, видећемо.
И ја се томе надам, мада ми је већ неколико пута наговештено да би порекло мог оца било везано за Брда.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #32 послато: Март 18, 2018, 04:48:43 поподне »
Ово би био за мене веома значајан податак (уколико има приступ маркерима).

Немам приступа маркерима за Фетахуа,а и да имам, 23 маркера су исувише мало за било какву реалну процјену. Једино би се могла констатовати очигледна блискост уколико би таква постојала.

Уколико је ваш резултат из Рековца (слава Митровдан), не може пуно тог да се каже сем вјероватне припадности старој подграни L446 и блискости са једним тестираним САНУ из околине Косјерића.

Најближи инострани хаплотипови, иако не превише блиски су са подручја Румуније, Мађарске и Бугарске.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #33 послато: Март 18, 2018, 05:25:14 поподне »
Уколико је ваш резултат из Рековца (слава Митровдан), не може пуно тог да се каже сем вјероватне припадности старој подграни L446 и блискости са једним тестираним САНУ из околине Косјерића.

Да, то је резултат мог оца.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #34 послато: Март 24, 2018, 09:22:40 поподне »
Налетех на ову табелу о гранама ХГ Т, изгледа да је најновијег датума:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1L00oMWEYhYUm1BjTlL3iOJHhDBzte95xjJxCsfcYEcU/edit#gid=0

Ван мреже Vukodav

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #35 послато: Март 14, 2022, 07:44:19 поподне »
Здраво свима! Има ли каквих новости на ову тему око хаплогрупе Т? Да ли је подухват тестирања са КИМ готов или тек у настајању?

Ван мреже Brgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #36 послато: Мај 12, 2022, 01:09:19 поподне »
Здраво свима! Има ли каквих новости на ову тему око хаплогрупе Т?

I mene zanima. Ja sam Goranac i dobio sam tu haplogrupu.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #37 послато: Мај 12, 2022, 06:06:01 поподне »
I mene zanima. Ja sam Goranac i dobio sam tu haplogrupu.

Да ли сте добили процену неке подгране? Где сте се тестирали?

Ван мреже Brgo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #38 послато: Мај 13, 2022, 12:53:12 поподне »
Да ли сте добили процену неке подгране? Где сте се тестирали?

Testirao sam se na 23andMe. Ovo je moja grana: https://www.yfull.com/tree/T-CTS933/

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #39 послато: Мај 13, 2022, 02:01:48 поподне »
Због малог броја тестираних припадника хаплогрупе Т на најпреднијим тестовима не можемо имати комплетну и листу слику око ове гране. Очекујемо првог Србина Јовановић, Митровдан, Драгово, Рековац - T1a2-L131-CTS933 који је радио тест у Nebuli и надамо се да ће се његов резултат појавити на Yfull стаблу. Тестирање Косоваца је завршено али резултате још не можемо да објављујем. На стаблу су и два тестирана чија је застава Албаније па ту очекујемо поклапања. Из којег сте места у Гори и какво је ваше предање о пореклу?